Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Program completare Bilet la ordin

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#73
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 21.07.2011
Se mai poate adauga in interfata programului posibilitatea de a scrie seria si numarul BO (ex: Seria CECE3AA nr. 0317189) dar sa nu fie tiparite doar la salvare document sa apara gen [seria]_[nr.]_[lui/la ordinul]_[data emiterii].pdf?

#74
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,362
  • Înscris: 11.08.2003
VirusTotal: https://www.virustot...f71a1?nocache=1

Attached Files



#75
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 21.07.2011
Si cu asta se poate inchide topicul. Posted Image Posted Image
Vream sa le multumim (atat eu cat si colegii mei de munca) acestor 2 oameni minunati (#sorin147 si #FlorinManea)  pentru cele 2 programe create.
Programele lor ne-au usurat munca, avand posibilitatea sa tiparim bilete la ordin mult mai repede decat sa le scriem de mana.

#76
alexcri1996

alexcri1996

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.09.2022
Salutari, care ar fi sansele sa se poata modifica putin pozitionarea pe axa Y a text-ului? Ma refer la campurile gen "Stipulat"?

Multumesc :D

#77
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,362
  • Înscris: 11.08.2003
Salut,
sansele sunt mari si sunt de 2 feluri:
- daca e doar aia si nu preconizezi ca se va modifica, o fac din aplicatie (dureaza mai putin)
- scot partea de coordonate intr-un fisier de setari si-ti bati capul cu (aproape) fiecare element :) (dureaza mai mult; ieri am cam tras chiulul pe la munca si ar fi frumos sa fac si eu ceva azi)

#78
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Vorbeste cu NAlexQ sa iti dea kitul pe care i l-am facut. Ai sablon editabil, baza de date etc.
Doar daca nu te deranjeaza false warningul de la antivirusul noname maxsecure.

#79
alexcri1996

alexcri1996

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.09.2022

View Postsorin147, on 02 septembrie 2022 - 07:35, said:

Salut,
sansele sunt mari si sunt de 2 feluri:
- daca e doar aia si nu preconizezi ca se va modifica, o fac din aplicatie (dureaza mai putin)
- scot partea de coordonate intr-un fisier de setari si-ti bati capul cu (aproape) fiecare element Posted Image (dureaza mai mult; ieri am cam tras chiulul pe la munca si ar fi frumos sa fac si eu ceva azi)

Nu ma deranjeaza sa imi bat capul pe parte de coordonate, problema este ca ar trebuii sa pot umbla la toate coordonatele, daca nu e prea mare deranjul mi-ar fi de folos. :D

#80
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,362
  • Înscris: 11.08.2003
Surpriza! Posted Image
Are deja fisier de setari si se tine cont de el. (am uitat partea asta)
Fisierul in cauza se numeste settings.ufo (se genereaza in acelasi folder cu aplicatia) si il poti deschide cu orice editor text.

Edited by sorin147, 04 September 2022 - 17:02.


#81
alexcri1996

alexcri1996

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.09.2022
Stiu, doar ca din cate mi-am dat seama nu sunt toate campurile acolo. Din pacate la mine ori datorita imprimantei ori datorita PDF-ului imi pune margini si imi sunt toate date peste cap. In acelasi timp, nu pot pune nici BO-ul cu capul in jos pentru ca ramane blocat in zona tonner-ului

#82
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 21.07.2011
Iti pot da ambele program daca doresti #alexcri1996.


#83
alexcri1996

alexcri1996

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.09.2022

View PostNAlexQ, on 05 septembrie 2022 - 05:44, said:

Iti pot da ambele program daca doresti #alexcri1996.


Cel facut de Sorin il am, daca ma poti ajuta cu cel facut de Florin, ar fi perfect. Sa vad daca pot face cu el.

#84
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,362
  • Înscris: 11.08.2003
In functie de cum te hotarasti, zi ce problema are si vedem cum ii dam de cap.

#85
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 21.07.2011

View Postalexcri1996, on 06 septembrie 2022 - 20:31, said:

Cel facut de Sorin il am, daca ma poti ajuta cu cel facut de Florin, ar fi perfect. Sa vad daca pot face cu el.

Desigur. Poti modifica pozitia campurilor din Setari - Editare sablon.

Attached Files


Edited by NAlexQ, 07 September 2022 - 08:52.


#86
ALINAPRICOPI

ALINAPRICOPI

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.12.2023

View Postsorin147, on 05 ianuarie 2022 - 12:53, said:

Daca nu se inghesuie nimeni sau nu gasesti, suna interesant. Posted Image O chestie similara (cred eu) am facut pentru niste bilete loto (in ideea de a printa caractere la niste coordonate fixe)

Buna! Am desdarcat programelul de completare Bilet la Ordin si nu gasesc executabilul   . Poti sa ma ajuti?

#87
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Eu am descarcat ce a postat NAlexQ mai sus si are executabil. Probabil ai un antiv mai suspicios.

#88
ALINAPRICOPI

ALINAPRICOPI

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.12.2023

View Postsorin147, on 15 ianuarie 2022 - 22:08, said:

Raport VirusTotal: https://www.virustot...859f9?nocache=1

La prima rulare va crea un fisier settings.ufo in aceeasi locatie cu aplicatia (l-am atasat de data aceasta dar, daca nu il gaseste, il creeaza). E doar un fisier text cu alt nume decat txt asa ca il poti deschide cu orice editor text. In el sunt coordonatele pentru printat asa ca le poti modifica (nu sunt toate, unele dintre ele sunt doar legate de cele prezente) si valorile de ales.


Formatul de la astea cu mai multe valori e: "nume1","nume2","nume3" ...
Pentru a adauga sau elimina monede, formatul trebuie sa fie: "COD(moneda_singular, moneda_plural, subdiviziune_singular, subdiviziune_plural)". E nevoie de balariile alea cand se transforma in litere. Posted Image
Pentru beneficiar, dupa ce l-ai scris in aplicatie, daca bifezi Salveaza, dupa ce printezi va fi adaugat in fisierul de setari, dupa aceeasi logica.

Daca vrei sa stergi sau editezi din inregistrari, deschizi fisierul si modifici. Mi s-a parut mai usor de editat asa decat sa folosesc o baza de date, oricum nu cred ca sunt asa multe informatii de pastrat.


Trebuie sa fie un X inainte de suma?
Am descarcat programul Bilet la ordin dar nu reusesc sa il folosesc. Va rog ajutor!

#89
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 21.07.2011
Si puteti descrie ce problema aveti cu programul respectiv?

#90
tosf

tosf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.11.2014

View PostNAlexQ, on 05 ianuarie 2022 - 12:34, said:

Buna ziua,

Sunt in cautarea unui programel care ma poate ajuta sa completez mai repede biletele la ordin.
Din calculator mi-ar fi mult mai usor sa mai ales daca ar fi posibil sa completez la automat in rubrica suma in litere.
Am incercat sa fac in Word dar am pierdut 3 zile sa aliniez rubricile.
Buna ziua,
Cei de la iManager(www.imanager.ro) au asa ceva. Tiparire pe bilete la ordin sau tiparire pe fila CEC.
Succes!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate