Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Parere materiale casa

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
thoragnar

thoragnar

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.01.2022
Salutare! Vreau sa ma mut la casa (ori sa cumpar una ori sa mi bat capul sa ridic una) si am gasit ceva ce mi se pare ok la prima vedere.
Ideea este ca am experienta 0 asa ca as aprecia ceva pareri vizavi de calitatea casei care va fi construita de cineva.
O sa las mai jos detaliile oferite in anunt si multumesc anticipat!

Casa de 60m amprenta, 120m total : parter, mansarda (+ pod neluat in calcul )
Superocazie 625 Euro/M2 la Alb:
casa 60m2 pe 12 stalpi cu fier de O12 ! (5m2 /stalp !)
din caramida de 25cm+poliestiren de 10 eps 80!
2 grinzi in temelie cu etrieri de 8 striati, 2 x 4 fiare x o12!
placa cu fier de o8+o10 realizat manual cu calarati (EXCLUS plasa de buzau!)
centuri de 25cmx25cm cu grinzi de O12 si etrieri de 8 striati
Poliestiren 10, dibluri de calitate, 2 mani adevziv , plasa de 160g si tinci de la knauf !
Tripane CALITATE de 44mm cu aramatura de 2mm, feronarie Maco!
Tencuita clasic (exclus rigips!), glet 3 mani, finisata la bec, lavabila alba 2 mani!
Insalatie electrica din cupru de 2.5mm,
Prize si intrerupatoare montate
Instalatii sanitare de calitate
Poliestiren de 3 extrudat montat pt incalzire in pardoseala
Vata minerala in pod
Vata minerala in etaj+ structura rigips tavane
Racordata la : - apa+ canal
- gaze
- electricitate
Executie la rosu : mai 2022 (se poate urmari in executie)
Executie la alb : august 2022

#2
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
Unde se construieste?

#3
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,140
  • Înscris: 09.08.2006
Din cate stiu, dupa normativele in vigoare, stalpii mai mici de 30x30 nu prea sunt admisi. S-ar putea sa stiu gresit, ce-i drept, nu sunt de meserie. Si ce inseamna: "12 stalpi cu fier de O12 ! (5m2 /stalp !)"? 5mp de ce? Fier in sectiune? Fizic imposibil. Metri cubi? Nici daca-l torni din otel nu iese.

#4
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,820
  • Înscris: 01.09.2006

 yo9hrb, on 06 ianuarie 2022 - 21:13, said:

Din cate stiu, dupa normativele in vigoare, stalpii mai mici de 30x30 nu prea sunt admisi. S-ar putea sa stiu gresit, ce-i drept, nu sunt de meserie. Si ce inseamna: "12 stalpi cu fier de O12 ! (5m2 /stalp !)"? 5mp de ce? Fier in sectiune? Fizic imposibil. Metri cubi? Nici daca-l torni din otel nu iese.
Probabil a impartit suprafata amprentei casei la numarul de stalpi, deci 5 mp reprezinta suprafata aferenta fiecarui stalp.
Da, 30x30 cm este dimensiunea minima la stalpi la constructii in cadre, dar daca este constructie pe zidarie portanta stalpii pot fi de 25x25 cm.
Dar e putin probabil sa ai doar 12 stalpi la o casa pe zidarie portanta ...

#5
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Sunt surprins ca inca sunt creduli care cred ca isi cumpara locuinta facuta cum trebuie de catre dezvoltatori si pun botul la reclame. Romanii sunt prea saraci sa cumpere case facute cum trebuie, lucru evident incepand cu masinile sh. Se vand case mai ieftin decat case ridicate in regie proprie. Cum e posibil? Magie, ca in The Witcher.
Ori te dedici 6-9 luni sa iti ridici casa, ori cumperi de la dezvoltator si plangi putin pana o vinzi. Evident iesi mai rapid si ieftin cu dezvoltatorul.

Si acum am citit...executie la rosu mai 2022...adica pana in august are timp sa o termine(la alb, deci nici atunci complet) pe banii tai, platiti in avans, nu cumva sa pierzi ocazia.

#6
thoragnar

thoragnar

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.01.2022

 cristobob, on 06 ianuarie 2022 - 20:45, said:

Unde se construieste?

Langa Pitesti


Vor fi construite 3 case identice de catre o persoana care a inceput sa se ocupe cu asta odata cu pandemia ( a mai construit 2 case tot pt vanzare pana acum care se pot vedea ). Modul de plata este avans minim, 10%, cand este gata la rosu... se poate vedea cum se construieste pana atunci. Mi se pare rezonabil, construieste pe banii lui practic Posted Image si la final primeste bani din vanzare.
Am auzit si citit despre multe tepe, in majoritatea cazurilor cerandu-se avans 30-60% pentru a fi construita din acei bani casa practic. Riscul aici mi se pare minim si voi avea grija de partea asta. Tocmai de aceea, ce ma intereseaza mai mult acum este sa vad cat mai multe pareri pertinente vizavi de materialele folosite.

Edited by Dany_Darke, 07 January 2022 - 09:50.


#7
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Materialele par la minimul posibil:
- caramida cu goluri nu cred ca gasesti mai ingusta de 25
- la fel si polistirenul de 10 : e minimul posibil sa nu zici ca nu ai pus
- sticla tripan nu stiu daca se poate monta in profile de 44mm. Cele decente cred ca incep pe la 70mm
- tencuiala clasica este mai ieftina decat gipscartonul daca ai o echipa care sta degeaba. Deci nici aici nu e vorba de calitate, ci tot de economie. Daca nu sunt perfectionisti nu prea are cum sa le iasa la fel de drept ca un perete de gipscarton.
- polistirenul ala extrudat de 3 pt incalzire e minimul si se monteaza deasupra placii. In mod normal trebuie sa existe un strat consistent si sub placa. 10-15 cm ar fi minimul recomandat
- nici un detaliu pentru vata minerala din pod: daca era un strat consistent sigura aparea la cate detalli a dat
- la instalatia electrica e specificata doar grosimea cablurilor, dar de fapt conteaza numarul de prize, intrerupatoare, disjunctoare (diferentiale de preferat) si calitatea lor
- la exterior nu e specificata tencuiala decorativa : ori nu e deloc ori e cea mai ieftina varianta
- nu e specificata invelitoarea si nici structura podului

Per total eu ma astept sa fie cele mai ieftine materiale posibile si au dat cateva detalii din proiectul de structura ca sa iti ia ochii. Oricum nu cred ca e vreun dezvoltator care face economie la partea de structura pt ca in economia unei case, fierul si betonul necesare nu sunt atat de scumpe.

Pe de alta parte, daca te apuci singur in mod sigur nu iesi la 625 euro/mp chiar daca folosesti aceleasi materiale ieftine. Si in mod sigur nu o termini mai devreme de 18 luni. Trebuie sa te gandesti ce iti permiti financiar si ca timp. O casa cu materiale medii spre scumpe o sa fie mult mai costisitoare chair daca o faci singur, chiar daca o iei de-a gata. Si daca te apuci singur trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare si sa fii sigur ca o sa muncesti de toti banii pe care ii economisesti.

#8
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Dar de unde stii tu ca iese mai ietina sau mai scumpa si ca dureaza 18 luni ? Ai facut vreuna pana acum? Ca eu am facut si casa dureaza realtiv putin daca ai bani si mergi in continuu. Cand nu ai dureaza si ani de zile sa termini fiecare detaliu.
Despre structura nu ma pronunt, stalpi de 25 oficial nu se mai accepta la structura in cadre (merg la cea portanta). Am auzit insa ca prin unele zone poti face si de 25 la cadre daca nu se uita aia prea insistent (eu la mine am 25x40 de ex, in 2008 nu era nici o problema sa ai sectiunea minima de 25, acum nu mai e voie..).
Caramida de 25+ polistirenul de 10 nu reprezinta o problema, chiar daca in prezent este considerata "prea putin". Am eu la mine si iti zic ca nu e putin, termic este suficient. Evident insa, more is better dpdv al termosistemului.
Totusi ma indoiesc de unele din acele detalii gen glet 3 maini, 2 maini de adeziv la plasa, vata prin pod sigur e de 10-15 care e (aproape) zero barat, etc... O sa ii poti tu controla ca respecta ce zic ? Ma indoiesc...
DAR..cu atentie foarte mare, poate fi ceva ok, pana la urma nu va fi (si nici nu trebuie) sa fie perfect. Depinde foarte mult de constructor.
Evident, daca poti face tu singur (desi nu pari genul care sa se inhame la asa ceva), este de preferat. Si da, vei iesi mai ieftin, trebuie sa iesi mai ieftin decat la cumparatul de-a gata. Cu evidenta pierdere enorma de timp, nervi, etc..normal.

#9
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Woow.. da' de ce esti asa suparat? Parca tu construiesti casele alea si ti-am speriat clientul.

Stiu ca o sa iasa mai scump pentru ca si eu am construit o casa in regie proprie avand o gramada de ajutor in domeniu si acces la preturi preferentiale. Si cu toate astea am iesit la 600 Eur/mp acum 2 ani inainte ca preturile sa o ia razna. Daca ai construit pentru tine stii foarte bine ca unele etape nu pot fi facute in acelasi timp si ca unele elemente au timpi de repaos: uscare placa, uscare sapa, uscare glet etc. Mai stii probabil ca ai nevoie de echipe diferite pt etape diferite. Ca nu montezi acoperisul cu acelasi om cu care ai turnat fundatia, ca nu montezi gresia cu acelasi om care ti-a montat termosistemul. Mai multe echipe inseamna mai mult timp pierdut.

Da, sunt de acord ca daca lucrezi pe repede inainte fara nici o atentie la detalii si fara sa tii cont de timpii de uscare necesari poti sa termini o casa in 6 luni, dar sunt sigur ca nu vrei sa te muti tu in casa aia. Mie mi-a luat 18 luni si nu pentru ca mi-au lipsit banii. Pur si simplu atat a durat sa sincronizez diversele echipe cu diversele materiale si timpii de repaos ai santierului. Nu a ajutat nici ca a plouat 3 saptamani incontinu cand am ajuns la termosistem,  ca gresia a intarziat 45 de zile, tabla si ea 30 si tot asa.

Eu zic ca lista aia de materiale denota ca probabil se merge pe minim cu tot. Tinand cont de asta cam cata incredere sa ai ca meseriasii o sa fie suficient de calificati ca sa nu ai probleme si cu punerea in opera si nu doar cu materialele. Asta este doar o parere legata de lista de materiale de mai sus, poate oamenii sunt super meseriasi si scot case corect lucrate. Asta o poate vedea doar cineva de meserie care merge la fata locului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate