Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Dermatita/... degete mana

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
O sa formulez in ordinea aparitiei problemelor. Sotia nu prea acceseaza online, asa ca scriu eu.
Initial, de cativa ani, avea la un deget de la mana ceva gen dermatita/ciuperca (nu stiu sa o definesc) si a utilizat unguent care a avut efect sau, ceva efect intrucat...
De cca 1an a reaparut, dar a aparut impreuna cu fenomenul de crapare a pielii si pe fondul spalarii extrem de frecvente pe maini din cauza virusului SarsC..., dar si a utilizarii fara manusi a substantelor de igenizare (in baie si bucatarie), (la ger e foarte sensibila de fel, ii crapa pielea pe maini); plus ca avem de cativa ani un catel ce probabil are o dermatita pe care nu am reusit sa o rezolvam (vara il mananca pielea probabil si se linge pana isi face rani; i-am dat cu baneocin si l-am protejat mereu, dar prin august pana nu ii facem injectii specifice pentru plurit, nu scapa); poate e de la catel intrucat de la o vreme am si eu anumite simptome, nici pe departe asa grave cum sunt la sotie.
Da, a utilizat/utilieaza (fara consult) felurite tipuri de unguente antidermatita, antimicotice (........)
Nu a mers la doctor in special din cauza coronavirusului si nu s-a vaccinat intrucat e alergica le diferiti factori (....).
Acum utilizeaza manusi din cauciuc, utilizeaza permanent plasturi, se spala mai rar pe maini.
Pielea pe o anumita portiune arata ca pe calcaie, e cumva ingrosata si din cand in cand crapa si sangereaza.
Asa e, trebuie sa ajunga la medic.
Vi s-a intamplat asa ceva? Ce parere aveti?

Edited by altnume, 05 January 2022 - 01:24.


#2
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
am avut si eu acum vreo 4 ani o afectiune f nasoala, pana nu am ajuns la dermatolog bun nu am rezolvat-o: mancarimi, mi se crapase usor pielea, mainile erau inrosite si degetele usor umflate, urat de tot!

tratamentul a fost: diprogenta, dermovate, locoid, in ordinea asta, 1 data/zi, seara (dar mai sunt foarte sigura de frecvanta aplicarii). Toate sunt creme, se gasesc la toate farmaciile. Incepe cu diprogenta, termina 1 tub, trece la dermovate, termina un tub, trece la locoid.

Mi-a dat si un antihistaminic, ceva cu x...., tot seara.

Daca nu ajungeti la dermatolog, sa incerce cateva seri cu diprogenta, strat subtire. La mine a avut efect din prima: au incetat mancarimile, apoi restul de simptome. Nu a reaparut, din fericire, sa traiasca doamna doctor!

din ce spui, la ea e ceva ma nasol/grav decat ce am avut eu, dar poate ajuta cremele de mai sus

manusi la orice face,pana se stabilizeaza.

Edited by irina2014, 05 January 2022 - 07:18.


#3
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 23.12.2007
Are mincarimi pe degete? Daca da , atunci sa consume multa apa (max 2 l pe zi ), daca nu, atunci  retrag sfatul.E posibil sa fie un simptom doar,problema e in alta parte.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,788
  • Înscris: 25.06.2007

 altnume, on 05 ianuarie 2022 - 01:12, said:


Așa, după ureche, s-ar putea suspiciona o dermatită atopică, cod ICD-10 L20.9 însă mai sunt și alte diagnostice posibile. Fără măcar câteva poze e greu de apreciat corect.
As cere și de la medicul de familie o trimitere la laborator pt excluderea unei infectii fungice.

Diversele alergii pe care le are nu-s contraindicații la vaccinare decât daca-s exact la excipienții vaccinului, de fapt am postat de vreo două ori toate contraindicațiile chiar aici pe forum, vezi mai jos:

 Karhu, on 20 octombrie 2021 - 09:03, said:

Contraindicații Pfizer și Moderna:
-istoric anafilaxie
-complicații după prima doză de Pfizer/ Moderna (dacă s-a dat)
-alergie la polisorbat și/ sau la polietilen-glicol (PEG)
Contraindicatii AstraZeneca:
-istoric anafilaxie
-complicatii după prima doză (dacă s-a dat)
-antecedente de CPL (capillary leak syndrome) cod ICD10 I78.8
-antecedente de CVST (tromboza sinusurilor venoase cerebrale) cod ICD10 I67.6
-antecedente de HIT (trombocitopenie indusă de heparină) cod ICD10 D75.82
-antecedente de tromboză splanhică coduri ICD10 I74 și I82
-antecedente de sindrom antifosfolipidic cod ICD10  D68.61


#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
La o chestie similara o cunostinta a folosit cu succes Dermovate unguent. Sau Triderm.
Dar stia sigur ca e vorba despre o eczema.....

#6
Nephthyis-Maat

Nephthyis-Maat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 03.03.2014
Nu mai recomandați tot soiul de preparate farmaceutice de tip cremă/unguent. Ce unuia i-a făcut bine, altuia îi poate face rău, fără un diagnostic de specialitate.

#7
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 18.12.2019

 irina2014, on 05 ianuarie 2022 - 07:14, said:

am avut si eu acum vreo 4 ani o afectiune f nasoala, pana nu am ajuns la dermatolog bun nu am rezolvat-o: mancarimi, mi se crapase usor pielea, mainile erau inrosite si degetele usor umflate, urat de tot!

tratamentul a fost: diprogenta, dermovate, locoid, in ordinea asta, 1 data/zi, seara (dar mai sunt foarte sigura de frecvanta aplicarii). Toate sunt creme, se gasesc la toate farmaciile. Incepe cu diprogenta, termina 1 tub, trece la dermovate, termina un tub, trece la locoid.

Mi-a dat si un antihistaminic, ceva cu x...., tot seara.

Daca nu ajungeti la dermatolog, sa incerce cateva seri cu diprogenta, strat subtire. La mine a avut efect din prima: au incetat mancarimile, apoi restul de simptome. Nu a reaparut, din fericire, sa traiasca doamna doctor!

din ce spui, la ea e ceva ma nasol/grav decat ce am avut eu, dar poate ajuta cremele de mai sus

manusi la orice face,pana se stabilizeaza.

despre ce clinica este vorba? as avea nevoie de o consultatie la doctora respectiva, foarte greu gasesc un dermatolog bun,
am gasit unul acum 15 ani, dar nu mai stiu cum il cheama, a nimerit diagnosticul din prima, fara investigatii

#8
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 irina2014, on 05 ianuarie 2022 - 07:14, said:

am avut si eu acum vreo 4 ani o afectiune f nasoala, pana nu am ajuns la dermatolog bun nu am rezolvat-o: mancarimi, mi se crapase usor pielea, mainile erau inrosite si degetele usor umflate, urat de tot!

tratamentul a fost: diprogenta, dermovate, locoid, in ordinea asta, 1 data/zi, seara (dar mai sunt foarte sigura de frecvanta aplicarii). Toate sunt creme, se gasesc la toate farmaciile. Incepe cu diprogenta, termina 1 tub, trece la dermovate, termina un tub, trece la locoid.

Mi-a dat si un antihistaminic, ceva cu x...., tot seara.

Daca nu ajungeti la dermatolog, sa incerce cateva seri cu diprogenta, strat subtire. La mine a avut efect din prima: au incetat mancarimile, apoi restul de simptome. Nu a reaparut, din fericire, sa traiasca doamna doctor!

din ce spui, la ea e ceva ma nasol/grav decat ce am avut eu, dar poate ajuta cremele de mai sus

manusi la orice face,pana se stabilizeaza.

Am inteles, multumesc.

 marco68, on 05 ianuarie 2022 - 08:56, said:

Are mincarimi pe degete? Daca da , atunci sa consume multa apa (max 2 l pe zi ), daca nu, atunci  retrag sfatul.E posibil sa fie un simptom doar,problema e in alta parte.
Are uneori; oricum bea peste 2 litri lichid pe zi.

 Karhu, on 05 ianuarie 2022 - 09:30, said:

Așa, după ureche, s-ar putea suspiciona o dermatită atopică, cod ICD-10 L20.9 însă mai sunt și alte diagnostice posibile. Fără măcar câteva poze e greu de apreciat corect.
As cere și de la medicul de familie o trimitere la laborator pt excluderea unei infectii fungice.

Diversele alergii pe care le are nu-s contraindicații la vaccinare decât daca-s exact la excipienții vaccinului, de fapt am postat de vreo două ori toate contraindicațiile chiar aici pe forum, vezi mai jos:
Cam asa arata degetele; sunt 4 degete afectate acum si putin in podul unei dintre palme. Daca e ceva care se extinde, s-a extins. Daca nu, insemna ca agresiunea a continuat si a atacat mai multe zone expuse.
Multumesc.
La vaccin s-a inscris de doua ori, dar nu a avut curajul sa treaca la fapte.
Culoarea degetului nu e de la problema de piele, asa iese la foto cu si f. blitz; mainile sunt cam spre roz,  am venit de afara dupa cateva ore.

 Nephthyis-Maat, on 05 ianuarie 2022 - 09:39, said:

Nu mai recomandați tot soiul de preparate farmaceutice de tip cremă/unguent. Ce unuia i-a făcut bine, altuia îi poate face rău, fără un diagnostic de specialitate.
Asa e acum, neaparat trebuie sa ajunga la doctor. In viata insa, nu ai cum sa mergi la dr pt. orice; f. multe se rezolva altfel.

 irina2014, on 05 ianuarie 2022 - 07:14, said:

am avut si eu acum vreo 4 ani o afectiune f nasoala, pana nu am ajuns la dermatolog bun nu am rezolvat-o

 carolinaherera, on 05 ianuarie 2022 - 10:14, said:


despre ce clinica este vorba? as avea nevoie de o consultatie la doctora respectiva, foarte greu gasesc un dermatolog bun,
am gasit unul acum 15 ani, dar nu mai stiu cum il cheama, a nimerit diagnosticul din prima, fara investigatii
Subscriu. PM daca se poate, te rog!
Locuim in Bucuresti

Attached Files



#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,788
  • Înscris: 25.06.2007

altnume said:

Cam asa arata degetele; sunt 4 degete afectate acum si putin in podul unei dintre palme.
Dermatită atopică pare să fie, oricum un consult dermatologic ar fi foarte folositor.

#10
eraodata3

eraodata3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 25.11.2021
Pentru o dermatita atopica ce tinea de 2 ani medicul de familie a recomandat Triamcinolon S Atb.
La inceputul bolii au fost bubite cu lichid transparent, mancarime, bubitele s-au spart si extins in timp, pielea se usca, iar mancarime, parca nu se mai termina.
Unguentul prescris a fost bun.

#11
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Va multumesc tuturor!

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Pana când ajunge soția ta la medic, pentru diagnostic și tratament, pentru reducerea mancarimii/disconfortului poate încerca să țină mâinile timp de 30 min (seara, înainte de culcare) în soluție călduta de apa și bicarbonat de sodiu (1-2 linguri de bicarbonat la 1 litru de apa).
Aceasta recomandare nu este pe post de tratament, ci ajuta și reduce disconfortul dat de mâncărime, pielea uscata și crăpata.
Sa știi ca și mănușile pot agrava problema ei, fie din cauza materialului din care sunt făcute, fie din cauza pudrei cu care sunt date pe interior anumite marci/tipuri de mănuși.
Cu cățelul ai fost la veterinar, i s-a prelevat mostra de țesut cutanat, pentru a fi exclusa o posibila parazitoza sau infecție fungica?


#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,788
  • Înscris: 25.06.2007

 corinadaniela, on 05 ianuarie 2022 - 18:28, said:

Sa știi ca și mănușile pot agrava problema ei, fie din cauza materialului din care sunt făcute, fie din cauza pudrei cu care sunt date pe interior anumite marci/tipuri
În general nu se mai folosesc mănuși de latex ci doar de nitril, însă nici astea nu-s absolut neutre față de piele, sunt persoane ce nu le suportă.

#14
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
este vorba de dna doctor naumescu - nu am mai fost la ea din 2017, atunci era la o clinica pe eminescu (bucuresti). Este o doamna care practica si dupa pensie, sa dea Dumnezeu sa o gasiti bine, sanatoasa!

inainte fusesem la alt dr, in alt oras: imi prescrisese si el (doar) locoid, plus pastilele alea, imi scapa numele, care au ca si contraindicatie sarea. Nu le-am luat, m-am dus la dr dr, bine am facut

Edited by irina2014, 05 January 2022 - 19:46.


#15
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 18.12.2019

 irina2014, on 05 ianuarie 2022 - 19:44, said:

este vorba de dna doctor naumescu - nu am mai fost la ea din 2017, atunci era la o clinica pe eminescu (bucuresti). Este o doamna care practica si dupa pensie, sa dea Dumnezeu sa o gasiti bine, sanatoasa!

inainte fusesem la alt dr, in alt oras: imi prescrisese si el (doar) locoid, plus pastilele alea, imi scapa numele, care au ca si contraindicatie sarea. Nu le-am luat, m-am dus la dr dr, bine am facut
multumesc, Irina!
am gasit-o, este la clinica Bioderm, pe strada EminescuPosted Image

Edited by carolinaherera, 05 January 2022 - 20:38.


#16
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 10.05.2004
Mai poți încerca și la dr Ana Manoliu - o găsești la Medlife Grivita, luni și joi.
Tot asa, din "vechea garda", dar încă profesează.

#17
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 18.12.2019

 suri, on 05 ianuarie 2022 - 23:10, said:

Mai poți încerca și la dr Ana Manoliu - o găsești la Medlife Grivita, luni și joi.
Tot asa, din "vechea garda", dar încă profesează.
Multumesc mult!

#18
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 corinadaniela, on 05 ianuarie 2022 - 18:28, said:

Pana când ajunge soția ta la medic, pentru diagnostic și tratament, pentru reducerea mancarimii/disconfortului poate încerca să țină mâinile timp de 30 min (seara, înainte de culcare) în soluție călduta de apa și bicarbonat de sodiu (1-2 linguri de bicarbonat la 1 litru de apa).
Aceasta recomandare nu este pe post de tratament, ci ajuta și reduce disconfortul dat de mâncărime, pielea uscata și crăpata.
Sa știi ca și mănușile pot agrava problema ei, fie din cauza materialului din care sunt făcute, fie din cauza pudrei cu care sunt date pe interior anumite marci/tipuri de mănuși.
Cu cățelul ai fost la veterinar, i s-a prelevat mostra de țesut cutanat, pentru a fi exclusa o posibila parazitoza sau infecție fungica?
Multumesc.
Da. Insa nu i-a iesit nimic pe clasic.

 irina2014, on 05 ianuarie 2022 - 19:44, said:

este vorba de dna doctor naumescu - nu am mai fost la ea din 2017, atunci era la o clinica pe eminescu (bucuresti). Este o doamna care practica si dupa pensie, sa dea Dumnezeu sa o gasiti bine, sanatoasa!

inainte fusesem la alt dr, in alt oras: imi prescrisese si el (doar) locoid, plus pastilele alea, imi scapa numele, care au ca si contraindicatie sarea. Nu le-am luat, m-am dus la dr dr, bine am facut
Multumesc f. mult!

 suri, on 05 ianuarie 2022 - 23:10, said:

Mai poți încerca și la dr Ana Manoliu - o găsești la Medlife Grivita, luni și joi.
Tot asa, din "vechea garda", dar încă profesează.
Multumesc frumos!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate