Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Caut soft sau program pt testare iq, probleme noi postcovid

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9 replies to this topic

#1
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Buna ziua, cum scrie si in titlu caut un soft sau program ceva ca sa fiu testat ca sa vad daca mai am functionarea corespunzatoare a sistemului neurovegetativ sau de procesare memorare analizare decizie si functionare.

In urma unei boli semi-grave de covid19 am ramas cu sechele puternice care treptat mi-au afectat profund capacitatea de analiza decizie prelucrare validare date. Asta pe langa sechelele fizice despre care am tot discutat.

Am facut in zile diferite chiar saptamani diferite cateva experimente ca sa pun creierul in functiune, rezultatele au fost dezastruoase, asemeni unor copii cu handicap mental si chiar fizic. Desi in trecut eram destul de bun si-n scoala.

Nu am avut iq mare nici mai demult cred, daracum simt ca ceva nu mai functioneaza, e ca un downgrade de la pentium la celeron dupa covid si scos o parte din memorie si chiar schimbat hardul cu ceva foarte lent, trecut pe video onboard.

Am incercat pt inceput cu citire si am observat ca am dupa timp scurt circa 5 minute intreruperi ale fluxului intelegerii, apoi intreruperile se inmultesc pana nu mai inteleg nimic nu mai pot continua si trebuie sa renunt. Uneori ma ia si somnul apoi ca dupa o munca grea. De asemenea zgomotele sau alti factori perturbatori deranjeaza foarte mult, si zgomot de fundal parca e deranjant.

Apoi am incercat si cu scriere, am reusit sa fac liste cu diverse obiecte sau clasificari inclusiv obiecte fizice, dupa un timp ma plictiseam si oboseam. Trebuia sa ma intind pe pat si sa deconectez pshihic tot ca sa imi revin si sa privesc cerul si tavanul.

Apoi in alte zile am luat o culegere de probleme cu calcule si am inceput cu cele mai simple. Citisem ceva teorie. M-am impotmolit incredibil, nu functiona aproape nimic, nu se putea procesa cam nimic. Totul era o improvizatie. In trecut nu aveam asa probleme. Am rezolvat vreo 2 probleme f usoare de scos si incluit in niste formule etc, rezultatul l-am gresit, la verificari am descoperit o groaza de greseli la calcule. Am mai reluat, iar, apoi alte rezultate, iar nu-i bun etc, gresit iar, nici nu mai stiu unde, si abandonat in final ca eram parca foarte obosit dupa vreo 25-35 minute. Atata toata ziua.

Tin sa precizez ca experientele au durat cel mult cateva ore la cateva zile. In rest relaxare peste relaxare. Relaxare in ultimul hal.

In trecut puteam sa functionez pe mai multe sarcini deodata chiar multe ore la rand, cu mici deconectari uneori, chiar uneori aveam nevoie de muzica pt munca. Alterori de muzica ca sa astup alte zgomote enervante si deranjante. Acuma din contra, am observat ca nu ma pot concentra pe 2 sarcini deodata, daca fac o sarcina nu aud muzica, daca ascult muzica nu functioneaza cititul sau altceva.

As vrea sa stiu daca exista o testare mai exacta sa vad ce nu merge cum trebuie, ceva de cuantificat cu parametrii ca sa am o explicatie fenomenologica dar si cantitativa. Nu am luat pastile sau tratamente pt asa ceva.

Multumesc celor care vor raspunde, puteti trimite si mesaje in mesagerie.

Edited by pisoiu_22, 04 January 2022 - 00:12.


#2
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
sunt aplicații destul de bune în magazinul google, le iei pe rând

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
O femeie buna te epureaza de ramasitele Covid in No Time.

#4
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View Postpasilla, on 04 ianuarie 2022 - 01:12, said:

O femeie buna

Depinde. E posibil sa incepi sa vorbesti singur apoi.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dute in ordinea asta : la Neurolog si Psihiatru,  eventual iti  dau medicamente sau recomanda sedinte cu un Psiholog.
Trebuie vazut medicatia care l-ai luat si inainte Neurologul  (asta trebuie neapart unul bun)  te va testa obiectiv, sa vada daca nu e ceva boala in devenire.

Edited by MembruAnonim, 04 January 2022 - 08:57.


#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postpisoiu_22, on 04 ianuarie 2022 - 00:02, said:

....caut un soft sau program ceva ca sa fiu testat ......
As vrea sa stiu daca exista o testare mai exacta sa vad ce nu merge cum trebuie....
problemele medicale se rezolva la medic, nu cu aplicatii de pe google play
ia legatura cu medicul de familie, explica-i problema si vezi unde te trimite.

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
… si oricum un program nu prea te ajuta acum, daca nu ai si rezultate de dinainte de covid, cu care sa compari.

#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
De ce ai postat asta in aria Fun? Daca si tu o crezi... Sau l-a mutat un moderator?

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post_Smiley_, on 04 ianuarie 2022 - 08:58, said:

problemele medicale se rezolva la medic, nu cu aplicatii de pe google play
ia legatura cu medicul de familie, explica-i problema si vezi unde te trimite.

Corect, si nicidecum nu pe softpedia.  Aici dam numai  pareri.
Tu pisoiu_22 cere trimitere  la Neurolog neaparat , apoi  Psihiatru. Si fara rusine, Doamne ajuta sa nu ai nimic, macar daca iti zic si aia 2x stii o treaba !

Edited by MembruAnonim, 04 January 2022 - 17:51.


#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,242
  • Înscris: 05.06.2002
oxigenarea redusa afecteaza major "capacitatea de procesare". creierul cand proceseaza are nevoie de doua chestii: glucoza si .... oxigen. consulta un pneumolog. fa plimbari si sport in aer liber, cauta exercitii de imbunatire a capacitatii pulmonare.

Edited by Fane, 04 January 2022 - 18:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate