Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Dati spaga la dentist particular?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004

View PostSmurfK, on 03 ianuarie 2022 - 16:55, said:

Cum adică unde plătesc? Eu decartez lunar bani pentru a-mi plăti serviciile de care beneficiez.
Alea sunt "asigurarile" de la stat. Bani de furat ptr hotii din sistem.
Ii dai si stii ca nu-i mai ai. Si nici nu poti sa nu-i mai dai ca e obligatoriu.

#38
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdanctes, on 03 ianuarie 2022 - 16:14, said:

La multi ani tuturor si multumesc pentru opinii.

Ma duc la o clinica dentara care are 4 cabinete cu 4 medici stomatologi. La sfarsit, mi se da un bon cu care se plateste la receptie.

Ar trebui sa dau spaga medicului si asistentei?
Ceeee?
Să dai șpagă pentru un serviciu privat?
Sau ce înțelegi prin ”șpagă”? Că nu iei restul?

#39
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,749
  • Înscris: 12.09.2015
Nici gand sa dai spaga.

#40
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006
ati primit vreodata de la un medic dentist vreun bon?
eu nu am primit niciodata

#41
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
@djxhouse poate ar trebui sa mergi la un medic dentist, ideal unul adevarat.
Cum sa nu primesti bon?
Te duci cu sutele de lei dupa tine sau faci troc cu el?

#42
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Nici eu nu am primit vreodata bon de la stomatolog.  Chiar as fi curios cati au primit asa ceva ....

#43
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Nu dau spaga/atentii. de regula acesti medici sunt parteneri, nu sunt platiti de patron

#44
ketchup11

ketchup11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.08.2021
Mai repede sa mi faca ei reducere,la ce criza este in perioada asta.Niciodata nu o sa dau spaga nicaieri,nu doar la dentist.

#45
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Exista si unele cabinete unde pur si simplu ei sunt angajati si primesc salariu. O prietena a fost asa cativa ani pana a strans suficient cash incat sa isi deschida propriul cabinet.

Nu am o estimare insa cred ca vreo 90% din ei sunt proprii lor patroni. Desigur ca le poti da spaga, daca chiar iti face placere. Poate dai de vreo tipa draguta si o inviti la restaurant. Ce e rau in asta ? Sau poate pleci cu ea in Maldive. etc.

#46
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

View Postdanctes, on 03 ianuarie 2022 - 16:14, said:

La multi ani tuturor si multumesc pentru opinii.

Ma duc la o clinica dentara care are 4 cabinete cu 4 medici stomatologi. La sfarsit, mi se da un bon cu care se plateste la receptie.

Ar trebui sa dau spaga medicului si asistentei?

De obicei, intr-o astfel de clinica, medicii sunt angajatii firmei respective sau platesc chirie ca sa practice acolo si sunt independenti?
La stomatologi nu se da spaga, toti sunt privati, unii in propriile cabinete, altii sunt angajatii unora mai smecheri care au prins cheag si au cabinete/clinici.
Nu mai exista stomatologie de stat in afara de spitalul ala de pe Plevnei, de chirurgie oro maxilo faciala (traumatisme cranio faciale, tumori facio cervicale, luxatii dentare, afectiuni ale glandelor salivare, bla) si ceva la spitalul militar, cu aceleasi caracteristici, pentru personalul militar. Adica nu trateaza carii, nu pun implanturi, si alte chestii din astea.
Ala civil are, parca, si-o policlinica pe Eforie, cateva cabinete, dar nu stiu cu ce se ocupa, e super aglomerat si oricum medicii de acolo banuiesc ca au propriile lor cabinete, deci tot la privat ajungi...asta in Bucuresti, nu stiu in tara cum o fi.
Un implant bun e cam 100 de euro la distribuitor dar nu-l gasesti la mai putin de 350 de euro in cabinete, insa cel mai probabil pe la 400.
La 400% adaos, ce spaga sa mai dai ?!
Aaa...sunt poate cazuri in care cabinetul, medicul, are contract cu Casa de Asigurari, si te ajuta sa decontezi ceva, dar ma indoiesc, fiindca aia au doar cateva proceduri listate si dau in general cam 60% din pretul stabilit de ei, nu din cel al cabinetului (care este oricum mai mare), pentru adulti. Deci pana la urma pentru ce sa dai ?! Plus ca nu stau deloc bine cu banii. Dar in fine, poate o fi vreo speta...
Dincolo de asta, daca ai tu placere si esti super multumit, te poti duce la sfarsit cu un carton de prajituri, sau cu un buchet de flori, dar altfel...n-ai de ce.

Edited by worldwide, 05 January 2022 - 08:12.


#47
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

View PostSmurfK, on 03 ianuarie 2022 - 16:40, said:

Dar și la stat plătiți consultația și tratamentul, doar că prin alt sistem. Pe logica asta, de ce dați șpagă acolo și nu în partea cealaltă? Justificarea e ceva de genul "acolo dau că plătesc cu cardul, aici nu dau că plătesc cu banii jos".
La stat platesti niste tarife "mici", la privat platesti niste tarife "nesimtite".
Observa ca am pus ghilimele la ambele tarife.
In plus 90% din "privati" sunt cam Posted Image  cu statul, de la bani pana la folosirea infrastructurii de stat, desi ei clameaza ca sunt privati.

#48
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postdanctes, on 03 ianuarie 2022 - 16:14, said:

La multi ani tuturor si multumesc pentru opinii.

Ma duc la o clinica dentara care are 4 cabinete cu 4 medici stomatologi. La sfarsit, mi se da un bon cu care se plateste la receptie.

Ar trebui sa dau spaga medicului si asistentei?

De obicei, intr-o astfel de clinica, medicii sunt angajatii firmei respective sau platesc chirie ca sa practice acolo si sunt independenti?

De obicei nu dau spaga la stomatologi pentru ca, pana acum, am fost doar la cabinete unde era un singur medic in propriul sau cabinet si ma gandeam ca preturile le face singur si venitul se bazeaza pe reputatia cabinetului. Aici mi s-a parut ca la final conversatia a coborat in tonalitate si ma gandesc ca poate asteptau spaga.

Cum dreaq sa dai spaga la dentist? Nu exista, doar daca e vreun ratat tupeist , dar nu am auzit. Concurenta si asa e mare, e interesul meu sa folosesc cele mai bune materiale lucrarea sa fie estetica si functionala iar clientul sa fie multumit, si asa lucrarile sunt scumpe ca dracu'. Eu, cel putin, vreau sa fiu prezent la probe, daca nu se poate, poze din toate unghiurile iar lucrarea finala, indiferent daca e fixa sau proteza mobila trebuie sa fie in concordanta cu fizionomia. Din cauza unei lucrari prost facute, nefunctionala, pe langa probleme de stomac si probleme bucale, daca e si inestetica poti da intr-o depresie urata de tot. Nu stiu cum sunt restul , pe mine ma intereseaza sa am pret mediu, lucrari bune si constant de lucru.
Oricum aici trebuie tinuta minte o chestie- in domeniul asta nu exista IEFTIN, RAPID si FRUMOS. Trebuie sa alegi doar doua dintre ele.
Oricum , de spaga la dentist nu am auzit, cel putin in zona mea.

Edited by daniMMM, 07 January 2022 - 18:23.


#49
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
daca platesti cu cardul automat trebuie sa dea bon din cititorul de card. plus poti cere pe email(sau imprimanta daca au acolo, ceri si "parafa" pe ea), invoice pt decontare etc..

pt lucrari mai mari ar trebui sa faca si reduceri chiar.

Edited by 207cc, 20 January 2022 - 22:29.


#50
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postdanctes, on 03 ianuarie 2022 - 16:14, said:

La multi ani tuturor si multumesc pentru opinii.
La multi ani.
Esti un sclav.
Cu placere.

#51
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021

View Postdanctes, on 03 ianuarie 2022 - 16:34, said:

@eiffel Nu stiu si am nevoie de raspunsuri fara loc de interpretare, nu de alte intrebari care pot fi sarcastice sau nu. Inteleg ca raspunsul ca raspunsul e 99% "nu da, ca nu e nevoie", dar totusi vreau si acel 1% ca sa fiu si eu 100% destins, nu 99%. Posted Image)
Eu sunt 1%.
Reper,
Cabinet particular de acupunctura si alte tratamente alternative. Toata lumea ofera cate ceva nu numai medicului, dar si asistentei, si nu o singura data. Ba la medic ei deschid usa cu capul.
Nu stiu ce sa zic, de ce o fac, or sti ei ceva!?
Medicul respectiv are succes, nu duce lipsa de pacienti.
Nu zic, romanul a ramas cu metehne din vremurile acelea insa, experienta de viata m-a invatat sa nu ignor ceea ce pare initial o prostie, mai ales daca asa e obiceiul locului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate