Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Etoro reține 30% impozit pe dividendele din SUA

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Nevrax18

Nevrax18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 15.06.2011
Salut! Am observat recent că etoro reține 30% impozit pe dividendele primite pt acțiunile din SUA, când ar trebui să rețină doar 10% pt cetățenii români.

Quote

Astfel, daca pentru dividendele primite v-a fost retinut impozit in SUA (din informatiile noastre SUA retine impozit pentru veniturile realizate de nerezidenti in SUA), potrivit legislatiei din SUA, se vor aplica prevederile Conventiei de evitare a dublei impuneri incheiata intre Romania si SUA.
In Conventia pentru evitarea dublei impuneri incheiata intre cele 2 state, aprobata prin Decretul nr. 238/1974 se stipuleaza, la art. 10, ca impozitul retinut nu poate depasi 10%. Aceasta inseamna ca, pentru dividendele incasate, este posibil ca SUA sa va fi retinut un impozit de 10%.

Sursa: https://contabilul.m...atii-apars.html

Nu mai rețin exact, dar cred că atunci când mi-am făcut cont am completat formular W-8BEN, care ar trebui (teoretic) să înștiințeze etoro că trebuie să rețină doar 10%.


A mai observat cineva acest lucru? Știți cumva care ar fi pașii pt remedierea situației?

#2
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
La etoro nu ai sa reusesti niciodata sa obtii acel 10%. Pentru ca ei cumpara actiunile in numele tau, dar cumva le tin in Cipru. Am cont la ei de 6 luni, dar nu sunt multumit de ei, ca sunt scarbosi la felul cum te ciupesc. Doar la sume foarte mari, iesi cat de cat ok cu ei.

Eu am inceput la ei, trimitand 500 USD din contul meu USD in contul lor USD. Au ajuns 470. Apoi spreadurile lor sunt diferite decat cotatiile reale ale pietei.

Deci, mai departe nu mai arunc bani la ei, caut alte variante.

#3
Nevrax18

Nevrax18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 15.06.2011

View Postbluesnake, on 03 ianuarie 2022 - 16:21, said:

Eu am inceput la ei, trimitand 500 USD din contul meu USD in contul lor USD. Au ajuns 470.

Am pățit și eu asta și de atunci nu am mai folosit wire transfer.

View Postbluesnake, on 03 ianuarie 2022 - 16:21, said:

La etoro nu ai sa reusesti niciodata sa obtii acel 10%. Pentru ca ei cumpara actiunile in numele tau, dar cumva le tin in Cipru. Am cont la ei de 6 luni, dar nu sunt multumit de ei, ca sunt scarbosi la felul cum te ciupesc. Doar la sume foarte mari, iesi cat de cat ok cu ei.

Aici nu știu exact cum e, dar știut că pt acțiunile care nu sunt CFDs, chiar tu ești proprietarul lor.
Și eu mă gândesc să mă reorientez către Interactive Brokers, deși au ceva taxe, măcar nu au spread și sunt un broker serios.

#4
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
apropo, stie cineva daca la tradeville tu esti proprietarul sau tot asa ei cumpara actiunile in numele tau?

#5
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,035
  • Înscris: 10.04.2006
La nici un broker din categoria 'gratis/gratuit' nu ai actiuni in numele tau.

#6
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
La XTB esti proprietar

#7
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
chestia e ca as vrea sa cumpar niste actiuni la firma la care lucrez si inainte de a cumpara trebuie sa completez o hartie cu cate actiuni vreau sa cumpar si apoi sa primesc o aprobare formala pe mail.
daca nu detin sau nu apar eu ca detinator al actiunilor as putea face achzitia absolut oricand, dar daca apar ca detinator al actiunilor atunci trebuie sa astept intai aprobarea asta pe mail si abia apoi pot cumpara/vinde actiunile.

#8
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006

View PostNevrax18, on 03 ianuarie 2022 - 16:30, said:


Am pățit și eu asta și de atunci nu am mai folosit wire transfer.


Pai si ce folosesti in loc ?

#9
Nevrax18

Nevrax18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 15.06.2011

View Postbluesnake, on 03 ianuarie 2022 - 17:55, said:

Pai si ce folosesti in loc ?

Folosesc paypal.

#10
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postbluesnake, on 03 ianuarie 2022 - 17:55, said:

Pai si ce folosesti in loc ?
Cont in USD cu card atasat. Transferi fara pierderi/conversii spre/dinspre eToro.

#11
Nevrax18

Nevrax18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 15.06.2011
La ce bancă ai cont în USD cu card atașat? Eu am cont în USD la ING, însă nu pot să atașez card. Am doar IBAN.

#12
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View PostNevrax18, on 03 ianuarie 2022 - 21:50, said:

La ce bancă ai cont în USD cu card atașat? Eu am cont în USD la ING, însă nu pot să atașez card. Am doar IBAN.
Raiffeisen.

#13
Nevrax18

Nevrax18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 15.06.2011
Am trimis și un mesaj către ei, legat de problema din acest topic. Au răspuns destul de sec, cum că nu e problema lor.

Quote

https://www.etoro.co...m-my-dividends/

Kindly note that we are not responsible for administering any tax reduction based on your local treaty with the US in regards to trading US Stocks. Any tax obligations and benefits need to be filed for on the local level with your regional authority.

Please note that the W-8BEN form is collected as a mandatory compliance requirement in accordance with eToro’s Qualified Intermediary agreement in place with the US IRS.
Currently, Part I and III must be completed and signed before you can buy any US stock on the eToro platform. Upon expiry and/or change of your circumstances, an updated form should be provided.
Part II (claim of tax treaty benefits) of the form is optional as we currently withhold 30% on US stocks' dividend payments. This may change in the future and we will keep you posted on any relevant updates.


#14
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005

View Postcarturarulobosit, on 03 ianuarie 2022 - 17:20, said:

La XTB esti proprietar

Nici la XTB nu esti proprietar.

Rather, most stocks these days are held in the “street name” of the broker, rather than under the name of any particular investor

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate