Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Japanese Red Rose - 2022 Mazda3 MT Plus, Style, Sound, G150, Red Soul

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
254 replies to this topic

#163
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 06.01.2022

View Postspecial, on 16 mai 2022 - 11:37, said:

Acum dupa ce am comandat Elantra ( masina e venita din martie, doar ca stau dupa programul Rabla) imi pare rau ca n-am cerut oferta si la Mazda cu toate ca nu cred ca puteam sa scot echiparea PLUS +Automata   la 21.400e ( 19.100 masina+ diferenta achizitie tichete) fie ea si cu motorul de 120cp. Marele minus al masinii mi se pare navigatia care nu este touch si lipsa wi fi la Android Auto. Marele plus al Elantrei  este spatiul interior, dar pierde la calitatea materialelor pe alocuri.
Am fost sa vad Elantra, pt ca avea dealer aproape de casa, dar nu mi-a placut cum am fost tratat, masina mi-a fost prezentata ca din topor, nu se putea nici comanda si a fost un cumul de factori. Dar facand abstractie de dealer in sine, mie imi place modelul cand il vad pe strada, dar la interior recunosc ca nu prea mi-a placut la calitatea materialelor. Totusi la pretul ala si dotarile primite mi se pare un compromis bun, plus ca are garantie destul de mare, e un motor fiabil etc. Prin urmare sa nu-ti para rau pt ce ti-ai luat daca atat iti permitea bugetul, nici eu nu mi-am permis mai mult decat ce am luat pe Mazda, poate mi-ar fi placut o automata dar 2500 euro erau multi bani pt mine si am preferat optiuni de aceiasi bani (macar automata Mazda e f misto).
Cat despre programul Rabla cred ca s-a demarat Faza 2, deci incearca sa prinzi buget acum, altfel astepti iar cateva luni! Bafta sa rezolvi, si astept jurnalul tau despre ea, poti sa-mi pui link si aici daca vrei!
Drumuri faine!

#164
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 06.01.2022
ODO 3563KM - atat s-a putut pana acum Posted Image
Consumul din bord fluctueaza intre 7.3 si 7.2 depinzand daca merg mai mult afara sau mai mult in oras, acum e la 7.3 pt ca am mers 1 saptamana doar prin Bucuresti, bara la bara, Popesti-Leordeni -> Victoriei si invers...consumurile la destinatie au fost intre 10% si 13% in functie de aglomeratie si cat de subtila a fost talpa mea pe acceleratie . Intr-o zi de weekend consumul prin Bucurest e undeva pe la 8%. Tin sa precizez ca la mine clima nu se opreste niciodata la nici o masina (vara merg pe rece, iarna pe cald) si de obicei suntem 2 oameni in masina.
M-am acomodat cu masina, si ea cu mine, cum ziceau si alti colegi parca "s-a mai lasa motorul" parca o simt mai fasneata in diverse situatii (desi din start mi s-a parut ok) deci bonus, e din ce in ce mai bine. Daca "se mai lasa" si pe la vreo 7000 sau peste inca o data deja e bonus.
Imi place foarte mult cum se simte pe drum, e foarte stabila in curbe, e linistita cand vrei sa mergi la 2000 ture, dar ii si place cand ii dai un pic de talpa si mergi peste 4500 (parca se gudura cand primeste asa ceva).
Recunosc ca uneori in traficul din Bucuresti, piciorul meu stang plange putin dupa o automata , cu schimbatul fizic al vitezei n-am o problema (totul se intampla cu automatisme, nu fac un efort constient pt asta). Dar imi aduc aminte ca oricum nu aveam buget atunci pt acei 2500 euro extra si ca am preferat faruri led matrix, sistem audio bose si alte chestiutie de banii aia. Pe de alta parte, la drumuri lungi, externe, e o placere sa conduc aceasta manuala, totul e smooth, si face schimbarea vitezelor o joaca.
Nu simt deloc ca masina este rigida din cauza jantelor pe 18 care permit cauciucuri cu talon subtire, e adevarat ca nici n-am condus-o cu altfel de roti, dar la denivelari nu ma deranjeaza in nici un fel, totul e placut.
Culoarea ma surprinde de fiecare data, mai ales dupa ce o spal proaspat  (would buy again).
Pana acum nu m-am resimtit niciodata dupa ce am condus aceasta masina, e foarte comfortabila. Chiar si dupa 500km dintr-o bucata fara opriri, nu m-a durut spatele, chiar ma simt bine.
Clima pe rece parca ar putea sa fie mai strong, mi se pare ca dupa ce sta masina in soare, cand pleci cu ea, chiar daca dai clima pe low, parca nu are putere sa raceasca atat cat simti nevoia, dar se regleaza pe parcurs si te obisnuiesti.  Posibil sa ma hotarasc sa pun folii cu protectie solara autorizate RAR pe geamurile fata, mai vedem.
Cat despre spatiu, toata lumea ramane surprinsa cand vede portbagajul deschis, chiar  este incapator. Cat despre locurile spate, toti pasagerii mei s-au declarat multumiti de comfort si spatiu.
Concluzie, as recomanda oricui Mazda!

Apropo, daca vreti o frizura care sa mearga cu Mazda voastra, va recomand noul Barbershop deschis de Nasul meu (servicii de calitate si locatie foarte faina): https://www.cervusbarbershop.ro/

Attached Files



#165
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018
Eu nu inteleg cum de ai putut da comanda de masina cu Style+Sound..Cand am fost in ianuarie sa ma interesez mi s-a spus clar ca ,,nu se mai produce cu Sound", deci fara comanda...Am luat un Focus care se pare ca se va anula in curand comanda, deci va trebui sa ma orientez din nou spre 3, dar fara Sound parca n-as lua-o

Edited by robi101012981, 05 June 2022 - 14:26.


#166
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Se poate comanda cu Sound Pack din cate stiu eu insa fie nu se poate oferi un termen de livrare fie acesta este peste mai mult de 1 an.
Este cineva pe forumul monomarca care asteapta o Mazda3 cu Sound Pack si care are termen de livrare in Martie 2023 parca (comanda facuta in luna Aprilie, 2022).

Altfel, colegul cred ca a dat comanda de masina la inceputul lunii Decembrie, inainte sa se anunte intarzierile majore cauzate de sistemul audio optional.

Edited by closchkutza, 05 June 2022 - 16:18.


#167
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018

View Postcloschkutza, on 05 iunie 2022 - 16:13, said:

Se poate comanda cu Sound Pack din cate stiu eu insa fie nu se poate oferi un termen de livrare fie acesta este peste mai mult de 1 an.

Altfel, colegul cred ca a dat comanda de masina la inceputul lunii Decembrie.
Pai da, dar a primit super repede mașina în doar 3 luni, e de necrezut la ce dotări are

#168
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Era comandata deja de catre reprezentanta. El a facut initial comanda de alta masina (alta motorizare), dealer-ul i-a propus schimbul, scurtand astfel durata de asteptare. Masina comandata in Dec. ar fi venit in Iunie, cam acum adica.

Edited by closchkutza, 05 June 2022 - 16:22.


#169
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018
Mda, noroc maxim...Am întrebat și eu peste tot și n-aveau comenzi active cu Sound, probabil ptr ca e prea dotata mașina și nu se vinde...Pacat, sa vad spre ce ma orientez

#170
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 06.01.2022

 robi101012981, on 05 iunie 2022 - 16:22, said:

Mda, noroc maxim...Am întrebat și eu peste tot și n-aveau comenzi active cu Sound, probabil ptr ca e prea dotata mașina și nu se vinde...Pacat, sa vad spre ce ma orientez
Salut, intradevar am avut noroc sa gasesc ceva pe stoc, daca urmaresti topic-ul de la inceput ai acolo toate informatiile cu tot ce s-a intamplat pe parcurs, practic voiam sa anulez comanda ca sa nu astept pana la finalul lui iunie pt o masina comandata la inceput de Decembrie (adica nici acum n-as fi avut masina inca), si ei mi-au gasit aceasta masina pe stoc, ba chiar masina ma astepta, ca a trebuit sa rezolv cu rabla.
Eu zic sa mai incerci pe la reprezentante cu intrebari, mai ales daca ai banutii pregatiti, poate prinzi ceva.

 closchkutza, on 05 iunie 2022 - 16:19, said:

Era comandata deja de catre reprezentanta. El a facut initial comanda de alta masina (alta motorizare), dealer-ul i-a propus schimbul, scurtand astfel durata de asteptare. Masina comandata in Dec. ar fi venit in Iunie, cam acum adica.
Multumesc colegu pt ca l-ai lamurit tu pe robi, eu eram plecat in concediu si n-am mai intrat.

#171
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018

 A_Stere, on 14 iunie 2022 - 12:36, said:


Salut, intradevar am avut noroc sa gasesc ceva pe stoc, daca urmaresti topic-ul de la inceput ai acolo toate informatiile cu tot ce s-a intamplat pe parcurs, practic voiam sa anulez comanda ca sa nu astept pana la finalul lui iunie pt o masina comandata la inceput de Decembrie (adica nici acum n-as fi avut masina inca), si ei mi-au gasit aceasta masina pe stoc, ba chiar masina ma astepta, ca a trebuit sa rezolv cu rabla.
Eu zic sa mai incerci pe la reprezentante cu intrebari, mai ales daca ai banutii pregatiti, poate prinzi ceva.
Salut, mersi ptr reply,  am întrebat peste tot, în martie aveau mașini multe pe stoc, acum au puține și super scumpe, iar de Style/Sound nici nu se mai pune problema, ce a fost s-a dat, lumea din păcate nu cumpăra mașini dotate, se uita la cele mai Basic și cam atât...Asta e, aștept Focus-ul asta, sper sa vina anul asta, dacă nu, la revedere Rabla+ timp pierdut aiurea

#172
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 06.01.2022
ODO 4464KM! creste incet si sigur.

Am condus-o in weekend pana la Bran pe trasee diferite dus (Bucuresti->Campu Lung Muscel->Bran) si intors (Bran->Sinaia->Bucuresti). Masina s-a comportat foarte bine pe serpentine atat la urcat ca si la coborat. Imi place foarte tare si cum se conduce si cum se comporta in frana de motor.
Consumul din bord actual este de 7.4 la suta (ajunsese chiar la 7.5) din cauza ca am condus cateva sute de km doar prin Bucuresti inainte de plecarea asta la munte.
M-am obisnuit cu masina, cu comfortul ei, cu toate sistemele de siguranta si cred ca mi-ar fi greu sa ma mut pe ceva mai slab acum.
Pe partea de depasiri se comporta bine, daca muti 1-2 trepte mai jos (in functie de caz, turatie etc) te duci fara probleme.
I-am facut si cateva poze pe la munte, era cam murdarica dar faceti abstractie :D.

Imi place tot mai mult masina (chiar daca mi-a placut din start), deci o recomand cu caldura!
Drumuri faine!

Attached Files



#173
budzugann

budzugann

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.07.2022
@A_Stere
Salut
Ma intereseaza si pe mine o Mazda 3 x186, dar am citit pe alte forum-uri ca motorul ar avea tacani intre 1500-2100 rpm la mers constant(daca accelerezi sau decelerezi dispare sunetul). Voiam sa te intreb daca ai patit asta

Multumesc!

#174
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
E plin de tacani motorul, sunt peste tot. Ce mai, e nenorocire!

Edited by closchkutza, 13 July 2022 - 13:05.


#175
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,195
  • Înscris: 08.01.2021
La mine au dispărut tacani-urile după ce mi-am luat pastilele. :)

Edited by KiloW, 13 July 2022 - 14:17.


#176
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,111
  • Înscris: 04.08.2007
Țăcăne sigur când da asta din cioc.

Attached Files


Edited by remvirg, 14 July 2022 - 06:55.


#177
budzugann

budzugann

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.07.2022
Mda, nefericita formulare :)))
Despre asta vorbeam: "I have a Mazda 3 sedan skyactiv X. I noticed that my engine will sometimes make the knocking sound when it's driven at constant speed of around 70-80 km at 1700 rpm". Curiozitatea mea e daca ati intalnit problema, daca da, dealerul a oferit vreo solutie?
Multumesc

#178
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 06.01.2022

 budzugann, on 14 iulie 2022 - 09:13, said:

Mda, nefericita formulare Posted Image))
Despre asta vorbeam: "I have a Mazda 3 sedan skyactiv X. I noticed that my engine will sometimes make the knocking sound when it's driven at constant speed of around 70-80 km at 1700 rpm". Curiozitatea mea e daca ati intalnit problema, daca da, dealerul a oferit vreo solutie?
Multumesc
Salut, eu nu am motorul skyactiv X186 ci skyactiv G150 ...doar ca nu vrea nici un moderator sa-mi schimbe numele cu ce i-am rugat. La mine nu este nici un tacanit in afara de cel de la volan (adica eu) , dar daca citesti jurnale de bord ale celor care au x180 nu cred ca auzi de tacanituri nici acolo. Parerea mea sa faci un Test Drive la reprezentanta si sa vezi cum ti se pare, pt mine masina este super, sunt mega multumit dupa vreo 4600km cu ea.
Sporuri!

Plus ca acestui motor plancandu-i turatii mari, nu stiu cate de comfortabil se simte la 1700 turatii sau sub.

Edited by A_Stere, 14 July 2022 - 09:50.


#179
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 06.01.2022
Rog din nou un moderator sa redenumeasca acest jurnal de bord pentru ca nu mai reflecta realitatea masinii pe care o detin in acest moment, totul este detaliat in interiorul jurnalului. Schimbati va rog in: Japanese Red Rose - 2022 Mazda3 MT Plus, Style, Sound, G150, Red Soul
Multumesc anticipat!

#180
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Folosește butonul de report.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate