Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Reconstructie casa Ialomita

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
bogdangabriel1

bogdangabriel1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.01.2022
Salut! Am montat niste prize in casa veche si am fost cam socat sa aflu care au fost cheltuielile din partea electricianului. Pun si poze cu ce s-a facut dar ar fi 6 prize ca cea din imagine - pentru care s-ar fi folosit 60 de metri de cablu desi mie mi se pare excesiv, dar sa zicem totusi ca astia sunt pentru ca nu ma pricep. S-a pus tablou nou cu sigurante si 3 fasunguri. Costul materialelor: 850 de lei, manopera: 350 de lei. Mie mi s-au parut ambele foarte scumpe. Ce parere aveti?

Attached File  WhatsApp Image 2022-01-31 at 13.11.24.jpeg   108.77K   63 downloads
Attached File  WhatsApp Image 2022-01-31 at 12.48.23.jpeg   160.49K   61 downloads
Attached File  WhatsApp Image 2022-01-31 at 13.48.52.jpeg   119.13K   56 downloads

#20
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

View Postbogdangabriel1, on 03 februarie 2022 - 20:44, said:

Costul materialelor: 850 de lei, manopera: 350 de lei. Mie mi s-au parut ambele foarte scumpe.

Costul aproximativ al materialelor il poti afla usor vizitand 1-2 magazine DIY.
Costul manoperei nu cred ca este mare avand in vedere ca ziua respectiva electricianu a pierdut-o la tine, si probabil nu a mai facut nimic altceva.  Daca scazi din suma respectiva costurile ( carburant pentru deplasare, intretinere si taxe masina, amortizare scule, etc. ), si inmultesti cu 22-23 ( numarul de zile lucratoare dintr-o luna ), o sa vezi ca electricianul tau nu se imbogateste de pe urma ta. Posted Image

#21
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 20.09.2007

View Postbogdangabriel1, on 03 februarie 2022 - 20:44, said:

Salut! Am montat niste prize in casa veche si am fost cam socat sa aflu care au fost cheltuielile din partea electricianului. Pun si poze cu ce s-a facut dar ar fi 6 prize ca cea din imagine - pentru care s-ar fi folosit 60 de metri de cablu desi mie mi se pare excesiv, dar sa zicem totusi ca astia sunt pentru ca nu ma pricep. S-a pus tablou nou cu sigurante si 3 fasunguri. Costul materialelor: 850 de lei, manopera: 350 de lei. Mie mi s-au parut ambele foarte scumpe. Ce parere aveti?

Attachment WhatsApp Image 2022-01-31 at 13.11.24.jpeg
Attachment WhatsApp Image 2022-01-31 at 12.48.23.jpeg
Attachment WhatsApp Image 2022-01-31 at 13.48.52.jpeg

Cu manopera de 350 lei pentru 6 prize + 3 lumini, electricianul respectiv e muritor de foame. Tabloul nu pare echipat corespunzator, nu vad nici urma de protectie diferentiala, cablul nu se vede bine din poze, dar daca e MYYM (alb flexibil), e cablu de prelungitor, nu cablu pentru montat in instalatii fixe, deci nu e ok deloc.

#22
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Citesc subiectul si imi pare dragut doar ca ma gandesc la:

1 - Care este scopul casutei? Sa va mutati in ea? Ca citeam ceva de economisit ceva bani pe chirie si apoi ca familia doreste un dormitor.
2 - Cea ce ai tu acolo sunt materiale traditionale. Daca pui termopane si tu nu ai scurgere la acoperis, apa nu o sa aiba pe unde sa se evapore.
Deci pui termopane - terbuie sa pui scurgere pe casa.
Nu pui termopane - merge si asa.
3 - Incalzirea pe lemne?
4 - Da, poti construi inca o anexa lipita de casa, conteaza cum o sa o faci. Daca o faci separata de casa si doar spargi pentru o usa sau o faci cumva cu modificat acoperisul.
Parerea mea ca mai bineo faci ca pe o anexa fara sa modifici ceva laacoperisul existent.

Este un proiect interesant dar financiar nu prea se justifica.

Partea de electrica, tinand cont ca este pe la tara, tinand cont ca a pozat cateva fire si a montat un tablou normal de curent, fara cine stie ce protectie, preturile sunt ok.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate