Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

HP Laptop 15-dw2012nq - adaugare SSD/HDD aditional

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008
Salut,

Din pacate am cumparat laptopul acesta bucurandu-ma de un pret bun https://support.hp.c...ument/c06979924
I-am mai adaugat 8 GB RAM si am vrut sa-i adaug inca un SSD de 1 TB pe SATA. Ei, aici surpriza, desi vine cu pini cu suport pentru cablu si mufa SATA, cei de la HP mi-au dat cu flit ca ei nu fac upgrade-uri la laptopurile lor, iar cei din service se fac a fi prosti si a nu intelege ce vorbesc.
Am gasit ceva asemanator aici https://h30434.www3....15/td-p/7266565 , am cumparat piesele de pe Amazon, insa cand am facut conexiunea mi-a iesit fum din cablu... https://www.amazon.c...53&sr=8-41&th=1
Am intrebat pe la vreo doua service-uri de laptopuri si mi-au zis ca nu au piesele...
Acum am mai dat comanda si de pe Aliexpress de alt cablu cu SATA, sper ca acela sa mearga, dar ma tem ca nu... https://www.aliexpre...arch-mainSearch
Sfaturi/sugestii?

Attached Files



#2
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
Sugestie:
Cumpara un SSD M2 de 1TB - simplu!
Si asa cred ca ai prajit modulul SATA cand ti-a iesit fum, sau poate a scapat totusi.Am vazut ambele situatii de cand repar laptopuri.
Alta sugestie, uita-te pe forumurile HP si cumpara un cablu perfect compatibil cu modulul SATA.Vezi ce SN are modulul SATA si cauta ceva compatibil. Cand spun SN, ma refer la ce scrie sub "Made in China", se vede si in poza.
Mult succes!

#3
GTDONE

GTDONE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 21.06.2012
Nu tine nimeni pe stoc asa ceva, sunt foarte scumpe reperele pe original 600-700 ron impreuna ,sunt disponibile la HP pe comanda. Nu cred ca merita investitia ,mai bine pui direct un ssd mai mare.

#4
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 03.01.2009
Un SSD m.2 NVMe e la acelasi pret ca unul sata 2.5" la aceeasi capacitate. Economiseste niste bani si schimba-l cel m.2. De ex: https://www.pcgarage...-30-x4-m2-2280/

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Mai e o chestie - HP, Dell si ceilalti producator scot o platfoma.
Pe platforma aia pot fi mai multe configuratii, de la cea mai slaba la cea mai scumpa - 90% din componente alea sunt la toate.

Dar versiunilor ieftine le mai lipsesc din componentele unor facilitati de la modelele superioare.
De ex pe placa de baza care e aceeasi la toate poate sa nu fie montat un chipset, sau alte piese necesare ptr... adaugarea unui SSD/HDD suplimentar. Chiar daca locasul exista, are ceva pini...

In final e posibil sa fie nevoie de toata placa schimbata ca nu pune nimeni piesele alea pe ea daca nu au fost puse la fabrica. Motiv ptr care cei de la service dau cu flit - ei schimba module sau placi. Atat.

#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Din seria asta am luat si eu acum vreo 3 ani 2 HP, dintre care unul model 15-da0139nq, tot asa, pret avantajos. Mai bine suplimentam cu vreo 3-400 lei si luam ceva mai bun...
Fiind in garantie am vrut sa-i pun SSD si sa-i maresc RAM-ul. Cei de la HP au zis ca este entry level, nu se ocupa, m-au trimis in Bucuresti la un service pe la capatul lui 220. Acolo au zis ca nici ei nu se baga, sa desfac eu carcasa usor si sa fac up-grade. In unele recenzii gasisem ca are port de M.2, in altele ca nu are.
Am mers la un service cu care am mai lucrat si mi-au pus un SSD de 256 GB pe portul de M.2, lasand si HDD de 1 TB in el, pe portul SATA, plus 2 module de 4 GB identice.
Totul a fost OK, merge si acum.

Edited by claudiu1, 05 January 2022 - 19:27.


#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Daca conectorul  exista pe placa atunci exista si cipurile aferente.

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu-i adevărat, am mufă instalată pe un ASUS M415 (laptopul meu, ryzen 5500U,etc) cu conector proprietar-sata și nu „vede” nimic pe acel port. Îți garantez că panglica merge (și hdd-urile). Laptopul a venit configurat cu SSD NVME și așa rămâne.

#9
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008
Problema rezolvata.
Dupa ce am scris la vreo 8 firme de reparatii laptopuri, am primit doua oferte, una de 600 de lei si una de 210 lei, ceilalti spunand ca nu au/pot sa faca nimic.
Am ales-o pe cea de 210 lei pentru adaugarea conectorului SATA si a fost un succes.
Baietii de la depanarelaptop chiar se pricep.

#10
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Ăsta are SSD M2.

Îl clonezi pe cel original, faci o partiție pe cel nou de mărimea celui vechi și rezolvi problema.
Se găsesc deja modele de 2T.

Edited by BloodRa, 08 January 2022 - 18:54.


#11
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008

View PostBloodRa, on 08 ianuarie 2022 - 18:54, said:

Ăsta are SSD M2.

Îl clonezi pe cel original, faci o partiție pe cel nou de mărimea celui vechi și rezolvi problema.
Se găsesc deja modele de 2T.
Nu e chiar o solutie, unul bun de 2T e peste 1.000 Lei. Eu aveam deja un SSD de 1 TB pe SATA foarte bun.
Daca faci cum spui tu si rulezi masini virtuale pe el, plus il umpli aproape de capacitate, scad performantele foarte tare. Cheltuiam si bani si nici nu obtineam performante.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate