Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cate tipuri de sloturi de Kensington lock exista?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Folosesc un cablu cu cifru pentru mufa Kensington Lock. Acelasi, cred ca de vreo 10 ani. Pana iarna asta.

Acer.ul din dotare, cu ecranul distrus mecanic datorita prea multor cicluri inchidere-deschidere (ironic, nu?) mi.a fost inlocuit de catre firma cu un Lenovo V15 G2. Am avut surpriza ca nu se mai potriveste vechiul lock, mufa din laptop fiind prea ingusta. Apoi am descoperit ca habar nu am ce sa caut pentru inlocuire.

In primul rand la specificatii pe site.ul oficial nu scrie decat Kensington TM lock slot. Fara alte indicatii suplimentare.

Varianta mai ingusta am descoperit.o ca fiind numita oficial nano, fara specificatii de dimensiuni exacte. Dar am gasit comercializat si sub denumirea de mini sau micro si m.a pierdut de tot. Cele vechi la care lock.ul merge au 7mm latime, in timp ce cea noua la care imi trebuie mie are doar 5.5mm.

Logo.ul de pe slot nu ma ajuta nici el la identificare, nefiind nici o varianta de ''K'' prezenta la celelalte brand.uri, ci un simbol generic al Lenovo, acelasi de pe un laptop Lenovo mai vechi, la care cablul vechi se potriveste (atasat o poza de pe net, pentru ca logo.ul e atat de mic stantat ca n.am putut focusa pe el cu nici o camera).

Puteti sa.mi recomandati ceva sigur compatibil?.. cu cifru sau cheie. Preferabil de pe Amazon.de, dar nu mi.e rusine nici cu AliExpress. Multumesc!

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Deranjez si eu c-o intrebare: de ce-l legati? De piciorul mesei, volan, stalp sau bila de puscarias? Posted Image

#3
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
In functie de biroul pe care.l am, de barele mesei care inchid o suprafata si nu poate fi scos pe la capat (cum ar fi daca l.as lega simplu de picior), sau prin deschiderea dedicata pentru cabluri, carotata in coltul mesei.

Doar pentru a descuraja grab & run sau a muta atentia asupra altor obiecte, sunt constient ca poate fi taiat relativ usor.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ia cu pila oleaca din urechile de la lock-ul vechi

Job done

View Post__Dan__, on 06 ianuarie 2022 - 20:34, said:

Deranjez si eu c-o intrebare: de ce-l legati?

Ca să nu i-l fure boss

Pana mea, nu era evident că ăla e motivul ?
Iar despre modalitate, clar rezolva cu ce e la fata locului.

Offtopic

Se poate smulge si cu mufa aia cu tot, am vazut cateva, numai ca trebuie sa fii ceva mai fortos.

Edited by waterman, 07 January 2022 - 09:49.


#5
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

View Postwaterman, on 07 ianuarie 2022 - 09:47, said:

Ia cu pila oleaca din urechile de la lock-ul vechi


Corect, dar lock.ul vechi, in pozitia ''blocat'' isi muta a doua ''limba'' pe verticala. In timp ce innerworkings pt ''nano'' functioneaza exclusiv pe orizontala (cercetare din ultimele 24 de ore). Dar apreciez sugestia.

Am comandat asta. Compromis cu rezerve pentru laptopuri viitoare. Ca eficienta/siguranta nu e departe de slot.ul dedicat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate