Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Noul Suzuki S-Cross vs Kia xCeed

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
blacckout01

blacckout01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.12.2016
Salut

Dupa lungi dezbateri am ajuns la 2 masini finaliste. Ambele sunt 20k-21k euro euro cu cutie automata.
Ador xceed (1.5 160cp) ca design, dotari si faptul ca e mai fasneata si putin mai sportiva. Ce ma retine este faptul ca e putin mai joasa (eu am 1.93cm si trec de pe un golf 6 break unde mereu imi tarasc piciorul drept pe sub volan ca sa il bag :))))
Ador Suzuki pentru ca este ceva mai mare, mai spatioasa si mai confortabila. Acum cu facelift-ul nou chiar pare mai moderna desi interiorul parca nu se compara cu Kia.
Ce e drept, nu imi trag piciorul la kia pe sub volan dar tot intru/ies/stau mai bine in suzuki.

Voi personal ce ati alege? (excluzand problema mea cu inaltimea)

#2
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nefiind fanul vreuneia din ele, scross e o cutie goala pe langa xceed.

Cate kg de otel, tratament anticoroziv, antifonare, sticla si vopsea au economisit la Scross fata de xceed? 100? 150? Mai mult?
Probabil mai mult...

Scross era f ok cand era 15k euro pt ce e de fapt.

Dar e ok si Suzuki. Altii au luat niste kkreze gen Honda Jazz cu bani mai multi.

Edited by underb, 04 January 2022 - 23:26.


#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Alege Kia, Suzuki sunt low-costul japonez Posted Image) Desi sunt masini bune, nu sunt asa calitative la materiale.

Edited by TruculMagic, 04 January 2022 - 23:43.


#4
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postunderb, on 04 ianuarie 2022 - 23:37, said:



Scross era f ok cand era 15k euro pt ce e de fapt.

Manuala cred ca gasesti si acuma la banii astia dar stai , e vorba de automata bre ! Se schimba pretul exact ca inainte , acum vo 6 ani ...

On topic : important e ce iti place tie si in care te simti mai bine , daca nu iti dai seama ca parerea ta conteaza in fata parerii unora de pe forum , eu zic sa-ti iei Duster manual chel line ca mai iti raman bani de benzina...

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

View PostBaXXXon, on 04 ianuarie 2022 - 23:53, said:

... eu zic sa-ti iei Duster manual chel line ca mai iti raman bani de benzina...

,,Voi personal ce ati alege? (excluzand problema mea cu inaltimea) "

Asta a întrebat colegul.
Ce ai cu el de îl iei la mișto nu înțeleg!

Nu mă mir că ai mai fost banat în trecut.

O.N. @blakccout, ca să intri ușor, ridici volanul la Kia, apoi intri, apoi îl lași înapoi, dar vezi tot timpul ce îți place, la interior și la exterior.
Sau, iei tigaia de Suzuki  🤭

#6
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostBaXXXon, on 04 ianuarie 2022 - 23:53, said:


Manuala cred ca gasesti si acuma la banii astia dar stai , e vorba de automata bre ! Se schimba pretul exact ca inainte , acum vo 6 ani ...

On topic : important e ce iti place tie si in care te simti mai bine , daca nu iti dai seama ca parerea ta conteaza in fata parerii unora de pe forum , eu zic sa-ti iei Duster manual chel line ca mai iti raman bani de benzina...
Sau ia tigaia de Suzuki...

#7
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Din start varianta de XCeed cea cu automata in 21k euro este cea mai cheala adica City, unde ai multe lipsuri fata de SCross, dar sa zicem ca nu te intereseaza acest aspect.
Sa o luam punctual.
Avantaje = Garantia de 7 ani, insonorizare mai buna, materiale interior mai bune.
Dezavantaje = Cutie automata cu dublu ambreiaj (stricacioasa dar ai garantie mare si se rezolva), mai stramta la interior, garda sol mai mica, motorizare mai gurmanda.

Suzuki SCross.
Avantaje = Spatiu mai mare, garda mai mare, cutie automata cu convertizor de cuplu (cade masina si ea nu) motorizare super economica, in banii de XCeed ai in plus mai multe dotari, atat de comfort cat si de siguranta (vezi si tu in comparatii)
Dezavantaje = Garantie de doar 3 ani, insonorizare mai slaba (probabil la modelul nou sa fie mai buna) lipsa anumite dotari optionale vs la Kia unde le poti adauga.

In rest tu decizi.

Edited by kiario, 05 January 2022 - 05:44.


#8
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010
Garantia la Suzuki a fost mereu in ultimii ani de la 5-7 in sus. 3 standard + 4 extra sau recent de cel putin 2 ani - 3 producator + 7 ani extra. In aia extra intra cutie viteze , motor , turbina. Depinde cum te ai cu aia din service mai schimba si altele daca e cazul. In final , nu ca ar conta garantiile astea atat de mult , e cu dus si intors , se duce de regula o lupta grea cu reprezentantele sa schimbi ceva mai serios pe garantie chiar daca e clara treaba. Si vorbesc aici de toate reprezentantele de la mai toti producatorii auto.

#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
mai bine o mașină (xceed) decât două motorete (suzuki) :P

#10
distopia

distopia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.11.2009

View Postunderb, on 04 ianuarie 2022 - 23:37, said:

Nefiind fanul vreuneia din ele, scross e o cutie goala pe langa xceed.

Cate kg de otel, tratament anticoroziv, antifonare, sticla si vopsea au economisit la Scross fata de xceed? 100? 150? Mai mult?
Probabil mai mult...

Scross era f ok cand era 15k euro pt ce e de fapt.

Dar e ok si Suzuki. Altii au luat niste kkreze gen Honda Jazz cu bani mai multi.
Am fost alaltăieri pe Transfăgărășan. Cu trotineta.

Attached Files



#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdistopia, on 05 ianuarie 2022 - 13:20, said:

Am fost alaltăieri pe Transfăgărășan. Cu trotineta.
Cui îi pasă?

#12
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,026
  • Înscris: 30.07.2006

View Postblacckout01, on 04 ianuarie 2022 - 23:02, said:

Salut

Dupa lungi dezbateri am ajuns la 2 masini finaliste. Ambele sunt 20k-21k euro euro cu cutie automata.
Ador xceed (1.5 160cp) ca design, dotari si faptul ca e mai fasneata si putin mai sportiva. Ce ma retine este faptul ca e putin mai joasa (eu am 1.93cm si trec de pe un golf 6 break unde mereu imi tarasc piciorul drept pe sub volan ca sa il bag Posted Image)))
Ador Suzuki pentru ca este ceva mai mare, mai spatioasa si mai confortabila. Acum cu facelift-ul nou chiar pare mai moderna desi interiorul parca nu se compara cu Kia.
Ce e drept, nu imi trag piciorul la kia pe sub volan dar tot intru/ies/stau mai bine in suzuki.

Voi personal ce ati alege? (excluzand problema mea cu inaltimea)

Korando sau Grand Tivoli.
La GT iti mai raman si bani, din bugetul ala de  21 k

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBaXXXon, on 04 ianuarie 2022 - 23:53, said:

eu zic sa-ti iei Duster manual chel line ca mai iti raman bani de benzina...

Corect,  vad ca incepem sa gandim la fel Baxy,

Si eu zic la fel, mai ales daca ai caini de transportat, sau saci de cartofi, saci de ce o fi ele, butoaie de varza murata, etc.   - cel mai bine iei un Duster de care nu o sa iti fie mila daca se pateaza !  Si vine si cu covoras de cauciuc in protbagaj,   plus garantia

Ca si minus ar fi izolarea fonica  si termica la usi ... si ca ar fi bine (optional ) sa aplici tratamente anti rugina pe sub.

Si Kia / Suzuki e ok, dar tivoli nuuu.

Edited by MembruAnonim, 05 January 2022 - 13:44.


#14
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postmarius.bunu, on 05 ianuarie 2022 - 13:31, said:


Korando sau Grand Tivoli.
La GT iti mai raman si bani, din bugetul ala de  21 k
Grand Tivoli nu are in optiune automata  si Korando o iei cheala cheala cu automata deci , gozuri.

View Postericmario, on 05 ianuarie 2022 - 13:28, said:

Cui îi pasă?
N-are la cin' sa se laude ca a reusit sa urce un deal :))))

#15
distopia

distopia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.11.2009
Era strict legat de consum și de alegerea Hondei Jazz, criticata mai sus.

#16
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postdistopia, on 05 ianuarie 2022 - 14:57, said:

Era strict legat de consum și de alegerea Hondei Jazz, criticata mai sus.
Esti off topic si era vorba de pretul de achizitie nu de consum.

#17
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017

View PostBaXXXon, on 05 ianuarie 2022 - 14:47, said:

Grand Tivoli nu are in optiune automata  si Korando o iei cheala cheala cu automata deci , gozuri.

21,330  Korando style plus 1.5 automat
18,240 Grand Tivoli style plus 1.5 automat
Grand white ambele

au marit putin preturile la pachetele plus dupa revelion, astea s preturile nete pentru ca nu se incadreaza la rabla
la Kia, Suzuki mai dai vreo 500-600 eur pe bonul rabla

Edited by stalker2142, 05 January 2022 - 15:10.


#18
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Poststalker2142, on 05 ianuarie 2022 - 15:09, said:

21,330  Korando style plus 1.5 automat
18,240 Grand Tivoli style plus 1.5 automat
Grand white ambele

Astea sunt oferte pe hartie caci daca mergi la oricare dealer iti va rade in nas pt ca Tivoli grand nu se mai fabrica si ce a ramas pe stocuri nu exista cu cutie automata . Chiar te rog sa mergi cand ai timp sau sa suni la un dealer SSangyong sa te convingi.
Style la Korando e echipare cu nimic , pe care poti pune automata dar e chel line fata de SX4 passion .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate