Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

De unde luam masti FFP2?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
203 replies to this topic

#37
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 08.12.2009
Are "sistemul de prindere pe nas", așa scrie în descriere.

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMizu, on 04 ianuarie 2022 - 13:14, said:

Ma uit pe emag si vad comentarii negative la toate mastile de acolo, sunt prea mici, prea subtiri, sau se rup la prima folosire. Cu siguranta China.
De unde recomandati voi sa luam FFP2 calitative la pret bun?

Daca ai prieteni care merg prin Austria / Germania , acolo sunt obligatorii, au ajuns la un pret decent  si sunt de calitate ! Roaga-i sa iti aduca 1-2 pachete!

Edited by MembruAnonim, 04 January 2022 - 15:07.


#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBaXXXon, on 04 ianuarie 2022 - 14:02, said:

Ma mir ca n-ai gasit ce trebuie pe emag :Set 5 buc Masti protectie faciala, FFP2, 5 straturi, KN95, Albe, SUSINO pret 7,98 lei ( 665 review-uri pozitive)

ba  BaXy, el a  gasit  dar a a si zis:  "sunt prea mici, prea subtiri, sau se rup la prima folosire"
Si il cred, si eu am luat de pe emag,  apoi am comandat la prietenii din Austria !

#40
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 11.05.2018
Si in Italia sunt obligatorii tot FFP2

#41
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View Postaxisborn, on 04 ianuarie 2022 - 13:36, said:



Cred, dar si asa, nu ai cum sa o porti cu zilele (sau lunile).

Daca o spala odata la doua luni, merge si 8 luni...mai ales daca ii da si gauri cu perforatorul...
Daca nu par gaurile prea mari, probabil nici...altceva nu pare...

Serios vorbind, gaurile se vad si de 0,5mm, dar de 5mm...

#42
Stefi_R

Stefi_R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 19.09.2005
Cele cu supapa nu sunt bune si cred, nici acceptate. Pai ce face supapa aceea? Se deschide si lasa sa iasa aerul respirat nefiltrat, nu? Oarecum buna pentru protectia personala, dar zero pentru cei din jur.

#43
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017

View PostdreaQ, on 04 ianuarie 2022 - 13:29, said:

Am avut una si am bricolat-o putin in sensul ca i-am dat niste gauri cu perforatorul pentru un flux de aer mai bun.


Ca sa intre si mai multi virusi :)   Buna treaba.  Mai bine o dai jos de tot si stii o treaba.

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostScurthea211, on 04 ianuarie 2022 - 15:13, said:

Si in Italia sunt obligatorii tot FFP2

Sau rogi prietenii care vin de la macaronari !
In tarile unde deja e obligatoriu FP2  sigur exista de cumparat din alea de calitate si la pret decent,  nu  supra-pret ca in Romania !

#45
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005

View PostMizu, on 04 ianuarie 2022 - 13:38, said:

Cu valva din cate stiu nu sunt bune la covid.
Pentru purtător sînt bune, pentru ceilalți mai puțin.

#46
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021

View Postmiki07, on 04 ianuarie 2022 - 13:38, said:

Evident. Eu am un vecin care se lauda cu o masca simpla din martie 2020, primita rest la farmacie. O mai da din cand in cand cu spirt. Nu a patit nimic, e nevaccinat, are 80 de ani si comorbiditati.
Si toți ar trebui sa facem la fel ca el, nu? Ca doar virusul nu exista.

#47
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMizu, on 04 ianuarie 2022 - 13:14, said:

Ma uit pe emag si vad comentarii negative la toate mastile de acolo, sunt prea mici, prea subtiri, sau se rup la prima folosire. Cu siguranta China.
De unde recomandati voi sa luam FFP2 calitative la pret bun?
Nu va mai uitati la comentarii ca de multe ori sunt abureli, iei una si folosesti/testezi, sunt oki.

Edited by andreic, 04 January 2022 - 16:30.


#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostdreaQ, on 04 ianuarie 2022 - 13:29, said:

Costa 5 lei o masca FPP2 in farmacie. O investitie ok mai ales ca cei mai multi o folosesc intre 6-8 luni. Am avut una si am bricolat-o putin in sensul ca i-am dat niste gauri cu perforatorul pentru un flux de aer mai bun.
Eu refolosesc o masca FPP2 la locul de munca cateva zile, dupa ce o tot spal cand ajung acasa cu detergent si apa fierbinte, apoi o pun pe calorifer la uscat. A doua zi, ca noua.

#49
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View Postandreic, on 04 ianuarie 2022 - 16:29, said:

Nu va mai uitati la comentarii ca de multe ori sunt abureli, iei una si folosesti/testezi, sunt oki.

Nu le-as numi abureli, insa sunt de acord ca trebuie ignorate. Problema e ca vanzatorii (de masti) de pe eMag livreaza produse diferite sub acelasi cod de produs. Azi poti primi niste masti perfecte, insa cand comanzi peste 2-3 saptamani de la acelasi vanzator nimeresti un lot fabricat in alta parte a Chinei, de catre o alta companie, cu o alta calitate.

Edited by unu999, 04 January 2022 - 16:48.


#50
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Câte operatii efectuezi/zi....de ai nevoie de măști profesionale?
Protecția avansată duce la deteriorarea sistemului imunitar ce va provoca diar saune permanente.


#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Si eu am un prieten care inca "nu sa curentat" si cand am fost cu el in dedeman la raionul scule,  zicea ca nu e diferenta intre surubelnita pe care scrie 1000V si cea albastra simpla.
Doar pretul si culoarea, zicea omul. Plus el are din ala tip vechi auto dacia care in partea de sus iese pe 2 mm metalul (asa era modelul atunci - dar pentru tabla de masina - nu electricieni) ,
si zice ca e bun si ala pentru reparat chestii electrice.  Ca el nu sa curentat inca, poate nici nu exista curent in fire ...

Miki07  la fel gandeste batranul tau de 80 ani , din martie 2020 ca si prietenul meu...

View Postandreic, on 04 ianuarie 2022 - 16:29, said:

Nu va mai uitati la comentarii ca de multe ori sunt abureli, iei una si folosesti/testezi, sunt oki.

aia e !  De exemplu si  eu am pus un comentariu  la un  aragaz  pe emag,  si ghici ce? a aparut comment-ul meu la un alt model de aragaz (chiar alta marca) , si Emag cica nu poate sterge ...

View Postadnana2121, on 04 ianuarie 2022 - 16:48, said:

Câte operatii efectuezi/zi....de ai nevoie de măști profesionale?
Protecția avansată duce la deteriorarea sistemului imunitar ce va provoca diar saune permanente.

Las , ca o coleguta de a mea, de meserie dermatoloaga  mi sa plans prin 2018 ca nu are pacienti.  
Dupa jumate de an de covid  avea deja o gramada  - iritatii, arsuri, etc
Trebuie sa manance si ea o paine Posted Image

BTW :  daca gasiti  o sursa buna de masti  - puneti si aici, ( pe emag am avut si eu experienta la fel) erau prea subtiri si se rupea repede urechea.  Adevarul e ca am luat 1 singur tip,  dar au mai multe ...  Numai ca cealalta problema : pretul nejustificat de mare la FFP2 .
Update: au mai scazut acuma de 1 an cand m-am uitat ultima data pe emag la FFP2

Edited by MembruAnonim, 04 January 2022 - 17:21.


#52
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006

View Postunu999, on 04 ianuarie 2022 - 16:47, said:

Nu le-as numi abureli, insa sunt de acord ca trebuie ignorate. Problema e ca vanzatorii (de masti) de pe eMag livreaza produse diferite sub acelasi cod de produs. Azi poti primi niste masti perfecte, insa cand comanzi peste 2-3 saptamani de la acelasi vanzator nimeresti un lot fabricat in alta parte a Chinei, de catre o alta companie, cu o alta calitate.
Asta nu-i treaba, ti-ar conveni sa primesti uneori mancare stricata la restaurant? Doar asa, o data din zece comenzi.
De aia am deschis topicul, sa vedem de unde luam calitate constanta.

#53
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005

View PostBogotta, on 04 ianuarie 2022 - 15:35, said:




Ca sa intre si mai multi virusi :)   Buna treaba.  Mai bine o dai jos de tot si stii o treaba.
Am dat găurile pentru a putea respira mai bine, ca șoșoacă. Sunt para-vaccinat, la birou nu poartă nimeni masca, in cercul de prieteni nu aplicam masuri de preventie asa ca iti dai seama ca o masca buna in mall ar fi cam degeaba - macar sa respir mai bine. Sursa de infectare ar putea fi alta in cazul meu.

#54
mediasick

mediasick

    sferto-doct, corect politic, fan multiculti, vax lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,119
  • Înscris: 21.08.2017
dar ce face valva aia?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate