Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ați fost Șoim al Patriei, Pionier, U.T.C-ist (U.T.M.-ist)

* - - - - 10 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#55
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001

View PostFlat, on 03 ianuarie 2022 - 15:42, said:



nu.. deloc
eram doar cel mai deștept din toți ăia din școală

contrar aparențelor, comuniștii chiar păstrau o rigoare și o ierarhie în societate...  medicii, inginerii, profesorii, erau respectați

Ai uitat de măcelărie, aprozaristi, etc ... ca deh aprozaristi făcea bine la silueta sa ai la cine apela ptr ceva de mâncare.
Sistemul era putred și ticăloșiat, promova lingaii si oamenii fără caracter, iar efectele se vad si acum ...

Despre cei "promovați ... erau mai degrabă obedienți și pupincuristi ... dar daca tii tu musai să te consideri ca erai destept eu nu te contrazic.

Edited by Tarzy, 03 January 2022 - 19:14.


#56
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Eu tocmai soim al patriei nu am fost. Pe vremea aia eram doar gradinar (de gradinita). In schimb m-au facut pioner si utecist. Ca pioner, am fost chiar comandant de grupa. M-au facut datorita notelor, eram undeva al doilea, al treilea din clasa.

#57
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011
Eu am fost pionier cu șnur galben și 2 rânduri de trese pe umăr. Mai aveam în clasă o tocilară care avea șnur albastru deschis. În tot liceul erau vreo 2 olimpici care aveau șnur albastru închis dacă nu mă înșeală memoria, iar pe unul îl chema Pintilie Lucian. Am ținut minte cum îl chema pentru că auzisem de marele regizor.

#58
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002

View PostTarzy, on 03 ianuarie 2022 - 19:08, said:

Despre cei "promovați ... erau mai degrabă obedienți și pupincuristi ...

Hehehe, asta e mai degraba adevarat in Romania de azi Posted Image

#59
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001

View PostNinja, on 03 ianuarie 2022 - 20:08, said:



Hehehe, asta e mai degraba adevarat in Romania de azi Posted Image

Din pacate ai dreptate ... avem si astazi nulitati pe cai mari ...

#60
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postloock, on 03 ianuarie 2022 - 16:10, said:

Cei cu snur colorat erau buni la invatatura, si in general erau de treaba si de gasca.
Am avut colegi de clasa care aveau si albastru, ba chiar si albastru deschis pe langa galben si rosu. Erau cu premii pe tara la olimpiade de romana, matematica si fizica, chiar si din cei care aveau doar rosu - era clasa de supradotati, dar in anii '80 erau amestecati, doar 25% ( 8-9 elevi) erau supradotati, in rest mediocrii 65% si submediocrii 10%.
Nu toti supradotatii aveau snur si premii, ba chiar cei cu IQ foarte mare nu-si pierdeau vremea cu astfel de meschinarii. M-a amuzat ca o colega care avea 10 pe linie si premiul intai pe tara la roamana si matematica, avea si snur albastru si galben, si era scutita de examene la aceste materii pt. intrare la liceu, a tinut totusi sa dea examen si a luat doar 8,70 la romana...
  ca de obicei scrii povesti aiurea, fara legatura cu realitatea! Snururile respective nu aveau nici o legatura cu olimpiadele. intr-o clasa ersu 3 comandanti de grupa si un comandant de detasament, cel din urma avind snur galben! Plus loctiitorul comandantului unitartii, deci unul singur, pe intreaga scoala, comandantul fiind cadru didactic!

#61
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,391
  • Înscris: 14.10.2008
Nu am fost datorita faptului ca sunt nascut pe 27.07.1985 si deci la Revolutie aveam doar 4 anisori. Fratele meu e nascut in 1979 si a prins pionieratul, uita mereu cravata de pionier acasa si tovarasa invatatoare il trimetea sa o ia.

#62
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006
Si vezi ca i-a folosit fratelui? are familie, copii, maninca ce vrea si cind vrea, nu noaptea pe furis, asteapta sa primeasca o mostenire...

#63
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,391
  • Înscris: 14.10.2008
Suntem foarte diferiti. Atat de diferiti incat a glumit cu "sper ca suntem frati". Dar dupa aia cand a vazut ca fiul sau seamana cu mine, s-a luat cu mainile de cap. Posted Image

#64
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,954
  • Înscris: 27.05.2010

View PostNeaceasca85, on 03 ianuarie 2022 - 20:59, said:

Fratele meu e nascut in 1979 si a prins pionieratul, uita mereu cravata de pionier acasa si tovarasa invatatoare il trimetea sa o ia.

Da, era o scuza excelenta sa poti absenta motivat de la ore.

#65
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,948
  • Înscris: 17.01.2012
pionier
apoi brigadier
în utc nu m-au invitat
apoi a murit tiranu'
:P

#66
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View PostFlat, on 03 ianuarie 2022 - 14:27, said:

roșu era cel mai "slab", erau 3 în clasă și fiecare era șef pe rândul lui.. deci comandant de rând
galben era unul pe clasă
și albastru unul pe școală cu un locțiitor bleu, deci ăștia erau cei mai buni la învățătură din acea școală

Sau aia mai pilosi.
Din trei comandanti de grupa (sau rand) una era cu tac'su la secu, al doilea ii cara ma-sa bluji dirigintei iar ma-sa lu' al treilea facea parte din grupul de "'duamne" care forfaiau pe langa diriginta.
Comandantul de clasa, tot pilos (tac-su colonel si ma-sa pe la partid), bagau la meditatii la el pana se umfla ca un balon.
Era sa crape cand l-am luat la fizica si la chimie Posted Image si apoi la olimpiada de limba romana.Posted Image
Mai nasol a fost cand m-au facut utecist in clasa a 8-a ca eram olimpic; scoala n-avea organizatie utc asa ca ceremonia s-a organizat la liceul pedagogic.
Cand am intrat in aula unde s-a tinut sedinta mi s-au inmuiat picioarele, vreo 150 de gagici care belesc ochii la tine cu fooarte mare atentie (erau si cativa bajeti, dar in masa aia erau deja emasculati). Nici acum nu-mi aduc aminte cum am reusit sa citesc juramantul...Posted Image

Edited by FatCat33, 04 January 2022 - 02:57.


#67
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 03 ianuarie 2022 - 14:04, said:


Eu am ajuns să fiu doar Şoim al Patriei

Inca putin si iti puneau si arma-n mana.

#68
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 11.10.2006
Soim si apoi pionier, bineinteles tot la Doftana Posted Image (locatia nu-mi era straina, o descoperisem in romanul Clocote  - nu ca ar fi ceva dar prin clasa a IV-a devoram romane de razboi, inclusiv "Dictionar de lagar" al lui Oliver Lustig si "Cinci ani la Auschwitz" al lui W.. Kielar). Dupa ceremonie, "tratatia" a avut loc la Cabana Cota 1500.
Organizatia Soimii Patriei a fost infiintata in 1976 https://ro.wikipedia...2;oimii_Patriei
Tot in acelasi an au fost aduse unele modificari de fond sau forma ale Organizatiei Pionierilor - apare "cravata rosie cu tricolor" si inelul de plastic ce inlocuieste nodul traditional (am fost singura tara din blocul comunist care a adoptat acest sistem, cu inel in loc de nod).

Edited by malmoth, 04 January 2022 - 03:56.


#69
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Di tăti.
Pionier roșu și galben.
Utecist cu numele, că nu mai știam pe unde am lăsat carnetul.

Le. Soim cred că n-am fost.

Edited by BloodRa, 04 January 2022 - 08:46.


#70
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,948
  • Înscris: 17.01.2012

View Postmalmoth, on 04 ianuarie 2022 - 03:55, said:

...nu ca ar fi ceva dar prin clasa a IV-a devoram romane de razboi, inclusiv ...



...sven hassel?

#71
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

View Posttytysor, on 03 ianuarie 2022 - 20:58, said:

...intr-o clasa ersu 3 comandanti de grupa si un comandant de detasament, cel din urma avind snur galben! Plus loctiitorul comandantului unitartii, deci unul singur, pe intreaga scoala, comandantul fiind cadru didactic!

Nu stiu de unde apare varianta cu "comandantul unitatii era cadru didactic" ... organizatia de pionieri avea un cadru didactic Comandant Instructor (snur alb) si  un comandant pionier (snur albastru inchis)plus loctiitori pionieri (snur albastru deschis), erau doi fiind unu de la 5-8 si unul de la 1-4 ... variantele acestea erau pe unitate scolara (scoala). In clasa erau 3 rosii de grupa si unul galben pe detasament. Apoi pe sector/localitate era alta organizatie care avea un "sef" dintre pionieri si un sef adult ...si asa mai departe pe municipiu/judet si apoi cel mai cel pe tara.

Pe tara ultima sefa a organizatiei a fost Poliana Cristescu (1985-1989) ... un pic sotia lui Nicu Ceausescu parca .... :)  ...pe ea am prins-o sefa la sedinte pe bucuresti si tara ...

#72
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Eu eram foarte decorat când eram pionier. Eram comandant de grupa și aveam câteva trese galbene și albastre pe care ni le dăduse diriginta fără vreo explicație sau apreciere. Pe lângă asta aveam decorații de la salvat sau protejat pădurea ca fusesem la o actiune de asta pe la pădurea Pustniciu. Amuzant e ca la vreo 30 de ani de la treaba asta cu pădurea am fost fix în același loc ca să protejam aceeași pădure dar de asta în rol mândru de corporatist.
Mai aveam decorații de la diverse concursuri. A mai făcut djl un topic identic probabil a uitat de el dar acolo pusese cineva și poze cu insigne le pionier ești.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate