Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Au inebunit cu pretul la cirese&#...

[CUM] Gaurire borcan sticla

Semnal tot mai slab / reziliere

Despre irigatoarele bucale !
 Recomandare frigider fiabil pana ...

Cursuri Cypress JavaScript

Cand apare filmul Don Giovanni?

Transmite cineva in Romania?
 TĂTUȚU...se intoarce!

Pareri Mercedes CLA / 1.461 cmc d...

Recomandare incarcator auto Iphone

Pentru cei care locuiesc in bloc ...
 Taiere ramuri "neroditoare...

Business/afacere cu utilaje

Genetica vs educatia vs cultura

Laptop Asus ROG Strix G15 cu pro...

Samsung Galaxy A52s 5G

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
2210 replies to this topic

dan.me

dan.me

Senior Member

• Grup: Senior Members
Esti ok my friend?!? :)

Edited by dan.me, 13 January 2022 - 19:19.

StefanRO

StefanRO

Hai noroc straine

France, Switzerland, Luxembourg, Poland au primit ONE UI 4 stabil pe A528B :>

Vlad_22

Vlad_22

Guru Member

dan.me, on 13 ianuarie 2022 - 19:17, said:

Esti ok my friend?!? :)
Huh?

Johnao

Johnao

Member

• Grup: Members

Vlad_22, on 13 ianuarie 2022 - 19:03, said:

Te-ai scărpinat cu piciorul stâng la urechea dreaptă, cam așa ceva. Mai aveai răbdare câteva zile, maxim și primeai update-ul OTA.
E un risc asumat aiurea. Înțeleg să bagi soft pt a scoate aplicațiile bloat din tel, alea de umplutură.
Evident, e difuzorul principal.

daca tie iti pare complicat si nu ai experienta, te poti exprima ca atare; eu fac asa ceva de suf destul de multi ani (in general pe tel mult mai scumpe/ S-uri, ultimul fiind S21 Ultra) pt ca am consteintizat de mult timp ca Romania este la fundul listei de distribuit update-uri si nu am de ce sa stau sa astept la rand....
pt cine nu stie, softul de baza care se livreaza in Europa (si chiar mai extins de atat), pe aceeasi platforma tehnica, este unul singur cu OXM (multi CSC) din care se particularizeaza automat strict codul de tara (CSC) la matchuirea cu SIM-ul; deci ce se livreaza acum in mai multe tari, incl Polonia (XEO), este fix acelasi lucru cu ce va ajunge si in Romania (nu neaparat in cateva zile ci regula s-a dovedit ca in 1 sapt sau mai mult chiar)
cu minima documentare, nu este asa de complicat si este cat se poate de safe, procedura fiind preluata de la service-urile oficiale
absolut zero failuri experimentate de mine in tot acest timp, zero stres, cca 20 minute per total "din viata" consumate cu asa procedura, asa ca "scarpinatul" de care zici nu l-am resimtit absolut deloc
tocmai ca eu nu sunt de acord cu softurile de debloating, care pot da cu adevarat complicatii nefiind chiar atat de universale si care prezinta abordari subiective, prefer sa imi fac singur curatarea de aplicatii nefolositoare si sa imi optimizez astfel consumul de ram si de baterie

Vlad_22

Vlad_22

Guru Member

Johnao, on 14 ianuarie 2022 - 12:13, said:

daca tie iti pare complicat si nu ai experienta, te poti exprima ca atare; eu fac asa ceva de suf destul de multi ani (in general pe tel mult mai scumpe/ S-uri, ultimul fiind S21 Ultra) pt ca am consteintizat de mult timp ca Romania este la fundul listei de distribuit update-uri si nu am de ce sa stau sa astept la rand....
pt cine nu stie, softul de baza care se livreaza in Europa (si chiar mai extins de atat), pe aceeasi platforma tehnica, este unul singur cu OXM (multi CSC) din care se particularizeaza automat strict codul de tara (CSC) la matchuirea cu SIM-ul; deci ce se livreaza acum in mai multe tari, incl Polonia (XEO), este fix acelasi lucru cu ce va ajunge si in Romania (nu neaparat in cateva zile ci regula s-a dovedit ca in 1 sapt sau mai mult chiar)
cu minima documentare, nu este asa de complicat si este cat se poate de safe, procedura fiind preluata de la service-urile oficiale
absolut zero failuri experimentate de mine in tot acest timp, zero stres, cca 20 minute per total "din viata" consumate cu asa procedura, asa ca "scarpinatul" de care zici nu l-am resimtit absolut deloc
tocmai ca eu nu sunt de acord cu softurile de debloating, care pot da cu adevarat complicatii nefiind chiar atat de universale si care prezinta abordari subiective, prefer sa imi fac singur curatarea de aplicatii nefolositoare si sa imi optimizez astfel consumul de ram si de baterie
Evident, fiecare cu plăcerile lui. Oricum, mai erau maxim câteva săptămâni de așteptat, nu se întâmpla nimic, nu pierdeai ceva esențial.

Root și alte cele, adb etc. am mai făcut și eu pe telefoane mai vechi, însă cu astea noi chiar nu vreau să-mi mai bat capul. Dacă din cutie nu funcționează ceva, clar problema e în altă parte.

StefanRO

StefanRO

Hai noroc straine

Mi am dat și eu astăzi comanda de a52s 5g , l am prins resigilat pe emag la 1400 Lei și a52 5G pe care îl am.e tot reesigilat și merge nu are treaba

Vlad_22

Vlad_22

Guru Member

Le folosești pe ambele? A52s înafara de procesor, e exact același lucru.

Johnao

Johnao

Member

Vlad_22, on 14 ianuarie 2022 - 12:18, said:

Evident, fiecare cu plăcerile lui. Oricum, mai erau maxim câteva săptămâni de așteptat, nu se întâmpla nimic, nu pierdeai ceva esențial.

Root și alte cele, adb etc. am mai făcut și eu pe telefoane mai vechi, însă cu astea noi chiar nu vreau să-mi mai bat capul. Dacă din cutie nu funcționează ceva, clar problema e în altă parte.

nu cred ca ai inteles, nu e niciun root, este o instalare de soft 100% oficial (si tip OXM) prin Odin; Knox ramane netrigguit (0x0), nu este cu NIMIC diferit de ce vei primi, asteptand cheful lor, prin OTA
si da, e mai probabil sa nu fie cateva zile cum ziceai initial si sa se ajunga la cateva saptmanai, global rolluta fiind anuntat initial pt februarie
or, eu chiar nu am chef sa astept, upgrade-ul de la A11 la A12 nefiind unul incremental ci unul fundamental/ de platforma, iar A12 chiar se dovedeste o versiune fiabila si care optimizeaza excelent resursele
am simtit asta direct, cand am trecut S21 Ultra la A12 acum cateva luni (inainte sa il vand)
si nu am chef sa astept si pt ca A52s il mai tin doar cca 1 luna (a fost o solutie temporara/ punte), asteptand sa precomand S22 Ultra

laurcj

laurcj

Active Member

Am mai testat sunetul in convorbiri la A52s-ul meu si daca e liniste in camera se sesizeaza un zgomot de fond, indiferent daca e WIFI call, VoLTE sau cu ambele dezactivate. Am testat in convorbiri cu diferite telefoane in aceeasi retea. In mod cert la Motorola G30 se aud mai clar convorbirile si fara zgomotul acela de fond.

De asemenea pe A52s WI-FI-ul este destul de slab, cum se mai plangea cineva. Pe langa ca e viteza limitata, daca il folosesti cu un sistem WI-FI mesh, la comutarea de la un satelit la altul, in primele 10-15 minute merge execrabil WI-FI-ul...doar cu 30 Mbps pe urma isi revine la 250 - 300 Mbps.

Cred ca ii fac retur...

Johnao

Johnao

Member

pt cei care intampina probleme cu sunetul, posibil sa ii ajute urmatoarele setari:

din meniu Setari > Sunet > Calitate audio si efecte > activati Dolby Atmos (asta ajuta mai mult la redarea media) iar apoi mai jos la Adapt Sound ... mergeti cu incredere la profilul "Peste 60 de ani" si activati-l; fara jena, este doar amplificarea maxim posibila a difuzoarelor

in plus, eu folosesc husa (Spigen Thin Fit, dar valabil si pt altele) care are margine ridicata in jurul ecranului; printre altele, creaza o distanta de cativa mm intre ureche si difuzorul de convorbiri, aspect care poate ajuta considerand proiectarea lui A52s....

laurcj, on 14 ianuarie 2022 - 12:32, said:

Am mai testat sunetul in convorbiri la A52s-ul meu si daca e liniste in camera se sesizeaza un zgomot de fond, indiferent daca e WIFI call, VoLTE sau cu ambele dezactivate. Am testat in convorbiri cu diferite telefoane in aceeasi retea. In mod cert la Motorola G30 se aud mai clar convorbirile si fara zgomotul acela de fond.

De asemenea pe A52s WI-FI-ul este destul de slab, cum se mai plangea cineva. Pe langa ca e viteza limitata, daca il folosesti cu un sistem WI-FI mesh, la comutarea de la un satelit la altul, in primele 10-15 minute merge execrabil WI-FI-ul...doar cu 30 Mbps pe urma isi revine la 250 - 300 Mbps.

Cred ca ii fac retur...

pt volum in convorbiri, am dat detalii mai sus, zic sa incerci; desigur, nu uita sa dai volumul mai tare cand esti in convorbiri, nu din setari pt ca acolo nu se aplica; no offense dar am vazut ca se mai facea confuzia asta
iti spun sincer, in acest fel, convorbirile se aud mai bine decat la S21 Ultra, nu exagerez
a, dupa update la A12 mi se pare ca e chiar usor mai ok

legat de wifi, asigura-te ca in optiuni avansate nu ai activate setari de economisire wifi, posibil sa vina standard; setari>conexiuni>wifi>avansate

in plus, eu tin setarile de date pe automat 2G/3G/4G (nu varianta din standard cu pana la 5G, care este o himera in Romania); in acest fel, semnalul si bateria cresc simtitor

Vlad_22

Vlad_22

Guru Member

La adapt sound, se aplică doar căștilor. Volumul mai tare în timpul convorbirilor, direct din butoane sau panoul de volum, nu?

Pai să știi că ai dreptate legat de calitatea audio. Și tipii de la dxomark au testat asta și văd că S21 Ultra are 70 pct. parcă la calitatea audio, pe când A52, are 69. În plus, la artefacte, e undeva in topul listei telefoanelor, dacă nu chiar primul.
Eu am A52 5G, dar 99% e același lucru cu A52s. Poate cineva le testează cap la cap, să vedem dacă sunt ceva diferențe, la conexiune, GPS, audio etc.

Edited by Vlad_22, 14 January 2022 - 13:02.

Johnao

Johnao

Member

Vlad_22, on 14 ianuarie 2022 - 13:01, said:

La adapt sound, se aplică doar căștilor. Volumul mai tare în timpul convorbirilor, direct din butoane sau panoul de volum, nu?

Pai să știi că ai dreptate legat de calitatea audio. Și tipii de la dxomark au testat asta și văd că S21 Ultra are 70 pct. parcă la calitatea audio, pe când A52, are 69. În plus, la artefacte, e undeva in topul listei telefoanelor, dacă nu chiar primul.
Eu am A52 5G, dar 99% e același lucru cu A52s. Poate cineva le testează cap la cap, să vedem dacă sunt ceva diferențe, la conexiune, GPS, audio etc.

asa este, tehnic ref difuzoare nu e nicio diferenta intre A52, A52 5G si A52s

Adapt Sound nu se refera strict la casti, sa stii; pe vremuri era asa, sau la alte modele mai low, motiv pt care iti cerea sa introduci castile ca apoi sa se activeze sectiunea aceasta de meniu/optiuni

da, in timpul unei convorbiri active, dam volumul mai tare de la butoanele laterale si totul va tb sa fie ok; eu il tin la 80% si se aude f ok in ureche, in timp ce la S21 Ultra il tineam la max pt efect similar; vorbesc de volum nu de calitate, pt ca aici e usor alta poveste....

Vlad_22

Vlad_22

Guru Member

De menționat să setam și urechea la care ținem tel. Default e pe left, majoritatea țin la urechea dreaptă.

Vlad_22

Vlad_22

Guru Member

Sincer, la căști se observă o oarecare diferență, dar în media, fără căști, pe difuzoarele tel, nu observ vreo dif, la adapt sound.
Văd că se poate seta și un profil audio personalizat, dând pe test hearing, I'm funcție de frecvente, joase, înalte etc.
La volum o fi peste S21, dar la claritate sigur nu. Total altă categorie de preț, 4-5000 vs 1500-2000.

Edited by Vlad_22, 14 January 2022 - 14:43.

laurcj

laurcj

Active Member

Johnao, on 14 ianuarie 2022 - 12:40, said:

pt cei care intampina probleme cu sunetul, posibil sa ii ajute urmatoarele setari:

din meniu Setari > Sunet > Calitate audio si efecte > activati Dolby Atmos (asta ajuta mai mult la redarea media) iar apoi mai jos la Adapt Sound ... mergeti cu incredere la profilul "Peste 60 de ani" si activati-l; fara jena, este doar amplificarea maxim posibila a difuzoarelor

.......
pt volum in convorbiri, am dat detalii mai sus, zic sa incerci; desigur, nu uita sa dai volumul mai tare cand esti in convorbiri, nu din setari pt ca acolo nu se aplica;
legat de wifi, asigura-te ca in optiuni avansate nu ai activate setari de economisire wifi, posibil sa vina standard; setari>conexiuni>wifi>avansate

in plus, eu tin setarile de date pe automat 2G/3G/4G (nu varianta din standard cu pana la 5G, care este o himera in Romania); in acest fel, semnalul si bateria cresc simtitor

Am activat si dolby atmos si la Adapt sound profilul peste 60 ani. Volumul in convorbiri este setat la maxim. Intradevar parca acum se aude mai tare volumul in convorbiri, dar claritatea sunetului in convorbire tot e mai slaba decat la S10 sau Motorola G30. Si cand nu vorbeste nimeni se aude un zgomot de fond ca un sasait.

La setari>conexiuni>wifi>avansate nu am gasit nimic legat de economisire wifi:

Attached File  Screenshot_20220114-144458_Settings.jpg   99.62K   23 downloads

Edited by laurcj, 14 January 2022 - 14:48.

Johnao

Johnao

Member

Vlad_22, on 14 ianuarie 2022 - 14:41, said:

Sincer, la căști se observă o oarecare diferență, dar în media, fără căști, pe difuzoarele tel, nu observ vreo dif, la adapt sound.
Văd că se poate seta și un profil audio personalizat, dând pe test hearing, I'm funcție de frecvente, joase, înalte etc.
La volum o fi peste S21, dar la claritate sigur nu. Total altă categorie de preț, 4-5000 vs 1500-2000.

eu am spus, pt volum maxim, mergi direct pe profilul "Peste 60 de ani", e ultimul de jos

desigur ca diferentele de pret intre S21 si A52 se resimt punctaul in diferente de finisaje sau componente, dar per total A52s este o solutie f buna in pretul sau

Vlad_22

Vlad_22

Guru Member

Da, asta am și făcut. Daca dau delete, șterge de acolo?

Johnao

Johnao

Member

laurcj, on 14 ianuarie 2022 - 14:48, said:

Am activat si dolby atmos si la Adapt sound profilul peste 60 ani. Volumul in convorbiri este setat la maxim. Intradevar parca acum se aude mai tare volumul in convorbiri, dar claritatea sunetului in convorbire tot e mai slaba decat la S10 sau Motorola G30. Si cand nu vorbeste nimeni se aude un zgomot de fond ca un sasait.

La setari>conexiuni>wifi>avansate nu am gasit nimic legat de economisire wifi:

Screenshot_20220114-144458_Settings.jpg

eu as avea grija sa dezactivez apelul prin wifi (in setari > conexiuni) si sa trec setarea de date la max 4G auto; apoi sa verifici daca ai zgomot de fond
eu unul nu am si pare a fi mai degraba problema de modem (semnal slab sau rutare pe wifi)

sigur ca, dpdv calitate sunet, nu poti compara gama S cu gama A pt ca sunt alte componente (asa cum am scris si mai sus), dar ca si volum si functionalitate totul mi se pare f ok la A52s

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate