Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce ca Freelancer caștigi ...

La mulți ani @hvz!

La mulți ani @cotzi!

Capac culbutori fisurat
 Solutii pentru backup date person...

Difuzor bas Q Acoustic 3050

Bolojan la presedintie?

Huawei band 8
 Statii de benzina DHR

AT Duster 80 asfalt 20 forestier

fisura/crapatura perete exterior ...

Windows XP Volume License
 Noul degresant universal

Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...

Samsung Galaxy A52s 5G

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
2210 replies to this topic

StefanRO

StefanRO

Hai noroc straine

• Grup: Senior Members

Vlad_22, on 14 ianuarie 2022 - 12:19, said:

Le folosești pe ambele? A52s înafara de procesor, e exact același lucru.

Îl dau soției ca și asa are un a21s praf

laurcj

laurcj

Active Member

• Grup: Members

Johnao, on 14 ianuarie 2022 - 15:00, said:

eu as avea grija sa dezactivez apelul prin wifi (in setari > conexiuni) si sa trec setarea de date la max 4G auto; apoi sa verifici daca ai zgomot de fond
eu unul nu am si pare a fi mai degraba problema de modem (semnal slab sau rutare pe wifi)
sigur ca, dpdv calitate sunet, nu poti compara gama S cu gama A pt ca sunt alte componente (asa cum am scris si mai sus), dar ca si volum si functionalitate totul mi se pare f ok la A52s

Dupa cum ziceam mai sus am zgomotul de fond si cu apelul prin wifi si prin VoLTE si cu ambele dezactivate. Bine, zgomotul e slab, dar e sesizabil daca esti intr-un mediu linistit. Am setat si max 4G auto la date.

Sunt constient ca sunt multe diferente de calitate intre gama S si A....dar sincer nu ma asteptam ca sa fie chiar si la claritatea sunetului in convorbiri, care e o functie destul de basic. Si ma surprinde faptul ca pe Motorola G30 care costa jumate din pretul lui A52s claritatea este mai buna. Si WI-FI-ul pare ca merge ceva mai bine pe G30.

Edited by laurcj, 14 January 2022 - 15:35.

Vlad_22

Vlad_22

Guru Member

Cei de la Notebookcheck au remarcat faptul că deși vitezele pe Wi-Fi nu sunt cine știe ce, stabilitatea conexiunii e foarte buna.

laurcj, on 14 ianuarie 2022 - 15:33, said:

Dupa cum ziceam mai sus am zgomotul de fond si cu apelul prin wifi si prin VoLTE si cu ambele dezactivate. Bine, zgomotul e slab, dar e sesizabil daca esti intr-un mediu linistit. Am setat si max 4G auto la date.

Sunt constient ca sunt multe diferente de calitate intre gama S si A....dar sincer nu ma asteptam ca sa fie chiar si la claritatea sunetului in convorbiri, care e o functie destul de basic. Si ma surprinde faptul ca pe Motorola G30 care costa jumate din pretul lui A52s claritatea este mai buna. Si WI-FI-ul pare ca merge ceva mai bine pe G30.
Păcat că Motorola e cam praf la capitolul update-uri.

Încă o chestie ciudată, în testele lor, A52s nu impresionează la capitolul calitate apeluri. A52/A52 5G sunt ok, desi sunt exact același lucru. O fi prins dânșii o unitate cu defect de fabricație, poate.
Așa și A52, care stă la capitolul GPS peste vers. 5G, deși, din nou, au aceleași componente. Testat de dânșii, telefon vs navigator Garmin, pe bicicletă, traseu prestabilit. Ciudat...

Edited by Vlad_22, 14 January 2022 - 15:44.

Johnao

Johnao

Member

laurcj, on 14 ianuarie 2022 - 15:33, said:

Motorola sunt tatici pe modemuri, antene etc in piata telecom, e poate si normal sa stea mai ok pe semnal; mai ales ca, fiind de acum un brand chinezesc, ca orice tel chinezesc da 2 bani pe SAR si amplifica semnal indif de consecinte

Johnao

Johnao

Member

Vlad_22, on 14 ianuarie 2022 - 15:42, said:

Cei de la Notebookcheck au remarcat faptul că deși vitezele pe Wi-Fi nu sunt cine știe ce, stabilitatea conexiunii e foarte buna.

Păcat că Motorola e cam praf la capitolul update-uri.

Încă o chestie ciudată, în testele lor, A52s nu impresionează la capitolul calitate apeluri. A52/A52 5G sunt ok, desi sunt exact același lucru. O fi prins dânșii o unitate cu defect de fabricație, poate.
Așa și A52, care stă la capitolul GPS peste vers. 5G, deși, din nou, au aceleași componente. Testat de dânșii, telefon vs navigator Garmin, pe bicicletă, traseu prestabilit. Ciudat...

un site care si in trecut mi-a inspirat neincredere in rezultate
constatarea lor ar fi ilogica sau au prins terminal defect sau prost setat
toata gama A52 are aceleasi componente, exceptand procesorul, care este de fiecare data Snapdragon iar la A52s este net superior
rezultatul lor afi ilogic in conditii egale
iar eu personal la A52s-ul meu, fata de care chiar as fi inclinat sa fiu carcotas venind de la S21 Ultra, nu resimt deloc probleme de wifi, semnal, volum convorbiri sau zgomot de fundal etc
sunt alte probleme reale cu finisajele de plastic prost, camera mediocra si lenta, haptick feedback vibratii lamentabil (ca la telefoane de acum 5-6 ani), ecran decent si atat etc....

Vlad_22

Vlad_22

Guru Member

Calitatea semnalului se verifică în setări, la stare rețea, în -dbm. Nu vă luați după nr. de liniuțe din bara, fiindcă producătorii, de multe ori, umflă artificial bara de semnal, pt a părea că ai semnal mai bun. Samsung tinde să nu umfle liniuțele alea.

Edited by Vlad_22, 14 January 2022 - 16:10.

Johnao

Johnao

Member

evident ca nu ne luam dupa liniute, avem aplicatie dedicata cu valori concrete in bara de notificari; dar mai ales prin testarea in zone in care cu alt telefon ajungeam sa am semnal f slab sau deloc

Edited by Johnao, 14 January 2022 - 16:12.

laurcj

laurcj

Active Member

S20 FE e semnificativ mai bun la calitatea sunetului, WI-FI, camera, senzor de amprenta fata de A52s ?

Edited by laurcj, 14 January 2022 - 16:52.

dan.me

dan.me

Senior Member

Johnao, on 14 ianuarie 2022 - 12:40, said:

...la Adapt Sound ... mergeti cu incredere la profilul "Peste 60 de ani" si activati-l; fara jena, este doar amplificarea maxim posibila a difuzoarelor...
Ce tare! Ca sa dai mai tare. Am avut nevoie si o sa mai am.
Ar mai fi interesant daca si cum poti iesi din jackul de casti intr'un amplificator dar cu impedanta de linie ca altfel scade dynamica etc. La laptopuri se face automat, simte daca e casca sau intrare de amp, depinde.

Ca sa fac enabled the built-in recorder din Phone app, am citit ca se schimba CSC code of device to Thailand (Spay), Vietnam (Spay), India (Spay), Israel, Algeria, Bangladesh, Libya, Egypt, Laos, Nepal, Sri Lanka or Tunis.
As fi curios daca recomanzi si daca sunt consecinte.

Edited by dan.me, 14 January 2022 - 17:27.

dan.me

dan.me

Senior Member

laurcj, on 14 ianuarie 2022 - 14:48, said:

...claritatea sunetului in convorbire tot e mai slaba...
Am vorbit un pic la el si la fel mi s'a parut.
Asta schimba ceva? Sounds...> sound quality... Dolby Atmos> Voice [make voices loud and clear]

RangerBoy

RangerBoy

Cea mai mare jigodie

laurcj, on 14 ianuarie 2022 - 16:52, said:

S20 FE e semnificativ mai bun la calitatea sunetului, WI-FI, camera, senzor de amprenta fata de A52s ?
Nu. Nu e mare diferenta intre ele, probabil doar daca esti obsedat de telefoane si le freci toata ziua o sa conteze diferentele.

StefanRO

StefanRO

Hai noroc straine

A testat cineva Wifi6 duce mai mult de 371Mbps?

Vlad_22

Vlad_22

Guru Member

Ăla nu e Wi-Fi 6. Mi se pare de cacao să zici că are Wi-Fi 6, dar să limitezi la 300-400 mbps.

dan.me

dan.me

Senior Member

Nu a zis nimeni ca wifi 6 e limitat,
dar inteleg divagarea pe care o faci,
asa ca in final ai dreptate,
dar sa calculam 300mbps in bytes vine un waw de min 30mb/s doar daca ai sd card rapid ai parte de ei, plus router si NIC(ontroller) gigabit la calculator.

Edited by dan.me, 16 January 2022 - 05:48.

dan.me

dan.me

Senior Member

...ca altfel te limitezi la 10mb/s

bombanitorul

bombanitorul

Member

StefanRO, on 16 ianuarie 2022 - 00:58, said:

A testat cineva Wifi6 duce mai mult de 371Mbps?
Am prints eu 442 Mbps, la circa 3,5m fara obstacole fata de routerul Digi wifi6.

dan.me

dan.me

Senior Member

bombanitorul, on 16 ianuarie 2022 - 09:31, said:

De care A52 ai?

Edited by dan.me, 16 January 2022 - 09:48.

StefanRO

StefanRO

Hai noroc straine

dan.me, on 16 ianuarie 2022 - 09:48, said:

De care A52 ai?

Pai singurul care are wifi6 este a52s 5g

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate