Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Carte rețete cu preparate sănătoase

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Caut o carte cu rețete cu preparate mai sănătoase. Nu am probleme de sănătate, dar destul de des mâncam in familie si feluri de mancare pe care vreau sa le elimin din alimentație si sa le substitui cu ceva mai sănătos.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai la dispozitie clasica si nemuritoarea carte de bucate- sanda marin.

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este un fel de a spune ....gatit sanatos. Mai bine zis , sa nu gatesti nesanatos. Orice mancare gatita incepe cu ceapa calita, care se caleste in ulei, care este prajeala, care este nesanatoasa. Chestiile moderne, care abia populeaza o farfurie intinsa in punctele cardinale, nu se pot numi " mancare gatita ". Grasimea este buna. Este extrem de sanatoasa. Mancarea la cuptor este o alternativa, mai ales cand vine vorba despre carne. Depinde ce pretentii ai. Broccoli este sanatos al naibii, dar orice i-ai face, parca mananci un brat de paie fierte. " trasul " acestuia la tigaie , in unt , ii schimba gustul dar numai sanatos nu este. Tot prajeala.
Da niste detalii , ce anume feluri de mancare te intereseaza.

#4
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Am doi copii pe care i-am "scăpat" la dulciuri si mancaruri mai putin sanatoase in ultimul timp, exact cum spuneai si tu, mancare pe baza de prajeala. Altceva nu prea le place.
Asa ca vreau sa diversific alimentația sănătoasă si poate găsesc in felul asta mai multe retete sanatoase care sa le si placa.

Teoretic stiu cam ce-mi trebuie, practic... mai putin. Vreau sa reduc pe cat posibil grăsimile trans si saturate cat si carbohidrații rafinați. Din motivul asta caut carti cu retete pe care sa le testez(trial and error) si vedem ce se lipește de ei.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poate ca ar fi mai util sa cauti ingrediente de calitate, decat retete sanatoase.
Degeaba ii indopi cu salata plina de pesticide, ori pui crescut cu hormoni.
E doar o opinie, sper ca nu deranjeaza.

#6
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006

 pasilla, on 02 ianuarie 2022 - 19:59, said:

Ai la dispozitie clasica si nemuritoarea carte de bucate- sanda marin.
Cartea de bucate a Sandei Marin e scrisa acum un secol, cand nu prea se preocupa lumea de mancare sanatoasa. Sunt o gramada de perparate cu mult unt, prajeli etc. Nu prea as recomanda-o pentru retete "sanatoase". Tot sfantu' Goagal e mai bun.

Defapt, vorbeam si cu djl, si spuneam ca printre primele carti care vor disparea sunt cartile de telefon, dictionarele/enciclopediile si cartile de bucate, pentru ca tot ce contin se poate cauta usor pe net.

On: nu elimina de tto chestiile "nesanatoase", doar redu-le treptat. In loc sa mancati zilnic, mancati-le la saptamana. Si variaza cat mai mult meniul: azi o friptura la gratar, maine un peste, poimaine ceva paste etc. Cat mai variat. Acum, depinde si de timpul pe care il aveti la dispozitie pentru gatit, dar se pot face multe variatii ale aceluiasi fel de baza.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 pufonel, on 02 ianuarie 2022 - 22:28, said:

Cartea de bucate a Sandei Marin e scrisa acum un secol, cand nu prea se preocupa lumea de mancare sanatoasa.
Dar probabil ca manca mai sanatos, decat in prezent.

#8
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020

 mariussoft, on 02 ianuarie 2022 - 19:50, said:

Caut o carte cu rețete cu preparate mai sănătoase.

Bun venit pe internetul anului 2022, in care gaseti tot felul de site-uri de genul, canale de youtube, de slowcook, crockpot, sous-vide, la abur, raw-vegan, vegan, cu ce vrei tu;
Nu mai sta nimeni sa scrie carti de bucate, iar daca gasesti, informatia pe internet e mult mai numeroasa si completa. :)

#9
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,427
  • Înscris: 10.04.2009
https://bookzone.ro/...a-mihaela-bilic

vezi aici :)

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 s1lviu86, on 02 ianuarie 2022 - 22:48, said:

informatia pe internet e mult mai numeroasa si completa. Posted Image
Cu conditia sa ai capacitatea sa filtrezi binele, de rau.

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Mancarea prajita e cea mai buna sau aia afumata de la gratar. Mancarea nesanatoasa e rea la gust, o viata aveti, ca traiti 60 ani de placere, sau 80 de chin e tot una. Posted Image
Eu mananc mult prajit, insa mai e cand iau pauza de la prajeli cateva zile la rand si mai mananc ceva fiert, dupa revin din nou la prajeli. Mai iau cate o protectie pentru ficat din aia "bio, naturala" si aia e.

#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Mancarurile sanatoase sunt cele fierte sau la cuptor. Ceapa nu e musai s-o prajesti pana devine galbena, e suficient s-o calesti in foarte putin ulei pana devine sticloasa. E ceapa inabusita, nu prajita. Incearca budinci si sufleuri in diverse combinatii.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Freddy12, on 02 ianuarie 2022 - 23:27, said:

Mancarurile sanatoase sunt cele fierte sau la cuptor.
Un ciolan afumat fiert, merge inecat in mujdei se usturoi. Merge si o ceafa bine rumenita la cuptor, dar parca e mai buna la gratar de carbuni Posted Image
Eu cred ca trebuie sa diversifici mancarea/alimentatia, nu sa te limitezi la anumite preparate sanatoase.

Edited by pasilla, 02 January 2022 - 23:39.


#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Ar fi o idee sa incepi prin a spune care sunt prepapratele pe care vrei sa le elimini din alimentatie si cateva exemple de ce manancati mai des. Exista si alernative mai sanatoase de obicei.
Cum spuneau colegii inainte, cauta ingrediente de buna calitate. La fructe si legume e indicat consumul cand sunt in sezon in tara de origine.
Si la noi (ca si la altii) o buna parte din problema o reprezina cantitatea de mancare.

#15
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Eu zic sa te axezi in general pe carti, site-uri, bloguri, etc din strainatate, in limba romana oferta e relativ slabuta.

Eu am niste carti in directia dorita de tine, dar in limba germana :

- "Proteine verzi", despre alternativele bogate in proteine pt bucataria vegana si vegetariana
- "Alternative low carb high fat vegetale"
- "Dieta potrivita pentru un creier sanatos - anti Alzheimer"

Traducerile sunt aproximative.  In general a manca mai sanatos poate sa mearga in directia dietei mediteraneene cu mai mult peste si fructe de mare, putina carne (carne rosie 1 data pe sapt, carne alba o data pe saptamana), foarte multe legume si fructe, poti incerca sa inlocuiesti proteinele din carne cu surse vegetale bogate in proteine, etc.

Eu sunt de parere ca un roman care adopta dieta clasica de halit carne cu nemiluita poate lejer renunta la jumatate din carnea folosita intr-o saptamana si sa o inlocuiasca cu vegetale fara sa intre pe o pista nesanatoasa. Evident, inlocuirea carnii cu carbohidrati nu e ok.

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Copii au nevoie in special de carne si ciocolata :) + multa miscare in aer liber.

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
@giuliani, ai grija cu foarte multe fructe ca nici ale nu sunt sanatoase in cantitate prea mare.
Cu fructele de mare si pestele e alta bataie de cap daca nu le stii provenienta.

#18
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 04.03.2014

 giuliani, on 03 ianuarie 2022 - 15:23, said:


Eu sunt de parere ca un roman care adopta dieta clasica de halit carne cu nemiluita poate lejer renunta la jumatate din carnea folosita intr-o saptamana si sa o inlocuiasca cu vegetale fara sa intre pe o pista nesanatoasa. Evident, inlocuirea carnii cu carbohidrati nu e ok.

La jumate?  Daca nu vorbim de copiibl, persoane in crestere si 90%.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate