Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfat achizitie apt Bucuresti Lujerului 2-3 camere

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020
Greseala mea, alea erau "design apartments",

2 camere la One sunt in jur de 112-122k + obligatoriu 1 loc de parcare 14-17k euro + TVA.

Dupa calculele mele sunt ~135-145k euro sau 135k daca platesc integral.


As lua aici sau la Ela Cotroceni/Best Residence chiar daca mi se pare mult pentru 2 camere doar daca as sti ca vor creste preturile. Sa astept 1-2 ani nu e problema, am unde sa stau. Problema ar fi sa ma trezesc peste 2-3 ani ca toate astea costa cu 20-30-40% mai mult...

#38
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Mi se pare interesant ca studiu de caz cand un user vine cu conceptii foarte clare de vreau "la lujerului sa fac 3-4 min pe jos pana la munca" si intr-un buget de 70-80k Eur si apoi ajunge aproape instant la 135-145k Eur. Daca nici aici nu se vede ca marketingul isi face datoria...nu mai zic nimic....

#39
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostAlexandru1992A, on 10 ianuarie 2022 - 15:48, said:

In zona 13 septembrie poti analiza si :
https://apartamentes...-septembrie-545
Nobu Residence
in zona pusa de ei nu se construiesti nimic. Stiu bine zona. Singura care e in constructie acum e pe Panduri, pana in biserica penticonstala (sau de care o fi ea) - au inceput lucrul de vreo 2 luni.
Inclin sa cred ca mai degraba e in zona dinspre Tudor Vladimirescu, dar acolo e dubioasa zona, destul de multe piei rosii

Edited by bogwol, 11 January 2022 - 14:38.


#40
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postthe_lion, on 11 ianuarie 2022 - 00:21, said:

Mi se pare interesant ca studiu de caz cand un user vine cu conceptii foarte clare de vreau "la lujerului sa fac 3-4 min pe jos pana la munca" si intr-un buget de 70-80k Eur si apoi ajunge aproape instant la 135-145k Eur. Daca nici aici nu se vede ca marketingul isi face datoria...nu mai zic nimic....


Eu zic o treaba: NU te uiti la case de 135k-145k cand spui "trebuie sa ajung la munca"

E clar ca nu ai facilitatea de a lucra de acasa si probabil nici nu ajungi la 1000 de euro/luna net
Dar te uiti la apartamente ... fie ele si de 80K

Probabil, noroc cu tati/mami care mai pun diferenta la ce da banca - ca altfel nu imi explic.

#41
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020

View PostM4V3RiCk_, on 11 ianuarie 2022 - 19:28, said:


Eu zic o treaba: NU te uiti la case de 135k-145k cand spui "trebuie sa ajung la munca"

E clar ca nu ai facilitatea de a lucra de acasa si probabil nici nu ajungi la 1000 de euro/luna net
Dar te uiti la apartamente ... fie ele si de 80K

Probabil, noroc cu tati/mami care mai pun diferenta la ce da banca - ca altfel nu imi explic.

> nu e "trebuie" sa ajung, este mai greu de explicat, am spus generic "munca" ca sa nu intru in detalii, lucrez pentru o firma externa de acasa.

> castig de cateva ori pe atata.Nu m-a interesat deloc de imobiliare pana acuma si mi-am dat seama ca diferenta dintre un credit la un apt de 90 si unul de 130k e de ... 600 de ron..si daca al doilea in timp va avea o crestere mai mare se compenseaza in timp. Eu merg intotdeauna pe termen lung. Initial am zis sa aleg un loc unde sa stau, iar direct in zona Eroilor as fi economisit vreo 10 minute dar ar fi costat dublu, deci nu as fi vazut rostul, in schimb am observat ca pe langa noua statie de metrou construita preturile sunt relativ mai mici si ajung mult mai bine decat pe Lujerului, plus este o zona de viitor.

#42
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Da, castigam 3000+ de euro, luna - dar ne uitam sa cumparam la Lujerului - unde personal nu as da nici 2 bani.
Pomenesti de "mers la munca", dupa o dai la intors ca lucrezi de acasa.

Hai las-o dracu, ca nu m-am nascut ieri !

In fine, ia apartamentul ala de 150K+ euro, ca poate se scumpeste

https://romanialiber...mobile-in-2021/

Sunt sigur ca astia 700 000 care au tranzactionat case, terenuri, apartamente - le-au luat fix ca sa stea in ele / ori sa faca case pe teren.
Nu in speranta ca le vor inchiria la fraieri, sau ce combinatii mai viseaza ei.
De unde atatea fraieri, nu stiu.

Dar din ce vad, inca se gasesc.
Am un deja vu 2008 de numa numa !

Probabil esti prea tanara sa iti aduci aminte de vremurile alea.
Si atunci erau subiecte gen: "merita sa dau 35 000 de euro pe o garsnoniera confort 2 (20mp) in Ferentari" ?
Din astea.

La nici 6 luni a urmat colapsul economic.
Acum s-ar putea datora, preturilor la energie - dar chestii "neimportante" ptr majoritatea.

In fine, spor !
Banii tai, viata ta.

Edited by M4V3RiCk_, 11 January 2022 - 21:38.


#43
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020
Multumesc pentru raspuns!(pentru prima parte, nu sunt din Bucuresti, stau de aproximativ 2 luni si am spus job pentru ca pentru mine are importanta unui job)

#44
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

View PostMiimii, on 08 ianuarie 2022 - 22:08, said:

E la 10 ore de Politehnica/Eroilor, nu e nmic pe acolo inafara de un amarat de Metro si sunt vreo 15 minute pe jos pana la Metrou. Oriunde as vrea sa ma duc in Bucuresti as avea un handicap de vreo 15-30 de minute. De ce as face asta? Pe mien ma intereseaza sa fiu la 1-2 statii de Eroilor/Politehnicii.
Las ca o sa faca ND metroul ala urban si o sa mergi cu el spre centru, nu auzi?

Verdeata gasesti la cimitir, unde intri daca faci un AVC, dupa un numar de ore in trafic. Ai rabdare, nu e asa usor, iti trebuie vechime. Si loc, cumetre, trebuie achitat loc!

Edited by aaaa4567, 12 January 2022 - 01:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate