Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Cum m-am conectat la rețeaua electrică în 2021 cu costuri minime

* * * * * 13 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,255
  • Înscris: 01.12.2001

 crocko.dilul, on 07 ianuarie 2022 - 11:17, said:

Va rog sa Imi dati voie sa nu cred asta, pe vorbe.
Nu-s vorbe. Is scrise.
Esti "Toma Necredinciosul".
DA! Se poate.

#20
MikePatts

MikePatts

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.06.2019

 crocko.dilul, on 07 ianuarie 2022 - 11:17, said:

Adica initiatorul zice ca eDistributie a platit pentru dumnealui contravaloarea unui bransament de 30kw pe lungime de 300m.
Va rog sa Imi dati voie sa nu cred asta, pe vorbe.
E-Distributie nu a platit pentru mine, ci pentru ei. Eu nu sunt actionar la E-Distributie, ca sa platesc bucati de infrastructura ce le apartin lor. Abia acum, in conditiile noii legislatii, relatia e normala: fiecare isi plateste reteaua de pe proprietatea ce-i revine: distribuitorul plateste pe ce a concesionat, eu platesc de la gard in interior. Asa cum Kaufland si Lidl nu face un magazin pentru mine cand deschide in sat, ci il fac pentru ei, acesta le este obiectul de activitate.

Inteleg ca astfel de transformari sunt de natura sa produca un soc in piata, dar pana acum era o piata foarte potrivinica consumatorilor si foarte favorabila prestatorilor. Acum se mai echilibreaza relatia, asa cum e normal. E un soc benefic, asteptat de prea mult timp.

Intre o putere de 30 KW sau 7 KW diferenta o face doar cablul instalat (presupunand ca exista rezerva de putere in amonte). Iar in valoare absoluta costul unui cablu de un tip sau altul nu reprezinta nimic semnificativ. In rest e aceeasi sapatura, aceleasi materiale, aceleasi accesorii, acelasi timp de lucru pentru tehnicieni.

In plus, iata cum un efect neasteptat al acestor modificari legislative se materializeaza in economii semnificative. Cand plateste distribuitorul, stie sa realizeze economii de 50% din estimat. Cand plateste consumatorul, prestatorii veseli vin cu devize chiar si peste estimat, dupa cum au spus si alti colegi de pe forum.

#21
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

 crocko.dilul, on 07 ianuarie 2022 - 11:17, said:

Adica initiatorul zice ca eDistributie a platit pentru dumnealui contravaloarea unui bransament de 30kw pe lungime de 300m.
Va rog sa Imi dati voie sa nu cred asta, pe vorbe.
Sunt doar vorbe nu o sa vezi ATR-ul   pentru ca nu exista .

#22
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

 anaki, on 07 ianuarie 2022 - 12:21, said:

Sunt doar vorbe nu o sa vezi ATR-ul   pentru ca nu exista .

@anaki
Te urmaresc rde mult si am respectat multe dintre raspunsurile tale.
Aici,insa pe topicul acesta,imi dai impresia ca esti impotriva a ceea ce spune Mike .
Sper sa fie ceva personal si nu ceva profesional,un conflict de interese sau o intentie de a fi cu sistem_ul ticalosit.
Ii ceri dovezi dara nici tu nu ai dovezi sa il contrazici.

Din ce spune el,este ceva normal ce s-a intamplat sau frumos sa se intample.
M-ar mira ca Mike sa minta sau sa aiba doua perechi de coite si sa fie facut legatura asa in condittile descrise de el.

Edited by EmeraldCountryHouse, 07 January 2022 - 12:25.


#23
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Te inseli ,legea care prevede acest lucru a fost postata de mine pe topicul de bransamente tocmai ca toata lumea sa stie si sa aleaga,insa in privinta ATR-ului si a sumei calculate am mari indoieli si pe PM toti din domeniu imi spun acelasi lucru,oricum subiectul pt mine e inchis,am tras concluziile .

#24
MikePatts

MikePatts

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.06.2019
ATR nu ai de ce sa examinezi, pentru ca e irelevant pentru alte lucrari. Totusi pot sa confirm ca e un ATR uzual, nimic deosebit la nivel de conditii. Daca te intereseaza un punct anume, intreaba precis ce te nelamureste.

Trebuie sa intelegeti ca eu nu am facut ceva deosebit. Are doar un caracter de noutate pentru ca pana de curand sistemul era facut foarte potrivnic consumatorilor si abia acum se normalizeaza. Peste 1-3 ani nu va mai fi nimic deosebit sau ciudat, vor fi multi altii care s-au bransat astfel.

Daca va mira distanta mare, tineti cont ca e la tara. Din pacate (pentru gradul nostru de civilizatie), nu e nicio infrastructura de refacuta dupa lucrari. Asa ca si primaria a emis usor autorizatia, nu aveau ce sa obiecteze sau ce sa ceara sa fie respectat. La oras cu siguranta vor fi mai multe conditii, dar pe de alta parte nu vor fi distante atat de mari de retea, astfel incat lucrurile se vor echivala.

Din partea distribuiotorului, au procedat ineficient. Eficient era sa faca extindere de retea, costa aproximativ la fel, insa urmatorii conectati ar fi fost legati cu costuri minime. Presupun ca in viitor vor eficientiza si partea aceasta.

#25
dionescux

dionescux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 07.11.2004
ok, si totusi de ce nu vrei sa postezi atr-ul?

#26
thrallala

thrallala

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.06.2023
@MikePatts

Buna ziua, am ajuns si eu la pasul 4, si anume semnarea unui contract. Ma uit la cererile disponibile https://www.distribu...are-la-retea-2/ si nu imi este deloc clar ce anume trebuie sa completez astfel incat ei sa se ocupe de realizarea lucrarii. Ca mentiune, la noi se mai complica lucrurile, pentru ca suntem 3 vecini cu un drum privat, nu stiu cata relevanta are. Sunt pierdut tare, imi puteti da niste sfaturi? Multumesc

#27
mihaeladiana

mihaeladiana

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.08.2023

View Postgeorge_alexandru, on 06 ianuarie 2022 - 18:44, said:


Parca as cere si eu un spor de putere in conditiile astea. Acum 3 ani am platit 15k ron pe bransament in Bucuresti pentru un traseu de 25m. Mare parte din suma a venit din faptul ca trebuia spart asfaltul. Iar suma asta a fost asa, ca stiam pe cineva si mi-au dat fix costul din ATR...ofertele primite de la alte firme au fost ametitoare, mult peste ce era in ATR.

Salut!as fi avut nevoie de cateva informatii,ma puteti ajuta?

#28
VewDo

VewDo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.06.2007
Inteleg ca exista si sceptici, dar tocmai am luat si eu ATR-ul de la Enel - pentru o lucrare in orasul Pantelimon, Ilfov - si am un cost estimat de racordare de 15 mii de lei.
Stalpul e vis-a-vis de casa, strada e de pamant. Lucrarea va fi facut in subteran. Inteleg ca au pus acolo 260 de mp de la nu-stiu-ce - eram prea nervos ca sa si inteleg ce am citit.
Pe scurt, cum era cu racordarea gratuita? Mai e valabila si acum, in 2023/2024?
Multumesc anticipat.

#29
eX3nna

eX3nna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.11.2017
Bună.
Am făcut și eu cerere pentru branșament, însă mi-au dat negație. Ultimul stâlp e la circa 170 de metri de mine, iar PT la aproximativ 700m. Mi s-a spus ca dacă ar fi fost distanta sub 100m de la ultimul stâlp, mi-ar fi pus ei, gratuit. Totuși, cum ai reușit sa obții ATR fiind distanta mai mare de cei 100m de care spun ei?
De asemenea, am fost sfătuita ca pot face cerere pentru branșare pentru organizare de șantier și sa sper ca în 2-3 ani, acesta va rămâne definitiv. Ar fi ok și asa sau sa mai insist cu cererea. La primărie, cum ai procedat? Ai depus vreo cerere? Eu am depus o cerere prin care le-am solicitat sa facă demersurile pentru extindere de rețea.

#30
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,941
  • Înscris: 25.04.2016
Cred ca ar trebui inchis topicu asta si facut altu actual(izat). In titlu e doar anul 2021, a expirat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate