Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Pat rabatabil pe perete

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
Salutare!

Am de mobilat o garsoniera si - pentru a optimiza spatiul - iau in considerare un pat rabatabil pe perete.
Am gasit ceva modele "de-a gata" aici sau aici, dar as prefera o solutie custom-made din cateva motive:
- integrarea intr-o "constructie" de mobilier pe toata inaltimea peretelui;
- dimensiune oarecum atipica (120x200)
- posibilitatea de a folosi o saltea mai inalta (28 cm)

Intrebare - are cineva experiente cu astfel de pat? Orice recomandare e binevenita (de exemplu - mecanisme de preferat sau de evitat, producatori care au facut asa ceva etc). Multumiri anticipate Posted Image .

Edited by suri, 02 January 2022 - 17:02.


#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Fiind vorba despre o garsoniera, mai utila este o canapea extensibila. Pe ce vei sta (când te uiți la TV de exemplu, împreună cu partenera/ul, sau când primești un musafir) atunci când patul de perete va fi strâns?

#3
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Cum zic si colegi, ar merge mai bine o canapea.
https://jysk.ro/sufr...cB&gclsrc=aw.ds

#4
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Colegii te-au sfatuit bine, o canapea de calitate, poate ingusta, extensibila longitudinal poate fi o solutie mai buna. Eventual integrata in spatiu dedicat in mobila pe care vrei sa o faci - nu uita ca ai nevoie de spatiu de depozitare pentru perne/paturi....etc.

Edited by Dany_Darke, 02 January 2022 - 21:29.


#5
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

 corinadaniela, on 02 ianuarie 2022 - 17:10, said:

Fiind vorba despre o garsoniera, mai utila este o canapea extensibila. Pe ce vei sta (când te uiți la TV de exemplu, împreună cu partenera/ul, sau când primești un musafir) atunci când patul de perete va fi strâns?
Unele dintre ele au si canapea - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lsaEAu8iRiA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019

 corinadaniela, on 02 ianuarie 2022 - 17:10, said:

Fiind vorba despre o garsoniera, mai utila este o canapea extensibila. Pe ce vei sta (când te uiți la TV de exemplu, împreună cu partenera/ul, sau când primești un musafir) atunci când patul de perete va fi strâns?


O canapea extensibila pe care sa poti dormi ok, e scumpa. Mai scumpa decat un pat de felul acesta.

In general feronerii ok au Hafele si Blum. Dar nu am testat in mod specific mecanismele lor pentru pat rabatabil.



O solutie de compromis, este sa modifici o canapea rabatabila.
In locul pernelor cu arcuri si o fasie de burete, pui saltele de calitate.
Ramane o zona cu un gol relativ intre saltele.
Dar somnul e mult mai bun. Plus ca miscarile nu se simt de la un partener la celalalt.
Trebuie insa sa sacrifici un pic la aspectul curat, de fabrica.

Edited by stevetlangat, 02 January 2022 - 20:45.


#7
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Daca tu stai acolo, o sa ai mare grija de el ca o sa stii cat a costat. Daca acolo va sta altcineva, mai bine renunti la idea de pat rabatabil.
Cam ce zice si Jurassik, dar fara saraki, etc.

#8
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
Am plecat de la ideea ca dormitul pe canapea e doar o solutie pe termen scurt / ocazional - si nu doar ca principiu, ci din experienta; asa ca dorinta de a incadra un pat in respectivul spatiu este justificata. Garsoniera va fi mobilata ca pentru sufletul meu (si eu tin la sufletul meu Posted Image ) si va fi folosita cu grija, Deci, chiar daca este mai scumpa, as prefera o solutie confortabila - evident in masura in care as sti ca este si fiabila.
Mai mult decat atat, feeling-ul meu (sau asteptarea) este ca un mecanism bun de pat rabatibil ar trebui sa fie mai fiabil decat unul bun de canapea rabatabila.

 corinadaniela, on 02 ianuarie 2022 - 17:10, said:

Fiind vorba despre o garsoniera, mai utila este o canapea extensibila. Pe ce vei sta (când te uiți la TV de exemplu, împreună cu partenera/ul, sau când primești un musafir) atunci când patul de perete va fi strâns?

Patul rabatabil - prin faptul ca ocupa putin loc cand este strans - aduce posibilitatea de a avea si o canapea de zi, pentru activitati lejere, gen privit la TV, stat la o discutie etc. Cu un cost, e adevarat, dar cu avantajul unui somn de calitate.


 JurasikMan, on 02 ianuarie 2022 - 17:14, said:

Mecanismul in sine , daca vrei a fie un produs fiabil, trebuie sa fie scump , altfel se duce naibii dupa primele 1000 de utilizari sau mai repede.
Astfel apare problema ...patul rabatabil , un produs scump pentru un om sarac. No offence , dar cine sta in garsoniera poate fi etichetat oricum numai bogat nu . Atatia bani are. de Garsoniera.
Ai primit un sfat bun mai sus. Ia-l in calcul .

Ma astept sa fie scump - vreau ceva fiabil; asta este si motivul pentru care am intrebat aici. Habar n-am daca sunt bogat sau sarac, caut informatii tocmai ca sa vad daca imi permit. Poti sa ma ajuti in sensul asta? Concret, adica...

Misusumi, am vazut pe net cateva optiuni de paturi rabatabile disponibile la noi. Problema este ca-s de cele mai multe ori solutii stand-alone, importate ca atare si disponibile la distribuitori.
Fiind vorba de o garsoniera, caut ceva care sa se poata incadra intr-un ... concept de mobilat cat de cat unitar. Ma gandesc ca poate exista colegi care au experienta in zona asta - fie ca utilizatori, fie ca fabricanti de mobilier.

#9
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,357
  • Înscris: 11.08.2003
Si pe mine ma bate gandul la asa ceva dar mai stau un pic. Probabil cea mai eleganta si sigura varianta e o mobila pe comanda. Am in gand o firma cu care a lucrat frate-miu si cand m-oi hotari, le dau un telefon pentru o cotatie.
Daca vrei, intreb de numar si vezi ce iese.

#10
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
Daca se poate, ar fi super. Iar daca lucreaza/livreaza in Bucuresti, se poate merge mai departe, la o discutie concreta.

#11
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,357
  • Înscris: 11.08.2003
In trecut au facut mobila de camera: patul (pe lung), 2 soldati la capete, si rafturi intre ei. De curand a schimbat-o, patul si soldatii au ajuns la mine, si si-a facut alt pat si dressing. Firma s-a ocupat de montaj.
Intreb maine de telefon si ti-l trasmit.

#12
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 08.06.2005
Astia practic au inventat chestiile astea :)

https://www.clei.it/...ble-double-beds

Nu stiu daca vand si in Romania. Si nu sunt ieftine

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B4XQUSrW_Mo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 corinadaniela, on 02 ianuarie 2022 - 17:10, said:

Fiind vorba despre o garsoniera, mai utila este o canapea extensibila. Pe ce vei sta (când te uiți la TV de exemplu, împreună cu partenera/ul, sau când primești un musafir) atunci când patul de perete va fi strâns?

Noi nu avem TV si nici nu ne place sa primim musafiri, sa inteleg ca ar fi bun un pat rabatabil? Nu e cazul, avem trei camere, insa primul model pus de initiator arata foarte bine.
Iar in ceea ce priveste discutia cu garsoniera-saraki, nu cred ca un om care si-a permis o garsoniera de 20-30.000 euro nu-si poate permite un pat de 1000 euro.

Edited by spooky51, 02 January 2022 - 23:34.


#14
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 mircea812, on 02 ianuarie 2022 - 23:05, said:

Astia practic au inventat chestiile astea Posted Image

https://www.clei.it/...ble-double-beds

Nu stiu daca vand si in Romania. Si nu sunt ieftine


...cred ca au la KultHome

https://www.kulthome...-transformabil/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate