Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Călătoria în România anilor '90 - subiect de amintiri, dar și de "parlamentări"

* - - - - 9 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Cum era să călătorești preorășenesc și interurban în România anilor '90 (urban cred că era cam la fel peste tot, cu diferențele că unii aveau acces la vehicule mai bune sau le puteau repara mai bine, alții nu; idem cu frecvența de succedare între vehicule; unii aveau și transport electric - adios în Constanța, Brăila (doar troleibuzele), Târgoviște, Brașov (doar tramvaie), Sibiu, Slatina, Reșița, Satu Mare, Iași (doar troleibuzele) ).
Mașină, tren, autobuz/autocar, avion, vapor.
În 1997 am mers într-o mare excursie națională cu automobilul tatălui meu ("Opel" Kadett 1.6D din 1986).
Nu mai țin minte cum erau drumurile, dar nu cred că au fost așa de ciruite, că altfel s-ar fi făcut praf mașina. Restuarante existau pe marginea șoselelor. La țară, unde mergeam de obicei, era ciuruit (dar se putea merge); totuși era un D.J. intravilan.
Am fost și pe A1 cu Jeepul ceva mai târziu. 'Jeep Grand Cheroke'.
În 1997 cred că deja se circula ceva mai decent pe calea ferată în materie de aglomerație. Zic mai decent că și în 1999 am prins la Personal aglomerație în tren (venea de pe Valea Prahovei). Da' ce am pățit la Sinaia prin 1990, de abia ne-am suit în tren (la haltă nu ne-am putut sui, ne-am suit în al doilea sau al 3-lea la gară).
Cu vaporul am mers între localități doar în 1992 și nu mai știu cum a fost, că eram mic. Țin minte că mi-a plăcut totuși. Tulcea - Lacul Roșu și retur.

#2
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View Postdjl, on 05 ianuarie 2022 - 12:09, said:

Cu vaporul am mers între localităţi doar în 1992 şi nu mai ştiu cum a fost, că eram mic. Ţin minte că mi-a plăcut totuşi. Tulcea - Lacul Roşu şi retur.
Frazele 1 si 3 au vreo legatura intre ele ?

Edited by adrian_r5, 05 January 2022 - 13:14.


#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Poate au. Daca a fost vaporul pus pe trailer?Posted Image Asta ca sa nu ma gandesc ca a prins potopul si a mers impreuna cu Noe, si aia inca ii cauta corabia prin orientul mijlociu in loc sa o caute la Lacul Rosu.Posted Image

Edited by baribalu, 05 January 2022 - 13:28.


#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Intre Braila si Galati erau curse cu vaporul, nu mai stiu daca au rezistat prea mult in anii "90 (sigur dupa 2000 si ceva nu mai erau deoarece am intrebat in port la Galati si unul dintre marinarii birocrati zicea ca de aproape 10 ani nu se mai fac curse de pasageri regulate).

La fel, nici intre Braila/Galati si Tulcea nu mai erau vapoare (doar bacul din Galati pentru trecerea spre Delta).

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si ce daca? Au fost vremuri frumoase partial,   si partial nu  - ca nu ai avut benzina, se strica te miri ce la masina.
Dar macar se opreau altii sa te ajute, si nu era asa risc sa fi fost furat in mijlocul drumului, de unii care simuleaza probleme !

Trenul era penal si atunci, nici nu stiu cum am rezistat sa mergem  Timisoara - Constanta dus intors cu trenul in fiecare an !

#6
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postdjl, on 05 ianuarie 2022 - 12:09, said:

În 1997 am mers într-o mare excursie naţională cu automobilul tatălui meu

Nu stiu ce sa fac cu aceasta informatie. Felicitari pt 102 de mii de postari pe sofpedia.

#7
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Era jale, praduiala, te spoliau "hotelierii", politistii iesiti la ciubuc,....riscul de a fi jefuit era infinit mai mare, drumuri svaitzer, saracie lucie........ Asta cine mai avea chef si bani de concediu. Imi povestea un ceh aterizat prin Bucuresti, intr-un context ca si-a cumparat o prajitura cremoasa gen cremes, a rugat vanzatorul sa i-o impacheteze, ala i-a impachetat-o in hartie de ziar (ziar de ala cu litere de plumb). Gandul omului meu a fost: "omg in ce era traiesc oamenii astia?"
Caderi de Pib ce am trait noi in anii 90, si alti vecini de pe aici din est, au fost comparabili cu marea depresiune la americani, au trait nemtii in timpul WW2. Asta cu tot tacamul care urmeaza unei prabuselnitze: saracirea polpulatiei, cresterea consumului de alcool, cresterea violentei, coruptiei....

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Era groaznic. Slatina-Spineni unde faceam vacantele era OK, dar mersul cu Dacia 1410 de la Slatina la mare la Mamaia era tortura curata.

Hotelurile murdare, cu mobilier vechi, uneori prosoape putrezite, instalatii sanitare defecte, mancare proasta sau prost preparata.

Cu trenul am mers prima oara in facultate, 2004 sageata albastra. Idem autobuz, metrou, tramvai.

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdjl, on 05 ianuarie 2022 - 12:09, said:

şi nu mai ştiu cum a fost, că eram mic.

Mai uita omul, nu-i problema.

Fii atent insa, in viitor, asa prin primele decenii ale seculului 21, presimt ca va fi mult mai usor de inregistrat (audio/video) jurnale de calatorie si de de partajat cu toata lumea. Sa poti in 2020 sa arati prietenilor sau copiilor unde ai umblat in 2015 si sa se simta ca si cum ar fi fost langa tine? Asta da

#10
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Era cum e acum la moldoveni si ucraineni, drumuri praf si militieni la vanatoare de ciubuc.

#11
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View PostNeaceasca85, on 05 ianuarie 2022 - 15:05, said:

Era groaznic. Slatina-Spineni unde faceam vacantele era OK, dar mersul cu Dacia 1410 de la Slatina la mare la Mamaia era tortura curata.

Hotelurile murdare, cu mobilier vechi, uneori prosoape putrezite, instalatii sanitare defecte, mancare proasta sau prost preparata.

Cu trenul am mers prima oara in facultate, 2004 sageata albastra. Idem autobuz, metrou, tramvai.
Prea exagerezi,nu era asa tortura cu masina ,findca nu stiai cum este una cu aer conditionat,prosoape aveai de acasa ,mancarea era buna ,in satul de vacanta dimineata placinta dobrogeana si cu un pahar de braga era o bunatate,seara toate restaurantele erau deschise si cu mancare din belsug,casa dobrogeana organiza si nunti cu meniu specific.

#12
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

View Postscania_delfin, on 05 ianuarie 2022 - 18:20, said:


Prea exagerezi,nu era asa tortura cu masina ,findca nu stiai cum este una cu aer conditionat,prosoape aveai de acasa ,mancarea era buna ,in satul de vacanta dimineata placinta dobrogeana si cu un pahar de braga era o bunatate,seara toate restaurantele erau deschise si cu mancare din belsug,casa dobrogeana organiza si nunti cu meniu specific.
Vorbim de un copil pamperizat la maxim cu urmări care se vad pana azi.

#13
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,820
  • Înscris: 15.08.2014
Pamperizat������De unde le scoti ?

#14
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

View Postpetit_christian, on 05 ianuarie 2022 - 19:43, said:

Pamperizat������De unde le scoti ?
Expresie comuna pe la noi

#15
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,820
  • Înscris: 15.08.2014
Am auzit o in premiera.

#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Eu nu înțeleg de ce nu-l credeți pe Neaceașcă. Nu ați auzit de rău de mașină până acuma? Eu am avut. Când eram copil mic am și vomitat, inclusiv pe unde nu erau serpentine. După aia m-am mai liniștit, dar tot am avut greață (la propriu) când am mers cu mașina, mai ales pe sepertine. La tren și tramvai mi se face rău doar dacă merg cu spatele (deși la tramvai, când stau în picioare nu mi se întâmplă asta). La autobuz s-a întâmplat să mi se facă un pic de greață dacă am mers cu anumite modele - să fi fost lipsa de obișnuință; că așa, după ce nu prea am mai mers cu auto, am avut un pic de greață și în taxi.
Am rău și de vapor. De avion nu știu.
Răul de mașină era unul dintre motivele pentru care voiam cu trenul.

View PostMembruAnonim, on 05 ianuarie 2022 - 13:50, said:

Trenul era penal si atunci, nici nu stiu cum am rezistat sa mergem  Timisoara - Constanta dus intors cu trenul in fiecare an !

Ce aveau trenurile alea de zici că erau aşa? Aglomerate, mizerabile?

View Postadrian_r5, on 05 ianuarie 2022 - 13:04, said:

Frazele 1 si 3 au vreo legatura intre ele ?

Da: mi-a plăcut călătoria în sine, dar nu mai ştiu condiţiile de călătorie. A gândi e greu, nu?

View Postioana1973, on 05 ianuarie 2022 - 14:59, said:

Era jale, praduiala, te spoliau "hotelierii", politistii iesiti la ciubuc,....riscul de a fi jefuit era infinit mai mare, drumuri svaitzer, saracie lucie........ Asta cine mai avea chef si bani de concediu. Imi povestea un ceh aterizat prin Bucuresti, intr-un context ca si-a cumparat o prajitura cremoasa gen cremes, a rugat vanzatorul sa i-o impacheteze, ala i-a impachetat-o in hartie de ziar (ziar de ala cu litere de plumb). Gandul omului meu a fost: "omg in ce era traiesc oamenii astia?"
Caderi de Pib ce am trait noi in anii 90, si alti vecini de pe aici din est, au fost comparabili cu marea depresiune la americani, au trait nemtii in timpul WW2. Asta cu tot tacamul care urmeaza unei prabuselnitze: saracirea polpulatiei, cresterea consumului de alcool, cresterea violentei, coruptiei....

Se ducea lumea în vacanţă şi pe atunci. Însă probabil mai puţini îşi permiteau decât ar face-o azi.

Să vedem cine ştie ce facilitate nu mai există azi la trenuri.

#17
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View Postdjl, on 06 ianuarie 2022 - 14:24, said:

A gândi e greu, nu?
ce sa gindesc ?

#18
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,820
  • Înscris: 15.08.2014

View Postcriztu, on 05 ianuarie 2022 - 14:28, said:



Nu stiu ce sa fac cu aceasta informatie. Felicitari pt 102 de mii de postari pe sofpedia.
Sa o folosesti in cercetari stiintifice, poate te ajuta sa iei vreun Nobel

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate