Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cherry park Corbeanca

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Rou24

Rou24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.03.2021
Salut,

Ce parere aveti despre acest ansamblu? https://cherrypark-corbeanca.ro/

Are o pozitionare destul de buna, langa noul parc si viitoarea scoala/liceu, langa padure. Ar mai fi si un dezavantaj, viitoarea autostrada de centura care ar fi destul de aproape.

Despre dezvoltator stie cineva ceva? Exista viitori proprietari pe aici?

Merci!

#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Autostrada de centură va fi la 300 m, mi se pare mult prea aproape ca să fie liniște. Poate doar dacă presiunea localnicilor va face să se instaleze panouri fonoabsorbante.
Viitorul liceu a început să fie construit? Că altfel sînt mari șanse să fie „viitor” și peste 10 ani.

#3
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 Rou24, on 05 ianuarie 2022 - 09:34, said:

Salut,

Ce parere aveti despre acest ansamblu? https://cherrypark-corbeanca.ro/


Merci!
Ai fost pe acolo, stii zona?

 Rou24, on 05 ianuarie 2022 - 09:34, said:

Are o pozitionare destul de buna,
Raspund eu la intrebare, nu ai fost pe acolo.

 Rou24, on 05 ianuarie 2022 - 09:34, said:

Are o pozitionare destul de buna, langa noul parc si viitoarea scoala/liceu, langa padure. Ar mai fi si un dezavantaj, viitoarea autostrada de centura care ar fi destul de aproape.
Care parc, ala este parc? Parc am eu acasa, si nu am cheltuit 1 mil euro. Uite cu trebuia sa arate parcul, arata asa in realitate?


Care viitoarea scoala/liceul? Vă facem cunoscut proiectul viitorului Parc, care va avea 4.5 ha, o casă de cultură cu sală de spectacol de 250 locuri, săli de conferințe, săli pentru  desfășurarea  de cursuri pentru copii (pictură, muzică, robotică, șah, actorie, balet, dans modern etc).
Vom avea de asemenea un bazin de înot modern.
Proiectul este autorizat și se află in faza de licitație publică, avem alocat terenul aferent  iar finalizarea este estimată pentru 2017-2018.


 abancor, on 05 ianuarie 2022 - 10:44, said:

Autostrada de centură va fi la 300 m, mi se pare mult prea aproape ca să fie liniște. Poate doar dacă presiunea localnicilor va face să se instaleze panouri fonoabsorbante.
Viitorul liceu a început să fie construit? Că altfel sînt mari șanse să fie „viitor” și peste 10 ani.
Presiunea localnicilor va face să se instaleze panouri fonoabsorbante, dar localnici sunt multumiti de primar, de galagia produsa de ei, de gunoiul depozitat pe terenurile din zona de VAPosted Image , de haitele de caini din zona, de asfaltarile cu dedicatie,etc

Attached Files


Edited by cata, 05 January 2022 - 11:12.


#4
Rou24

Rou24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.03.2021

 abancor, on 05 ianuarie 2022 - 10:44, said:

Autostrada de centură va fi la 300 m, mi se pare mult prea aproape ca să fie liniște. Poate doar dacă presiunea localnicilor va face să se instaleze panouri fonoabsorbante.
Viitorul liceu a început să fie construit? Că altfel sînt mari șanse să fie „viitor” și peste 10 ani.

Am citit pe internet ca vor monta autoritatile panouri fonoabsorbante, insa nu stiu cat de utile sunt si daca este doar o promisiune care nu va fi implementata. Problema nu ar fi oricum doar zgomotul, ci si poluarea.

Despre scoala/liceu, eu am vazut doar ca este imprejmuit terenul si sunt afise cu proiectul. Am cautat apoi pe internet si am vazut ca se va face scoala + bazin de inot + nu mai stiu ce.

 cata, on 05 ianuarie 2022 - 11:06, said:

Ai fost pe acolo, stii zona?


Raspund eu la intrebare, nu ai fost pe acolo.


Care parc, ala este parc? Parc am eu acasa, si nu am cheltuit 1 mil euro. Uite cu trebuia sa arate parcul, arata asa in realitate?


Care viitoarea scoala/liceul? Vă facem cunoscut proiectul viitorului Parc, care va avea 4.5 ha, o casă de cultură cu sală de spectacol de 250 locuri, săli de conferințe, săli pentru  desfășurarea  de cursuri pentru copii (pictură, muzică, robotică, șah, actorie, balet, dans modern etc).
Vom avea de asemenea un bazin de înot modern.
Proiectul este autorizat și se află in faza de licitație publică, avem alocat terenul aferent  iar finalizarea este estimată pentru 2017-2018.



Presiunea localnicilor va face să se instaleze panouri fonoabsorbante, dar localnici sunt multumiti de primar, de galagia produsa de ei, de gunoiul depozitat pe terenurile din zona de VAPosted Image , de haitele de caini din zona, de asfaltarile cu dedicatie,etc

Merci de raspunsuri, o sa incerc sa trec peste aronganta ta nemaipomenita, adevarul este ca daca stiam toate detaliile si ma nasteam in Corbeanca mai postam pe forum, ce zici?

Asa cum am scris mai sus, am fost si eu la fata locului si mi-a placut ca este in dezvoltare zona (nu am facut inca sapaturi sa vad ce proiecte nu au fost finalizate, sau cum trebuiau ele sa arate de fapt). Este destul de decent pentru o zona de "la tara". Nu am pretentii sa apara IOR2 in Corbeanca.

In rest ce sa zic, faptul ca trece autostrada aia mi se pare cel mai nasol. Am zis sa cer mai multe pareri, insa imi este cam clara decizia :)

#5
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 Rou24, on 05 ianuarie 2022 - 11:23, said:

Merci de raspunsuri, o sa incerc sa trec peste aronganta ta nemaipomenita, adevarul este ca daca stiam toate detaliile si ma nasteam in Corbeanca mai postam pe forum, ce zici?
Nu este aroganta, este realitatea din teren.
Nu-s nascut in Corbeanca, nu ca ar fi o rusine, doar mutat de 6 ani. iti spun ca toate sunt asezate frumos, dar trebuie sa citesti printre randuri.
De ex.
Drumul de acces are iesire la Soseaua Bucuresti-Ploiesti / DN1 care te duce in doar 15 minute la Baneasa Shopping City sau in 20 minute la statia de metrou Aviatorilor.
Spitalul universitar de urgenta militar central dr Carol Davilla (5.9 km – 7 min),

 Rou24, on 05 ianuarie 2022 - 11:23, said:

In rest ce sa zic, faptul ca trece autostrada aia mi se pare cel mai nasol. Am zis sa cer mai multe pareri, insa imi este cam clara decizia Posted Image
Ai fost in zona, DN-ul nu se aude? Iti spun ca-l aud eu, si sunt la 5 km de DN, autostrada o sa fie la 1 km de locuinta mea si ma astept sa o aud si mai bine
Autostrada o sa fie o problema pentru toti, mai ales pentru cei care locuiesc in Cherry Park. Poti sa vezi proiectul autostrazi aici
Traficul in zona parcului a devenit ff aglomerat, este zona de tranzit spre/dinspre DN1, sunt multe dezavantaje pana se construieste autostrada. Eu trec prin zona de 2 ori pe zi, locuiesc in Tamasi, si ca mine sunt sute
PS. Ce pret au casele?

 Rou24, on 05 ianuarie 2022 - 09:34, said:

Despre dezvoltator stie cineva ceva?

Cine este dezvoltatorul?

 Rou24, on 05 ianuarie 2022 - 09:34, said:

Exista viitori proprietari pe aici?


Poate sunt pe aici sau aici.

Edited by cata, 05 January 2022 - 12:01.


#6
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Ai fost in zona? Si nu ai vazut ca ff multe avioane care decoleaza de pe Otopeni trec prin acea zona? Este un aspect negativ major, plus ca este in camp si ff aproape de centura. Acestea sunt strict legate de locatie. Legat de constructie in sine: fugi de casele care au 40-50 mp/nivel. Eu am 87 mp la parter si tot mi se pare putin. Alea sunt facute la economie maxima, daca au 126 mp utili cu tot cu pod cat naiba au pe etaj? 40 mp? Si fugi de dezvoltatorii care folosesc expresia "aproximativ". NU exista asa ceva in constructii, nu poti avea o curte de aproximativ 500 mp. PS Acum am vazut: amprenta la sol: 74 mp, iar terasele 36 mp. Rezulta ca parterul are 38 mp. WTF....

#7
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
in ce hal trebuie sa fii pt. a sustine ca auzi DN1 de la 5km ?

#8
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 pexic, on 22 ianuarie 2022 - 02:42, said:

in ce hal trebuie sa fii pt. a sustine ca auzi DN1 de la 5km ?
Sper că nu crezi că aud fiecare mașină, mai ales că s-au înmulțit electricele,dar se aud.
Unde stai in Corbeanca? Poți să scrii ceva legat de zona/complex/A0/etc?
Nu de altceva, dar vreau sa vad în ce ,,hal" ești tu🤔

Edited by cata, 22 January 2022 - 09:03.


#9
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
Esti mitoman Cata, gata, degeaba incerci sa o dregi Posted Image
stau la 1km de DN1 si zgomotele din jur acopera de departe tot ce s-ar putea auzi dinspre DN

#10
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 pexic, on 22 ianuarie 2022 - 09:20, said:

Esti mitoman Cata, gata, degeaba incerci sa o dregi Posted Image
stau la 1km de DN1 si zgomotele din jur acopera de departe tot ce s-ar putea auzi dinspre DN
Exact, daca ai zgomot langa tine nu o sa auzi DN-ul, nici viitoarea A0, nici avioanele.
Ceva păreri legate de Cherry? Chiar sunt curios ce părere ai de zona parcului, și nu numai.



#11
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
Despre zona parcului nu am pareri, nu ma int. casele apropiate si cu suprafete de teren mai mici de 1000mp, dispare senzatia de a locui la casa, cel putin in opinia mea. In rest zona Corbeanca e una dintre cele mai ok din jurul capitalei, calatoresti cat de cat in afara tarii - e ok, mergi des la munte (nu la sinaia la biliard) - e ok, desi e departe de ideal e una din zonele cu "cei mai spalati" oameni - conteaza enorm pe termen lung. Bafta!

#12
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Comparativ cu satul copilariei si adolescentei mele, Corbeanca este cu 2 clase sub. Pt zona Bucurestiului este ok. Problema este ca zona este in plina dezvoltare si calitatea oamenilor in aceste conditii nu are cum sa creasca din punctul meu de vedere.

Edited by edi10000, 22 January 2022 - 20:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate