Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Sfat achizitie apt Bucuresti Lujerului 2-3 camere

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Ultimul apartamentul pare foarte bun, însă mie mi se pare un preț mic raportat la prețul mediu al zonei, mai ales că este vândut de o agenție, adică din prețul ăla mai scade vreo 2500 de euro care rămân la agenție, deci proprietarul rămâne cu circa 90.000 de euro - adică ori e mai departe de metrou, ori e la strada principala și e gălăgie, ori a spart pereți prin casa și mai durează vreo jumătate de an actele că să poată fi vândut etc.

Oricum, am văzut ca ai pus mai multe anunțuri, dar eu cred că degeaba întrebi oamenii aici pe forum deoarece ce cred eu sau altul este nerelevant, pentru că eu nu o sa locuiesc acolo, tu trebuie sa mergi efectiv acolo sa vezi ce îți place și ce nu.

#20
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,816
  • Înscris: 14.12.2019
Dacă e la nord de bulevard e ok zona pentru cartierul Militari și nu e deloc mic prețul, cu atât se vând și unele de 4 camere în aceeași zonă.

#21
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020

 bogwol, on 04 ianuarie 2022 - 07:18, said:

Nu te lua dupa ce zic "cunoscatorii"; orice zona are puncte mai bune si puncte mai rele. Din punctul meu de vedere, cauta ceva intr-o zona cu multe legaturi, de preferat si metrou in apropiere, astfel incat sa ai mobilitate cat mai mare atunci cand nu vrei sa te misti cu masina. Pe principiul "nu lua in Lujerului, ca poate lucrezi in 5 ani in Pipera" as spune si eu "nu lua in Pipera, ca poate in 5 ani lucrezi in UK"; asa cum spuneam, eu as lua in apropierea unor noduri de mijloace in comun (Gara de Nord - intr-o parte mai spalata, Eroilor - desi pe aici nu cred ca te incadrezi ca bani, Dristor, Obor, etc)
Despre apropierea de mall, e cu dus si intors: are avantaje (eu stau in aproiere de AFI, fac 15 minute de mers pe jos si in marea majoritate a timpului ma duc acolo pe jos sau cu tramvaiul - evit masina pt ca e jale cu parcarea acolo), dar asta inseamna si un pret mai mare de achizitie.
Despre sirene de ambulante, politie, etc, astea se pot intalni oriunde, dar la un moment dat te obisnuiesti - iti spun din experienta, stau langa o unitate de pompieri+SMURD; nici nu mai sesizez de multe ori sirenele - intra in normalitate (cam acelasi lucru cu cei care stau pe langa calea ferata).
Despre apartamentele cu centrala: ajuta, dar nu m-as limita doar la ele; contrar impresiei unora, nu sunt atat de dese pe cat se crede - as zice ca sunt pe undeva pe la 25-30% din total. Daca gasesti cu centrala - foarte bine, daca nu, nu as face un criteriu de eliminare
Salut,

Zona Lujerului-Poli-Eroilor sunt zonele care ma intereseaza

Pentru ultimele 2 nu am vazut anunturi de apartamente "normale"(2/3 camere mobilate decent 50-70 m^2...)

As merge pe 2 camere la Poli/Eroilor dar nu gasesc decat in blocuri vechi(inainte de 77') si fara centrala si la preturi chiar peste ce gasesc in Lujerului.


Asta este cam singura optiune gasita pe Eroilor sub 100k la 2/3 camere:
https://www.imobilia...moidusr=2719991

La Poli exista novum politehnica(pe la 103k euro 2 camere) insa nu stiu cat de calitative sunt.

#22
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020
https://korter.ro/re...dence-bucuresti

Ce spuneti de acest complex? E la cateva minute de metroul Grozavesti si imi convine chiar mai bine ca zona Lujerului/Poli si am optiunea de a alege cu 2 camere.

Eu momentan am unde sa stau in Bucuresti(pe eroilor), insa situatia e incerta in viitor( poate mai stau 1-2 ani) si as vrea ca ce cumpar sa pot inchiria intre timp.

Problema este ca personal nu am experienta cu blocurile noi, nu stiu la ce sa ma astept, fata de un bloc dupa 77'.

#23
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,510
  • Înscris: 02.09.2006

 altuser09, on 03 ianuarie 2022 - 08:26, said:

Nu stiu ce va rezerva viitorul celor cu centrale proprii (costuri) dar in sezonul friguros de acum e dezastru in privinta termoficarii in cartierul Drumul Taberei. De fapt situatia este aceeasi in tot Bucurestiul.
Lujerului este invecinat cu Drumul Taberei...
Io stau aproape de metrou Lujerului si pina acuma nu au fost probleme cu incalzirea sau apa calda! si sint mai friguros, nu am fite cu 21-23 de grade in casa ci 25-26! bloc turn, reabilitat relativ recent! zona s-a civilizat mult, iar accesul in restul orasului este facilitat de metrou si suficiente linii de transport in comun!
  sigur, pentru colegul nostru (stiti voi care) obsedat de vile, securisti si semnaturi de 4000 de euro lunar, zona este nefrecventabila!

 Neaceasca85, on 03 ianuarie 2022 - 01:57, said:

Indiscutabil cu centrala de apartament sau macar de bloc. In niciun caz la CMTEB. Ala trebuia sa nu mai existe demult. Asa cum alte orase nu mai au de 22 de ani.
Orasele, draga, orasele! orasele mari cam au inca CET-urile in functiune!

#24
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
E foarte proastă zona Lujerului. E fosta zonă muncitorească.

Edited by emeral, 08 January 2022 - 21:59.


#25
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 Miimii, on 03 ianuarie 2022 - 16:48, said:

N-are legatura cu ce spui tu.

Eu vreau doar sa-mi minimizez timpul pierdut. Nu dau doi bani pe verdeata, liniste, am stat si in centru unde treceau motocicletele si ambulantele non-stop si nu m-a afectat.


Minimizare timp pierdut cand vorbesti de Bucuresti. Ce gluma buna Posted Image
Daca nu dai 2 bani pe verdeata, ia-ti direct Militari Residence. E exact ce vrei: fara verdeata !

 emeral, on 08 ianuarie 2022 - 21:44, said:

E foarte proastă zona Lujerului. E fosta zonă muncitorească.


Lasa bre! Nu auzi ca noi astia care batem spre 40 de ani sau peste si nascuti aici, suntem niste "nestiutori"  ?!
Bine ca sunt mari stiutori, unii din curul Moldovei, Olteniei sau stiu eu ce sat uitat de lume de prin Baragan

Aia stiu mai bine cum e treaba in Bucuresti. Noi suntem niste amatori.

Dar cum, sa isi ia la Lujerului !

Acolo e leaganul civilizatiei bucurestene, ce stim noi astia...

Edited by M4V3RiCk_, 08 January 2022 - 22:18.


#26
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020

 M4V3RiCk_, on 08 ianuarie 2022 - 22:05, said:

Minimizare timp pierdut cand vorbesti de Bucuresti. Ce gluma buna Posted Image
Daca nu dai 2 bani pe verdeata, ia-ti direct Militari Residence. E exact ce vrei: fara verdeata !

E la 10 ore de Politehnica/Eroilor, nu e nmic pe acolo inafara de un amarat de Metro si sunt vreo 15 minute pe jos pana la Metrou. Oriunde as vrea sa ma duc in Bucuresti as avea un handicap de vreo 15-30 de minute. De ce as face asta? Pe mien ma intereseaza sa fiu la 1-2 statii de Eroilor/Politehnicii.

#27
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 tytysor, on 08 ianuarie 2022 - 21:14, said:

zona s-a civilizat mult, iar accesul in restul orasului este facilitat de metrou si suficiente linii de transport in comun!


Cred ca glumesti...

Intamplator am stat si in Cluj o saptamana.
Ba, e cateva nivele la civlizatie peste Bucuresti

In Bucuresti, inafara de Baneasa, Otopeni si ceva zona de nord - tot orasul e un mega jeg/ghetou.
Dar zonele enumerate sunt periferie si nu ne place.

Parerea mea.

 Miimii, on 08 ianuarie 2022 - 11:32, said:


Wow, ce poze pe calculator misto !
L-ai vazut in realitate?

Crede-ma, ca mi-ar fi sarit in ochi daca ar fi aratat asa - REAL.
https://korter.ro/re...schițele/28163


In realitate ce era aici...

https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Edited by M4V3RiCk_, 08 January 2022 - 22:26.


#28
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020
Da, mi-am dat seama dupa, insa nu pot edita postarile(fiind nou, banuiesc).

Ma rog, dupa cum am spus, prioritatile pentru mine sunt:
- minimizarea distantei pana la munca(intre Eroilor si Politehnicii)
- sa-l pot inchiria pentru 1-2-3 ani(momentan stau pe Eroilor fara chirie).

Nefiind din Bucuresti dureaza pana imi gasesc toate optiunile. De ieri am inceput sa iau in calcul in principal statia de metrou "Academia Militara", pentru ca e la o statie de Eroilor si pot merge si pe jos/cu masina/tramvaiul mult mai rapid decat daca as lua in Lujerului metroul(7 minute tramvai/4 masina vs vreo 15 pana ajung la metrou, astept, parcurg statiile si merg vreo 5 minute de la Eroilor).

Credeti ca merita sa iau in calcul si apartamentele care nu sunt fix langa metrou?Ma gandesc din punctul de vedere al darii in chirie intre timp.

Fix langa statia de metrou "Academia Militara" sub 120k euro cu 2 camere(bloc 77+) nu gasesc, insa gasesc destule asemanatoare daca as renunta la metrou si google maps imi spune ca as face 5-7 minute cu tramvaiul 122/226 pana la locul de munca la nevoie, ceea ce e mult mai bine decat imi poate oferi o zona ca Lujerului:

https://www.imobilia...al-galerie-mare

In exemplul de mai sus ar trebui sa renunt la metrou dar cu tramvaiul 122/226 as ajunge mai rapid, insa nu stiu cat de buna este zona dpv al chiriilor. Observ ca are access destul de rapid la destul de multe cladiri importante.

Edited by althea, 09 January 2022 - 16:10.


#29
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 Miimii, on 09 ianuarie 2022 - 12:45, said:

Nefiind din Bucuresti dureaza pana imi gasesc toate optiunile. De ieri am inceput sa iau in calcul in principal statia de metrou "Academia Militara", pentru ca e la o statie de Eroilor si pot merge si pe jos/cu masina/tramvaiul mult mai rapid decat daca as lua in Lujerului metroul(7 minute tramvai/4 masina vs vreo 15 pana ajung la metrou, astept, parcurg statiile si merg vreo 5 minute de la Eroilor).

Credeti ca merita sa iau in calcul si apartamentele care nu sunt fix langa metrou?Ma gandesc din punctul de vedere al darii in chirie intre timp.

Fix langa statia de metrou "Academia Militara" sub 120k euro cu 2 camere(bloc 77+) nu gasesc, insa gasesc destule asemanatoare daca as renunta la metrou si google maps imi spune ca as face 5-7 minute cu tramvaiul 122/226 pana la locul de munca la nevoie, ceea ce e mult mai bine decat imi poate oferi o zona ca Lujerului:

https://www.imobilia...al-galerie-mare

In exemplul de mai sus ar trebui sa renunt la metrou dar cu tramvaiul 122/226 as ajunge mai rapid, insa nu stiu cat de buna este zona dpv al chiriilor. Observ ca are access destul de rapid la destul de multe cladiri importante.

Eu cred ca zona Razoare (Academia militara) va fi in viitorul apropiat o zona (foarte) vanata, chiar daca este si aglomerata. Se vor construi in zona blocurile de lucuinte One (pe langa cladirile de birouri aproape finalizate), e construit de ceva ani complexul de la Golden Blitz. In schimb, in zona Panduri gasesti preturi decente la 2  camere, pe la 70-80k - vazusem acum ceva vreme). Zona scolii 146 e la 3 minute de mers pe jos de metrou.
122 si 226 sunt autobuze, nu tramvaie, dar da, de la Razoare spre centru sunt o groaza de autobuze, troleee si chiar si tramvaie. Stau in apropiere si stiu bine zona.

Ce ai pus tu in link e departe de Academia Militara (ma rog, vreo 15-20 min de mers pe jos) , zona respectiva e mai mult de case iar zona este mai "inchisa la culoare" cu exceptia blocurilor de la 13 Septembrie....

Edited by bogwol, 10 January 2022 - 13:00.


#30
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020
Multumesc pentru sfat, insa nu prea gasesc apartamente pe Progresului/Preciziei/Mihail Sebastian sau la intersectia 13 septembrie.Sunt foarte multe de inchiriat, iar oamenii nu doresc sa vanda. La Metrocity 2 camere se inchirieaza cu 450 eur si se vand cu 130k desi au fost luate cu ~90k.

As avea optiunea de a lua nou la Ela Cotroceni, care este fix langa One(desi cam departat de Metrou/statiile de Tramvai, fiind pe partea stanga/Mihail Sebastian.

In jur de 100k(Standard:15.000 LEI rezervare, 25% avans, 75% la finalizare.)
https://www.imobilia...moidusr=2719991





Cei de la One cer cel putin 30% avans + parcare obligatorie(15-20k eur), care este peste buget.

Edited by Dany_Darke, 10 January 2022 - 13:26.


#31
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 Miimii, on 10 ianuarie 2022 - 13:21, said:

Multumesc pentru sfat, insa nu prea gasesc apartamente pe Progresului/Preciziei/Mihail Sebastian sau la intersectia 13 septembrie

Vezi ca preciziei e in Militari, nu are treaba cu zona. Cauta Panduri daca vrei aproape de metrou.

Am vazut acum preturile de la The One Cotroceni si inca ma stropesc cu apa sa imi revin.

#32
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,816
  • Înscris: 14.12.2019

 Miimii, on 09 ianuarie 2022 - 12:45, said:

https://www.imobilia...al-galerie-mare

In exemplul de mai sus ar trebui sa renunt la metrou dar cu tramvaiul 122/226 as ajunge mai rapid, insa nu stiu cat de buna este zona dpv al chiriilor. Observ ca are access destul de rapid la destul de multe cladiri importante.


Mai stai vreo 2-3 ani unde stai acum și mai citește despre blocuri că altfel vei lua ceva prost.

Anunțul la care te uiți are și adresa în poză și poți să mergi și tu acolo să vezi cum arată, dacă seamănă în continuare cu ce se vede aici

[ https://img3.imonet.ro/X43V/43V100001DG/apartament-de-vanzare-2-camere-bucuresti-13-septembrie-171663684.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


https://www.google.c...!7i13312!8i6656



Mai are și împărțire proastă.



 Miimii, on 09 ianuarie 2022 - 12:45, said:

De ieri am inceput sa iau in calcul in principal statia de metrou "Academia Militara", pentru ca e la o statie de Eroilor si pot merge si pe jos/cu masina/tramvaiul mult mai rapid decat daca as lua in Lujerului metroul(7 minute tramvai/4 masina vs vreo 15 pana ajung la metrou, astept, parcurg statiile si merg vreo 5 minute de la Eroilor).


Fix langa statia de metrou "Academia Militara" sub 120k euro cu 2 camere(bloc 77+) nu gasesc


Ăsta e la 10 minute de mers pe jos de metrou dar sunt și o grămadă de alte autobuze care trec prin zonă.

https://www.imobilia...amere-XB36100EQ




Quote

Credeti ca merita sa iau in calcul si apartamentele care nu sunt fix langa metrou?Ma gandesc din punctul de vedere al darii in chirie intre timp.

Lasă datul în chirie, tu ia-ți acum ceva care se potrivește cât mai bine cu ce ai nevoie și vezi peste 5 ani ce mai e după ce mai înveți orașul.

Oricum ce crede unul sau altul de pe forum de aici despre ce merge la chirie n-o să te ajute.


Sau tu vrei să dai în chirie direct și doar vrei sfaturile pentru asta?

Edited by MarcoSemedo, 10 January 2022 - 14:19.


#33
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020
Salut,

M-ar interesa in principal ca in 1-2 ani(nu stiu exact cand) sa ma pot muta si sa fie aproape de punctul unde lucrez(la cateva minute de metroul Eroilor).

Din ce observ cu cat astept mai mult cu atat e mult mai greu de luat ceva. Deja in zona metroului Academia Militara si pana la 13 septembrie se construiesc ansambluri, cele care se vor construi peste 2-3 ani sigur vor fi mai scumpe(daca nu se intampla ceva). Daca ma orientam de acum 1 an as fi prins preturi poate cu 20-40% mai mici in aceste ansambluri fata de pretul curent(exemplu: Metrocity).

Daca iau bloc nou nu e neaparat sa dau in chirie(avant in vedere ca majoritatea de acolo au termen pe la sfarsitul lui 2023). Cu bloc vechi as da pentru a-mi plati o parte din credit.

Edited by Dany_Darke, 10 January 2022 - 16:08.
nu mai cita inutil


#34
Alexandru1992A

Alexandru1992A

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.02.2021
In zona 13 septembrie poti analiza si :
https://apartamentes...-septembrie-545
Nobu Residence

#35
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020
Multumesc dar nici macar nu le merge site-ul.Ansambluri din zona n-as lua decat din cele cat de cat "normale": Ela Cotroceni sau poate peste cateva luni in One direct(desi 2 camere + parcare pentru 130k eur mi se pare mult).

Edited by Dany_Darke, 10 January 2022 - 16:09.
nu mai cita inutil


#36
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020
Se pare ca preturile ONE nu sunt updatate pe imobiliare, pe oferta lor(daca am citit bine) 2 camere sunt 180k + inca 15k parcare obligatorie + TVA. De ce as da 200k pe 2 camere, cred ca si la cortina deasupra e mai ieftin si sunt deja facute...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate