Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Noul Suzuki S-Cross vs Kia xCeed

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Lasand gluma, ai de ales intre o masina ceva mai bine facuta (si nu ma refer la niste prostii de panouri din interior mai moi sau mai tari ci de ce nu se vede din prima) dar cu dotari mai putine si una facuta mai cu economie dar cu dotari mai multe.
La treaba asta fiecare isi stie prioritatile.

Edited by underb, 05 January 2022 - 16:44.


#20
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017

View PostBaXXXon, on 05 ianuarie 2022 - 15:15, said:

Astea sunt oferte pe hartie caci daca mergi la oricare dealer iti va rade in nas pt ca Tivoli grand nu se mai fabrica si ce a ramas pe stocuri nu exista cu cutie automata . Chiar te rog sa mergi cand ai timp sau sa suni la un dealer SSangyong sa te convingi.
Style la Korando e echipare cu nimic , pe care poti pune automata dar e chel line fata de SX4 passion .

Era vorba de Style + pachetul Style plus
La Korando mai adauga urmatoarele:
Climatizare automată pe două zone, Senzori de parcare în față și în spate,
Proiectoare ceaţă faţă cu LED și grilă ornamentală față cromată,
Volan cu încălzire, Încălzire scaune faţă,
Jante aliaj 18" "Diamond Cutting" cu pneuri 235/55 R18

#21
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Și consum de 15L/100km urban.

#22
blacckout01

blacckout01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.12.2016

View Postkiario, on 05 ianuarie 2022 - 05:42, said:

Din start varianta de XCeed cea cu automata in 21k euro este cea mai cheala adica City, unde ai multe lipsuri fata de SCross, dar sa zicem ca nu te intereseaza acest aspect.
Sa o luam punctual.
Avantaje = Garantia de 7 ani, insonorizare mai buna, materiale interior mai bune.
Dezavantaje = Cutie automata cu dublu ambreiaj (stricacioasa dar ai garantie mare si se rezolva), mai stramta la interior, garda sol mai mica, motorizare mai gurmanda.

Suzuki SCross.
Avantaje = Spatiu mai mare, garda mai mare, cutie automata cu convertizor de cuplu (cade masina si ea nu) motorizare super economica, in banii de XCeed ai in plus mai multe dotari, atat de comfort cat si de siguranta (vezi si tu in comparatii)
Dezavantaje = Garantie de doar 3 ani, insonorizare mai slaba (probabil la modelul nou sa fie mai buna) lipsa anumite dotari optionale vs la Kia unde le poti adauga.

In rest tu decizi.

Asta chiar a fost de ajutor, mersi

View Postcrisstonne, on 05 ianuarie 2022 - 00:34, said:

,,Voi personal ce ati alege? (excluzand problema mea cu inaltimea) "

Asta a întrebat colegul.
Ce ai cu el de îl iei la mișto nu înțeleg!

Nu mă mir că ai mai fost banat în trecut.

O.N. @blakccout, ca să intri ușor, ridici volanul la Kia, apoi intri, apoi îl lași înapoi, dar vezi tot timpul ce îți place, la interior și la exterior.
Sau, iei tigaia de Suzuki  ��

Incep sa am ptsd si eu si prietena mea (care e operata pe coloana la cum intram si iesim din gold :))))

View PostBaXXXon, on 04 ianuarie 2022 - 23:53, said:

Manuala cred ca gasesti si acuma la banii astia dar stai , e vorba de automata bre ! Se schimba pretul exact ca inainte , acum vo 6 ani ...

On topic : important e ce iti place tie si in care te simti mai bine , daca nu iti dai seama ca parerea ta conteaza in fata parerii unora de pe forum , eu zic sa-ti iei Duster manual chel line ca mai iti raman bani de benzina...

Stiu ca cel mai important e cum am simt eu, nu ce zic altii. Dar mai aud o parere, o chestie pe care nu o stiu

View Postunderb, on 04 ianuarie 2022 - 23:37, said:

Nefiind fanul vreuneia din ele, scross e o cutie goala pe langa xceed.

Cate kg de otel, tratament anticoroziv, antifonare, sticla si vopsea au economisit la Scross fata de xceed? 100? 150? Mai mult?
Probabil mai mult...

Scross era f ok cand era 15k euro pt ce e de fapt.

Dar e ok si Suzuki. Altii au luat niste kkreze gen Honda Jazz cu bani mai multi.

Cam asta ma deranjeaza putin, stiu ca la suzuki multe reclame proaste la materiale sunt din cauza la Vitara, la S cross din cate stiu sunt ceva mai bune, orice o insemna asta

View Postkiario, on 05 ianuarie 2022 - 17:44, said:

Și consum de 15L/100km urban.

Din cauza consumului am renuntat la SS, daca bagau macar ceva motorizarea hybrid era go-to

#23
BeastieEminem

BeastieEminem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 03.10.2021
La Suzuki ai garantie 3 ani de la producator.  Pe urma esti pe picioarele tale povestea cu +7ani de la dealer este o mare teapa. Citeste  o zi intreaga prin forumul lor cu atentie , daca ai noroc de o masina cu probleme esti terminat psihic de minunatii dealeri.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBeastieEminem, on 05 ianuarie 2022 - 21:14, said:

La Suzuki ai garantie 3 ani de la producator.  Pe urma esti pe picioarele tale povestea cu +7ani de la dealer este o mare teapa. Citeste  o zi intreaga prin forumul lor cu atentie , daca ai noroc de o masina cu probleme esti terminat psihic de minunatii dealeri.

Deci tu garantezi ca la Suzuki nu poti avea : probleme ?
si la Suzuki  delarii   nu sunt asa "minunati"  si nu te "termina psihic"   ?
Si ca la Suzuki  cei 3 ani is pe bune  si nu "teapa" ?  

Mai ce comparatii corecte  faci , adica tot ce e suzuki  e  perfect cei de la kia  si  dealerii sunt altfel ...

Edited by MembruAnonim, 06 January 2022 - 08:31.


#25
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,978
  • Înscris: 21.01.2013
Cred ca ai inteles exact invers...

#26
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010

View PostBeastieEminem, on 05 ianuarie 2022 - 21:14, said:

La Suzuki ai garantie 3 ani de la producator.  Pe urma esti pe picioarele tale povestea cu +7ani de la dealer este o mare teapa. Citeste  o zi intreaga prin forumul lor cu atentie , daca ai noroc de o masina cu probleme esti terminat psihic de minunatii dealeri.

Da cu mentiunea ca ghici ce : Asa sunt toti dealerii boss! E chestie de noroc si de conjunctura. Si la Kia e la fel cu aia 7 ani stai linistit. Daca tu auzi doi insi cu Toyota ca spun faptul ca si-au shimbat pe garantie fara probleme ce au vrut si unul cu Mazda spune ca nici nu s-au uitat aia al el , asta ce inseamna? Nimic iti spun eu. Nu se cunoaste situatia fiecaruia in parte. Asta nu inseamna ca Mazda e varza la garantie si Toyota se roaga de tine sa-ti schimbe masina pe bucati. Revin la postul meu de pe pagina anterioara. Este exact asa cum am spus. Dar pana la urma nu garantia conteaza sincer cand cumperi o masina noua.

#27
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Buzunarul cui suporta garantia data de producator?
Dar pt aia data de dealer/importator cine suporta costurile?

Si la cine te duci cand vrei sa beneficiezi de garantie? ;)

Asa zice ca e o diferenta destul de mare intre situatia cand dealerul/importatorul impinge mai departe costurile si situatia cand le suporta chiar ei.

#28
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Ar mai fi Duster 1.3 tce 150 automat EDC
Toate au cate o hiba, SX cross e tinichea si interior ieftin, Xceed e mai inghesuit si cutia cu ambreiaje uscate, Korando consuma mult

#29
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

 underb, on 06 ianuarie 2022 - 14:11, said:

Buzunarul cui suporta garantia data de producator?
Dar pt aia data de dealer/importator cine suporta costurile?

Attached Files



#30
gabrieldanutsincu

gabrieldanutsincu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 08.07.2016
Salut.
Am avut o chestie după ce am luat puma că nu am luat decizia bună și am fost sa testez fix astea 2.
Poate sunt subiectiv acum, dar nu as da puma pe nici una din cele două.
Am făcut test drive cu ambele. Putori rău. Dacă Kia a mai mișcat ceva pe sport, sx cross-ul --lent și foarte lent. Bagi piciorul și auzi doar motorul cum se tureaza in gol. Plus, foarte zgomotoasă cea din urmă.
Dar strict între cele 2 - KIA. Interiorul mult mai mișto și mai calitativ ( mult chiar și  peste puma mea), mai frumoasă ca sx cross-ul ( asta doar botul este mișto, din spate fiind urâtă rău și are și becuri cu filament la semnalizare in 2022 ...gizăs)
Spor și să iei decizia cea mai bună.



#31
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Naspa moment.
Din pacate inca n-ai scapat complet de nesiguranta pe care zici ca ai simtit-o dupa achizitie ca vad ca inca mai cauti validarea, asa ca ma bag eu. Ai luat masina ok pt ce e ea si asta ar trebui sa fie suficient. Enjoy!

Aici e vb de masini dintr-o clasa superioara pt o persona mai inalta. Din pacate semnalizarile cu led nu il vor ajuta prea mult sa rezolve problema spatiului. Si, legat de asta, 99% din valoarea semnalizari sta in batul ala de care e bine sa nu uitam ca exista. Tipul becului este aproape irelevant. Nu e ca faza scurta unde tipul becului aduce o valoare reala, nu doar una estetica.

Motorizarile sunt cel putin la fel de ok ca 1.0 de pe Puma.

#32
gabrieldanutsincu

gabrieldanutsincu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 08.07.2016
A fost un cumul. Cei de la reprezentanta care nu au lăsat nimic de la ei, faza cu rabla care daca mai așteptam 2 luni o prindeam și eu. Am resimțit un pic lipsa spațiului la un drum la munte și de aici am crezut că pot lua ceva mai mare la aceeași bani.
Dar nu. Când ai una nu ai alta, când ai alta nu mai sunt aceiași bani. Deci nu le poți avea pe toate.
Am divagat un pic. Uitasem că op-ul este înalt. Ambele sunt compacte din câte știu, una fiind cross-over și alta suv compact.
Spațiul mi s-a părut cam la fel în ambele (mai mare și evident aici placandu-mi mai mult ca puma).
Dar totuși eu tot pe Kia aș merge. Ai 1.6 , 160 de cai pe o caroserie mult mai ușoară fata de 1.4 , 129 de cai pe sx cross.
Fă test cu ambele și te edifici. Unde am făcut eu test in București m-au lăsat singur in mașină și poți analiza pe îndelete.
Spor in alegerea cea mai bună.


#33
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

 underb, on 11 ianuarie 2022 - 14:48, said:

Motorizarile sunt cel putin la fel de ok ca 1.0 de pe Puma.
La ce motorizari te referi ?

#34
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
La astea :)

 gabrieldanutsincu, on 11 ianuarie 2022 - 13:55, said:

după ce am luat puma (...) am fost sa testez fix astea 2.
(...)
Am făcut test drive cu ambele. Putori rău. Dacă Kia a mai mișcat ceva pe sport, sx cross-ul --lent și foarte lent.

N-am vrut sa spun mai mult decat era necesar in contextul in care am postat :)

#35
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010
Tin sa-l contrazic putin pe colegul cu Puma legat de modul Sport la Suzuki. E cu totul alta masina in modul Sport , trage foarte bine pt aia 130 de cai in Sport. Normal ca nu se compara cu 160 cp dar totusi nu vad de ce i-ar trebui mai mult. Sa tinem cont si de consum la aia 160 cai pe care nu stiu daca ii poti fructifica pe drumurile noastre. Eu am Vitara 2021 nu vorbesc din auzite. Cel mai bine e ca op sa faca drive test sa vada clar ce si cum.

#36
tabek

tabek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.07.2007

 gabrieldanutsincu, on 11 ianuarie 2022 - 13:55, said:

Salut.
Poate sunt subiectiv acum, dar nu as da puma pe nici una din cele două.
Nu poate, sigur esti subiectiv.
Puma se vinde cu motorul 1.0 in versiunile 125CP si 155CP. Cel cu 155CP face suta in 9 secunde, iar Kia XCeed face suta in ghici cat? 9 secunde ca si Puma. Acum daca tu zici ca XCeed e "lesinat rau" fata de Puma, nu poate fi vorba de altceva decat de subiectivism. Poate S Cross e un pic mai lent, dar in nici un caz LESINAT. Oricand as alege XCeed sau SCross versus Puma.

P.S..: probabil nu conteaza, dar atat XCeed cat si S Cross au motor in 4 cilindri.
Deci inca o data, le-as alege pe astea din urma Posted Image

P.S.2: dintre XCeed si SCross as merge pe SCross, e mai spatioasa, modelul nou arata f. bine dupa parerea mea, iar dotarile sunt mai mult decat suficiente. Si e mai ieftina decat XCeed.

Edited by tabek, 12 January 2022 - 12:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate