Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

600 de radare fixe in Romania

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
412 replies to this topic

#235
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
Viteza e doar una dintre manifestarile starii de spirit “da-te bah sa treaca je!”, asta-i adevaratul criminal de pe soselele patriei!

#236
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postro_explorer, on 22 ianuarie 2022 - 12:11, said:

E și o chestie de nivel al sancțiunilor. Una e sa riști o amenda mediocra și suspendarea permisului pe maxim 3 luni dacă mergi cu peste 50km/h peste limita și altfel evaluezi situația dacă riști 400 EUR și permisul ridicat pe 3 ani la mers cu 30 peste limita.
Ca de obicei, offtopic.

#237
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 23.09.2016

View Postericmario, on 22 ianuarie 2022 - 12:05, said:


Asta e ideea, să nu mai stea polițistul cu pistolul radar în mână, ci treaba asta să o facă radarul fix sau mobil.
Polițistul să nu mai aibă contact cu contravenientul și amenda să ajungă la proprietarul mașinii.
Pana ajunge amenda la proprietarul masinii prin posta romana ala are timp sa se dea peste cap de 15 ori. Ideea la prevenție e sa-l faci sa incetineasca sau sa-l opresti pe loc cu girofar in ceafa daca ti se pare cine stie ce element periculos, teribilist sau ca a consumat ceva, inainte sa se produca o boacana. Nu sa-i trimiti scrisori de dragoste peste o luna. Asta-i doar ca sa aduni bani la buget in continuare de pe spatele fraierilor, mai ales daca nu vorbim de camere semnalizate dinainte vizibil, nu sa reduci mortii sau cine stie mai ce baliverne or fi trecute in proiectul de achizitie. Vrei sa reduci mortii? Iei frumos banii de pe camere si faci cati km de A7 poti din ei si mai faci din e85 alternativ 2+1, dar cu parapet din ala misto pe role, de te intoarce inapoi pe banda cand dai in el, si-ai mai redus din morti.
Te mai apuci sa continui si A3-ul, sa legi si Clujul de ceva si incepe sa se contureze o treaba daca nu vin rusii si o farma.

Edited by Mihai_mb, 22 January 2022 - 16:22.


#238
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postericmario, on 22 ianuarie 2022 - 16:03, said:

Ca de obicei, offtopic.
Ce anume e off-topic prietene? Faptul ca efectul celor 600 de radare ar fi si mai eficient in cazul in care sanctiunile ar durea pana la os?

#239
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 29.01.2008

View PostFane, on 22 ianuarie 2022 - 12:18, said:

Legea se face respectata prin doua metode: marimea sanctiunii e una iar cealalta e probabilitatea sanctiunii. Adicatelea daca sti ca e foarte probabil sa fii prins si sanctionat, chiar si o sanctiune medie te va face sa stai cuminte.
Asta așa e. Degeaba îți ia permisul pe un an la +30 km/h, dacă probabilitatea de a te prinde e aproape zero, mai mult te afectează să știi că la un drum de 500 km condus peste limita de viteză te prind sigur cel puțin 3-4 radare și aduni puncte de rămâi fără permis la maxim două asemenea drumuri.

View Postro_explorer, on 22 ianuarie 2022 - 17:53, said:

Ce anume e off-topic prietene? Faptul ca efectul celor 600 de radare ar fi si mai eficient in cazul in care sanctiunile ar durea pana la os?
Sancțiunile ar putea fi mai mici la prima abatere și cu atât mai mari cu cât se repetă. Trăim în era digitală, nu e mai complicat decât construcția de rachete spațiale să afli ce abateri a avut un șofer în ultimul an de zile (dacă se vrea asta). Oricine poate greși, dar persistența în greșeală înseamnă deja obicei. Ai depășit viteza legală cu (să zicem) +30 km/h? primești amendă. Ai avut aceeași abatere în termen de un an? Dublăm sancțiunea. La a treia abatere suspendăm permisul 3 luni. După ce primești permisul înapoi, dacă repeți abaterea: sancțiune majorată, următoarea abatere într-un an: anulat permisul, cu drept de redobândire după minim un an. Dacă ai avut permisul anulat în ultimii 5 ani (indiferent de motiv) și îndeplinești condițiile pentru suspendarea permisului: anulat pe viață. Pentru conducerea fără permis, cu permisul suspendat sau anulat: închisoare cu executare și confiscarea mașinii (indiferent de proprietar). Acest sistem ar face diferența între cel care greșește ocazional și cel care s-a obișnuit să încalce legea.

#240
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 23.09.2016
Ai deja sistemul asta cu punctele de amenda, la un anumit punctaj adunat ( nu stiu cat mai era), iti iau si permisul.

#241
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Daca vrei sa scazi numarul de accidente, pui radare multe, marcate corespunzator (prin indicatoare, ca exista in codul rutier astfel de indicatoare). Sa mergi cu viteza regulamentara in zona de radar si ca tembelul in zona fara radar, ar fi o tampenie, in momentul cand ai radar din 2 in 2 km. Cand le pui fara avertizare, clar inseamna ca ai nevoie de bani la buget. In unele tari din vest, radarul fara avertizare e ilegal. Se poate si la noi.

#242
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Parca prin alte tari, romanul merge legal din principiu. Se poate si la noi.

#243
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Eu unul nu cred ca se va aplica. Mai ales pe A2 unde sunt viteze mult peste limita legala. Desi, dacă vor fi semnalate, ar fi o idee buna. În fond ideea nu e sa iei banii pe amenzi. Ci sa pui radare în locuri cu risc mare de accident. Anunțate frumos prin indicator. Dacă sunt anunțate, obligatoriu se va reduce viteza in porțiunea respectiva. Si implicit va scădea numărul de accidente.
Repet, nu cred că va fi pusa în practica. Vom vedea.

#244
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 29.01.2008
În alte țări se practică și metoda cu radare anunțate, la vedere (dar unele dintre ele doar fake), pentru temperarea șoferilor în punctele fixe cu risc de accidente, cât și cu radare ascunse (unele camuflate în coșuri de gunoi sau alte obiecte). Dacă ai doar radare semnalate, în lipsa avertismentelor se circulă ca în junglă, iar în lipsa radarelor la vedere șoferii nu vor avea atenție sporită în zonele de risc. Eu știu că mulți vor să fie cât mai simplu să eludeze legea, dar scopul existenței unei legi e respectarea ei. Pisica cu clopoței nu prinde șoareci.

#245
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postro_explorer, on 22 ianuarie 2022 - 17:53, said:

Ce anume e off-topic prietene? Faptul ca efectul celor 600 de radare ar fi si mai eficient in cazul in care sanctiunile ar durea pana la os?
Recitește-ți postul, poate vei vedea unde e offtopicul.
Deși mă îndoiesc, ”prietene”.

View PostMihai_mb, on 22 ianuarie 2022 - 16:13, said:

Pana ajunge amenda la proprietarul masinii prin posta romana ala are timp sa se dea peste cap de 15 ori.
Așa să fie, un idiot mai puțin pe stradă.
Să știi că sistemul ăsta funcționează în toată Europa, doar ungurii sunt ca noi.

#246
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005

View PostMihai_mb, on 21 ianuarie 2022 - 23:41, said:

E amuzant si ca cei care merg duminica la țară regulamentar nu au capacitatea de a extrapola ca pe drumuri circula si oameni care trebuie sa faca 500-600-1000 km intr-o zi, zilnic, care duc marfuri si au diverse afaceri ( unii le aduc si lor coletele comandate acasa) si ca totul s-ar pune in dos daca s-ar merge cu viteze legale la infrastructura pe care o avem.
Veșnicul argument - șofez mult că așa îmi cîștig pîinea deci sînt obligat de drumurile proaste nu doar să încalc legea ci să conduc la limita sinuciderii. Și nu doar asta ci îi pun în pericol și pe alții.
Știu, apar imediat zeii șoselelor, care au condus deja mai mult decît alții într-o viață și care vor spune că toți care nu fac ca ei sînt boșorogi conducînd cazane...
Băi domnilor - în loc să o luați pe calea ușoară v-a trecut vreodată prin cap să faceți ceva să obțineți drumuri civilizate? Măcar un mesaj cu o înjurătură de mulțumire ați trimis parlamentarilor care cică vă reprezintă? Asta ca să nu zic că ar trebui să-i întrebați săptămînal ce au făcut bun pentru voi...


#247
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 23.09.2016

View Postradunic, on 23 ianuarie 2022 - 17:34, said:


Veșnicul argument - șofez mult că așa îmi cîștig pîinea deci sînt obligat de drumurile proaste nu doar să încalc legea ci să conduc la limita sinuciderii. Și nu doar asta ci îi pun în pericol și pe alții.
Stii ca exista si o cale de mijloc, nu doar on/off, nu? Nici legal 100%, nici sinucigas ( in unele cazuri la noi e chiar periculos sa mergi legal: am vazut pe una cu numere de Botosani intr-un Polo care a facut o coloana de 50 de masini si tiruri in spatele ei dinspre Bistrita spre Tihuta, mergea cu 40-50 in localitate si 70 afara, redus chiar pe la 50 cand o cereau indicatoarele. La un moment dat s-au inteles tirurile prin statie, unul a reusit s-o depaseasca, a franat complet si a blocat-o si asa a trecut toata coloana, aici macar a scapat usor si nu s-a suit un tir peste ea, au fost cazuri mai rele). Ci adaptat traficului, conditiilor meteo, momentului din zi, propriei stari si odihne etc. Sunt zone si momente in care poti sa mergi si cu 160 pe DN in unele contexte si sa fii in siguranta, altele in aceeasi zona cand o ceata densa spre exemplu face ca si 60 sa fie prea mult. Dar e chestiune de experienta si discernamant. Cand te stii lipsit de ele (ironie subinteleasa), mergi atent in zona ta de confort, iar daca aduni un trenulet de peste 5-6-10 sau mai multe masini dupa tine, mai tragi pe dreapta la jumatate de ora sa treaca saracii, ca nu-s toti nebuni si sinucigasi, mai are si lumea de ajuns undeva.

Edited by Mihai_mb, 23 January 2022 - 19:06.


#248
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă ar merge trenul în medie cu 80-100 la oră, ar fi mai tare decât maşinile   :D   Dar la noi   :samui:

#249
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMihai_mb, on 23 ianuarie 2022 - 18:59, said:

Nici legal 100%, nici [...]
Exista legal si ilegal, restul e in mintea unora care isi imagineaza ca strada e a lor. Justitia ar trebui sa fie oarba dar din pacate, mai ales in zona balcanica, nu e ...
Tot ce pot sa sper este ca in timp numarul celor ce isi doresc "o tara ca afara" sa fie covarsitor de mare astfel incat gunoaiele sa nu mai ajunga sa conduca tara si sa se inceapa implementarea unui sistem care sa sustina si sa impuna civilizatia.

View Postdjl, on 23 ianuarie 2022 - 19:16, said:

....
Faci ce faci si aduci trenurile intr-o discutie despre radare si masini. Minunat.

Edited by ro_explorer, 23 January 2022 - 20:29.


#250
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 23.09.2016
Pentru multi dintre noi aceasta tara ca afara nu e chiar o utopie si nu ne-o dorim integral, ca am scos si noi capul peste gard si nu-s chiar caini cu colaci in coada.
Nu vreau sa vina "afara" si sa-mi impuna mie sa fiu un robotel corect politic, care tolereaza ce decid ei ca e tolerabil, mananca ce decid ei ca e comestibil, se comporta cum decid ei sa se comporte si conduce cum cred ei ca trebuie sa conduca (sau mai rau, conduce masina pentru el de nu-l lasa sa faca anumite lucruri). Afara asta cel vest european capata valente totalitariste in ultimul timp care imi repugna complet.
Da, vreau infrastructura ca afara, dar si Grecia are infrastructura buna si conduci cum vrea muschiul tau pe ea cat timp nu esti maniac. Eram la 180 pe autostrada acu 2-3 ani ca ma grabeam sa duc pe cineva sa prinda un avion de la Salonic, am trecut pe langa masina politiei si mi-au facut alene un semn discret cu mana pe geam sa o las oleaca mai moale.
Legislativul are multe zone in care gri-ul este justificabil, mai ales in partea de contraventii ( nu ne apucam sa justificam infractiuni), de aia is si multe dintre ele pedepsite mai bland, doar financiar, si constituie inca o sursa de venit la bugetele statelor. Cum la noi e foame de buget, sursa e mulsa la maxim. Dar sa imparti totul doar in alb si negru e limitat si cam ingineresc, oamenii nu-s masinarii si majoritatea din ei nici nu-si doresc sa fie.

Edited by Mihai_mb, 23 January 2022 - 21:54.


#251
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
@ ro_explorer : pe lângă dragostea mea faţă de trenuri şi incapacitatea mea de a înţeleg cum de lumea a renunţat la tren când încă era bine la C.F.R., e problema că în România dacă vrei să ajungi rapid la destinaţie, nu prea poţi cu auto decât dacă încalci legea, că autostrăzi nu prea avem, pe calea ferată (cu unele excepţii) se merge mai încet decât acum 20-24 de ani, deci oricum ai da-o, e nasol.

#252
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Ok, dar ce cauta trenurile pe topicul asta?

View PostMihai_mb, on 23 ianuarie 2022 - 18:59, said:

[...] am vazut pe una cu numere de Botosani [...]
Lăsând deoparte faptul ca îl aplauzi pe ala care a blocat mașina cu pricina, practic aharhie pe șosea, afișezi și un pic de sexism și discriminare regionala. Roman verde, 100%.
Va crăpau vezicile dacă depășești pe rand, cand se ivea ocazia? Asa, e mai bine ca s-a comis un abuz dar v-ați făcut voi treaba. Ați câștigat 15 minute prețioase, ce sa zic...

Edited by ro_explorer, 24 January 2022 - 02:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate