Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

Realme GT Neo 2

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
xmariuS75

xmariuS75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 15.07.2005
Niciodată nu cumpăr să fac teste, nu sunt genul, dar după mine e mediocru. Să văd ce zice soția când ajung acasă, dacă-i place e al ei, dacă nu, pa.

#20
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Telefonul costa minim 200 de euro sub pretul lui corect.

#21
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010

View PostxmariuS75, on 04 februarie 2022 - 20:05, said:

Mi-a sosit jucăria, nu mă încântă deloc, pare ieftin, ecranul nu-i chiar așa wow pe cât mă așteptam, meniul imbarligat tare, mi se pare când îl țin im mână, facut ca din topor.Revin la huawei Nova 5t, iar ăsta merge la soție dacă-i place, dacă nu, retur, mă orientez spre alt brand.
Ai crezut ca  ai comandat s21 asa-i? ti se pare ieftin pentru ca ESTE ieftin.
Daca si display-ul ala AMOLED cu HDR10+, 120Hz si 1300 nits peak e slab in bugetul asta...tu venind de pe nova 5t. Iar meniul imbarligat tare...invata-te sa folosesti functia search, este normal cand schimbi marca sa gasesti alta structura a meniului, trebuie doar sa-i dai cateva saptamani sa te obisnuiesti.

#22
Andrei4948

Andrei4948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 20.12.2021
Acest GT Neo 2 este un super telefon, dupa cum spunea si userul de mai sus, ecranul, bateria, incarcarea si procesorul sunt punctele sale forte. Cine zice ca huawei este mai bun decat asta nu stie despre ce vorbeste, softul de pe realme/oppo este chiar bine inchegat iar cand nu gasesti ceva ai functia search.

#23
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Si mie mi-a venit sa il dau de pamant in prima zi.  Nu gaseam nimic in meniul de setari - apoi  functia Search a fost de baza . Apoi am vazut punctele bune : bateria - cred ca ar m-ar tine 2 zile iar peste noapte scade 1% ,  claritatea in apeluri si pe BT . Are implementate 2T2W si 2T2S spre deosebire de One UI .  Intr-adevar  are un  dizain cam nereusit dar  m-am obisnuit cu el.  E loc de mai bine si la functiile Launcher-ului dar astea sper sa vina cu actualizarile de sistem.

#24
xmariuS75

xmariuS75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 15.07.2005
Măi @Marcel,ca și hardware e foarte bun, dar ca software e pulbere, dialer-ul de la Google o mizerie, nu arată apelurile pierdute ca și notificare "ecuson" , lucru valabil și la sms,cloud nu are, teme nu poți pune decât dacă instalezi o aplicație terță, tot din ecosistemul lor, dar care dă eroare și nu aplică nimic, aplicație de backup în afară de Google nu există, nici în el, nici să instalezi pe PC, nu poți selecta ce rețea de date mobile vrei(only 4g,only 3g,etc), fotografiile le-a bulversat de dracu le-a luat, nu știu pe ce criteriu le așează, la camera foto las blițul pe auto, îl găsesc dezactivat etc.Cu tot search-ul lui, tot degeaba. Îmi pare rău să te dezamagesc, dar am telefon mobil când încă tu nu mergeai în picioare.
@Andrei 4849,EMUI este peste el la toate capitolele, are TOATE funcțiile pe care ăsta nu le are, de performanță nici nu se poate discuta, singura belea e că nu mai are acces la Google.

Edited by xmariuS75, 05 February 2022 - 20:30.


#25
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010

View PostxmariuS75, on 05 februarie 2022 - 20:24, said:

Îmi pare rău să te dezamagesc, dar am telefon mobil când încă tu nu mergeai în picioare.
Argumentul suprem ce da dovada de o foarte mare maturitate, "eu o am mai mare". Degeaba, daca te cam bate tehnologia, tu esti genul ala de persoana foarte rigida care nu e deschisa la nou pentru ca se adapteaza foarte greu.
Auzi la el, notificari ecuson, iar in privinta cloud-ului si a backupului ai Google (spre deosebire de Huawei) care-ti face backup la tot (calls,sms,apps,photos) daca nu ti-s suficiente instaleaza-ti titanium backup sau orice alt app de backup, poti folosi google play sa stii, exista acolo mai multe chestii, nu doar facebook si tik tok.

#26
xmariuS75

xmariuS75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 15.07.2005
Hai că m-am lămurit, ești habarnist,eu nu vreau să mă chinui să instalez terțe aplicații și nici să nu-mi meargă.Nici măcar o amărâtă de apelare rapidă din taste nu are.Bucurati-vă de ele, că eu n-am ce face cu el.Stai calm că nu mă bate tehnica.

#27
andreibanu

andreibanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.05.2015
Salut. Sunt curios dacă la GT neo 2 există problema pe care o am eu la GT master edition. Am activat allways on display să fie permanent. Dacă umblu pe telefon și apoi las să se închidă ecranul automat AOD-ul se activează odată cu închiderea ecranului și apoi se dezactivează și așa rămâne. Dacă închid ecranul prin double tap sau butonul on/off atunci rămîne activat,nu se mai dezactivează.
E ciudat,dar poate e vreo setare și nu o știu eu.

#28
Andrei4948

Andrei4948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 20.12.2021
@xmariuS75 - Eu cred ca nu stii despre ce vorbesti daca lauzi asa EMUI, la fel si userul de mai sus care spunea ca se intoarce la Huawei. Pai daca nu ati butonat altceva in afara de asta, normal ca celelalte vi se par praf.
Eu sunt de parere ca Color OS (care este acelasi lucru cu Realme UI si care de asemenea a luat locul lui Oxygen OS de pe Oneplus) impreuna cu One UI 4 de la Samsung sunt cam cele mai tari la ora actuala, au evoluat mult. Dialer-ul google mi se pare cel mai simplu si practic, eu unul nu agreez temele, consider ca sunt facute prost si doar ingreuneaza sistemul, maxim schimb icon pack-ul sau daca vreau un alt nivel instalez alt launcher. Bineinteles ca poti selecta ce retea vrei sa folosesti, poate nu ai gasit tu optiunea.
Bafta!

#29
xmariuS75

xmariuS75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 15.07.2005
Ce dracu-i așa bun la ele, cand trebuie să instalezi fel de fel de aplicații, ca să ai funcționalitate, pe când Emui și One UI le are integrate. Nu ai apelare rapidă, eu vreau teme, nu au până și amărâtele de ecusoane pe iconițe, care să-ți arate apelurile sau mesajele pierdute, nu au cloud proprietar, nu au aplicații de backup pe pc, să nu mai zic de call recorder și multe altele.Eu nu vreai să instalez fel de fel de aplicatii, cu care să fac aceste lucruri.

Edited by xmariuS75, 19 February 2022 - 11:14.


#30
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Uite vezi , de asta exista mai multi  producatori  cu o multime de UI . Pentru ca  avem nevoi diferite.  
N-are a face ,  piata e mare ! Nu incerci un Honor ? Ca am auzit ca  are Emui de la mama lui !

#31
xmariuS75

xmariuS75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 15.07.2005
Nu știu, vedem, momentan m-am calmat cu shopping-ul.

#32
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View PostxmariuS75, on 02 februarie 2022 - 18:15, said:

Stau în dubii și eu să iau GT neo2 sau GT 5g. Nu reușesc să mă hotărăsc. La bani ar fi apropiate, dar nu știu ce să cumpăr.
gt neo2 e alegerea mai buna.

View PostxmariuS75, on 05 februarie 2022 - 20:24, said:

Măi @Marcel,ca și hardware e foarte bun, dar ca software e pulbere, dialer-ul de la Google o mizerie
ar trebui sa te obisnuiesti incetul cu incetul cu el deoarece va deveni default dialerul la cam toate telefoanele cu android in perioada urmatoare.

#33
andreibanu

andreibanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.05.2015
Pe realme master edition folosesc dialer-ul de la Orange. Mie chiar îmi place plus că e mult mai aspectuos decât cel de la Google. Sunt și ceva teme acolo. Dar am impresia că pentru a merge toate funcționalitățile aplicației trebuie să ai un sim Orange în telefon.

#34
marcel201

marcel201

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 21.10.2010
Scuze de offtopic dar poti face un mic review la GT Master? Trebuie sa aleg intre el si un Galaxy M52 pentru telefonul de servici si nu stiu ce sa aleg. Incarcarea si in display fingerprint m-ar duce catre Realme.

#35
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
recomandarea mea ar fi gt master

#36
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
@marcel201 ce ai ales pana la urma?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate