Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfat achizitie apt Bucuresti Lujerului 2-3 camere

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020
Buna ziua,

Nefiind din Bucuresti si nemaiavand un apartament pana acuma am unele nelamuriri legate de achizitia unui apartament cu urmatoarele cerinte:

- 2 camere decomandat si peste 50 m^2 sau 3 camere

- Pret 70-105k eur credit.

- Zona in jurul statiei de Metrou Lujerului(preferabil mai inspre Politehnicii decat inspre Gorjului) deoarece:
  • job-ul si alte puncte de interes sunt intre Politehnicii si Centru asa ca prefer sa fac o statie de metrou sau sa ajung cu masina/pe jos cat mai rapid.

  • supermarketuri/AFI Palace/diferite magazine

  • ajung rapid in Centru sau in alte locuri importante cu metroul/cu masina/sau chiar pe jos(cu referire la punctul 1)
- nr. de persoane -> 2

- Bloc vechi(dar dupa 77) -> doresc sa-l mobilez eu

Am urmatoarele intrebari:

1) Ce este mai rentabil(mai cautat/mai usor de inchiriat/vandut daca doresc sa ma mut in viitor...) un apt de 2 sau 3 camere?
2) Neaparat cu centrala proprie?
3) Este o perioada buna de achizitie? Vad ca in niciun caz nu se preconizeaza vreo stagnare(dapai o scadere...).
4) Ce alte zone ati recomanda? Mai departe de Lujerului(Gorjului si pana la Preciziei) ar trebui sa iau metroul/masina pentru orice si nu as vrea sa stau la periferia orasului.
5) Imobiliare.ro si alte site-uri pentru agentii sau cautat persoane particulare(olx si altele...)?
6) Imi puteti arata un exemplu cu ce m-as putea astepta la cerintele acestea?

Multumesc!

#2
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
La punctul 2, da!
Si chiar daca nu ai sistari dese, vei simti destul de des nevoia sa suplimentezi incalzirea cu un radiator, iar apa calda nu prea vine la dus daca ai fantezii cu spalatul la ore din noapte sau se mai gandeste CMTEB sa faca economie la agentul termic.

#3
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
Recomand apartament cu centrala! E mana cereasca. Nu mai ai stresul statului in frig sau spalatului la ibric.

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Indiscutabil cu centrala de apartament sau macar de bloc. In niciun caz la CMTEB. Ala trebuia sa nu mai existe demult. Asa cum alte orase nu mai au de 22 de ani.

#5
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Nu stiu ce va rezerva viitorul celor cu centrale proprii (costuri) dar in sezonul friguros de acum e dezastru in privinta termoficarii in cartierul Drumul Taberei. De fapt situatia este aceeasi in tot Bucurestiul.
Lujerului este invecinat cu Drumul Taberei...

#6
scutarovik

scutarovik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 30.06.2009
Referitor la anul constructiei, cred ca e destul de greu sa gasesti construit dupa '77 in zona intre Lujerului si Politehnica. Acelea cred ca sunt mai vechi.

#7
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020

View Postscutarovik, on 03 ianuarie 2022 - 10:33, said:

Referitor la anul constructiei, cred ca e destul de greu sa gasesti construit dupa '77 in zona intre Lujerului si Politehnica. Acelea cred ca sunt mai vechi.
Exista destul de multe, doar ca din ce vad niciuna nu are centrala proprie. La toate incalzirea este prin "Termoficare"
https://www.imobilia...map=osm&p=&j=10

Doar apartamentele noi vin cu centrala proprie din ce vad.

#8
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020
Am gasit cu 2 camere la statia Lujerului 1979 cu centrala proprie ~50m^2
https://www.imobilia...dviz=3223226442

3 camere 65 m^2, centrala de bloc
https://www.imobilia...dviz=3223226442

3 camere 65 m^2 nu are centrala dar se specifica ca se poate monta. Se mai poate monta centrala?
https://www.imobilia...dviz=3223226442


Din moment ce oricum ar trebui sa iau masina/metroul pentru a ajunge spre Centru/Politehnicii, as putea alege si ceva la Gorjului si as avea mai multe optiuni

#9
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Nimeni nu știe ce va fi mai rentabil peste 2-3 sau 10 ani - de exemplu cine s-ar fi gândit acum vreo 3 ani că o sa vina pandemia și o să fie situația din prezent ?

Evident că este mai bine cu centrala proprie, dar puține apartamente au centrala insa daca pentru tine este obligatorie centrala poți să cauti doar cu centrala.

Referitor la zona, din punctul meu de vedere cea mai buna zona este cea care este cel mai aproape de locul de munca, chiar daca apartamentul este mai mic sau este mai scump fata de alt apartament situat mai departe.

Referitor la preturi iar este dificil de spus - majoritatea oamenilor iau apartament prin credit ori în momentul de fata indicele IRCC in funcție de care se calculeaza rata dobânzii este foarte mic, in jur de 1% ori BNR a mărit dobânda de referință la 1,75% in noiembrie, deci în curândă se va mări și IRCC -ul, adică se va mări dobânda și implicit rata.
O majorare cu 1% a dobânzii înseamnă o majorare cu circa 11% a ratei, adică dacă aveai 2000 de lei rata o să ai circa 2200 lei și tot așa, adică altă majorare cu 1% mai înseamnă o creștere de 11% a ratei, deci se apropie de 2500 lei etc.

Problema este că băncile dau credite în funcție de un grad maxim de îndatorare,adică o persoana/familie în funcție de venituri poate lua un credit de o anumita valoare maximă - ei, cu cât rata de dobânda este mai mare cu atât suma care poate fi luata că și credit este mai mică - adică implicit cu cât IRCC -ul este mai mare cu atât mai mica va fi suma care poate fi împrumutata de o anume persoană.

Am scris toate astea că să înțelegi că nimeni nu știe dacă este o perioadă bună de achiziție si nici daca preturile vor scădea ori vor creste în viitor - dacă vorbim de un 8 -10 ani eu cred că vor crește, dacă vorbim de 3-5 ani este greu de spus, deoarece prețul apartamentului este de fapt suma pe care cineva(cumpărătorul) este dispus să o plătească, ori daca cresc dobânzile banii sunt mai greu de obținut, deci este mai greu de găsit un cumpărător.


#10
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020

View Postobosit, on 03 ianuarie 2022 - 13:56, said:

La 100k coco, e oferta grasa de nou construite (eventual si parcare subterana). Apoi, daca este prin credit, nu inteleg rostul punctului 1... Teoretic mai multe camere = mai multe gagici. Daca esti gagicuta, nu ai ce sa faci cu 3 camere - te certi cu handralaul si o sa iti fie urat in atatea camere. De fapt, daca esti gagicuta nu inteleg rostul unui credit pentru apartament... dar ma rog - emanciparea femeii a atins cote alarmante in ziua de azi.
Nu sunt femeie, am pus un nume la intamplare.

In mare parte voi fi eu si inca 1 ruda.

#11
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View PostMiimii, on 03 ianuarie 2022 - 00:06, said:

Buna ziua,

Nefiind din Bucuresti si nemaiavand un apartament pana acuma am unele nelamuriri legate de achizitia unui apartament cu urmatoarele cerinte:

- 2 camere decomandat si peste 50 m^2 sau 3 camere

- Pret 70-105k eur credit.

Multumesc!

Nu as cumpara acolo, nici sa imi dea gratis !
Lume proasta, aglomeratie si intersectia aia pute a cacat - la PROPRIU !

View PostMiimii, on 03 ianuarie 2022 - 00:06, said:

Buna ziua,

Nefiind din Bucuresti si nemaiavand un apartament pana acuma am unele nelamuriri legate de achizitia unui apartament cu urmatoarele cerinte:

- 2 camere decomandat si peste 50 m^2 sau 3 camere

- Pret 70-105k eur credit.

- Zona in jurul statiei de Metrou Lujerului(preferabil mai inspre Politehnicii decat inspre Gorjului) deoarece:
  • job-ul si alte puncte de interes sunt intre Politehnicii si Centru asa ca prefer sa fac o statie de metrou sau sa ajung cu masina/pe jos cat mai rapid.

Proaste conceptii. Si daca trebuie sa ajungi in Pipera ca acolo ai noul job? Pregateste-te sa pierzi 3 ore din viata zilnic. 1:30 h la dus, 1:30h la intors. Iti spun din experienta.
Am stat la prietena 3 luni la Lujerului si mi s-a luat.
De Lujerului, nu de prietena.

View PostMiimii, on 03 ianuarie 2022 - 00:06, said:

  • supermarketuri/AFI Palace/diferite magazine

Scuza-ma ca iti zic, dar esti genul de provincial/a care are impresia ca magazinul/mall-ul reprezinta culmea civilizatiei.
Cand o sa auzi la 3 noaptea treacand sirenele de la politie/salvare si un "baga-mi-as....p*****" spus din toata inima de un cetatean "fericit" - Sa vezi atunci cat mai conteaza accesul la mall

Seriouslly. Esti victima perfecta ptr orasul asta de rahat.

View PostMiimii, on 03 ianuarie 2022 - 00:06, said:

Buna ziua,

4) Ce alte zone ati recomanda? Mai departe de Lujerului(Gorjului si pana la Preciziei) ar trebui sa iau metroul/masina pentru orice si nu as vrea sa stau la periferia orasului.


Multumesc!

Iar preoconceptii de provicial. Periferie ! Auzi.
Asculta aici: Lumea buna sta la perifierie. Gen Buftea, Corbeanca, Cernica, Snagov, Otopeni.
Perifierie ! Masina, verdeata, etc.

Restul stau in Militari ca au mall-ul aproape. Sau Militari Residence sau Popesti Leordeni.
O sa imi sara unii in cap, dar nu dau 2 bani.

Cred ca ptr cineva nascut aici, cunosc destul de bine orasul asta.
Ce merita si ce nu si cam ce inseamna calitatea vietii.

Edited by M4V3RiCk_, 03 January 2022 - 15:14.


#12
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020

View PostM4V3RiCk_, on 03 ianuarie 2022 - 15:13, said:

Nu as cumpara acolo, nici sa imi dea gratis !
Lume proasta, aglomeratie si intersectia aia pute a cacat - la PROPRIU !



Proaste conceptii. Si daca trebuie sa ajungi in Pipera ca acolo ai noul job? Pregateste-te sa pierzi 3 ore din viata zilnic. 1:30 h la dus, 1:30h la intors. Iti spun din experienta.
Am stat la prietena 3 luni la Lujerului si mi s-a luat.
De Lujerului, nu de prietena.



Scuza-ma ca iti zic, dar esti genul de provincial/a care are impresia ca magazinul/mall-ul reprezinta culmea civilizatiei.
Cand o sa auzi la 3 noaptea treacand sirenele de la politie/salvare si un "baga-mi-as....p*****" spus din toata inima de un cetatean "fericit" - Sa vezi atunci cat mai conteaza accesul la mall

Seriouslly. Esti victima perfecta ptr orasul asta de rahat.



Iar preoconceptii de provicial. Periferie ! Auzi.
Asculta aici: Lumea buna sta la perifierie. Gen Buftea, Corbeanca, Cernica, Snagov, Otopeni.
Perifierie ! Masina, verdeata, etc.

Restul stau in Militari ca au mall-ul aproape. Sau Militari Residence sau Popesti Leordeni.
O sa imi sara unii in cap, dar nu dau 2 bani.

Cred ca ptr cineva nascut aici, cunosc destul de bine orasul asta.
Ce merita si ce nu si cam ce inseamna calitatea vietii.


N-are legatura cu ce spui tu.

Eu vreau doar sa-mi minimizez timpul pierdut. Nu dau doi bani pe verdeata, liniste, am stat si in centru unde treceau motocicletele si ambulantele non-stop si nu m-a afectat.

> . Si daca trebuie sa ajungi in Pipera ca acolo ai noul job? Pregateste-te sa pierzi 3 ore din viata zilnic.

Nu prevad o astfel de mutare cel putin in urmatorii cativa ani. Am luat in calcul si aspectul asta, si de asta am mentionat ca la nevoie sper sa pot inchiria/vinde.

#13
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Nu te lua dupa ce zic "cunoscatorii"; orice zona are puncte mai bune si puncte mai rele. Din punctul meu de vedere, cauta ceva intr-o zona cu multe legaturi, de preferat si metrou in apropiere, astfel incat sa ai mobilitate cat mai mare atunci cand nu vrei sa te misti cu masina. Pe principiul "nu lua in Lujerului, ca poate lucrezi in 5 ani in Pipera" as spune si eu "nu lua in Pipera, ca poate in 5 ani lucrezi in UK"; asa cum spuneam, eu as lua in apropierea unor noduri de mijloace in comun (Gara de Nord - intr-o parte mai spalata, Eroilor - desi pe aici nu cred ca te incadrezi ca bani, Dristor, Obor, etc)
Despre apropierea de mall, e cu dus si intors: are avantaje (eu stau in aproiere de AFI, fac 15 minute de mers pe jos si in marea majoritate a timpului ma duc acolo pe jos sau cu tramvaiul - evit masina pt ca e jale cu parcarea acolo), dar asta inseamna si un pret mai mare de achizitie.
Despre sirene de ambulante, politie, etc, astea se pot intalni oriunde, dar la un moment dat te obisnuiesti - iti spun din experienta, stau langa o unitate de pompieri+SMURD; nici nu mai sesizez de multe ori sirenele - intra in normalitate (cam acelasi lucru cu cei care stau pe langa calea ferata).
Despre apartamentele cu centrala: ajuta, dar nu m-as limita doar la ele; contrar impresiei unora, nu sunt atat de dese pe cat se crede - as zice ca sunt pe undeva pe la 25-30% din total. Daca gasesti cu centrala - foarte bine, daca nu, nu as face un criteriu de eliminare

Edited by bogwol, 04 January 2022 - 07:21.


#14
bogzie

bogzie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,206
  • Înscris: 24.03.2018
Am locuit o perioada in blocurile din zona lujerului. Nu stiu de ce insistati cu totii cu centrala. Iarna era atat de cald ca trebuia sa deschid geamul ca sa pot adormi. Apa calda a fost mereu, fara intreruperi.
In comparatie cu izvor, din punctul asta de vedere, la lujerului era viata buna :)

#15
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,813
  • Înscris: 14.12.2019
La Lujerului în blocuri vechi nu merită nici două nici trei camere tipul de bani la care te gândești tu chiar dacă unii proprietari au început să ceară așa mult.


Eu acolo zic că dacă vrei se îngropi spre 100.000 euro iei măcar ceva ce nu se găsește așa ușor în oraș, un apartament de 4 camere decent.


Ca astea

https://www.imobilia...amere-X7S31004M


https://www.imobilia...amere-XCBC10121



[ https://img3.imonet.ro/XCBC/CBC10019SEA/apartament-de-vanzare-4-camere-bucuresti-lujerului-173290654.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Nu sunt toate complet decomandate, mai e o împărțire prin care treci prin living la un dormitor și o baie și în rest e totul din holul principal.


Dacă zici și că o să stai cu "o rudă" atunci o cameră în plus nu strică niciodată. Mai ales că poate să însemne să ai două holuri între tine și rudă, și fiecare baia lui că în unele băi de serviciu pătrate din apartamente de genul ăla chiar dacă sunt mici încape un duș.


Acum dacă tu zici că ai treabă mai degrabă între Politehnica și Centru înseamnă că mergi undeva pe lângă Eroilor că altceva nu mai e.


În loc să te uiți spre Militari poți să te uiți spre zonele astea ceva mai bune dar aici poți să iei doar două camere în bloc vechi dar găsești ceva ca lumea


https://www.google.c...!7i13312!8i6656


https://www.google.c...!7i13312!8i6656


https://www.google.c...!7i13312!8i6656



Adică poți să începi să te uiți la cu ce ești învecinat, să cauți o vedere mai frumoasă etc.

[ https://ireland.apollo.olxcdn.com/v1/files/eyJmbiI6InZmOXpwMTFscmpvNTMtQVJPIiwidyI6W3siZm4iOiJvMXpjd3JkeHQ2eG4tQVJPIiwicyI6IjE0IiwicCI6IjEwLC0xMCIsImEiOiIwIn1dfQ.DygGz8tPjSjbcpFLBct8tj5CcAWXSwqKHiOFvWZ9lh0/image;s=1280x1024;q=80 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Spor la căutări.

Edited by MarcoSemedo, 04 January 2022 - 12:23.


#16
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020

View PostMarcoSemedo, on 04 ianuarie 2022 - 12:21, said:



.


Multumesc pentru raspuns!

Problema cu acele locatii este ca ori sunt prea centrale(am stat in zona aceea si doar  facultati/sedii guvernamentale/mega image sunt) ori sunt prea departate de o statie de metrou/autobuz intr-un mod inutil.

Cu 4 camere nu am ce face iar apartament nou nu iau pentru ca am nevoie sa transform sufragerie pentru hobby-ul meu si ar trebui sa arunc orice pun in ea oricum + sunt mai mici si mai departate.

Se mai poate pune centrala pe apartamentele vechi?

#17
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020
Ce spuneti de un astfel de apartament la 73k eur?
https://www.imobilia...dviz=3223226442

2 camere decomandate cu sufrageria mare cum imi trebuie.
Dupa 1977 + centrala proprie + e gol ca sa-l pot eu mobila.


La 3 camere ar fi acestea dar nu au centrala proprie(la unul se mentioneaza ca se poate pune? si al doilea are de bloc):
https://www.imobilia...dviz=3223226442
https://www.imobilia...dviz=3223226442

#18
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020
Ce spuneti de acesta?
3 camere 72 m^2, decomandate, deja mobilat in proportie de vreo 90%, langa Metrou, centrala proprie pentru ~94k eur

https://www.imobilia...dviz=3223226442

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate