Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Transfer bagaje escala lunga

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Buna!
Am un zbor cu Air France cu escala lunga la Paris - 24h. Am intrebat la call center si mi-au spus ca trebuie sa iau bagajul de cala in timpul escalei. Eu as prefera sa il las la ei, dar se pare ca nu e posibil. Iau in calcul ca persoana de la call center e posibil sa nu stie exact. Am avut mai demult un zbor cu Qatar cu escala in Doha vreo 20 de ore (am mers la hotel) si atunci am vrut sa iau bagajul de cala, dar nu s-a putut nici cu insistente.
As avea nevoie sa stiu asta inainte de a merge la aeroport, sa pregatesc corespunzator bagajele. Oare cum pot afla?
Multumesc!

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Ai 1 ETK sau 2 ETK pe rezervare? (ar trebui sa fie de forma ABCDEFGH1 si ABCDEFGH2 (literele = numere). Nu PNR-ul din 6 alfanumerice, ci eticket number

Desi si daca ai un singur ETK, e posibil ca politica AF la astfel de escale lungi e sa-ti iei bagajul si sa il repui la check in in ziua urmatoare.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Depinde de bilet.
Daca este unul singur, se ocupa ei de transferul bagajelor.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Poate sa fie un singur bilet (PNR) cu 2 ETK separate si in cazul asta nu ii transfera bagajul. Sunt rare cazurile, dar din cate am inteles limitari ale sistemului (codeshare, escale lungi, legislatie locala - de ex in US -, etc).

#5
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Asa scrie pe bilet BILLET: AF/ETKT 057 146XXX73YZ POUR.MR....

Biletul e unul singur - dus intors. Initial am avut escale scurte in Paris, dar au anulat de 3 ori zborurile pana acum si m-am ales cu o escala de 24 ore la dus. Mai era varianta cu 2 conexiuni chiar inainte de zborul transcontinental - asta mi se pare riscant mai ales iarna.

Am gasit asta pe un site referitor la politicile KLM ”La transfer, trebuie doar să vă colectați bagajele și să le înregistrați din nou pentru zborul de legătură, dacă:
...
- Sosiți la un aeroport și zborul de legătură pleacă de la alt aeroport
- Transferul dvs. durează mai mult de 12 ore sau următorul zbor pleacă a doua zi.”

Edited by T Irina, 04 January 2022 - 21:21.


#6
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Irina, noi am zburat recent de 2 ori cu Air Europa (face parte din aceeasi alianta cu AF si KLM) si am avut conexiune de noapte la Madrid si in ambele situatii a trebuit sa ne preluam bagajele seara si sa le redepunem dimineata. Prima oara nu am stiut si pregatisem cele necasare pt innoptat in bagajul de mana; a doua oara a fost bine ca am stiut care e treaba si nu am mai pregatit nimic. Este posibil si sa tina de aeroport, daca le stocheaza sau nu peste noapte.

Povestea completa e asa: prima oara, in septembrie, veneam din Gran Canaria si ne-a spus la check in in GC ca va trebui sa ridicam bagajul la Madrid. A doua oara, alaltaieri, veneam din Malaga si o vad pe tipa de la Malaga ca leaga un carton cu transfer pe bagajul nostru. Intru oarecum in panica pt ca nu aveam nimic in bagajele de mana. O intreb daca se poate sa-l ridicam seara in Madrid, zice da, scoate cartonasul iar apoi ii spune colega ca fiind transfer peste noapte nici nu se poate sa mearga bagajul direct. Deci nu stia nici ea.

Poate te ajuta macar putin povestea mea.

Edited by mdt, 04 January 2022 - 21:54.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pare clara situatia:
Transferul dvs. durează mai mult de 12 ore sau următorul zbor pleacă a doua zi.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E mai ok daca  iei si re-depui ,  macar esti sigur ca a ajuns pana acolo.  Si daca e greu sa o cari pana in hotel si inapoi ...

Am patit ca sa pierdut bagajul si a ajuns la destinatie dupa 2 saptamani, m-au sunat de acolo de la aeroport  ....  dar nu mai eram acolo ,  dupa inca 1 saptamana  l-au trimis inapoi in Romania.

Macar  m-am ales cu haine noi ,  o geanta de rezerva, etc :)
Fa cum zice fata de la call center- ea asta face toata ziua !

#9
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Pai nu e vorba de facut sau nefacut, ca daca ti-l transfera adio, nu-l mai vezi pana la destinatie, nu il baga pe banda de bagaje.

Eu o inteleg pe Irina, vrea sa stie cum sa-si organizeze bagajele.

De multe ori bagajele se pierd fix in aeroportul de conexiune, daca timpul intre zboruri e prea scurt. Ajungi tu dar nu ajunge bagajul (chestii gen 45 de minute). Noi evitam asta, cautam minim o ora si jumatate la transfer. Sau bineinteles, pot fi situatii gen greva sau pur si simplu ghinion.

Edited by mdt, 04 January 2022 - 21:55.


#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmdt, on 04 ianuarie 2022 - 21:53, said:

Pai nu e vorba de facut sau nefacut, ca daca ti-l transfera adio, nu-l mai vezi pana la destinatie, nu il baga pe banda de bagaje.
Corect. Te poti uita la ce eticheta se pune pe bagaj.

#11
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View Postmdt, on 04 ianuarie 2022 - 21:44, said:

Irina, noi am zburat recent de 2 ori cu Air Europa (face parte din aceeasi alianta cu AF si KLM) si am avut conexiune de noapte la Madrid si in ambele situatii a trebuit sa ne preluam bagajele seara si sa le redepunem dimineata. Prima oara nu am stiut si pregatisem cele necasare pt innoptat in bagajul de mana; a doua oara a fost bine ca am stiut care e treaba si nu am mai pregatit nimic. Este posibil si sa tina de aeroport, daca le stocheaza sau nu peste noapte.

Povestea completa e asa: prima oara, in septembrie, veneam din Gran Canaria si ne-a spus la check in in GC ca va trebui sa ridicam bagajul la Madrid. A doua oara, alaltaieri, veneam din Malaga si o vad pe tipa de la Malaga ca leaga un carton cu transfer pe bagajul nostru. Intru oarecum in panica pt ca nu aveam nimic in bagajele de mana. O intreb daca se poate sa-l ridicam seara in Madrid, zice da, scoate cartonasul iar apoi ii spune colega ca fiind transfer peste noapte nici nu se poate sa mearga bagajul direct. Deci nu stia nici ea.

Poate te ajuta macar putin povestea mea.

Da, mersi, deci probabil vom plimba bagajele prin Paris! O sa iau un hotel langa statia RER, macar sa nu le trambalam si pe strada, iarna, o placere!


View PostMembruAnonim, on 04 ianuarie 2022 - 21:50, said:

E mai ok daca  iei si re-depui ,  macar esti sigur ca a ajuns pana acolo.  Si daca e greu sa o cari pana in hotel si inapoi ...

Am patit ca sa pierdut bagajul si a ajuns la destinatie dupa 2 saptamani, m-au sunat de acolo de la aeroport  ....  dar nu mai eram acolo ,  dupa inca 1 saptamana  l-au trimis inapoi in Romania.

Macar  m-am ales cu haine noi ,  o geanta de rezerva, etc Posted Image
Fa cum zice fata de la call center- ea asta face toata ziua !

Si asta e o posibilitate, nu am avut onoarea niciodata, dar mereu ma gandesc daca vine si bagajul.
La Qatar m-au asigurat cei de la Check-in ca il pot recupera in Doha fara probleme, in Doha nici o sansa, m-au plimbat pe la cateva ghisee fara succes. Am mers in mall si am luat ceva schimburi, nu aveam nimic la noi.

View Postpasilla, on 04 ianuarie 2022 - 21:56, said:

Corect. Te poti uita la ce eticheta se pune pe bagaj.
Cam tarziu sa aflu atunci....

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015
La 24h escala nu cred ca iti tin ei bagajul, in fapt cred ca-ti vor asigura si hotelul

View PostT Irina, on 04 ianuarie 2022 - 22:07, said:

Da, mersi, deci probabil vom plimba bagajele prin Paris! O sa iau un hotel langa statia RER, macar sa nu le trambalam si pe strada, iarna, o placere!

Intreaba la ei sa nu fie deja asigurat.
Am zburat la Sao Paulo si am avu cazare la ei, AF in terminal

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostT Irina, on 04 ianuarie 2022 - 22:07, said:

Da, mersi, deci probabil vom plimba bagajele prin Paris! O sa iau un hotel langa statia RER, macar sa nu le trambalam si pe strada, iarna, o placere!
Ar trebui sa gasesti in aeroport luggage storage. S-ar putea sa fie mai comod, desi poate parea scump.

Edited by pasilla, 04 January 2022 - 22:11.


#14
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
La Madrid noi am luat hotel in zona aeroportului (pt ca era strict ajuns seara, plecat la 12 a doua zi). Dar pt 24h in Paris eu as lua cazare in Cartierul Latin, zona Jardin du Luxembourg (pe RER B direct de la aeroport), iesi din RER, lasi bagajul la hotel, iesi direct la plimbare pe jos intr-o zona frumoasa 😍.

Edited by mdt, 04 January 2022 - 22:13.


#15
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View PostTsunnnami, on 04 ianuarie 2022 - 22:09, said:

La 24h escala nu cred ca iti tin ei bagajul, in fapt cred ca-ti vor asigura si hotelul



Intreaba la ei sa nu fie deja asigurat.
Am zburat la Sao Paulo si am avu cazare la ei, AF in terminal

Am facut deja solicitare pe 11 decembrie... inca astept raspuns.Asa ar fi normal, eu am luat un zbor cu escala de 2,5 ore si m-am ales cu o escala de 24 h! Cam mare diferenta!

View Postmdt, on 04 ianuarie 2022 - 22:12, said:

La Madrid noi am luat hotel in zona aeroportului (pt ca era strict ajuns seara, plecat la 12 a doua zi). Dar pt 24h in Paris eu as lua cazare in Cartierul Latin, zona Jardin du Luxembourg (pe RER B direct de la aeroport), iesi din RER, lasi bagajul la hotel, iesi direct la plimbare pe jos intr-o zona frumoasa ��.
La asta m-am gandit si eu - langa statia Saint Michel/Notre Dame... am mai stat in zona acum vreo 15 ani, dar era alt Paris atunci!

Edited by T Irina, 04 January 2022 - 22:39.


#16
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View Postpasilla, on 04 ianuarie 2022 - 22:10, said:

Ar trebui sa gasesti in aeroport luggage storage. S-ar putea sa fie mai comod, desi poate parea scump.
Am mai gasit ceva, cred ca merge asta:
DROP OFF YOUR BAGGAGE AT THE AIRPORT THE DAY BEFORE DEPARTURE
If you're leaving from Paris-Charles de Gaulle airport, then take advantage of our free baggage drop-off service the day before departure. Why? Travel light and benefit from a discount on the Additional Baggage Option* and on your onboard purchases!
HOW TO DROP OFF YOUR BAGGAGE
At Paris-Charles de Gaulle, we will be pleased to welcome you the day before your departure, from 4:00 PM to 8:00 PM at Terminal 2E, Departures level, check-in area 12/13.
This service is available from Paris-Charles de Gaulle for flights to the Americas, the Caribbean, the Indian Ocean, and certain destinations in Africa, Asia, and the Middle East**.

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015

View PostT Irina, on 04 ianuarie 2022 - 22:39, said:

Am facut deja solicitare pe 11 decembrie... inca astept raspuns.

Nu astepta, rescrie solicitarea in care spui ca escala s-a marit de 10 ori.
Scrii la AF in Franta, la KLM Olanda, si la Delta in the US, la toate trei si te plangi de serviciile proaste.
E de neacceptat sa astepti o luna pentru un raspuns

Atasezi si prima solicitare

#18
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Am actualizat aseara solicitarea.. Nu au mail pe care sa le scrii, se poate completa doar cererea pe site. Poate raspund totusi...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate