Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Reconstructie casa Ialomita

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
bogdangabriel1

bogdangabriel1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.01.2022
Salut,

Am citit un jurnal de constructie de aici si mi-a placut, m-a incurajat sa continui si ca nu e imposibil. Povestea ar fi asa: am cumparat un teren maricel (1800mp) cu o casa batraneasca pe el. Casa este locuibila la limita:

Attached File  269151460_1099161824209912_4608429999062952708_n.jpg   152.09K   222 downloads
Attached File  264448499_1348686278887295_5430253052303099157_n.png   1.17MB   225 downloads

Ideea este ca nu vreau sa fac vreun credit ci sa construiesc pe parcurs si cu cat se poate fara vreun contractor - tata e meserias. Eu locuiesc in Bucuresti momentan dar as vrea sa ma mut acolo pentru a mai economisi banii pe chirie, in speranta ca supravietuiesc fara baie si bucatarie moderne.

Pe langa asta, planul ar fi sa demolam o parte din vechea casa - mai exact asa zisa prelungire, care este destul de degradata. In locul iei sa construim o parte din casa - strictul necesar: baie, si bucatarie-living. Ulterior, poate la anul, demolat restul de casa si construit pe locul ei(imi doresc eu asemanator) camere noi, spatioase, poate cu mansarda.

Attached File  264039219_942747069987645_4079107943579672633_n.png   29.92K   211 downloads

Ce parere aveti de acest plan? Are ceva ca se construieste partial, ca se toarna doar jumatate din fundatie?

Expertiza noastra cred ca este mai mult pe constructia clasica din beton, bca, etc. As fi preferat constructia pe structura de lemn insa am tot cautat ghiduri si informatii in romana dar nu prea am gasit.. in stilul DIY. Orice info e apreciata Posted Image

Multumesc!

#2
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007
In niciun caz lemn DIY.
Planul este bun, toarna fundatie calumea.

#3
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
demoleaza totul si reconstruieste de la zero. iesi mai ieftin decat sa consolidezi chestia aia.

#4
bogdangabriel1

bogdangabriel1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.01.2022

View Postmihai93, on 03 ianuarie 2022 - 15:46, said:

In niciun caz lemn DIY.
Planul este bun, toarna fundatie calumea.

Poate DIY nu e cel mai fericit termen.. Dar de ce "in niciun caz?" Sincer ma gandeam ca e mult mai usor decat zidaria clasica, doar ca trebuie sa cunosti anumite lucruri. Speranta mea e ca era mai rapid si mai ieftin..

View Postrex, on 03 ianuarie 2022 - 15:54, said:

demoleaza totul si reconstruieste de la zero. iesi mai ieftin decat sa consolidezi chestia aia.

Asta e si planul meu, nu s-a pus niciodata problema consolidarii.

#5
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postbogdangabriel1, on 03 ianuarie 2022 - 16:06, said:

Asta e si planul meu, nu s-a pus niciodata problema consolidarii.

atunci scoate autorizatia de demolare, cauta un buldozer sau excavator si sport la treaba, ca in cateva ore n-ai ce face acolo.

#6
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,165
  • Înscris: 06.10.2019

View Postbogdangabriel1, on 03 ianuarie 2022 - 14:23, said:

Ideea este ca nu vreau sa fac vreun credit ci sa construiesc pe parcurs si cu cat se poate fara vreun contractor - tata e meserias. Eu locuiesc in Bucuresti momentan dar as vrea sa ma mut acolo pentru a mai economisi banii pe chirie, in speranta ca supravietuiesc fara baie si bucatarie moderne.

Ideea este ca daca nu ai bani pusi deoparte, si nu vrei sa faci nici credit, o sa iti traiesti tineretea " carpind" continuu la o constructie.
De ce nu faci un credit gen Prima Casa, iti faci o casa ca lumea ( noua de la  A la Z ), dupa care rambursezi creditul anticipat. Chiar daca vei avea rate, cand ajungi acasa si vezi totul nou, functional si aranjat, o sa simti ca merita !

#7
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007

View Postbogdangabriel1, on 03 ianuarie 2022 - 16:06, said:

Poate DIY nu e cel mai fericit termen.. Dar de ce "in niciun caz?" Sincer ma gandeam ca e mult mai usor decat zidaria clasica, doar ca trebuie sa cunosti anumite lucruri. Speranta mea e ca era mai rapid si mai ieftin..

Lemnul de aici nu se compara cu US de exemplu, unde se construiesc case din lemn. Lemnul trebuie sa fie uscat, tratat si ajunge mult mai scump decat zidaria clasica

#8
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Ceri autorizatie de modernizare si dupa ce o obti , dai jos toata sandramaua si o iei de la zero. Daca iti vine control zici ca a cazut singura cand te-ai apucat de consolidare si n-ai treaba Posted Image
Faci fundatie si casa parter din BCA de 50cm ytong si nu mai ai treaba cu termoizolatii la ziduri , doar la pardoseala si tavan/pod.

Edited by BaXXXon, 03 January 2022 - 17:10.


#9
bogdangabriel1

bogdangabriel1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.01.2022

View Postrex, on 03 ianuarie 2022 - 16:44, said:


atunci scoate autorizatia de demolare, cauta un buldozer sau excavator si sport la treaba, ca in cateva ore n-ai ce face acolo.

Cam asa :D

View Postrazvan-softpedia, on 03 ianuarie 2022 - 17:00, said:


Ideea este ca daca nu ai bani pusi deoparte, si nu vrei sa faci nici credit, o sa iti traiesti tineretea " carpind" continuu la o constructie.
De ce nu faci un credit gen Prima Casa, iti faci o casa ca lumea ( noua de la  A la Z ), dupa care rambursezi creditul anticipat. Chiar daca vei avea rate, cand ajungi acasa si vezi totul nou, functional si aranjat, o sa simti ca merita !

Nu zici rau.. m-am tot gandit si tot gandit.. si ma mai gandesc Posted Image

View Postmihai93, on 03 ianuarie 2022 - 17:09, said:

Lemnul de aici nu se compara cu US de exemplu, unde se construiesc case din lemn. Lemnul trebuie sa fie uscat, tratat si ajunge mult mai scump decat zidaria clasica

Inteleg, are sens.

View PostBaXXXon, on 03 ianuarie 2022 - 17:09, said:

Ceri autorizatie de modernizare si dupa ce o obti , dai jos toata sandramaua si o iei de la zero. Daca iti vine control zici ca a cazut singura cand te-ai apucat de consolidare si n-ai treaba Posted Image
Faci fundatie si casa parter din BCA de 50cm ytong si nu mai ai treaba cu termoizolatii la ziduri , doar la pardoseala si tavan/pod.

Mi-a mai zis cineva de acest tip de bca. Iau in calcul, merci.

#10
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007

View PostBaXXXon, on 03 ianuarie 2022 - 17:09, said:

Ceri autorizatie de modernizare si dupa ce o obti , dai jos toata sandramaua si o iei de la zero. Daca iti vine control zici ca a cazut singura cand te-ai apucat de consolidare si n-ai treaba Posted Image
Faci fundatie si casa parter din BCA de 50cm ytong si nu mai ai treaba cu termoizolatii la ziduri , doar la pardoseala si tavan/pod.

Autorizatie de reconstructie. Nu demola nimic!!

#11
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 13.04.2006
Parca se numea " de consolidare si modernizare "

#12
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postautom2, on 03 ianuarie 2022 - 17:45, said:

Autorizatie de reconstructie. Nu demola nimic!!
Nu se mai da asa ceva , nici de demolare din ce stiu , de aia ziceam de modernizare si ( consolidare vorba colegului).

#13
bogdangabriel1

bogdangabriel1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.01.2022
O sa vad la primarie ca sigur stiu ei ce sa imi dea, e satul plin doar de case noi si renovate. Momentan astept sa semnez contractul de cumparare pe saptamana viitoare :D

#14
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Exagerzi, nu sunt toate noi si/sau renovate. Daca nu ma insel zona aceea se cam inunda cand sunt precipitatii abundente. Te-ai uitat in WC-ul din curte(banuiesc ca are) unde e nivelul apei acum?

Te-ai intrebat de ce nu ai vecini peste drum?

#15
bogdangabriel1

bogdangabriel1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.01.2022

View Postdicdobre, on 03 ianuarie 2022 - 22:10, said:

Exagerzi, nu sunt toate noi si/sau renovate. Daca nu ma insel zona aceea se cam inunda cand sunt precipitatii abundente. Te-ai uitat in WC-ul din curte(banuiesc ca are) unde e nivelul apei acum?

Te-ai intrebat de ce nu ai vecini peste drum?

Nu am zis ca sunt toate noi, ci ca sunt multe. De aici sunt bunicii mei, casa lor a fost la o strada distanta. Nu au fost niciodata inundatii. Sunt cateva locuri de teren in fata fara case, cultivat, apoi incep iar casele. E o zona intr-adevar unde sunt probleme cu apa, dar destul de departe.

#16
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007

View Postbogdangabriel1, on 03 ianuarie 2022 - 21:10, said:

O sa vad la primarie ca sigur stiu ei ce sa imi dea, e satul plin doar de case noi si renovate. Momentan astept sa semnez contractul de cumparare pe saptamana viitoare Posted Image

Nu ,,vedea,, nimic la primarie, le dai idei si vor intelege ca esti o ,,vaca,,buna de muls.

Cauta un pic prin zona ta un arhitect/urbanist  cu experienta in activitati din acestea.

#17
bogdangabriel1

bogdangabriel1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.01.2022
Am semnat azi la notar, am fost la primarie pt trecerea impozitului, am fost si la enel si am facut contract. Am mai aruncat si din boarfe si alte lucruri vechi.. Astept sa vad vara privelistea de pe deal..
Attached File  IMG_20220113_164144.jpg   197.58K   59 downloads
Attached File  IMG_20220113_141134_1.jpg   445.71K   71 downloads
Attached File  IMG_20220113_141545.jpg   724.15K   79 downloads
Attached File  IMG_20220113_110143.jpg   504.37K   83 downloads

#18
bogdangabriel1

bogdangabriel1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.01.2022
Consiliul familial a decis ca trebuie sa mai adaugam un dormitor. Tot invart planurile si le invart. Ce parere aveti? Sare ceva gresit in ochi?

Am incercat sa folosesc spatiul cat mai eficient. Ideea a fost sa tin acea usa pe stanga pentru o viitoare extindere. Am incercat sa las loc in baie pentru un boiler pe lemne(am vazut la niste rude si mi-a placut). Am pus soba aia cam in mijlocul camerei dar m-am gandit ca poate fi frumos ca design si delimiteaza zonele de living si bucatarie. Mi-a placut mie sa fie intrarea orientata asa spre fundul curtii. Mobila de pe programul asta de editare ma face cam confuz, o fi bine?

Attached File  Capture3.PNG   731.86K   59 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate