Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

600 de radare fixe in Romania

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
412 replies to this topic

#289
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,480
  • Înscris: 29.10.2007

View Postericmario, on 29 ianuarie 2022 - 10:17, said:


Exact despre asta vorbeam.
Attachment image.jpg

Asta ne arată faptul că parlamentarii noștri votează așa, din scârbă...

Trebuia menționat "toate geamurile laterale din dotarea mașinii"

#290
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

View Postdorin_2k, on 27 ianuarie 2022 - 08:27, said:

Va trece și acest topic in categoria "zvonuri neconfirmate" ca multe altele.


Cred ca nu esti departe de adevar  :)

#291
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postbikermanro, on 29 ianuarie 2022 - 12:44, said:

Trebuia menționat "toate geamurile laterale din dotarea mașinii"
Nu, trebuia menționat explicit :”geamurile laterale față”.
Dar cu parlamentari ca ai noștri, ce pretenții poți avea?

#292
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,480
  • Înscris: 29.10.2007
Dar alea de pe spate ce au de nu trebuie curățate? Mă refer la mașinile cu 2 uși.

#293
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View Postbikermanro, on 29 ianuarie 2022 - 12:44, said:

Trebuia menționat "toate geamurile laterale din dotarea mașinii"
Geamurile laterale înseamnă geamurile laterale. Că sînt două (ca-n poza lui @ericmario) sau 10 e irelevant. Conform textului trebuie să fie toate curate.

#294
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postericmario, on 28 ianuarie 2022 - 16:31, said:

Foarte bine, dar se vede că parlamentarii noștri sunt atât de interesați de ceea ce votează cum sunt eu interesat de horoscop.
Păi cu mama naibi să spui:
”Se introduce o nouă contravenție pentru nerespectarea obligației de a menține permanent curate parbrizul, luneta și geamurile laterale ale autovehiculului.” , fără să precizezi clar despre care geamuri laterale e vorba?
Fără să vreau ajung la concluzia că astea-s făcute intenționat.
care parte din "geamurile laterale" nu o intelegi? Spune geamuri, deci toate
pe langa faptul ca e o chestie de bun simt sa ai curata TOATA masina

View Postericmario, on 29 ianuarie 2022 - 10:17, said:

Exact despre asta vorbeam.
Attachment image.jpg

Asta ne arată faptul că parlamentarii noștri votează așa, din scârbă...


acolo ai mai mult decat in fata, la sofer si pasager? Jesus.....

Edited by bogwol, 31 January 2022 - 07:59.


#295
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,336
  • Înscris: 15.10.2007
serios?
da de bun simt nu e sa ai si drumurile curate fara gropi?
plec de la spalatorie cu masina curata. Pe langa faptul ca dupa 300m pana la jumatatea portierelor (poate si mai sus) e murdara...cam cum a fost cand am mers cu ea la spalat..da de la nisipul aruncat pe jos pentru dezapezire, dupa ceva metri trece o salvare cu sirena si girofar pe langa mine si exact prin balta  (evident cristal apa). Dupa legea tampitilor ce trebuie sa fac? sa car bidoane cu apa si carpe cu mine si sa ma opresc in drum eventual sa mai si sicanez traficul , sa curat geamurile laterale? Daca ma opreste Garcea si ma amendeaza?

#296
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,129
  • Înscris: 14.09.2007
Faptul ca-ti speli masina si ti se murdareste la loc nu inseamna ca nu trebuie sa respecti legea . Asta e pe sistemul , daca ala face eu de ce sa nu fac .
Masinile se murdaresc oriunde in perioada asta din exact acelasi motiv , sarea  si nisipul de pe sosea .
Cred ca legea se refera la soferii care merg cu zapada/noroi de nu se vede nimic in/din masina .

#297
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Interpretarea legii difera de la organ la organ (in timpul functiunii, bineinteles). Daca ai o musca pe parbriz, te piate amenda, legea ii permite.

#298
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,336
  • Înscris: 15.10.2007

View PostNicu90, on 31 ianuarie 2022 - 19:31, said:

Faptul ca-ti speli masina si ti se murdareste la loc nu inseamna ca nu trebuie sa respecti legea . Asta e pe sistemul , daca ala face eu de ce sa nu fac .
Masinile se murdaresc oriunde in perioada asta din exact acelasi motiv , sarea  si nisipul de pe sosea .
Cred ca legea se refera la soferii care merg cu zapada/noroi de nu se vede nimic in/din masina .
serios?

ma tot intreb de ce la noi (in orase) gasesti spalatorii auto din poarta in poarta iar dincolo de granita doar ici si colo? Suntem noi super fitosi si vrem numai cu masina ceruita sa te doara ochii de la reflexia luminii, ailalti foarte curati?.

cred ca legea e o tampenie a unui tampit pe care noi tampitii l-am trimis in parlamentul lu peste.

#299
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,359
  • Înscris: 29.01.2008
E o lege a unor tâmpiți dată pentru alți tâmpiți care-și curăță doar o suprafață cât palma pe parbriz și merg de parcă merg cu tancul, în rest au zăpadă și gheață pe geamuri, de nu se vede nimic prin ele. Un asemenea individ a lovit-o pe fiica unui prieten pe trecerea de pietoni; sărmana a murit la scurt timp după ce a împlinit 18 ani.

#300
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
apropo de legea/Hg care prevede spalarea geamurilor si care este vehement contestata pe aici: ce uita contestatarii e faptul ca respectiva norma este data tocmai pentru ca pana acum diversi Dorei nu isi curatau geamurile si erau generatori de potentiale accidente.  Daca tu ai geamurile  curate, cu ce te afecteaza legea/norma respectiva?

Iar afirmatia lui tatimeu ca in 300 m de la iesirea din spalatorie e masina din nou mardara ca si inainte eu nu o cred; doar daca stai la tara, intr-un sat neasfaltat si in care a plouat de curand. Dar, in acest caz, este o alta lege care mentioneaza ca nu ai voie sa intri cu masina pe drumuri publice cu masina incarcata de noroi.

ce ma surprinde (oarecum, desi nu ar trebui, pt ca traiesc in Romania, tara in care toti au drepturi si nimeni nu raspunde pentru ceea ce face) este faptul ca la orice lege/norma brusc se activeaza contestatari (de multe ori aceeasi) care se opun vehement, neavand importanta daca legea este buna sau nu. A fost cazul cu cauciucurile de iarna ("nu am nevoie pt eu sunt sofer bun"),  vaccinare ("eu aleg daca ma imbolnavesc sau nu") si/sau masca ("nu pot sa respir prin ea" desi nu am auzit pana acum de cineva care sa fi murit din cauza purtatului de masca), gardurile de protectie linie tramvai din Bucuresti (aici s-a apelat pana si la argumente urmanistice!), acum radarele si geamurile curate!
Dumnezeule, chiar ma crucesc - a fost nevoie sa dea o lege care sa mentioneze ca trebuie sa ai geamuri curate, in conditiile in care, in primul rand e bine pt tine sa ai liber/clar un camp de 360 grade pentru a se vedea ce se intampla in jurul tau . Mai imentiona cineva ca sa fie curate doar geamurile din fata - oare nimeni nu se uita si prin geamurile din spate cand e nevoie sa  iasa din parcare cu spatele? nu este nevoie sa te uiti prin aceste geamuri ca sa vezi daca poti iesi in siguranta?

Edited by bogwol, 02 February 2022 - 08:43.


#301
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,336
  • Înscris: 15.10.2007
nu mai frate nu era nevoie de o lege tampita scrisa de tampiti.

era nevoie de o lege clara.
tu bag de seama ca te plimbi cu masina prin curte.
te rog eu sa faci macar 1km pe o portiune de drum unde a fost aruncat cu nimis (pentru zapada) si unde acum s-a topit zapada sau a plouat. oare cum o sa arate masina?

era vorba ca nu se precizeaza in clar geamurile laterale fata si lasa la indemana tembelului cu cascheta sa aplice legea cum ii dicteza pe moment neuronul lui.


cand dai legi si directive ne asteptam toti, ca tu stat, sa faci prima data ceea ce trebuie facut

#302
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
intadevar, iti ia mult timp (probabil vreo 2 minute in plus) sa stergi si geamurile spate, daca acestea sunt murdare. Valeleu, o groaza de timp in care nu mai poti sta pe telefon. oricum se pare ca nu intelege face diferenta intre "stropit" si "murdar"

iar legea e tembela ca nu ti-a spus ca trebuie sa cureti "toate geamurile laterale" in timp ce ea spune doar "geamurile laterale"? Sper ca esti mai in varsta decat mine, ca daca tu o sa imi platesti pensia, nu ma vad bine deloc...

Edited by bogwol, 02 February 2022 - 11:33.


#303
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,336
  • Înscris: 15.10.2007
bai prietene eu am geamuri fumurii din fabrica, plus ca tu cand e vorba de siguranta folosesti geam fata/spate geamuri laterale fata si aglinzile din dotarea masinii.


cand te apuci si generalizezi si faci afirmatii de genul
"o groaza de timp in care nu mai poti sta pe telefon" denota superficialitate in a intelege chestiunii de principiu, incerci sa arunci in derizoriu ....doar asa ai auzit tu si ai vazut ca "tatimeu" de pe softpedia foloseste telefonul cand e la volan

asa ca hai plimba ursu ca faci pe desteptul cand nu e cazul

e cazul sa inveti ca este momentul sa iti platesti tu pensia.

atunci dai dovada de maturitate si intelegere

#304
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016

View Postbogwol, on 02 februarie 2022 - 08:40, said:

oare nimeni nu se uita si prin geamurile din spate cand e nevoie sa  iasa din parcare cu spatele? nu este nevoie sa te uiti prin aceste geamuri ca sa vezi daca poti iesi in siguranta?
Avand in vedere ca un procent mare din masinile de marfa care se omologheaza azi nu au geamuri spate ( vezi 90% din dubele de 3.5t, papuci, tiruri, chiar si masini mici de livrari locale etc) rezulta ca oglinzile laterale, geamurile fata si parbrizul sunt suficiente pentru manevre auto in siguranta. Legea ar trebui sa reflecte asta, nu sa-l puna pe ala cu microbuz de persoane sa-si curete toate cele 15 geamuri laterale după fiecare pasager care stranuta, ca nu-l ajuta la nimic. Pe tine te surprinde ca contesta lumea lucruri, tu crezi ca doar la noi le contesta? Prin alte parti au invatat demult ca tocmai din schimbul asta de idei ( iar daca e necesar din protest, ca doar de aia mimam ca mai avem democratie) ies reglementari mai normale la cap, altfel guvernul arata biscuiti si noi behaim  "biscuim, maria ta".

Edited by Mihai_mb, 02 February 2022 - 21:05.


#305
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Posttatimeu, on 02 februarie 2022 - 14:01, said:

bai prietene eu am geamuri fumurii din fabrica, plus ca tu cand e vorba de siguranta folosesti geam fata/spate geamuri laterale fata si aglinzile din dotarea masinii.


cand te apuci si generalizezi si faci afirmatii de genul
"o groaza de timp in care nu mai poti sta pe telefon" denota superficialitate in a intelege chestiunii de principiu, incerci sa arunci in derizoriu ....doar asa ai auzit tu si ai vazut ca "tatimeu" de pe softpedia foloseste telefonul cand e la volan

asa ca hai plimba ursu ca faci pe desteptul cand nu e cazul

e cazul sa inveti ca este momentul sa iti platesti tu pensia.

atunci dai dovada de maturitate si intelegere

apelativele "bai prietene" si "plimba ursul" spun totul despre nivelul de cultura. faptul ca nu folosesti geamurile spate cand iesi cu spatele din parcare explica si asta multe.
iar referitor la pensie, ai niste lacune majore: din banii care mi se retin mie se platesc pensiile celor care au ajuns la varsta respectiva, iar cei care vin dupa mine o sa imi plateasca mei pensia (nu, banii tai nu se strang intr-un cont si de acolo ti se plateste pensia); dar asta ar presupune un nivel de finete pe care se pare ca nu multi au capacitatea sa il inteleaga.
si stai linistit, eu platesc contributii la pensie cam cat 4 ca tine, asa ca nu fi ingrijorat ca iti " consum" banii

Edited by bogwol, 03 February 2022 - 11:31.


#306
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,336
  • Înscris: 15.10.2007
nu folosesc in proportie de 99% geamurile laterale spate deoarece am camera si senzori...da masina nu e o troaca din 80
daca tu asta ai inteles din ceea ce ti-am scris vis-a-vis "...de momentul sa iti platesti tu pensia" inseamna ca ai citit dar nu ai inteles nimic. Stii cine se incadreaza in aceasta categorie?

apelativele respective crezi ca nu le meriti?

nu mai generaliza si nu mai fa aprecieri la persoane pe care nu le cunosti. cazi in ridicol. in genere cine aduce in discutie avutia o face tocmai pentru ca nu prea beneficiaza de ea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate