Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Creatina ar mari nivelul de dyhidrotestosterone

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Intr-un stiudiu s-a descoperit ca suplimentarea cu creatina poate mari nivelul de dyhidrotestosterone. Atletii care au suplimentat cu 25g de creatina pe zi, dupa 7 aveau nivelul de DHT cu peste 50% mai mare, nivelul de testosteron ramanand neschimbat. Dupa 7 zile doza de creatina s-a scazut la 5g pe zi, prin urmare si nivelul de DHT a scazut dar tot a ramas mai ridicat.

Nu s-a analizat daca nivelul de estrogen a scazut, asa cum ar fi logic. DHT e un hormon anabolic, chiar daca mai putin anabolic decat testosteronul ar putea si el influenta cresterea in masa musculara. Se pare ca creatina ajuta la cresterea in masa musculara nu doar prin faptul ca mareste stocurile de creatin fosfat in muschi.

Stim ca nivel crescut de DHT poate cauza caderea parului ( calvitie) si hipertrofiere de prostata. Deci s-ar putea ca creatina sa aiba efecte adverse cam neplacute.

https://www.espaceco...ns-le-sang/4237

Edited by vinciun, 07 January 2022 - 01:29.


#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
la sala mea de cartier era cunoscuta treaba asta de multi ani. si mai se zicea ca micsoreaza si putza.

Edited by laffin, 07 January 2022 - 03:21.


#3
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 16.03.2006
Iau 5g de creatina zilnic de aproape 8 luni.Nu mi-a cazut parul(am avut cva pb cu parul in trecut) si nici forta n-am castigat.

Edited by pele, 07 January 2022 - 03:40.


#4
Beko10

Beko10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 03.06.2015
Creqtina apa de ploaie

#5
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 laffin, on 07 ianuarie 2022 - 03:20, said:

la sala mea de cartier era cunoscuta treaba asta de multi ani. si mai se zicea ca micsoreaza si putza.

Aia cu micsoreaza puta e din povesti urbane deja.

#6
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 vinciun, on 07 ianuarie 2022 - 09:18, said:

micsoreaza puta
Cade direct.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,026
  • Înscris: 07.11.2006

 laffin, on 07 ianuarie 2022 - 03:20, said:

la sala mea de cartier era cunoscuta treaba asta de multi ani. si mai se zicea ca micsoreaza si putza.

Gresit spus.
Putza nu se micsoreaza,ramane aceiasi.Dar nu mai creste,sau creste anemic.

#8
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
E un culturist natural..imi scapa numele ceva gen Jeffrey care traieste in China, si el a zis ca incepea sa cheleasca de la creatina si a oprit-o dupa cateva luni. Arata poze si zicea ca-i sigur de la creatina caci aia era singura schimbare lucru pe care l-a introdus nou.
DHT-ul stiu ca era tot problema pe forumurile despre acnee. Personal nu mi-a crescut acneea de cand am luat, dar ce-i drept sunt zile cand nu iau creatina (uit, ieri de exemplu) cand nu fac antrenament, si in zilele cand iau, iau maxim 3g (unde ar trebui macar 5g, sau pe net lumea zice 8.6g la o greutate de 86kg).
Eu am luat creatina acum vreo 4-5luni, 500g si inca mai am pt cateva luni, deci..Dar mi s-a facut bulgari, si devine greu de amestecat. pun o poza jos. Plus ca lasa un miros de amoniac daca nu speli bine recipientul in care amesteci.

Am auzit ca pe la TV sunt medici care sunt impotriva creatinei pt sportivi. Ca nu-i sanatoasa cica.

Attached Files



#9
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Din ce mai vad, ca sa iti cada parul trebuie sa fii predispus genetic la asta. Desi tot dihydrotestostéronul ramane responsabil, daca nu esti predispus genetic nu-ti cade parul, chiar daca ai nivel crescut de DHT. La acei predispusi le cade oricum ca toti barbatii au DHT in sange. Diferenta e ca avand nivel de DHT marit parul cade mai rapid :D

 bursucelu_viesel, on 07 ianuarie 2022 - 11:18, said:

E un culturist natural..imi scapa numele ceva gen Jeffrey care traieste in China, si el a zis ca incepea sa cheleasca de la creatina si a oprit-o dupa cateva luni. Arata poze si zicea ca-i sigur de la creatina caci aia era singura schimbare lucru pe care l-a introdus nou.
DHT-ul stiu ca era tot problema pe forumurile despre acnee. Personal nu mi-a crescut acneea de cand am luat, dar ce-i drept sunt zile cand nu iau creatina (uit, ieri de exemplu) cand nu fac antrenament, si in zilele cand iau, iau maxim 3g (unde ar trebui macar 5g, sau pe net lumea zice 8.6g la o greutate de 86kg).

Daca o tolerezi bine incearca o faza de incarcare de 7 zile cu 25g pe zi. La mine creeaza constipatie, cateodata incetineste si digestia de aia nu prea o iau, sau daca iau bag 5-6 g pe zi.

Am zis sa-i mau dau o sansa creatinei dupa ce mi-a spus sotia ca ei o folosesc in reanimare la pacientii extrem de slabi cu atrofie musculara. Cica baga perfuzii, dar cantitati enorme, gen 500g pe zi. Asta e din spatele culiselor cum se spune :) Dar ei o administreaza o zi doua si gata. Nu zilnic. Cica ajuta la restabilirea musculara la pacientii foarte slabi in primul rand prin faptul ca atrage apa in celule, nu sub piele cum face sarea, si in felul asta metabolismul la nivel de celula se imbunatateste semnificativ.

#10
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
N-am prea studiat creatina. Planuiam sa o las de tot. Baremi sa stiu ca n-am luat niciun supliment, ca ma acuza familia ca "normal ca ai crescut in muschi daca ai luat substante", ei considerand creatina ca fiind "substanta". Recent avem un caz in familie de cineva mort gasit cu creatinina mult crescuta, si eu incerc sa le explic ca nu-i tot aia cu creatina luata ca supliment. N-am studiat inca, deocamdata fac fifty fifty adica nici nu m-am lasat complet de creanina nici n-o iau asa cum trebuie.. o iau de 2 sau 3 ori mai putina decat doza recomandata..
"Dopajul" naturalilor este mancarea.. Eu unul nu inteleg pe cine arunca banii pe glutamina sau alte suplimente bizare in loc sa ia niste kile bune de carne..
(disclaimer: is cam beat..am fost la un sf ion.. posibil sa fi scris prostii)

Edited by bursucelu_viesel, 07 January 2022 - 18:10.


#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Fenomenul este foarte complex. Lucrurile nu sunt la modul : " iau aia ...obtin ailalta ". De fapt, orice plus vine pe final cu o compensare. Intrucat suntem diferiti genetic, reactionam diferit la substante identice. Nu extrem de diferit dar niciodata exact la fel.
Trebuie sa intelegeti ca hipertrofia musculara indusa nu este o stare fiziologic naturala. Este o realitate , chiar daca celor obsedati de masa musculara uriasa nu le convine. De cate ori exista un aport disproportionat de substanta ( oricare ) care intervine in lantul metabolizarii, exista undeva un minus. Nu se vede imediat, organismul are o latenta , cateodata de luni ,de ani sau chiar zeci de ani , in functie de specificul fiecaruia. Cert este ca orice substanta care grabeste un proces, o face pe baza unei uzuri , unui dezechilibru la un alt nivel. Muschii nu vin din lopata. Vin din metabolizarea substantelor nutritive sau anabolice.
Dorinta neinspirata a unor tineri de a avea rezultate rapide face ca aceste plusuri sa fie total distructive in multe situatii. Nu azi sau maine, dar sigur in viitor vine o nota de plata.
In plus, hipertrofierea de dragul hipertrofierii este total inutila. Ea vine oricum daca este suprapusa peste un sport care necesita masa musculara, practicarea respectivului sport sporind masa , nu pastilele ..insa aceasta masa vine proportional cu nevoile , nu aruncata din lopata. Am cativa "tragatori  de fiare " la sala. Tineri , 20-25 , puternici, globulari, peste 110 kg. Eu am sub 90 si 50 de ani. Cand le fac prize pe maini si strang, bat instantaneu. Daca nu, le rup oasele . Si au masa musculara dubla cat a mea. Dar proasta . Apoasa. Nu ma inteleg cu ei . De ciuda se duc la fiare iar si trag si mai tare si baga mai multe pastile ....si cand vina la bataie imi e frica sa nu moara pe saltea la cum se congestioneaza. Si tot nu renunta desi se vede ca merg pe o cale gresita. Sunt tineri. tot ce pot spera pentru ei este sa nu isi distruga organismul , ca viata nu inseamna numai adolescenta si tineretea cand da bine sa ai bratul mare. Viata inseamna o gramada de zeci de ani, pe care ii duci greu daca ti-ai batut joc de corpul tau la tinerete.

#12
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Sa faci sport nu e bataie de joc de corp. Mai degraba iti  bati joc de corp pe saltea decat in sala de forta. In sala de forta te antrenezi ( cel putin asa ar trebui) pentru sanatate, masa musculara, forta, mobilitate, suplete, corectare imbalansuri musculare, rezolvatea unor probleme gen rezistenta slaba la efort, muschi atrofiati, rigizi si multe altele. In sala de forta ai posibilitatea sa reglezi si sa dozezi fiecare parametru: intensitate, volum, frecventa, bagi mai mult cardio, mai multa forta, nu ti se potriveste un exercitiu poti oricand alege altul mai sigur. Daca ai probleme de coloana poti oricand sa alegi variante mai sigure dar tot eficiente pentru dezvoltat coapsele, ai problmeme cu un cot - mereu ai alta varianta, mereu ai un exercitiu la indemana pentru oricine de orice varsta.

In cluburile se lupte nu e asa. Acolo merg acei dotati genetic si potriviti pentru disciplina respectiva. Nu poti sa-i recomanzi unuia cu probleme la coloana vertebrala sa faca lupte libere, sau unui battan plin de artroze, sau unui tip cu probleme la inima. Poate da ortul oricand acolo pe saltea. Luptele si fitnessul sunt chestii total diferite. In fitnes iti perfectionezi corpul. Mai departe faci ce doresti, unii pot face si lupte in paralel, altii vor sa fie mai puternici pentru locul de munca, altii vor pur si simplu sa arate bine si ii doare in cot despre tavaleala ta, urechi rupte si dinti cu smaltul sarit. Stiu cu ce se mananca si luptele libere, si boxul si altceva. Nu mai vorbi asa de parca in fitness iti distrugi corpul dar in lupte il menajezi cel mai mult ca de fapt e invers. Fitnes poate practica oricine si la orice varsta si sa-si amelioreze semnificativ statea de sanatate generala. De la performante fizice pana la sistem cardiovascular, respirator si altele. In fitness fiecare concureaza cu el, poate sa- si personalizeze absolut totul pentru nevoile proprii. In lupte ori faci ca ceilalti si incerci sa devii mai bun decat ei ori nu faci nimic. De obicei, cand imi arati baieti mai tari in lupte e pentru smplu fapt ca ei au genetic mai bun si au supravetuit tuturor abuzurilor de acolo. Cine e mai slabut de fel se lasa.

Ma asteptam la mai mult de la tine dar vad ca mereu insisti cu niste idei simpliste de habarnist. Antrenorii mei ma invatau cum sa ma antrenez nu in sala, nu ma faceau sa fug de sala de sport.

Iar cu afirmatia aia ca hypertrofia muschilor indusa nu e o stare fiziologic naturala e chiar trist de tot sa fie spusa de la un antrenor care ar trebui sa cunoasca cate ceva despre dezvoltarea fizica.

Nu exista, natural fiind, hipertrofie musculara nenaturala. Corpul se adapteaza pentru supravetuire. Cand ridici  permanent greutati in sala corpul se adapteaza, el vede ca tu traiesti intr-un mediu in care trebuie sa fii puternic pentru a supravetui si se adapteaza in consecinta. Nu e neaparat sa te antrenezi in sala. Candca oamenii munceau fizic foarte greu, ridicau pietre, busteni si alte lucruri grele fiindca erau nevoiti. Asta nu inseamna ca faceau mai bine. Ei erau  nevoiti sa faca asta. Corpul nu face diferenta ca ridici un pietroi sau o gantera. Tu daca vrei ridica pietre si busteni daca iti pare mai natural. Eu garantez ca mai degraba te accidentezi asa decat in sala de forta unde poti controla absolut totul si poti ajusta exact asa cum iti trebuie. Da, acum nu avem nevoie sa ridicam greutati pentru a supravetui, la fel cum nu avem nevoie sa ne batem in ring ( apropos, e cea mai mare tampenie sa te bati in ring pentru bani, cel mai jos mod de a face bani). Dar omul prin natura sa are nevoie de sport. Omul are o multime de muschi ca asa a evoluat si nu poti sa-i ignori fiindca toate organele plus muschii sunt in stransq legatura. Eu prefer sa le dau muschilor ceea ce au nevoie: efort suficient si nutrientii necesari plus odihna astfel ca sa fie in permanenta stimulati dar si sa aiba conditiile necesare refacerii. Tie iti place sa te  bati aiurea pe saltea, e alegerea ta.

#13
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 JurasikMan, on 07 ianuarie 2022 - 21:46, said:

Fenomenul este foarte complex. Lucrurile nu sunt la modul : " iau aia ...obtin ailalta ". De fapt, orice plus vine pe final cu o compensare. Intrucat suntem diferiti genetic, reactionam diferit la substante identice. Nu extrem de diferit dar niciodata exact la fel.
Trebuie sa intelegeti ca hipertrofia musculara indusa nu este o stare fiziologic naturala. Este o realitate , chiar daca celor obsedati de masa musculara uriasa nu le convine. De cate ori exista un aport disproportionat de substanta ( oricare ) care intervine in lantul metabolizarii, exista undeva un minus. Nu se vede imediat, organismul are o latenta , cateodata de luni ,de ani sau chiar zeci de ani , in functie de specificul fiecaruia. Cert este ca orice substanta care grabeste un proces, o face pe baza unei uzuri , unui dezechilibru la un alt nivel. Muschii nu vin din lopata. Vin din metabolizarea substantelor nutritive sau anabolice.
Dorinta neinspirata a unor tineri de a avea rezultate rapide face ca aceste plusuri sa fie total distructive in multe situatii. Nu azi sau maine, dar sigur in viitor vine o nota de plata.
In plus, hipertrofierea de dragul hipertrofierii este total inutila. Ea vine oricum daca este suprapusa peste un sport care necesita masa musculara, practicarea respectivului sport sporind masa , nu pastilele ..insa aceasta masa vine proportional cu nevoile , nu aruncata din lopata. Am cativa "tragatori  de fiare " la sala. Tineri , 20-25 , puternici, globulari, peste 110 kg. Eu am sub 90 si 50 de ani. Cand le fac prize pe maini si strang, bat instantaneu. Daca nu, le rup oasele . Si au masa musculara dubla cat a mea. Dar proasta . Apoasa. Nu ma inteleg cu ei . De ciuda se duc la fiare iar si trag si mai tare si baga mai multe pastile ....si cand vina la bataie imi e frica sa nu moara pe saltea la cum se congestioneaza. Si tot nu renunta desi se vede ca merg pe o cale gresita. Sunt tineri. tot ce pot spera pentru ei este sa nu isi distruga organismul , ca viata nu inseamna numai adolescenta si tineretea cand da bine sa ai bratul mare. Viata inseamna o gramada de zeci de ani, pe care ii duci greu daca ti-ai batut joc de corpul tau la tinerete.

De data asta esti pe langa subiect.  Aici vorbim de baieti si fete care trag la sala natural, doar cu mancare si poate ceva proteina din zer, poate o vitamina, Maxim. Deci ce spui tu acolo de "pastile" e alta poveste. Colegul care a deschis subiectul nu vrea rezultate rapide, el face deja sport de vreo 10-12ani. Colegul The_Lion face de vreo 20-25 de ani, Overseas se antrena la sala lui Uceanu acum 30 de ani, eu am si eu ceva experienta. Mi-a atras atentia faza aia cu:

 JurasikMan, on 07 ianuarie 2022 - 21:46, said:

Am cativa "tragatori  de fiare " la sala. Tineri , 20-25 , puternici, globulari, peste 110 kg. Eu am sub 90 si 50 de ani. Cand le fac prize pe maini si strang, bat instantaneu. Daca nu, le rup oasele .
Posted Image Posted Image  

Si incearca sa-i faca asta unuia ca Vinciun care si munceste fizic din greu si in secunda 2 ai sa ai o surpriza, adica s-ar putea sa iti rupa el tie mana aia de Thor. Nici cu mine nu mi-ar fi rusine. Nu ma refer la tehnica,box, lupte, UFC, ma refer la care are priza mai puternica si care cui rupe degetele. Zic sa fii mai rezervat ca s-a cam dus vremea cu filmele lui Jachie Chan. Daca te-a luat unul ca Sandu Lungu in brate, esti terminat cu toata tehnica ta si priza ta speciala.

Edited by sandu222, 07 January 2022 - 22:26.


#14
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Te rog nu-mi mai veni cu argumente gen Van Damme il bate pe Bruce Lee si sportul meu e mai bun decat al tau ca nu e matur deloc. Pe vremuri am umblat cu antebratele insangerate si coapte, bataturi pe pumni, nas spart, nu mai zic de postura pe care o obtii dupa ani de arte martiale, sau box, sau kickbox cocosat cu umerii in fata. Nu mai sanatoasa nu e. Poti aburi tineri care nu au ridicat o gantera in viata lor sau nu au calcat o data pe o saltea.

 sandu222, on 07 ianuarie 2022 - 22:25, said:



De data asta esti pe langa subiect.  

Din pacate mereu e cam pe langa subiect. Si imi pare rau ca aveam pretentii mai mari de la el, antrenor fiind. Eu am avut antrenori care nu se temeau sa ridice o gantera sau o haltera. Unul chiar a trecut si un curs de antrenor de fitness exact pentru a intelege mai bine anatomia si fiziologia omului in domeniu asta, pentru a nu spune vreo perla babeasca in fata elevilor sai sa se faca de ras.

Edited by vinciun, 07 January 2022 - 22:30.


#15
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Interesant contrastul dintre mesajul tau JurasikMan (unul cu simt de conservare puternic) si poza de profil (un soi de "mi se rupe de orice, fumatul e tot universul meu" Posted Image ).
Unde as fi de acord e ca atunci cand duci lucrurile la extrem, devine nociv pt corp. Chiar si sportul, efortul, chiar si mancarea daca-i sanatoasa dar o consumi in cantitati mari pt a acoperi solicitarile sportului. Ce sa mai zic despre zahar care scos din contextului unei sfecle.. devine ca un drog si extrem de nociv pt era noastra.
Dar in schimb, zici ca rupi oase la oameni.. daca ziceai ca esti sportiv de sah.. mai intelegeam Posted Image

As mentiona totusi ca atunci cand cauti tratamente pt diverse probleme (de articulatii, de varsta in general) iti apar exercitii fizice, caci iti cheama sangele, iti regleaza sanatatea in general. Deci in principiu tragatorii de fiare ar ttrebui sa adauge la sanatate mai degraba decat sa sustreaga din ea (cu conditia sa nu intreaca masura - in primul rand sa te poti recupera dupa antrenament, ca altfel doar strici)

Edited by bursucelu_viesel, 07 January 2022 - 22:57.


#16
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
In pricipiu la sala poti sa te duci si sa dai cu gantera in cap pana mori. Sau poti sa tragi ca nebunul de fiare zilnic si nu dormi noptile mentinand ritmul asta pana iti faci praf toate articulatiile si iti distrugi sistemul nervos. Sau poti sa bagi doze nebune de hormoni pana te ia dracul. Oricine poate face orice prostie. La fel cum poti sa urci intr-o masina sa-i dai 250 la ora noaptea prin sate pana treci printr-un grup de mosnegi, spargi un gard si darami un hambar. Si astfel o sa apara vorbe pe forumuri ca condusul e daunator si trebuie interzisa productia de masini.

Edited by vinciun, 07 January 2022 - 23:01.


#17
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Da...probabil ca daca as fi in locul vostru as gandi la fel .
Dar nu sunt .Posted Image

Edited by JurasikMan, 08 January 2022 - 15:22.


#18
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Si eu ma bucur ca sunt in locul meu si am capul pe umeri :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate