Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Zacaminte de ioni

* - - - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
159 replies to this topic

#145
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da bineinteles ca poate, am zis eu cumva ca nu poate deschide?
Numai ca mi-a capatat atentia cand inca nu era pe FUN, chiar am cautat sa il ajut - apoi am realizat dupa primele 3 pagini ca e FUN.

Cat despre problemele lui (sau ale altora): ziceam sa nu fie nimeni tratat mai special !  
Ca eu nu am probleme, trec la altceva ! Posted Image

Edited by MembruAnonim, 10 January 2022 - 21:33.


#146
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
O dati in lucruri serioase. Nu spurcati mai rau aria asta.

Mai bine va povestesc despre ziua de azi, care este una dintre cele mai fericite zile din viata mea. Bineinteles, dupa ziua in care am cunoscut-o pe sotia mea, cand s-a nascut copilul samd. Vreti?

#147
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPuferiu_, on 10 ianuarie 2022 - 21:37, said:

Mai bine va povestesc despre ziua de azi, care este una dintre cele mai fericite zile

Deja  sa Ionizat atmosfera !  Zii si tu, hai ca is curios - nu de altceva dar ai fost primul meu prieten pe Softpedia !

Edited by MembruAnonim, 10 January 2022 - 21:59.


#148
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003

View PostPuferiu_, on 10 ianuarie 2022 - 21:37, said:

O dati in lucruri serioase. Nu spurcati mai rau aria asta.

Mai bine va povestesc despre ziua de azi, care este una dintre cele mai fericite zile din viata mea. Bineinteles, dupa ziua in care am cunoscut-o pe sotia mea, cand s-a nascut copilul samd. Vreti?
Baga! :D
Mi-ar prinde bine niste vesti bune.

#149
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Vad ca v-am starnit interesul si am primit foarte mesaje pe privat, asa ca incerc sa fiu cat mai scurt.

Eu sunt foarte atasat de bunica mea din partea tatalui. Am peste 200 de filmulete cu ea in care imi povesteste diferite chestii din viata sa. Cu bunicul meu (decedat in urma cu 10 ani, cred) am o singura filmare. Bunica mea e de-a dreptul incredibila. Si zic asta doar pentru ca e bunica mea, eu fiind subiectiv, va dati seama. Isi aminteste chestii de-a dreptul imposibile: date si locuri, detalii etc. Eu nu-mi amintesc ce am mancat saptamana trecuta sau de cate ori mi-am injurat seful azi. Are atat  de multe boli cu denumiri pompoase incat nici eu nu le pot pronunta. Bea din halba cu paiul, altfel i se varsa apa, asa tare ii tremura mainile. In fine, am laudat-o destul. Mai, si are un patos in a povesti, de zici ca retraieste momentele alea. Aaa, nu v-am zis, bunica-mea are vreo 84 de ani, prima viata. Asa, sa revenim. Si de fiecare data cand imi povesteste ceva, ma mira detaliile pe care le da. Deci m-a mirat de cel putin 200 de ori.

De cativa ani o tot amenintam cu pozele din geamantan. Care poze din valiza? Din geamantanul in care se tin pozele, ca pe vremea aia nu existau albume. E un fel de geamantan atat de vechi incat nu mai functioneaza incuietorile si atat de vestit incat a aparut intr-o poza de la o nunta din anii '90. Zilele trecute, fratele tatalui meu i-a zis bunicii mele ca vrea nustiucepozevechi. Asa ca doua zile la rand a stat bunica-mea si a rascolit pana a gasit nustiucepozevechi. Spunandu-mi asta la telefon, i-am zis ca i-a sunat ceasul. Pardon, i-a venit randul sa imi arate Pozele. Pozele din Geamantan. Si astazi mi le-a aratat.

Dupa parerea mea, erau vreo 500 de poze, din care 90% erau alb-negru. Eu am reusit sa fur vreo 100. Ma rog, unele mi le-a dat de buna voie. Am filmat-o cand imi povestea despre aproape fiecare poza. Are poze atat de vechi incat nu stia cu cine erau. Nu ca nu isi amintea, doar ca nu stia cum au intrat in posesia sa. Printre poze erau si niste acte. Cateva exemple: chitanta scrisa de mana de bunicul meu in care scria ca isi vinde arma de vanatoare; taloane de pensii; chitante cu vanzarea-cumpararea locului de casa (cel mai mare teren de pe strada) etc.

Mi-am vazut bunicii tineri, mi-am vazut parintii tineri si frumosi, m-am vazut pe mine cand ma scotea popa din cazan (cazanul cu smoala era sa zic), am vazut multe persoane care, acum, nu mai sunt printre noi. Mi-a povestit bunica-mea despre un cuplu decedat in anii '''80 din cauza gazelor. Cica era ceva normal pe vremea aia sa se opreasca gazele si i-a gasit o nepoata pe amandoi morti in pat. Bine, mi-a povestit si cum i-au luat cu patura si i-au ingropat in hainele in care i-au gasit. Dar sa nu intram in detalii.

Calatorii cu duiumul. Bunicilor si parintilor mei le placea sa se duca la Baile Fundata. Acolo se duceau in fiecare an, la aceleasi casute. Intr-un an, a coborat bunicul meu intr-o gara de tren ca sa ia apa. Si-a lasat pantofii sub bancheta, iar trenul a plecat fara el. A ajuns la destinatie cu ia-manene inaintea trenului si nu si-a mai recuperat pantofii. O vreme, toti il strigau Omulcaresi-auitatpantofiiintren.

Bunicii mei au cununat si botezat multe persoane. Din pacate, am dat doar peste 3 poze cu nasul meu, decedat prematur si ingropat la Ghencea 2. Sectorist fiind, a ajutat multa lume, impotriva preconceptiei ca militienii erau niste scarbe. La mormantul nasului Puferiu am fost o singura data din cate imi amintesc, copil fiind.

Ar mai fi multe de povestit, dar m-au cuprins emotiile, de unde si greselile de ortografie.

#150
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Ești un om bun in sinea ta, bre @Puferiu_ .
Doar așa, pt că ai fost dispus să împărtășești cu noi niste amintiri dragi ție, putini o fac.

View PostMembruAnonim, on 10 ianuarie 2022 - 21:31, said:

Cat despre problemele lui (sau ale altora): ziceam sa nu fie nimeni tratat mai special !  
Ca eu nu am probleme, trec la altceva ! Posted Image

Hai bă, mai taci.

@karax, ex @Victoras85 e membru al forumului de când tu purtai pamperși sau habar nu aveai de existența acestui forum.

Are niste probleme medicale, motiv pt care moderatorii sunt mai indulgenți cu el, cava normal.

Edited by althea, 11 January 2022 - 06:11.


#151
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Acum sunt plin de adrenalina si imi vine sa postez mai mult. O sa las si pentru data viitoare.

Spoiler alert:
Sotul surorii bunicii mele a fost gardian la inchisoarea Vacaresti. Pentru ca bunicul meu era gelos din fire, cand ajungea la capat (bunica-mea era vanzatoare de bilete la ITB), ii dadea telefon si ii transmiteaza la ce ora a ajuns. In cele din urma, bunicul meu a tras niste sfori si bunica-mea a lucrat ani de zile cu un sofer care era pocait.

Ramane sa va povestesc si cand se aflase de crimele lui Rimaru junior, iar mamaie-mea umbla cu pietre in buzunare. Cica sa sparga geamuri, sa atraga atentia.

Edited by Puferiu_, 10 January 2022 - 22:44.


#152
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Puferiule, sa fie intr-un ceas bun dar nu deturna topicul omului.
Io zic sa iti faci cafenea (pe aria dedicata, bineinteles) si povestesti acolo toate cele. Ce zici?

#153
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDarthBane, on 10 ianuarie 2022 - 22:39, said:


Nu caracterizam oameni dupa numarul de post-uri sau cand s-au inscris, ci dupa faptul cum se comporta!
Si nu am nimic cu Karax,  vina mea ca nu am vazut ca e pe FUN topicul.

Edited by althea, 11 January 2022 - 06:12.


#154
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
N-a fost deschis pe Fun, a fost mutat dupa.

#155
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Nu mai e nici de fun.

#156
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Ar trebui sa gasim ceva zacaminte de IrONIe...

#157
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View PostMembruAnonim, on 10 ianuarie 2022 - 22:52, said:



Nu caracterizam oameni dupa numarul de post-uri sau cand s-au inscris, ci dupa faptul cum se comporta!
Si nu am nimic cu Karax,  vina mea ca nu am vazut ca e pe FUN topicul.

E un user vechi, dacă luăm în considerare precedentul user, @vyctoras1985, e chiar f vechi.
Dacă la asta adaugi afecțiunea de care suferă, declarată chiar de el pe forum, nu e un cap de țară tratarea lui cu indulgență.
Hai să fim buni in general, nu doar de Crăciun :)

#158
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
prima oara eram pe forum pe la 2007.  Aveam  un user de care am uitat , ceva cu tavi1985 sau tavi----
dupa 2009 pana pe la 2012 nu eram pe forum , murise mama si imi era greu

#159
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Discutati subiectul, nu userul, va rog.

Oricare ar fi subiectul...

#160
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Pai ce sa mai discutam? Karax nu vrea sa-i explicam de ce nu exista zacaminte de ioni pentru ca fizica "e grele", asa ca dpmdv se poate inchide...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate