Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Schimbare domiciliu buletin

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019
Buna ziua!
In ce condiții se poate schimba adresa din buletin pentru obtinerea unei locuințe de serviciu in cazul in care solicitantul este căsătorit cu copil minor și locuiește în locuința socrilor având în vedere că celălalt partener e posibil sa fie de acord cu aceasta mutare?

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,969
  • Înscris: 18.12.2007
Cel mai simplu in conditiile in care proprietarul locuintei este de acord cu luarea in spatiu.
Citeste aici despre alte posibilitati.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu trebuie aprobarea partenerului.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ca o intrebare conexa (de siguranta): schimbare domiciliu (cu schimbare buletin) sau viza flotant (se pune acel abtibild pe spate, ca la vot)?

Pentru domiciliu, ti-a raspuns AlexEn, pentru viza flotant:
  • mergi de manuta cu proprietarul (unul din oricati sunt la adresa respectiva)  si vei completa (tu, "flotantul") o declaratie privind adresa, pe care va semna, alaturi de tine, proprietarul (va fi nevoie de o copie a actului casei). vei lua buletinul (cu abtibildul/sticker-ul pe spate) cam intr-o sapamana. Atentie: adresa ta de domiciliu nu se schimba.

Edited by Pololica, 05 January 2022 - 11:54.


#5
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019
Nu cred că se accepta viza pt locuința de serviciu. Adresa de pe buletin este în aceeași localitate cu locuința de serviciu. Deci trebuie schimbat și buletinul.

Edited by FlyMe2, 05 January 2022 - 12:13.


#6
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

 FlyMe2, on 05 ianuarie 2022 - 11:40, said:

Buna ziua!
In ce condiții se poate schimba adresa din buletin
pentru obtinerea unei locuințe de serviciu
in cazul in care solicitantul este căsătorit  și locuiește în locuința socrilor
Cum adica pentru obtinerea ..
Incearca sa formulezi altfel intrebarea .
..
Adresa se schimba dupa ce ai dobandit locuinta,
sau indeplinesti unele conditii, (in urma casatoriei te poti muta la socri sa iti schimbi domiciliul, daca sunt de acord).
...
Vrei sa confirmi ca locuiesti cu socrii  pentru a obtine locuinta de serviciu, sau cum?

Edited by costeld69, 05 January 2022 - 12:19.


#7
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019

 AlexEn, on 05 ianuarie 2022 - 11:48, said:

Cel mai simplu in conditiile in care proprietarul locuintei este de acord cu luarea in spatiu.
Citeste aici despre alte posibilitati.

Luarea în spațiu nu este o problema. Doar schimbarea domiciliului conjugal sa nu fie o problema, având în vedere că va fi altul decât al pertenerului, fiind implicat și un copil minor.

 costeld69, on 05 ianuarie 2022 - 12:13, said:


Incearca sa formulezi altfel intrebarea .
..
Adresa se schimba dupa ce ai dobandit locuinta sau indeplinesti unele conditii.
...
Sau vrei sa confirmi ca locuiesti cu socrii  pentru a obtine locuinta de serviciu?

Nu. Locuința de serviciu și adresa actuala din buletin ( la socri) sunt în aceeași localitate, caz în care nu se poate obține locuința respectivă. In buletin trebuia să apară alta adresa, nu viza. Viza o pot pune abia după mutarea în locuința de serviciu.

Edited by FlyMe2, 05 January 2022 - 12:22.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Iti poti schimba domiciliul fara probleme.

Daca sotul nu e de acord, parasirea domiciliului conjugal poate fi motiv de divort.
In cazul tau cred ca nu asta e situatia.

Edited by pasilla, 05 January 2022 - 12:24.


#9
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019

 pasilla, on 05 ianuarie 2022 - 12:20, said:

Iti poti schimba domiciliul fara probleme.
Daca sotul nu e de acord, parasirea domiciliului conjugal poate fi motiv de divort.

Ok, mulțumesc. Asta voiam să știu. Dacă se poate schimba buletinul concret pe alta adresa fara acordul celuilalt.

#10
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019
As mai avea o altă întrebare, dacă este cineva cu o astfel de experiență, am tot căutat care sunt condițiile pentru obtinerea unei locuințe de serviciu, dar pe nicăieri nu am găsit că și condiție adresa curenta din buletin. Singura condiție eliminatorie pare să fie deținerea de proprietate privată pe raza localității sau municipiului, după caz.


#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Probabil ca acele conditii sunt stabilite de fiecare angajator, deci trebuie sa intrebi acolo.

Edited by pasilla, 06 January 2022 - 15:27.


#12
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019
Am întrebat, insa mi s- au oferit 2variante de răspuns diferite. Administratorul care se ocupa de aceste locuințe susține că ceea ce contează este sa nu deții proprietate privată, însă directorul instituției face referire și la schimbarea adresei din buletin care coincide cu adresa locuinței de serviciu, adică în aceeași localitate. Adresa din buletin insa este în urma luării în spațiu, nicidecum că această adresă este proprietate personala.

Mă tem sa nu fie doar o încercare de a trage de timp...

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sa te temi. Nu stiu unde lucrezi, dar de regula locuintele de serviciu nu se acorda obligatoriu.
Oricum este usor sa iti schimbi domiciliul, daca spui ca are cine sa te ia in spatiu. Asa ca ....nu le da motive sa nu iti aprobe cererea Posted Image

Te duci la SPCLEP cu persoana care e proprietar la noua adresa, omul sa aibe cu el actul de proprietate, iar tu certificatul de nastere, certificatul de casatorie (daca exista), CI si  chitanta cu taxa aia de 7 lei. In 5 minute ai rezolvat.

Edited by pasilla, 06 January 2022 - 15:47.


#14
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019
Are cine sa ma ia in spatiu. Declaratia de luare in spatiu nu trebuie facuta la notar?

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Stiu ca are. Ai mentionat mai sus.
Nu trebuie facut nimic la notar. Se face direct la Serviciul de evidenta populatiei. Proprietarul semneaza, in fata lucratorului, pe cererea ta pentru CI.

Edited by pasilla, 06 January 2022 - 17:10.


#16
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019
Multumesc pt raspunsuri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate