Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pot sa fac plangere la politie in baza unui SMS cu injuraturi / obscenitati?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Nu mai indemnati omul sa rezolvre singur situatia. Exista autoritati pentru asta. Si atentie ca sunt platite fix de noi. Nu poti sa stii daca ala are in buzunar vreun briceag sau teaser electric sau mai stiu eu ce.  De ce sa risti inutil ?  De ce sa ajungi si tu la politie pentru declaratii in urma vreunei batai ? Are vreun sens ?

#20
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Nu. Doar daca contine amenintari directe sau indirecte. Am avut personal caz concret.
Obscenitati, injuraturi, blesteme nu se socotesc.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsmoke, on 06 ianuarie 2022 - 00:35, said:

la noi, daca tu nu ai c***e, te duci la politie si speri sa aiba ei. nu prea stiu ce sfat cauti pe forum...

Asa e , daca ai  "c***e" :
  - mai mari - rezolvi singur
  - mai mici - mergi la politie  -  dar atentie si pentru asta trebuie sa fie doar ca putin mai mici (sau normale)
  - deloc - inghiti !
Nu vorbim de organul fizic bineinteles ci de notiunea care e in spatele lui !


Si biggie,  la intrebarea
" Pot sa fac plangere la politie in baza unui SMS cu injuraturi / obscenitati?"
ce raspuns credeai ca auzi ?  
eg. Nu Nu poti, e interzis sa faci plangere la politie !
Bineinteles ca poti, asta si trebuie daca prima discutie esueaza cu vecinul ! Asta e rolul politiei, nu numai sa ii platim si sa stea la caldurica eventual rareori ne dau amenzi pentru masca !

Edited by MembruAnonim, 06 January 2022 - 09:17.


#22
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Posthorhescu, on 06 ianuarie 2022 - 03:41, said:

ai dat peste un ciobanete, eu zic sa lasi politia sa-l linisteasca cu niste amenzi, desi recunosc ca si parte in parte ar merita niste intrebari
și dacă inițiatorul n-are parte sau crezi că-i mircea badea și mai vrei s-o ia odată?

#23
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

View PostMembruAnonim, on 06 ianuarie 2022 - 09:10, said:


Bineinteles ca poti, asta si trebuie daca prima discutie esueaza cu vecinul ! Asta e rolul politiei, nu numai sa ii platim si sa stea la caldurica eventual rareori ne dau amenzi pentru masca !
Da poate - dar degeaba - daca nu este amenitare directa sau indirecta.
Injuraturi, blesteme nu se socotesc si nu o sa faca nimic.
Iliescu, Ponta, Nastase, Dragnea si compania ar fi miliardari de cate ori au fost injurati si li s-a zis in fata sa dea cancerul in ei si sa moara. Si daca ei nu puteau trage sforile...

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poate numai faptul ca odata il cauta politia si zice ca e plangere pe numele lui,  si ca parcarea e al lui  biggi,  deja ajunge sa se linisteasca omul !

#25
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 06.01.2014

View Postbiggie1976, on 06 ianuarie 2022 - 00:25, said:

...
Daca sun la Politia Locala trebuie sa fiu si eu la fata locului cand vin ei acolo?
...
Da, trebuie sa prezinti CI-ul si abonamentul aferent locului de parcare.

#26
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020
Nu trebuie sa prezinti nimic, aia de la locale au datele contractului de la DITL...

#27
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View Postbiggie1976, on 06 ianuarie 2022 - 00:25, said:

...
sectorul 3,
..
Eu chiar nu am chef de nicio confruntare cu el (sa dau claxoane sau sa ma duc la usa lui, mai ales acum), vreau ca fiecare sa isi vada de treaba lui, nu il cunosc si nici nu am de gand sa dau cu ochii de el.
Nici la politie nu vroiam sa apelez, dar uite ca ma obliga prin comportamentul lui.
Intrebarea este : VOI CE ATI FACE IN ACEST CAZ?
..
Cu ceva ani in urma au facut ceva informari ca exista politia de proximitate
La sectia de politie cea mai apropiata de tine, ia legatura cu politistul de proximitate din zona.
https://ro.wikipedia..._de_proximitate

Rolul polițistului de proximitate
Se află zilnic, cel puțin câteva ore, pe teren având rolul de a asculta problemele cetățenilor din aria care îi este arondată și de a oferi soluții de rezolvare conflictelor sau stărilor potențial tensionate.
Acționează ca o persoană de legătură între cetățeni și instituțiile abilitate să soluționeze cererile legitime ale acestora.
Se implică în conflictele dintre vecini și poate media aceste conflicte fiind un negociator profesionist și având avantajul cunoașterii legislației în domeniu.
Îi ajută pe bătrâni sau pe cei cu handicap fizic ori mental să se ferească de infractori sfătuindu-i cu privire la acțíunile pe care aceștia trebuie să le ia pentru a nu deveni victime.
Este un bun consilier pe probleme cetățenești.
Participă la cererea unităților de învățământ la acțiuni de popularizare a modalităților de prevenire a abuzurilor sau infracțiunilor, acțiuni de popularizare a riscurilor generate de utilizarea drogurilor.

...
Link-urile de pe wiki pentru sectiile de politie nu merg, intra direct pe site la politia sector 3.

Edited by costeld69, 06 January 2022 - 10:15.


#28
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Suna la politie sa ii ridice cotetu, sigur are vreun bmw motan din 1985, poate ai noroc si e furat si il salta mascatii.Posted Image

Edited by Ythrixium, 06 January 2022 - 10:47.


#29
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004

View Postcrisstonne, on 06 ianuarie 2022 - 01:41, said:

În S.1 vine poliția de la primul apel, contravenientul primește avertisment, la a doua fază primește amendă, la a treia primește amendă, la a patra...

Nu mai pierde timpul, chemi poliția, nu stai la discuții.
in sectorul 3 nu vine nici naiba, am sunat eu dupa ce a stat un tip cateva zile pe locul meu si mi-au zis ca e pandemie, stare de urgenta si au alte ‘prioritati’, n-au timp de maruntisuri de-astea.

#30
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007

View PostRangerBoy, on 06 ianuarie 2022 - 01:13, said:

Stsi de vorba cu el ca intre barbati si rezolvati problema, cadeti la un acord, asta daca esti barbat...

Hahahaha, sa stau sa incerc sa conving un dobitoc sa ma lase sa parchez pe locul meu platit?
Vezi sa nu. N-am timp de convins prosti ca nu procedeaza corect.

Direct la poltiie m-as duce, in repetate randuri, pana se invata minte.
Sa ma caute el dupa daca are chef de discutii ca intre barbati, desi nu stiu ce ar fi de discutat.

#31
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View PostGlCA_Contras, on 06 ianuarie 2022 - 09:40, said:

Nu trebuie sa prezinti nimic, aia de la locale au datele contractului de la DITL...

Trebuie sa prezinti inclusiv dovada platii. Cel putin asa e la sectorul 4 desi am si un card in geam cu un cod qr chipurile sa citeasca ei sa vada ce si cum. Acum ceva ani am cheamat locala pentru unu din blocul de langa care tot parca pe locul meu - politistul local a zis ceva de genul 'daca se intampla ceva la masina domnului (adica la a mea) dvs sunteti principalul suspect" . M-am mirat cred ca a zis-o preventiv ca sa descurajeze eventuale acte de vandalism. I-a dat avertisment scris nu amenda.

#32
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 08.10.2004
pt cei care u se prefac doar ca nu au inteles sfatul meu initial, a explicat nael excelent, deci era destul de clar.

la noi in Dacia asa se rezolva problemele, te tine - rezolvi singur, nu poti singur dar ai totusi un testicol activ, suni un prieten, apelezi la politie, suni la OHCHR...daca nici asta...taci frumusel si iti vezi de treaba. cateodata ultima solutie e cea mai comoda. capul plecat sabia nu-l taie vorba aia...

#33
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Se poate "lega" numarul de telefon de pe care ai primit urari de bine de persoana in cauza ? Adica ai dovada ca este numarul lui , ca el a trimis, s-a identificat in vreun fel ? Sau doar ai primit niste injuraturi si tu crezi ca ala este de vina ?

#34
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007

Quote

la noi in Dacia asa se rezolva problemele, te tine - rezolvi singur, nu poti singur dar ai totusi un testicol activ, suni un prieten, apelezi la politie, suni la OHCHR...daca nici asta...taci frumusel si iti vezi de treaba. cateodata ultima solutie e cea mai comoda. capul plecat sabia nu-l taie vorba aia...

Nah, asta-i mentalitate de om care n-are ce face cu timpul, oricine are pic de creier nu sta sa alerge si sa convinga prosti. Suni la politie de fiecare data pana il umple de amenzi. La un moment dat te cauta el pe tine daca insista sa parcheze acolo si discuti atunci. Ce sens are sa-l cauti tu ca fraieru' si sa stai sa te certi cu prostu'?

#35
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005
lol, numai tampenii de sfaturi pe aici

1. politia nu face ceva doar fiindca te-a injurat unul pe sms.

2. esti absolut sigur ca locul este inca al tau ? chiar tu spui ca nu mai locuiesti acolo de ceva vreme. ia suna la primarie si intreaba.

3. locul de parcare nu e "al tau", intre orele 08-18 poate parca oricine pe acel loc de parcare. Asa ca nu-i mai lasa biletele in geam ca ii lasi biletele aiurea. daca il gasesti pe locul tau dupa orele 16 il contactezi sa vina sa isi mute masina. daca nu o muta poti contacta linistit politia sa vina sa isi faca treaba (si iti garantez eu ca in sector 3 chiar vin)

https://www.primarie... actualizat.pdf

Edited by takillya, 06 January 2022 - 12:45.


#36
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Ca e ala un meltean e evident, solutia e sa suni la politie, nu neaparat pentru injuraturi.
Eu nu inteleg totusi de ce sa ocupi un loc de parcare de care nu ai nevoie? ca e mocangeala? 67 lei anul trecut si 500 lei anul asta? banuiesc de ce, poate poate se curata persoana in etate si creste valoarea chiriei pentru apartament, ca deh, vine cu loc de parcare practic moca, cand altii platesc 200, 300, 500 sau chiar mai multi lei pe luna.

Intr-o lume ideala ala ar fi amendat ca parcheaza undeva unde nu are dreptul si tie ti-ar fi anulat contractul pentru locul de parcare, stiu ca in lumea actuala tu probabil ai domiciliul tot acolo si legea iti da dreptate, asta nu inseamna ca e moral in vreun fel.

Locurile de parcare de resedinta trebuie sa fie pentru cei ce locuiesc intr-o anumita zona, din moment ce matale te-ai mutat "de acolo de mai mult timp", locul trebuie predat.

Pentru postaci (ca mine), ca stiu ca vor fi, am loc de parcare inchiriat (nu la mocangeala), nu am blocat niciodata vreun trotuar, nu am blocat niciodata vreo banda, nu am pus niciodata avarii sa ma duc sa-mi iau 2 minute ceva de la magazin, nu am ocupat niciodata locul altcuiva de parcare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate