Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Pot sa fac plangere la politie in baza unui SMS cu injuraturi / obscenitati?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View Posttakillya, on 06 ianuarie 2022 - 12:36, said:

...
3. locul de parcare nu e "al tau", intre orele 08-18 poate parca oricine pe acel loc de parcare. ...
Asta e lege (ROG A SE PRECIZA CARE) sau e folclor ? (ca asa, daca am treaba pe undeva, sun omu" sa vina sa elibereze LOCUL INCHIRIAT/PLATIT DE EL, sa parchez eu, strict intre "orele 08-18" )

#38
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005

View Postcristobob, on 06 ianuarie 2022 - 13:27, said:

Asta e lege (ROG A SE PRECIZA CARE) sau e folclor ? (ca asa, daca am treaba pe undeva, sun omu" sa vina sa elibereze LOCUL INCHIRIAT/PLATIT DE EL, sa parchez eu, strict intre "orele 08-18" )

in postul meu initial am pus regulamentul luat direct de pe site-ul primariei.
tot ce trebuie sa faci e sa-l deschizi, ca am lasat sa se deschida exact acolo.
si nu, nu exista "lege", ca situatia parcarilor nu e reglementata prin lege ci prin regulament de catre primaria care administreaza locurile de parcare.
de-asta in bucuresti poti avea un regulament de parcare iar in brasov altul (in brasov spre exemplu duminica poti parca oriunde, gratis)

Edited by takillya, 06 January 2022 - 13:42.


#39
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011

View Posttakillya, on 06 ianuarie 2022 - 13:31, said:

daca vii acasa pana in 18 si iti gasesti locul ocupat desi e "al tau" atunci ghinion, tre sa astepti pana in ora 18 ca sa se elibereze.
- maxim 15 minute
Attached File  Capture1.JPG   199.35K   61 downloads

#40
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005

View Postcosteld69, on 06 ianuarie 2022 - 13:38, said:

- maxim 15 minute
Attachment Capture1.JPG

da, aici ai dreptate. voi corecta si in postul initial ca sa nu raspandesc minciuni :D

#41
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View Posttakillya, on 06 ianuarie 2022 - 13:31, said:

in postul meu initial am pus regulamentul luat direct de pe site-ul primariei.
tot ce trebuie sa faci e sa-l deschizi, ca am lasat sa se deschida exact acolo.
...
Am deschis, am vazut sector 3 si ...nu ma ajuta/intereseaza, deoarece ...sunt din Cluuuj, Posted Image

Edited by cristobob, 06 January 2022 - 13:48.


#42
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 03.12.2005

View Postcristobob, on 06 ianuarie 2022 - 13:46, said:

Am deschis, am vazut sector 3 si ...nu ma ajuta/intereseaza, deoarece ...sunt din Cluuuj, Posted Image

pai pana mea.... :lol:

View Postbiggie1976, on 06 ianuarie 2022 - 00:25, said:

Situatia este urmatoarea:
Un individ, chirias intr-un bloc din sectorul 3, imi ocupa non-stop de circa trei luni de zile locul de parcare platit la zi, cu autorizatie reactualizata, totul legal.


#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Postbiggie1976, on 06 ianuarie 2022 - 00:25, said:

Situatia este urmatoarea:
Un individ, chirias intr-un bloc din sectorul 3, imi ocupa non-stop de circa trei luni de zile locul de parcare platit la zi, cu autorizatie reactualizata, totul legal.
Ca idee, sunt mutat de acolo de mai mult timp, dar inca detin un apartament in care locuieste o ruda in etate, dar in ultimul timp sunt prezent aici zi de zi, la diverse ore.
Pana de curand am folosit locul ocazional cand il gaseam liber (existand si alte posibilitati in zona), in rest fiind utilizat de un vecin cu care ma intelegeam ok, dar care si-a gasit intre timp un altul fix in fata scarii lui.
Totul bun pana aici, apare individul asta, care parca de obicei langa locul meu, pe locul proprietarului apartamentului in care sta. Intre timp asta a fost atribuit altcuiva si baiatul *m-a gasit pe mine de prost*.
Culmea nesimtirii lui, acum doua saptamani *prind locul liber* si cand plec de la adresa gasesc stergatorul ridicat.
Ok, de ceva timp s-a aglomerat zona si am si nevoie de loc de mai multe ori pe zi.
I-am lasat de doua ori bilet in geam si nu s-a intamplat nimic.
I-am lasat iar bilet si cu nr. de telefon sa ma sune daca crede ca are vreo problema cu situatia. I-am scris de data asta si ca de a doua zi voi suna si la politie.
In schimb ma trezesc cu un SMS cu multi de m m m m (ghiciti voi, vorbe dulci) in el, fara amenintari.
Am crezut ca rezolv cu binele si uite unde s-a ajuns.
Eu chiar nu am chef de nicio confruntare cu el (sa dau claxoane sau sa ma duc la usa lui, mai ales acum), vreau ca fiecare sa isi vada de treaba lui, nu il cunosc si nici nu am de gand sa dau cu ochii de el.
Nici la politie nu vroiam sa apelez, dar uite ca ma obliga prin comportamentul lui.
Intrebarea este : VOI CE ATI FACE IN ACEST CAZ?
Sunt sanse sa fie amendat / citat doar in baza SMS-ului?
Daca sun la Politia Locala trebuie sa fiu si eu la fata locului cand vin ei acolo?
Sorry for the long post.

Nu trebuie sa-i lasi bilet in geam. Fotocopie dupa contractul pe care-l ai si ii scrii suni la politie
Asta daca nu are telefonul afisat.
Daca are, il suni. Daca te injura, telefon la politie

#44
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017
Clar exista sectorul 3 si in Cluj si noi habar nu avem :D

#45
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Aparent, individul a eliberat ieri seara locul de parcare, dupa ultimul bilet lasat de mine.
Urat este ca a plecat injurandu-ma, dar asta e, asta ii e nivelul.
O sa vorbesc totusi cu cineva din politie, sa vad daca il poate atentiona cumva, sa nu ma trezesc cu masina sparta sau zgariata.
Revin cu mai multe detalii imediat.

#46
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Las-o asa. Ai mai multe sanse sa iti vandalizeze masina daca il atentioneaza politia decat daca accepti solutia.
Ai avut vreodata caini? Cainii sunt teritoriali, in special cei de paza sau de lupta. Desi pare o idee buna sa ii domini ca stapan ,  cu astfel de caini nu este bine sa faci pe duru'. Un caine bun te omoara cam in ....30 de secunde. Unul de atac cam in 10. Daca ai un astfel de caine si se urca pe canapea, nu trebuie sa il impingi jos. TRebuie sa te duci incet spre locul in care sta el, din aproape in aproape, sa aiba timp sa inteleaga ca este teriroriul tau. Daca il impingi sau il ameninti, singurul care risca ceva esti tu.
Tu ti-ai marcat teritoriul. Ala nu a vrut sa para pampalau. A injurat , a boscorodit , tu ai insistat cu biletele , s-a prins ca nu renunti la locul tau , a incercat , nu i-a iesit ....si a plecat.
Daca tu, in clipa asta arunci cu un bat dupa el ( adica il reclami dupa ce el a parasit lupta) , nu faci decat sa il provoci inutil. As vrea sa zic ca este o decizie neinspirata....dar de fapt este o imbecilitate. ai obtinut ce ai vrut si in loc sa zici " merci" , te mananca un kurulet ca ai "onoarea nereperata ". Se vede ca nu prea ai avut de gestionat conflicte in viata ta. Zi merci ca asta s-a terminat asa, ca daca mai dura, sigur  il gestionai prost .

Edited by JurasikMan, 06 January 2022 - 16:54.


#47
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010

View PostBogotta, on 06 ianuarie 2022 - 07:36, said:

Tipul, dupa reactii si comportament de cercopitec este vreun taran coclit aterizat in Bucuresti. ...
... asa ca amenzile nu il vor ustura prea tare. Tu oricum cheama politia pentru căci nu ai nimic de pierdut.

Noo, baiatul e bucurestean get beget, chiar din zona cu familia de origine, doar apucaturile sunt de pe alta planeta.
Ca sa vezi ce am mai aflat, s-a contrat cu altii in zona pe tema parcarii *lui*. Plus partea cu stergatorul pe care mi l-a ridicat intr-o seara.
Am scris, am cautat solutia ideala, in care un om cu capul pe umeri accepta realitatea.
Nu agreez mersul la politie pentru a face o plangere, pentru ca eventual se lasa cu o confruntare si tocmai asta nu vreau.
Iar partea cu amenzile o sa si-o capate, daca se repeta scenariul.

View PostYthrixium, on 06 ianuarie 2022 - 10:45, said:

Suna la politie sa ii ridice cotetu, sigur are vreun bmw motan din 1985, poate ai noroc si e furat si il salta mascatii.

Ce sa vezi? Chiar este posesor de Bmw, mai nou insa, nu e relicva.

View Postborn2lose, on 06 ianuarie 2022 - 10:47, said:

in sectorul 3 nu vine nici naiba, am sunat eu dupa ce a stat un tip cateva zile pe locul meu si mi-au zis ca e pandemie, stare de urgenta si au alte ‘prioritati’, n-au timp de maruntisuri de-astea.

Exact asta am patit si eu. Am sunat la 2 noaptea pentru un santier prea zgomotos si mi s-a spus ca sunt putini si plecati la interventii cu parcari.
Sau recent, pentru niste masini parcare aiurea de blocau o strada intreaga, am sunat (pentru cazuri flagrante, la indicatia lor din aplicatia Primaria S3) joi, vineri, sambata de dimineata pana seara fara sa prind pe nimeni.

View PostJurasikMan, on 06 ianuarie 2022 - 11:27, said:

Se poate "lega" numarul de telefon de pe care ai primit urari de bine de persoana in cauza ? Adica ai dovada ca este numarul lui , ca el a trimis, s-a identificat in vreun fel ? Sau doar ai primit niste injuraturi si tu crezi ca ala este de vina ?

Este un numar de urgenta, il folosesc in cazuri rare, nu il stie nimeni. La scurt timp dupa ce i-am lasat biletul in geam, a coborat, s-a uitat, a mutat masina si a aparut si SMS-ul in eter.
Stiu, poate fi o coincidenta, dar nu trebuie sa dovedesc eu ca el mi-a trimis, asta daca m-as duce la politie pe tema asta.

View Posttakillya, on 06 ianuarie 2022 - 12:36, said:

2. esti absolut sigur ca locul este inca al tau ? chiar tu spui ca nu mai locuiesti acolo de ceva vreme. ia suna la primarie si intreaba.

Am scris ca este platit la zi si cu documente reactualizate, dupa lege.
3. locul de parcare nu e "al tau", intre orele 08-18 poate parca oricine pe acel loc de parcare. Asa ca nu-i mai lasa biletele in geam ca ii lasi biletele aiurea. daca il gasesti pe locul tau dupa orele 16 il contactezi sa vina sa isi mute masina. daca nu o muta poti contacta linistit politia sa vina sa isi faca treaba (si iti garantez eu ca in sector 3 chiar vin)
O fi cum zici tu, asa zice si Negoita, dar se aplica pentru parcari ocazionale.
Locul nu este unul de tranzit, este departe de strada principala si omul chiar statea acolo non-stop, fara numar de telefon sa il pot contacta.
Era cam *proprietar pe loc*, se certa cu lumea daca il gasea ocupat.

View Postalex1912, on 06 ianuarie 2022 - 13:16, said:

Ca e ala un meltean e evident, solutia e sa suni la politie, nu neaparat pentru injuraturi.
Eu nu inteleg totusi de ce sa ocupi un loc de parcare de care nu ai nevoie? ca e mocangeala? 67 lei anul trecut si 500 lei anul asta? banuiesc de ce, poate poate se curata persoana in etate si creste valoarea chiriei pentru apartament, ca deh, vine cu loc de parcare practic moca, cand altii platesc 200, 300, 500 sau chiar mai multi lei pe luna.
Intr-o lume ideala ala ar fi amendat ca parcheaza undeva unde nu are dreptul si tie ti-ar fi anulat contractul pentru locul de parcare, stiu ca in lumea actuala tu probabil ai domiciliul tot acolo si legea iti da dreptate, asta nu inseamna ca e moral in vreun fel.
Locurile de parcare de resedinta trebuie sa fie pentru cei ce locuiesc intr-o anumita zona, din moment ce matale te-ai mutat "de acolo de mai mult timp", locul trebuie predat.
Pentru postaci (ca mine) (ca mine), ca stiu ca vor fi, am loc de parcare inchiriat (nu la mocangeala), nu am blocat niciodata vreun trotuar, nu am blocat niciodata vreo banda, nu am pus niciodata avarii sa ma duc sa-mi iau 2 minute ceva de la magazin, nu am ocupat niciodata locul altcuiva de parcare.

Daca citesti cu atentie postul initial, am scris acolo ca nu am ocupat locul de care zici tu ca nu am nevoie.
Am continuat sa il platesc dupa ce m-am mutat, iar la fata locului au parcat diversi vecini cu care m-am inteles verbal, fara alte obligatii din partea lor.
Nu i-am deranjat niciodata, am parcat acolo doar cand era liber, la rarele mele vizite.
Acum s-a schimbat situatia (apropo de cei 500 lei taxa pe 2022), atat in zona - desi sunt multe locuri la liber in aplicatia S3, multi ocupa fara sa plateasca - cat si in plan personal, fiind nevoit sa stau mai mult si pe acolo.
Deci nu, nu e vorba de mocangeala, e vorba de necesitate.
Si da, conform legii (sau hotarare de consiliu local) indeplinesc toate conditiile sa am autorizatie de parcare valabila acolo.
La fel ca si tine, unde locuiesc efectiv am doua locuri de parcare proprietate personala pentru care platesc taxe la stat. Nici eu nu am blocat niciodata vreun trotuar, nu am blocat niciodata vreo banda, nu am pus niciodata avarii sa ma duc sa-mi iau 2 minute ceva de la magazin, nu am ocupat niciodata locul altcuiva de parcare.

#48
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
În înțelegerea mea locul acela ar trebui sa fie pentru cei ce locuiesc în zona aceea fie că sunt proprietari sau chiriași cu acte (contract închiriere, viza de flotant sau domiciliu in acel loc), nu pentru cei ce dețin un apartament acolo. Așa cum mă așteptam ai toate actele in regula, dar asta nu înseamnă că e moral sau corect, e o românească de-a noastră, noi ciupim la nivelul asta că deh, situația o permite, când alții ciupesc la nivelul lor ne dam cu curul de pământ, deși mulți sunt acoperiți poate din punct de vedere legal.

#49
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Reglementată de autorități ,,româneasca asta ", autorități alese de ,,noi ".
Era mai bine să își dea românașii în cap zilnic?!
Să își dea foc la mașini.
Să pună un suferind" un cazan pe un loc la liber, și să putrezească cazanul acolo 20 de ani (oricum vedem faza asta prea des!)?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate