Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

off-grid versus Hybrid

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
octapusul

octapusul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.01.2015
Salut,
am urmatoarea dilema:
vreau sa imi instalez un sistem de panouri la o casa de vacanta unde nu este inca tras curent, estimarea mea e ca in 5 ani voi trage si curent acolo si vreau sa aflu o parere avizata referitor la ce tip de invertor sa folosesc: off-grid sau Hibrid?
Initial as fi optat pentru un Hibrid, in ideea de a-l conecta si la retea pe viitor, dar am citit in manualul de la un invertor Fronius treaba asta:

Fronius Symo Hybrid este un invertor cuplat la rețea cu funcție de alimentare în caz de urgență și nu un invertor izolat. Din acest motiv, trebuie avute în vedere următoarele limitări în regimul de alimentare în caz de urgență:
- minim 1500 ore de funcționare pot fi realizate în modul de funcționare pentru alimentare în caz de urgență
- sunt permise mai mult de 1500 ore de funcționare în mod de funcționare pentru alimentare în caz de urgență în cazul în care în acest fel nu se depășește 15% din durata de regim de alimentare în rețea a invertorului la momentul respectiv

as vrea sa ma lamuresc daca:
-limitarea asta e valabila la toate invertoarele hibrid, sau strict pe anumite modele/game?
-la un invertor off-grid pot conecta un generetor pentru perioadele cand nu produc suficient?
-aveti recomandari de o solutie care s-a dovedit fiabila in timp si potrivita pt mine?

thx










#2
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Hibrid on grid = si cu generator.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Nu orice invertor merge cu generatorul împreună, trebuie dezactivată injecția în rețea în cazul ăsta sau decuplate panourile.

#4
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
io aș opta pt off-grid, deoarece peste 5 ani tehnologia va înainta, astfel că cel hibrid - de la acea dată - va fi unul mult îmbunătățit!

#5
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postmihaicozac, on 04 ianuarie 2022 - 12:53, said:

Nu orice invertor merge cu generatorul împreună, trebuie dezactivată injecția în rețea în cazul ăsta sau decuplate panourile.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jJWcL2QplFA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Ăla e MPP, nu Fronius, de care vorbea inițiatorul. De aceea am zis că nu orice invertor hibrid se potrivește, trebuie ales unul care NU poate injecta sau se poate dezactiva injectarea de energie în rețea.

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Și la modelele astea chinezești hibrid sunt mai multe variante de softuri, unele injectează, altele nu că sunt proiectate doar pt. offgrid, și toate arată  aproape la fel, de aceea sunt ușor de confundat.

#8
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postmihaicozac, on 04 ianuarie 2022 - 15:01, said:

Ăla e MPP, nu Fronius, de care vorbea inițiatorul. De aceea am zis că nu orice invertor hibrid se potrivește, trebuie ales unul care NU poate injecta sau se poate dezactiva injectarea de energie în rețea.
de aia am zis de alta firma pt ca :

View Postoctapusul, on 04 ianuarie 2022 - 12:16, said:


-aveti recomandari de o solutie care s-a dovedit fiabila in timp si potrivita pt mine?

Dar chiar si asa nu conteaza ca inca nu ai reteaua , invertorul poate functiona fara probleme, la asta m-am referit , nu musai musai firma aia , ci doar ca exemplu.

View Postmihaicozac, on 04 ianuarie 2022 - 15:24, said:

Și la modelele astea chinezești hibrid sunt mai multe variante de softuri, unele injectează, altele nu că sunt proiectate doar pt. offgrid, și toate arată  aproape la fel, de aceea sunt ușor de confundat.
Pai cauti unul dupa specificatii nu dupa aspect :)

View Postgushpi, on 04 ianuarie 2022 - 13:58, said:

io aș opta pt off-grid, deoarece peste 5 ani tehnologia va înainta, astfel că cel hibrid - de la acea dată - va fi unul mult îmbunătățit!
Unul hibrid on grid poate functiona exact ca unul off grid dar invers n-ai sa vezi .

O poza face cat 1000 de cuvinte :
https://e-panouri.ro...0808_121145.jpg

#9
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.01.2009
Hibrid are multe intelesuri. Unii fac hibrid adaugand backup la cele on-grid, dar nu o sa functioneze ca unul off-grid, datorita limitarilor de putere pe iesirea de backup, etc.
Altii zic hibrid la modelele off-grid (de obicei chinezesti), care nu sunt acceptate on-grid oricum la noi.

Probabil cel mai bine, daca nu stii ce o sa faci pe viitor, e sa mergi pe ceva modular, care poate fi reconfigurat in mai multe feluri: ori un invertor (chinezesc) off-grid pe care sa-l muti ca UPS pe viitor (fix asta fac eu acum), fie un sistem Victron pe care sa-l folosesti off-grid acum, iar, in viitor, impreuna cu un Fronius in sistem ESS on-grid.

#10
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Sistemul meu este putin diferit, este offgrid, dar are un diverter izolat galvanic care emuleaza un sir de panouri, si poate merge cu rezistente sau cu invertor ongrid.

Am ales varianta izolata galvanic pentru ca multe invertoare ongrid sunt neizolate, diverterul a mers in urma cu 6 ani cu invertor ongrid, dar au inceput sa taxeze injectia ca si consum si am vandut invertorul.

Am testat izolatia cu 2 kv, transformatorul tine la mai mult, dar am diodele de la iesire pe un pad de silicon pe acelasi radiator, ala nu sunt convins ca tine la mai mult, optocuplor n-are controlul se face in circuitul primar.

In afara de asta am o sursa izolata de 2 kw cu care pot incarca bateria de la generator sau retea, poate merge si line inverter cu sursa aia fara baterie, si hibrid cu sau fara baterie, pot insuma mai multe generatoare in acelasi timp pe busul dc.

Din experienta multianuala am nevoie in plus de cam 100-200 kwh pe timpul iernii, depinde de pretul la gaz. doresc sa instalez iar invertor ongrid am 2Mwh surlus vara, Se poate?

#11
octapusul

octapusul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.01.2015
Cred ca m-am cam elucidat, am nevoie de un invertor hibrid grid tie, pb voi opta in intre growatt si effekta. Oricat de mult mi-ar placea solutiile profi, depasesc cu mult bugetul in cazul lor. Multumesc.

#12
c_cristi

c_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 14.05.2008

View Postsparkyson, on 04 ianuarie 2022 - 17:54, said:

Hibrid are multe intelesuri. Unii fac hibrid adaugand backup la cele on-grid, dar nu o sa functioneze ca unul off-grid, datorita limitarilor de putere pe iesirea de backup, etc.
Altii zic hibrid la modelele off-grid (de obicei chinezesti), care nu sunt acceptate on-grid oricum la noi.
Pai si Growatt MIN 5000-TL-XH sau Huawei SUN2000-2-5KTL-L1 de exemplu nu sunt hibride care stiu sa ia din retea sa si injecteze in retea?
Modele astea doua sunt acceptate de distribuitori ca on-grid.

Eu la ei in specificatii am citit ca limitarea pe puterea de backup e data de cat de puternica e bateria.
Un exemplu la bateria Growatt ARK XH 5kW puterea maxima de lunga durata este de 2,5kW conform specificatilor. La bateria de 10kW puterea maxima de lunga durata este 5kW.
La fel si la bateria Huawei LUNA. N-am inteles eu bine? E vreo limita cat poate sa dea din baterii sub puterea nominala a invertorului?

#13
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004
fiecare are limita lui, bateria pe a ei iar inv la fel. cand atingi prima, oricare, din aceste limite - te opresti.

#14
c_cristi

c_cristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 14.05.2008
Da, dar in cazul la cele doua modele de invertoare de care zic eu conform specificatiilor limita de putere extrasa din baterie este fix limita de putere a invertorului pe partea de alternativ. Deci invertorul nu are o limita pe puterea extrasa din baterie sub puterea pe care o poate injecta pe curent alternativ.
Nu-s expert in invertoare dar eu asta am inteles studiind specificatiile la cele doua modele de invertoare.
Attached File  Growatt MIN TL-XH.jpg   90.67K   19 downloads

De exemplu daca pui pe unul din cele 2 modele de invertoare de 5kW o baterie de 10kW, limita de putere extrasa din baterie este de 5kW, adica cat limita invertorului.
Daca pui baterie de 5kW pe acel invertor de 5kW, limita de putere este 2,5kW (limita data conform specificatiilor bateriei).
Attached File  Growatt ARK XH.jpg   61.5K   20 downloads
Insa daca pui o baterie de 12,8kW atunci limita este 5kW data de invertor, nu de baterie.

Edited by c_cristi, 07 January 2022 - 17:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate