Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare proteine pentru sala

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020

 RangerBoy, on 06 ianuarie 2022 - 01:38, said:

1. Nu cred ca e o idee buna sa consuni zilnic oua si prajite pe deasupra...mai schimba si tu cu cereale integrale sau altceva.
2. In regimul tau vad in mare parte proteine, iti lipsesc vitaminele si calciu, probabil unul din motivele pt care nu pui pe tine, mananca fructe proaspete si de sezon, plus verdeturi, salate verzi, etc. Tot proaspete.
3. Fierbe ouale cand le mananci, moi, zilnic prajeala nu stiu cat e de sanatos.
4. E treaba ta ce faci, daca tu consideri ca nu e bine ce zic, fa cum crezi tu.



Vad ca nimeni nu a vorbit de antrenamente, le faci de capul tau? Sunt foarte importante si ele, vorbeste cu antrenorul de la sala sa iti dea un antrenament personalizat pt masa musculara( nu ai zis, dar, asta am inteles ca vrei).

Se pot consuma si 20 de oua pe zi fara probleme, ce se stie in Romania despre oua si colesterol e un mit, la fel ca raceala data de curent...

Cereleale integrale au aproape 0 vitamine si putine minerale, din cauza acidul fitic nu pot fi absorbite in mare parte iar diferenta fata de cele procesate("albe") e foarte mica, mai mult de indice glicemic, fiind mai greu de digerat...
Iar din "plante" nu se pot lua cantitati semnificative de vitamine si minerale. Din oua si organe de animale se iau cantitati insutite...

#38
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020

 SfaturiFaraTroleala, on 06 ianuarie 2022 - 11:55, said:

Eu am 187 cm, iar de cantarit am tot schimbat salile si cantarele imi dau diferit, ba 75 ba 77 ba 78, 80, cam pe acolo
Am oasele subtiri si posibilitate de insertie musculara genetica foarte mica, cred
Am si putina burta adica skinny fat

Nu este nimic in neregula cu geneticul tau, trebuie doar sa inveti sa mananci si sa te tii de sala. Pana inveti sa numeri caloriile si sa te tii de mese, sa faci exercitiile corect, vor dura cativa ani. Nu te poti plange de genetic pana nu impingi cel putin 120 kg si indrepti 200kg+...

#39
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

 SfaturiFaraTroleala, on 06 ianuarie 2022 - 19:12, said:

Da serios, si astazi parca degeeaba am fost la sala, nu pot nicicum sa progresez

Si ce vrei, mai exact? Sa mearga altul in locul tau? Asa vorbesti de parca te-ar forta cineva sa faci asta. Ai primit aici suficiente raspunsuri cat sa intelegi de ce nu progresezi. Mai departe, ori te apuci sa rezolvi problemele, ori o lasi balta si nu mai pierzi timp, bani si energie de pomana.

 Miimii, on 08 ianuarie 2022 - 21:33, said:

O data la 1-2 luni apare o reducere de ~45%, eu am luat de black friday la sfarsitul lui Noiembrie cu 280 ron 5 kg mai multe pungi de 5kg, pentru ca dureaza mai mult de un an pana expira, deci nu vad de ce ar trebui sa cumperi fara reducere.

Si acum au reducere, dar au crescut foarte mult preturile. Acum 2 luni am cumparat o punga de 2.5 kg de Isolate cu 165 de lei, cu 40% reducere. Astazi costa 250, cu reducere de 50%!

Quote

Dar exista surse mult mai ieftine si mai bune de proteina: gasesti pulpe de pui congelate cu os pe la 10 ron kg in Metro/Selgros si ai 18proteiner per 1 ron...faci la cuptor cate 2 kg deodata si ai 3 zile lejer...si se poate si mai ieftin. Recomand inima/ficat de vita, ai aceleasi proteine aproape cat pulpa doar ca ai foarte multe vitamine.
Pe langa asta, gasesti urda la 12 ron kg in Selgros parca cu 100 kcal si 13.5p per 100g...

Absolut corect, dar una e sa dai rapid pe gat un shake cu 2 cupe de proteina si alta e sa mananci 200 de g de piept de pui.

#40
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 18.11.2021
daca nu ai bani, tinand cont ca esti la inceput, poti sa consumi si proteine de soia. eu le-am luat cu 110 lei zilele trecute cu 110 lei/punga de 2.5 kg (pretul cu reducere de 50%)

#41
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

 Miimii, on 08 ianuarie 2022 - 21:39, said:



Se pot consuma si 20 de oua pe zi fara probleme, ce se stie in Romania despre oua si colesterol e un mit, la fel ca raceala data de curent...

Cereleale integrale au aproape 0 vitamine si putine minerale, din cauza acidul fitic nu pot fi absorbite in mare parte iar diferenta fata de cele procesate("albe") e foarte mica, mai mult de indice glicemic, fiind mai greu de digerat...
Iar din "plante" nu se pot lua cantitati semnificative de vitamine si minerale. Din oua si organe de animale se iau cantitati insutite...
Daca citeai cu atentie ai fi vazut ca vorbesc de prajeala nu de colesterol, mai citeste o data ce am scris cumetre, nu mai folosi tastatura aia de pomana.
Verdeturile au cantitati mari de calciu si fier si sunt bogate in vitamina c. Fructele sunt bogate in vitamine dar si calciu, la fel si legumele. Carnea e bogata in vit b12 si cam atat.

#42
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 18.11.2021

 Miimii, on 08 ianuarie 2022 - 21:39, said:

Se pot consuma si 20 de oua pe zi fara probleme, ce se stie in Romania despre oua si colesterol e un mit, la fel ca raceala data de curent...

Cereleale integrale au aproape 0 vitamine si putine minerale, din cauza acidul fitic nu pot fi absorbite in mare parte iar diferenta fata de cele procesate("albe") e foarte mica, mai mult de indice glicemic, fiind mai greu de digerat...
Iar din "plante" nu se pot lua cantitati semnificative de vitamine si minerale. Din oua si organe de animale se iau cantitati insutite...

cum a zis si RangerBoy, gresesti.

cerealele si leguminoasele se pot inmuia in apa inainte de fierbere pt a putea absorbi nutrientii in proportie crescuta. acelasi lucru s-ar putea face pt seminte nuci. daca mai studiezi putin subiectul in profunzime o sa vezi ca nu se pune problema absorbtiei asa cum o pui tu. daca ar fii asa cum zici tu, veganii ar fi murit de mult.

#43
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

 RangerBoy, on 06 ianuarie 2022 - 01:38, said:

3. Fierbe ouale cand le mananci, moi, zilnic prajeala nu stiu cat e de sanatos.

E vreo diferenta intre ouale fierte moi si hardboiled? La mine, alea moi nu le inghit prea usor.

#44
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Voi haliti cereale integrale crude, adica uscate ?! Nu le fierbeti ?

Proteina ideala dupa sala = zer, ideal izolat de zer, se mixeaza cu ceva carbohidrati, ideal dextroza. Mai mult conteaza ratia de 2g proteina/ kg corp pe zi daca te antrenezi serios.

#45
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

 Ann0nyym0us, on 10 ianuarie 2022 - 13:05, said:


E vreo diferenta intre ouale fierte moi si hardboiled? La mine, alea moi nu le inghit prea usor.
Nu cred ca e, dar da, sunt mai greu de inghitit si au si un gust mai naspa.

#46
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 18.11.2021

 overseas, on 10 ianuarie 2022 - 13:27, said:

Voi haliti cereale integrale crude, adica uscate ?! Nu le fierbeti ?


nu ai inteles. esti turc, sau iti place sa pari inteligent ? ti-am explicat ca in teorie chiar si fierte, cereale, leguminoasele, si semintele/nucile, prezinta probleme cand vine vorba de absorbtia nutrientilor din aceste plante. nutrientii din cereale nu sunt la fel de usor de absorbit ca nutrientii din carne, din cauza unor substante eliminate de planta. solutia pt aceasta problema fiind inmuierea lor timp de 12-24 de ore.

#47
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

 overseas, on 10 ianuarie 2022 - 13:27, said:

Voi haliti cereale integrale crude, adica uscate ?! Nu le fierbeti ?
...
Da, eu mănânc muesli crud (diverse cereale zdrobite + fructe uscate, alune) dar înmuiat măcar o oră. Doar o dată le-am fiert de curiozitate.
Le înmoi în apă cu îndulcitor noncaloric și aromă de lămâie, vanilie etc. Dacă nu vă deranjează prețul, recomand Granola.
Attached File  20220111_145212.jpg   305.58K   8 downloads Attached File  20220111_145238.jpg   394.58K   11 downloads


Iar asta e proteina de soia preferată de la Redis, 33,5 lei kg. Vedeți și conținutul de minerale.
Attached File  20220111_144530.jpg   282.11K   11 downloads

Forumul are secțiune pentru Culturism unde se găsește chiar o discuție despre Concentrate proteice dar și despre multe alte suplimente, exerciții, echipamente etc.

#48
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015

 jumperishere, on 11 ianuarie 2022 - 00:00, said:


nu ai inteles. esti turc, sau iti place sa pari inteligent ? ti-am explicat ca in teorie chiar si fierte, cereale, leguminoasele, si semintele/nucile, prezinta probleme cand vine vorba de absorbtia nutrientilor din aceste plante. nutrientii din cereale nu sunt la fel de usor de absorbit ca nutrientii din carne, din cauza unor substante eliminate de planta. solutia pt aceasta problema fiind inmuierea lor timp de 12-24 de ore.

Asta  cu antinutrientii din cereale e exagerata rau. In realitate traiesti bine merci doar cu cereale. Dar sa fim seriosi,cine mananca doar cereale? Cheia e varietatea.

#49
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 18.11.2021

 vinciun, on 11 ianuarie 2022 - 16:12, said:

Asta  cu antinutrientii din cereale e exagerata rau. In realitate traiesti bine merci doar cu cereale. Dar sa fim seriosi,cine mananca doar cereale? Cheia e varietatea.


daca vrei sa te documentezi, un inceput e dr axe, recunoscut dr in usa

Quote

https://draxe.com/nu...peas-nutrition/
There is some concern about the phytates and tannins that are naturally occurring in garbanzo beans — and all other beans and legumes too. This is why soaking is recommended. These compounds are often called “nutrient blockers” since they can lower nutrient availability in some cases. Soaking and sprouting beans helps eliminate phytic acid and may greatly increase mineral absorption in addition to making the beans more digestible and less gas-forming


#50
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 vinciun, on 11 ianuarie 2022 - 16:12, said:

cine mananca doar cereale?

Vreo doua miliarde de oameni Posted Image

#51
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015

 jumperishere, on 11 ianuarie 2022 - 18:33, said:




daca vrei sa te documentezi, un inceput e dr axe, recunoscut dr in usa

Sunt satul de informatii de astea. De vreo 10 ani ma tot documentez.

#52
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
M-am cantarit ieri si arata 83.5 kg
M-am mirat, niciodata nu am avut atatea. Eu tot fara muchi ma vad.
Cred ca kilele alea in plus sunt pe suncile de pe langa solduri/burta

#53
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Ai schimbat antrenamentul?

#54
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
M-am cam lasat de sala ultimele 2 saptamani, cred ca am mers de 2, 3 ori doar

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate