Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De ce imi taie curentul?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#55
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Nu stiu cum e cu contorul smart, dar aici la casa la mine , e unul "analog" si transmit cand am chef eu index-ul pe pagina la furnizator, si din 3 in 3 luni sau 6 luni, vine si o echipa in teren  ce verifica contorul respectiv, momentan nici vorba sa mi-l schimbe :))

Dar si cu asta analog, daca aduc un aparat de sudura si conectez mai multe chestii pe langa ala, imi sare siguranta jos la contor, si daca consum mult, se vede pe factura , n-am avut probleme gen, sa depasesti limita de consum impusa in contract si sa te deconecteze , doar te taxeaza suplimentar daca e cazul, asta la Electrica.

Si multi inca au contoare si de alea mai vechi cu sigurante tip dulie =))

#56
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

 eiffel, on 04 ianuarie 2022 - 12:38, said:

Si trifazicul are bube. Trebuie sa ai incarcari similare pe faze...
Daca ai echipamente trifazice daca iti pica o faza stai cu ele pe bara...

Plus ca mai apar si alte belele gen tensiuni diferite pe faze...
Pui stabilizator, iarasi probleme la trifazice...
pai toata distributia e trifazica in RO! ce importanta are ca fazele sint incarcate egal la mine, daca pe scara sint 3 apartamente goale, intimplator pe aceeasi faza, deci dezechilibru total? si ce importanta are ce e la mine pe scara, daca in bloc consumul nu este echilibrat??? si tot asa pina la transformatorulul 20/0,4?

 eiffel, on 04 ianuarie 2022 - 12:41, said:

Cerere la distribuitor ptr cresterea puterii.
Evident trebuei verificata si instalatia aferenta.

Nenorocit de contor inteligent are deja cam toata lumea.
ma indoiesc profund ca in RO exista la persoane fizice, contoare care intrerup alimentarea abonatului! plus restul folclorului care circula in domeniul alimentarii cu EE!

#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 BaXXXon, on 04 ianuarie 2022 - 13:53, said:

Deci vina e exclusiva a retelei nu a tipului de bransament si nici vorba de echilibrare pe faze - ok , am lamurit-o si pe asta Posted Image
Depinde de consumatori , Unii au ceva mai multe electrice decat altii cu un uscator de par si un fier de calcat . Eu de ex am toata incalzirea pe electric ( ipel ) si totul e pe electric ( boiler , cuptor , gratar , ap cafea , microunde etc ), daca nu as avea trifazic , n-as putea functiona.


 DianaXO, on 04 ianuarie 2022 - 14:14, said:

Dar si cu asta analog, daca aduc un aparat de sudura si conectez mai multe chestii pe langa ala, imi sare siguranta jos la contor, si daca consum mult, se vede pe factura , n-am avut probleme gen, sa depasesti limita de consum impusa in contract si sa te deconecteze , doar te taxeaza suplimentar daca e cazul, asta la Electrica.

Si multi inca au contoare si de alea mai vechi cu sigurante tip dulie =))

1) Nah vezi BaXy ca ai lamurit-o si pe asta Posted Image  ma bucur,  daca totul a mers ok, si dintrodata sare tot, probabil e de la ei care au pus contoare noi. Poate nu contoru in sine e devina ci legaturile, sau faptul ca Nu exista impamantare - functionala - nu doar un tarus in pamant si separare TN-C-S facuta calumea.

2) Baietii cu Uscatorul de par si fierul de calcat,  fetele cu aparatul de sudura Posted Image E tare !

Ai dreptate Diana,  mai bine ramanem momentan la solutia veche (contor analogic)   - totusi sigurantele ar trebui schimbate  de la
"tip dulie veche"   la tablou modern si toti sa avem si RCBO uri pe acolo  prin tablou - ca alea ne salveaza viata!

Edited by MembruAnonim, 04 January 2022 - 14:48.


#58
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
dar s a gandit cineva ca  e posibil sa aiba si contact slabit la consola de pe casa  sau chiar de la stalp? eu am patit o, de exemplu daca aprindeam tv-ul sau pc se oprea curentul si pe contor numai afisa nimic[ contor luna] in momentul in care scoteam tot din priza dupa un timp contorul incepea sa afiseze iar si puteam sa folosesc maxim 5 min un bec, ulterior mi am dat seama ca era in functie de cum batea vantul problema fiind la consola de pe casa, contacte slabite facea atingere doar cand batea vantul, au venit cei de la deranjamente si au remediat problema, la vreo 2 luni  povestea se repeta doar ca de data aceasta problema era direct de la stalp , acum slava domnului s a rezolvat [permanent, sper eu  :D ]

#59
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,291
  • Înscris: 07.02.2003

 BaXXXon, on 04 ianuarie 2022 - 12:02, said:

Ar trebui sa decupleze diferentialul . N-a zis nimic de treaba asta . Deci ori instalatie electrica de la casa are probleme ori is povesti.
Tehnic se poate verifica, contoarele cand sunt in off comandat li se aprinde un led rosu pentru avertizare... daca e aprins inseamna ca releul intern a deconectat. Daca nu vorba colegilor alte defectiuni...

#60
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,604
  • Înscris: 08.08.2007
Eu va recomand sa va verificati puterea din contract ca poate sa fie aiurea....
Nu am contor inteligent inca, dar! La bloc nou (3 ani).
Am verificat acuma factura si am 3.5 kw... Si am verificat proiectul tehnic si ghici cat scrie 6kw
Asta inseamna ca ATR-uo este facut gresit de cei de la distributie

#61
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 BaXXXon, on 04 ianuarie 2022 - 12:56, said:


De ce nu muti contorul la limita proprietatii astfel nu ai ai batai de cap ? Cand vii o data acasa , angajezi un electrician autorizat si treaba e simpa si rapida .
de ce sa-l mute el? e al lui?
eu le-as face cerere sa si-l mute.

#62
manu-el

manu-el

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 25.01.2016
In facturile electrica nu gasesc aceasta informatie...

 Heavyd, on 04 ianuarie 2022 - 17:03, said:

Eu va recomand sa va verificati puterea din contract ca poate sa fie aiurea....
Nu am contor inteligent inca, dar! La bloc nou (3 ani).
Am verificat acuma factura si am 3.5 kw... Si am verificat proiectul tehnic si ghici cat scrie 6kw
Asta inseamna ca ATR-uo este facut gresit de cei de la distributie

Edited by manu-el, 04 January 2022 - 17:34.


#63
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014

 BaXXXon, on 04 ianuarie 2022 - 12:19, said:

Parerea mea e sa cautati un electrician autorizat sa va verifice instalatia electrica a casei , cap- coada .


Si asta se poate intampla.
De aia e bine sa ai trifazaic Posted Image


Asta cu "pica o faza si merg restul" este un mit, am trifazat si cand pica, pica tot, cand se rupe un cablu sau se deterioreaza e clar ca in acelasi cablu sunt si restul de faze si nu lucreaza nimeni sub tensiune ca mai are gigel inca 2 faze in casa

#64
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 ccristyan, on 04 ianuarie 2022 - 20:21, said:



Asta cu "pica o faza si merg restul" este un mit, am trifazat si cand pica, pica tot, cand se rupe un cablu sau se deterioreaza e clar ca in acelasi cablu sunt si restul de faze si nu lucreaza nimeni sub tensiune ca mai are gigel inca 2 faze in casa
Nu e mit , eu am patit sa nu mearga 2 faze si una functiona perfect si asta timp de 24 de ore . Cand s-a intervenit pe retea , a cazut si a 3 faza si dupa remediere functionau din nou toate 3.

#65
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 17.03.2014
Probabil ca la Bucuresti se intervine foarte repede si nu se asteapta 24 ore pana se apuca de remediat avaria :))

In 5-6 ani o singura avarie a tinut 5 ore, in rest le remediaza in maxim 1-2 ore.

#66
Mihai3007

Mihai3007

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 08.05.2016
Deci este valabila treaba cu deconectarea comandata de furnizor : https://www.digi24.r...ificari-1790973

#67
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
Oameni buni, mai uitati-va si la stiri sa va informati ca de ceva timp ruleaza pe toate canalele subiectul asta.
Deci, in mare treaba sta cam asa, cine este abonat la compania Enel pe bransament monofazat va avea montat un contor smart care va citi consumul si va tine legatura cu furnizorul non stop, nu mai trebuie sa cititi nimic sau sa trimiteti vreun index.
Acest contor va deconecta clientul la depasirea puterii contractate, de obicei 6-7 Kw. Deci ca sa nu va deconecteze trebuie sa fiti atenti sa nu folositi simultan consumatorii mari din casa ca sa depasiti acest prag.
Cand se intampla sa va deconecteze de cateva ori, furnizorul va trimite acasa o instiintare, dupa cum au si spus cativa de aici ca au primit deja, in care va anunta de acest sistem si va recomanda sa cereti un spor de putere daca nu va este suficient ce aveti in prezent.
Dupa ce are loc o deconectare automata a contorului, aveti 2 variante ca sa-l reconectati, ori apasati butonul galben de pe el timp de 10 secunde, ori scoateti toti consumatorii din priza si asteptati 10 secunde si el va reconecta automat. Mai multe detalii in acest filmulet:  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xSh02xFClTo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Aceste contoare sunt in curs de montare la toti consumatorii persoane fizice, unora li s-a montat de ceva timp, pentru ceilalti e doar o chestiune de timp.
Mai multe informatii oficiale si o pagina unde chiar puteti verifica cand se va monta si in zona voastra aici:  https://www.e-distri...inteligent.html

#68
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 10.05.2013
@manu-el: cautã pe pagina cu detalii, unde este trecut POD-ul, seria de contor, ai și Putere avizatã.

Attached Files



#69
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Heavyd, on 04 ianuarie 2022 - 17:03, said:

Eu va recomand sa va verificati puterea din contract ca poate sa fie aiurea....
Nu am contor inteligent inca, dar! La bloc nou (3 ani).
Am verificat acuma factura si am 3.5 kw... Si am verificat proiectul tehnic si ghici cat scrie 6kw
Asta inseamna ca ATR-uo este facut gresit de cei de la distributie

Bucura-te ca e asa si nu invers. Adica  hardware-ul duce 6KW  - daca projectul e si executat corect,  si tu ai contractat doar 3.5KW  din aia 6.  
Daca era  invers  sa fi contractat 6KW   pe  un  hardware  (adica fire)  care duc numai 3.5 KW   -  aia clar era inselatorie !


Am vazut filmuletul  @valirex  -   Dupa ce ca anii trecuti am devenit toti experti in Economie credite, apoi Covid si medicina acuma ne scolesc astia pe toti sa fim electricieni.
Porcarie,  nu cred ca in strainatate te pune cineva sa faci debug pe instalatia lor sa iti dai seama  ce nu merge, sa scoti sa bagi consumatorii in priza.

Edited by MembruAnonim, 05 January 2022 - 07:56.


#70
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008

 valirex, on 05 ianuarie 2022 - 05:22, said:

Oameni buni, mai uitati-va si la stiri sa va informati ca de ceva timp ruleaza pe toate canalele subiectul asta.
Deci, in mare treaba sta cam asa, cine este abonat la compania Enel pe bransament monofazat va avea montat un contor smart care va citi consumul si va tine legatura cu furnizorul non stop, nu mai trebuie sa cititi nimic sau sa trimiteti vreun index.
Acest contor va deconecta clientul la depasirea puterii contractate, de obicei 6-7 Kw. Deci ca sa nu va deconecteze trebuie sa fiti atenti sa nu folositi simultan consumatorii mari din casa ca sa depasiti acest prag.
Cand se intampla sa va deconecteze de cateva ori, furnizorul va trimite acasa o instiintare, dupa cum au si spus cativa de aici ca au primit deja, in care va anunta de acest sistem si va recomanda sa cereti un spor de putere daca nu va este suficient ce aveti in prezent.
Dupa ce are loc o deconectare automata a contorului, aveti 2 variante ca sa-l reconectati, ori apasati butonul galben de pe el timp de 10 secunde, ori scoateti toti consumatorii din priza si asteptati 10 secunde si el va reconecta automat. Mai multe detalii in acest filmulet:  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xSh02xFClTo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Aceste contoare sunt in curs de montare la toti consumatorii persoane fizice, unora li s-a montat de ceva timp, pentru ceilalti e doar o chestiune de timp.
Mai multe informatii oficiale si o pagina unde chiar puteti verifica cand se va monta si in zona voastra aici:  https://www.e-distri...inteligent.html
Am vazut, doar ca televiziunile prezinta in alt mod stirea, mizeria ala de Romania TV zicea "Incepe rationalizarea curentului, romani cu facturile la zi deconectati". :disgust:

Am priceput ca e vorba de monofazat, acolo poti depasi consumul, la trifazic cum am eu nu ai cum sa depasesti pentru ca co$ta. Posted Image

#71
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Da ce e ciudat e faptul ca acum cand sunt 13 grade afara(acilea in sud) s-au gandit toti sa forjeze toate aparatele din casa Posted Image

#72
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 10.05.2013
^ Nu, acum au cei de la distribuție infrastructura să le limiteze. Cu vechile contoare nu puteau. Au instalat la majoritatea consumatorilor și mai mulg ceva parale pe ATR-uri. Plus că nu vor să contracteze de pe spot la prețurile de acum pentru a susține consumul.

Edited by marianvasile, 05 January 2022 - 16:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate