Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

A doua venire si disparitia catolicismului si protestantismului

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#19
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Si iata ca am gasit si ce spune Biblia ortodocsilor pe stil vechi. Daca nu cunoasteti rusa, mergeti la google translate:

²² Плод же духа: любовь, радость, мир, долготерпение, благость, милосердие, вера,
²³ кротость, воздержание. На таковых нет закона.Галатам 5:22-23

https://bibleonline....le/rst66/gal-5/

Dupa cum vedeti, ultimul cuvant care apare, ca rod al Duhului, este ”воздержание”. Cautand traducerea, am gasit ca inseamna ”abstinenta”. Adica nici la ortodocsii de rit vechi Duhul Sfant nu va merge cu rodirea pana la curatie. Acest rod este DOAR LA NOI, la ortodocsii romani!

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDorel666, on 02 ianuarie 2022 - 15:27, said:

esti ”Lumina Lumii”


Da, asta am spus ,sunt Lumina si Adevarul.


"Iisus se revelase, iar asta le aducea ucenicilor bucurie, mângâiere, pace: „Şi pe când se ruga, deodată, fața Sa deveni o alta, Se schimbă și sclipi ca soarele, în timp ce hainele sale deveniră strălucitoare, de un alb scânteietor, cum nu poate înălbi pe pământ înălbitorul”
(Marcu 9, 3).

Edited by MembruAnonim, 02 January 2022 - 15:49.


#21
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDorel666, on 02 ianuarie 2022 - 14:48, said:

Penti, asa-i ca biblia dumitale nu precizeaza, printre darurile pe care le poti rodi, si curatia?
Nu omul vostru a facut aceasta traducere?  
Nu.
Era omul ortodocșilor când a tradus Biblia.

Și a tradus bine înfrânarea poftelor.
Pentru că ăsta este sensul în manuscrisele originale în limba greacă.

Și pentru că ăsta este sensul curăției: înfrânarea poftelor.
Sau cumpătarea, cum este la catolici. E același înțeles.

Dar pentru că tu ești capră oarbă și înfumurată nu poți vedea sensul termenilor.
Așa că e musai să-ți spun eu:

- a trăi în curăție = a trăi în cumpătare = a trăi în înfrânare a poftelor


Este evident pentru orice creștin care are vedere duhovnicească.
Nu-s termeni diferiți decât pentru caprele oarbe și trufașe.

Hint: caprele oarbe și trufașe NU intră nicidecum în odaia de nuntă.
Așa că pocăiește-te și spală-te! E mai bine și pentru cei din jur și pentru tine!

Edited by penticostalul, 02 January 2022 - 15:57.


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDorel666, on 02 ianuarie 2022 - 14:48, said:

eu sunt capra

View Postpenticostalul, on 02 ianuarie 2022 - 15:56, said:

Hint: caprele oarbe și trufașe NU intră nicidecum în odaia de nuntă.
Așa că pocăiește-te și spală-te! E mai bine și pentru cei din jur și pentru tine!


Nu inteleg de ce tot ii tot repeti si ii spui lui Dorel sa se spele? Crezi ca este un nesapalat??

Edited by MembruAnonim, 02 January 2022 - 16:04.


#23
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Dorele, ma surprinde unde postezi. Nu stiu cum s-o spun pe ocolite: nick-ul tau imi sugereaza un instalator satanist Posted Image

Edited by __Dan__, 02 January 2022 - 16:08.


#24
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDorel666, on 02 ianuarie 2022 - 15:39, said:


Adica nici la ortodocsii de rit vechi Duhul Sfant nu va merge cu rodirea pana la curatie. Acest rod este DOAR LA NOI, la ortodocsii romani!
Hai că asta e ceva nou!
Ai mai descoperit ceva. (crezi tu)

Până la urmă ce rost mai are Judecata de Apoi când te avem pe tine?!

View PostMembruAnonim, on 02 ianuarie 2022 - 16:02, said:

Nu inteleg de ce tot ii tot repeti si ii spui lui Dorel sa se spele? Crezi ca este un nesapalat??
De păcate, de apucături. E la figurat, nu la propriu.

#25
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View PostDorel666, on 02 ianuarie 2022 - 14:20, said:

11Împăratul a intrat să-şi vadă oaspeţii şi a zărit acolo pe un om care* nu era îmbrăcat în haina de nuntă.
12‘Prietene’, i-a zis el, ‘cum ai intrat aici fără să ai haină de nuntă?’ Omul acela a amuţit.


...

Si acum inteleg si de ce Imparatul  nu vine de la inceput in camera de nunta! Pentru ca ne ia pe toti in camera de  nunta asa cum suntem, raniti si murdari, sadeste Duhul Sau in noi si asteapta ca noi sa rodim darurile Duhului, incepand de la dragoste, pana la curatie. Cand am rodit curatie, suntem gata sa intram in Imparatia lui Dumnezeu. Pana atunci, nu putem intra! Iar Imparatul vine la vremea culesului, sa vada cate feluri de roade am rodit. Si daca le-am rodit pe toate, dar n-am rodit si pe ultimul, Curatia adica, atunci nu vom putea ramane la nunta, ci vom fi aruncati in intunericul de afara, adica in necredinta. Lucru care se intampla deja, ca multe biserici catolice si protestante sunt acum parasite sau transformate in locasuri ale Satanei, intrucat au ramas fara credinciosi, din cauza ca au devenit atei si chiar satanisti sadea.
Dumnezeu sa aiba mila de ei!

Si atunci,  totusi... de ce l-a mai numit imparatul "prietene"?

Edited by BlueKing-69, 02 January 2022 - 16:42.


#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDorel666, on 02 ianuarie 2022 - 14:20, said:

Matei, 22:
11Împăratul a intrat să-şi vadă oaspeţii şi a zărit acolo pe un om care* nu era îmbrăcat în haina de nuntă.
12‘Prietene’, i-a zis el, ‘cum ai intrat aici fără să ai haină de nuntă?’ Omul acela a amuţit.
13Atunci, împăratul a zis slujitorilor săi: ‘Legaţi-i mâinile şi picioarele şi luaţi-l şi aruncaţi-l în* întunericul de afară; acolo vor fi plânsul şi scrâşnirea dinţilor.


Imparatul ala este un jegos ordinar. Saracul om nu avea haina de nunta pt ca nu avea bani. Deci imparatul musteste de putreziciune. Daca imparatul avea inima buna, ii dadea o haina acelui om sarman.

Daca ma intrebi pe mine, imparatul este un gunoi, o mizerie, o lichea de cea mai joasa speta.


View PostDorel666, on 02 ianuarie 2022 - 14:20, said:

acolo vor fi plânsul şi scrâşnirea dinţilor.


Apropo de scrasnitul dintilor. Se numeste bruxism. Respectivii ar trebuis a consulte un medic, sa le ofere un plan de tratament. In timp poti ramane fara dantura daca nu tratezi.

Edited by MembruAnonim, 02 January 2022 - 17:14.


#27
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Duelul retrograzilor. Interesant. Continuati !

#28
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostMembruAnonim, on 02 ianuarie 2022 - 16:59, said:

Imparatul ala este un jegos ordinar.
Să știi că ar trebui să începi și tu să te speli!
De la depărtare pare o tortură dar să știi că nu e.

#29
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 26.06.2009

View PostDorel666, on 02 ianuarie 2022 - 14:20, said:

Si acum sa ne intoarcem la sensul spiritual al parabolei nuntii fiului de imparat. Cine-i ”fiul de imparat”? Evident ca este Hristos. Cine sunt nuntasii siliti sa intre in camera de nunta? Evident ca sunt crestinii, cei care cred in Hristos, indiferent de tipul de cult crestin din care fac parte. Si ce spune Scriptura despre acesti credinciosi? Ca vor ramane toti in camera de nunta? Dimpotriva, spune ca ”multi sunt chemati, dar putini sunt alesi”. Adica, din toti crestinii, vor ramane doar cei care, la a doua venire, se vor dovedi a avea haina curata. Restul vor fi dati cu forta afara,
...vorbesti niste prapastii de nici tu nu mai stii care este intelesul corect! Plus ca habar nu ai sa intrepretezi corect un text!
Cateva observatii:
- pilda este una care in mod primordial vorbeste despre judecata lui Dumnezeu asupra Poporului Isralel care l-a respins pe Cristos.
- pentru ca ei (Israel) l-au respins pe El (Cristos) atunci Evanghelia a mers catre neamuri (noi). Asa ca suntem cu totii invitati in Imparatia Cerurilor (adica la nunta Imparatului), dar nu oricum vrem noi, ci prin solutia oferita de Cristos (solutie pe care o stim din Scriptura, dar care nu este prezentata aici pentru ca nu asta era rolul pildei)
- ca sa intelegi ce inseamna haina trebuie sa stii putin care era modul de a organiza o nunta in Israel in vremea aia: pentru ca scopul era sa te bucuri de bucuria mirilor, nu sa vii si sa epatezi bogatia ta, atunci se ofereau haine de nunta tuturor astfel incat sa fie oferite de miri/tatal mirelui si toti sa fiev imbracati la fel. In modul asta accentul cadea pe miri, nu pe opulenta invitatilor. Asta inseamna ca haina reprezinta solutia oferita de Dumnezeu pentru mantuire.
- individul prezent acolo cu haina lui practic a spus: nu ma intereseaza pe mine haina oferita de Imparat! Stiu eu mai bine si haina mea este mai "faina". Adica respinge solutia oferita de Dumnezeu pentru mantuirea lui si alege cu buna stiinta sa se impotriveasca, prin mandrie, solutiei oferite. Normal ca Imparatul este suparat pentru ca are de-a face cu un fatarnic: el spune ca este al lui Dumnezeu, dar nu tine cont de solutia oferita de Dumnezeu. Care era solutia aia: sangele lui Cristos care curateste orice om. Dumnezeu l-a dat ca solutie pentru fiecare, dar unii (adica multi) aleg sa faca tot ceea ce vor ei sa faca, respingand practic solutia de mantuire a lui Dumnezeu.

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpenticostalul, on 02 ianuarie 2022 - 17:11, said:

Să știi că ar trebui să începi și tu să te speli!
De la depărtare pare o tortură dar să știi că nu e.

Pt ca repeti atat de mult treaba asta si indemni pe toti sa se spele, ma face sa cred ca tu esti ala nespalat, deci ce repeti intruna este doar o reflexie a ceea ce tie iti lipseste. Poate iti va parea greu la inceput, insa incet incet o sa te obisnuiesti cu apa si sapunul Posted Image

Edited by MembruAnonim, 02 January 2022 - 17:16.


#31
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostMembruAnonim, on 02 ianuarie 2022 - 16:59, said:

Saracul om nu avea haina de nunta pt ca nu avea bani.
Corect.
Înțeleg că ești sărak și rezonezi cu omul. Asta e frumos din partea ta.
Dar tu te-ai duce așa cum ești la nunta lu' Elon Musk?

Nu te-ai gândi de două ori înaintea unui astfel de gest necugetat?

View PostMembruAnonim, on 02 ianuarie 2022 - 17:15, said:

Poate iti va parea greu la inceput, insa incet incet o sa te obisnuiesti cu apa si sapunul.
Te-ai luat după mine
Și nu ține

PS. Nu mai știu daca asa se sfârșea poezia :)

Edited by penticostalul, 02 January 2022 - 17:22.


#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpenticostalul, on 02 ianuarie 2022 - 17:22, said:

Înțeleg că ești sărak și rezonezi cu omul.

Deci am avut dreptate. Ce tot repeti nu este decat reflexia propriei persoane, esti si sarac si nespalat. Nu este o rusine sa fii sarac. Insa nespalat este o rusine.  Posted Image Nu mori daca pui mana pe sapun sa stii.

Edited by MembruAnonim, 02 January 2022 - 17:54.


#33
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostMembruAnonim, on 02 ianuarie 2022 - 17:50, said:

Deci am avut dreptate.
Da, scorpionule, ai avut și tu un pic de dreptate. Cam 2%
Însă colegul nostru Xman_ghio a avut dreptate 100% în postarea sa.

Pentru că el este creștin pe când tu te-ai trecut membru la sataniști.
Nu avem ce-ți face, singur te-ai condamnat să fii în întunericul de afară :habarnam:

Singura ta șansă este să treci pe la Împărat să iei haina de nuntă.
Altfel plânsul și bruxismul te paște

#34
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,255
  • Înscris: 24.06.2006

View PostDorel666, on 02 ianuarie 2022 - 14:20, said:

Cine sunt nuntasii siliti sa intre in camera de nunta? Evident ca sunt crestinii, cei care cred in Hristos, indiferent de tipul de cult crestin din care fac parte.
le potrivesti ca nuca-n perete Posted Image

arata unde scrie-n Biblie ca este silit cineva sa se lepede de pacat si sa se intoarca la credinta

#35
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
Jos laba dupa Dorel! el e trompeta consiliului ingerilor divinitatii din adunarea judecatii de la sfarxitul timpurilor!

Edited by criztu, 02 January 2022 - 19:50.


#36
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postcriztu, on 02 ianuarie 2022 - 19:46, said:

Jos laba dupa Dorel! el e trompeta consiliului ingerilor divinitatii din adunarea judecatii de la sfarxitul timpurilor!
După? Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate