Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

A doua venire si disparitia catolicismului si protestantismului

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Matei, 22:
11Împăratul a intrat să-şi vadă oaspeţii şi a zărit acolo pe un om care* nu era îmbrăcat în haina de nuntă.
12‘Prietene’, i-a zis el, ‘cum ai intrat aici fără să ai haină de nuntă?’ Omul acela a amuţit.
13Atunci, împăratul a zis slujitorilor săi: ‘Legaţi-i mâinile şi picioarele şi luaţi-l şi aruncaţi-l în* întunericul de afară; acolo vor fi plânsul şi scrâşnirea dinţilor.
14Căci* mulţi sunt chemaţi, dar puţini sunt aleşi.’”


V-ati gandit vreodata care sa fie haina aceasta de nunta la care se refera versetul de mai sus? Va spun eu: curatia. Ca, la nunta aceasta, au fost siliti multi sa intre, fie de pe drumuri, fie de pe la porti, fie bogati, fie saraci. Unii aveau haine bogate, altii sarace si poate chiar carpite. Un singur fel de haina nu ar fi silit, in mod normal, sa intre la o nunta: haina murdara. Un boschetar plin de paduchi si mirosind urat, cu haina numai pete soioase, sigur nu ar fi primit la nici o  nunta si in nici o camera. Cu toate acestea, la aceasta nunta au fost siliti sa intre chiar si cei cu o haina murdara, chiar si cersetorii de pe drumuri. De ce? Vom vedea mai tarziu.

Si acum sa ne intoarcem la sensul spiritual al parabolei nuntii fiului de imparat. Cine-i ”fiul de imparat”? Evident ca este Hristos. Cine sunt nuntasii siliti sa intre in camera de nunta? Evident ca sunt crestinii, cei care cred in Hristos, indiferent de tipul de cult crestin din care fac parte. Si ce spune Scriptura despre acesti credinciosi? Ca vor ramane toti in camera de nunta? Dimpotriva, spune ca ”multi sunt chemati, dar putini sunt alesi”. Adica, din toti crestinii, vor ramane doar cei care, la a doua venire, se vor dovedi a avea haina curata. Restul vor fi dati cu forta afara, de altii si de ei insisi, autoexcluzandu-se,  asa cum tocmai a facut doamna dark de aici, de pe forum.

Deci, daca toti intram in Biserica lui Hristos prin botez, cu Hristos vor ramane doar acei care vor fi capabili sa-si pastreze curata haina botezului. Acum, ca unii dintre voi considera ca o au curata deja si asa va ramane, chiar nu conteaza ce credeti voi, pentru ca in cer, in fata tatalui, nu voi veti marturisi, ci Duhul Sfant va  marturisi despre voi. Si Duhul Sfant marturiseste, deja, care biserica este a celor curati si care biserici sunt ale celor necurati. Ca iata ce spun Biblia Ortodoxa, respectiv biblia protestanta si catolica despre darurile pe care Duhul Sfant le da ortodocsilor, respectiv protestantilor si catolicilor:

Galateni, 5:
22. Iar roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credinţa,
23. Blândeţea, înfrânarea, curăţia; împotriva unora ca acestea nu este lege. (Biblia Ortodoxa)


Galateni, 5:
22Roada* Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea**, facerea de bine†, credincioşia††,
23blândeţea, înfrânarea poftelor. Împotriva* acestor lucruri nu este lege. (Biblia Cornilescu)


Galateni, 5:
22 În schimb, rodul Duhului este: iubirea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, bunăvoinţa, fidelitatea,
23 blândeţea, cumpătarea. Împotriva faptelor de acest fel nu există Lege. (Biblia Catolica)

Deci, dupa cum vedeti, doar la ortodocsi Duhul Sfant rodeste pana la curatie. La ceilalti, protestanti si catolici adica, rodeste doar pana la infranare si cumpatare...

Si acum inteleg si de ce Imparatul  nu vine de la inceput in camera de nunta! Pentru ca ne ia pe toti in camera de  nunta asa cum suntem, raniti si murdari, sadeste Duhul Sau in noi si asteapta ca noi sa rodim darurile Duhului, incepand de la dragoste, pana la curatie. Cand am rodit curatie, suntem gata sa intram in Imparatia lui Dumnezeu. Pana atunci, nu putem intra! Iar Imparatul vine la vremea culesului, sa vada cate feluri de roade am rodit. Si daca le-am rodit pe toate, dar n-am rodit si pe ultimul, Curatia adica, atunci nu vom putea ramane la nunta, ci vom fi aruncati in intunericul de afara, adica in necredinta. Lucru care se intampla deja, ca multe biserici catolice si protestante sunt acum parasite sau transformate in locasuri ale Satanei, intrucat au ramas fara credinciosi, din cauza ca au devenit atei si chiar satanisti sadea.
Dumnezeu sa aiba mila de ei!

Edited by Dorel666, 02 January 2022 - 14:23.


#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Smerenia e ceva inexistent pentru tine Tudorele.

#3
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 ericmario, on 02 ianuarie 2022 - 14:26, said:

Smerenia e ceva inexistent pentru tine Tudorele.

2 Corinteni 12:7
Şi ca să nu mă umflu de mândrie din pricina strălucirii acestor descoperiri, mi-a fost pus un ţepuş în carne, un sol al Satanei, ca să mă pălmuiască şi să mă împiedice să mă îngâmf.


#4
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 Dorel666, on 02 ianuarie 2022 - 14:20, said:

Un boschetar plin de paduchi si mirosind urat, cu haina numai pete soioase, sigur nu ar fi primit la nici o  nunta si in nici o camera.
Tocmai de aia trebuie să începi de astăzi să înveți să te speli, Dorele!
Nu e chiar așa groaznic precum îți închipui.

Prima pată soioasă și urât mirositoare pe care trebuie să ți-o speli este trufia spirituală.
Succes!


Cumpără și niște alifie să-ți ungi ochii și să-ți dai seama că ești ticălos, nenorocit, sărac, orb și gol.
Și haine albe, ca să te îmbraci cu ele și să nu ţi se vadă rușinea goliciunii tale.

Edited by penticostalul, 02 January 2022 - 14:37.


#5
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
@Dorel666, nu am inteles de ce te ataca @penticostalul. Doar sunteti "frati", slujiti aceluias Zeu. Sau fiecare cu .........

#6
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 nico99900, on 02 ianuarie 2022 - 14:40, said:

nu am inteles
Nu se aștepta nimeni să înțelegi ceva, Nico! Posted Image
Șezi frumos!

#7
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 penticostalul, on 02 ianuarie 2022 - 14:36, said:

Tocmai de aia trebuie să începi de astăzi să înveți să te speli, Dorele!
Nu e chiar așa groaznic precum îți închipui.

Prima pată soioasă și urât mirositoare pe care trebuie să ți-o speli este trufia spirituală.
Succes!


Cumpără și niște alifie să-ți ungi ochii și să-ți dai seama că ești ticălos, nenorocit, sărac, orb și gol.
Și haine albe, ca să te îmbraci cu ele și să nu ţi se vadă rușinea goliciunii tale.

Penti, asa-i ca biblia dumitale nu precizeaza, printre darurile pe care le poti rodi, si curatia? Nu omul vostru a facut aceasta traducere? Nu voi insiva ati acceptat-o? Ca nu stiati ca Haina de nunta este Curatia si ca, daca nu o veti rodi, veti fi legati si aruncati in intunericul de afara, asta-i altceva, dar tot problema voastra.
Si eu sunt om si pot gresi. Dar faptul ca voi va pregatiti de prigoana si de inchiderea bisericilor nu-i un secret pentru nimeni, ba chiar il trambitati voi insiva peste tot. Eu doar va arat unde ati gresit, ca doar doar voi mai putea scoate din foc pe vreunul dintre voi.

 nico99900, on 02 ianuarie 2022 - 14:40, said:

@Dorel666, nu am inteles de ce te ataca @penticostalul. Doar sunteti "frati", slujiti aceluias Zeu. Sau fiecare cu .........

Zeul la care slujim si eu si penticostalul a spus ca, la a doua Lui venire, va desparti oile de capre. De aceea ma ataca penticostalul, ca unul dintre noi este oaie si altul este capra. Bine, el va zice ca eu sunt capra. Dar Dumnezeu va adeveri cine-i oaie si cine-i capra in momentul cand caprele vor  merge in foc, iar oile la pasunea cea verde. Aici, pe pamant,  nu intr-un univers paralel, intr-un timp  nedefinit! Si cum penticostalul se pregateste deja pentru foc, iar eu ma pregatesc pentru pasunea cea verde, este destul de clar cine-i capra si cine-i oaie.

 nico99900, on 02 ianuarie 2022 - 14:40, said:

@Dorel666, nu am inteles de ce te ataca @penticostalul. Doar sunteti "frati", slujiti aceluias Zeu. Sau fiecare cu .........

 penticostalul, on 02 ianuarie 2022 - 14:42, said:

Nu se aștepta nimeni să înțelegi ceva, Nico! Posted Image
Șezi frumos!

Si dupa cum vezi, penti te ataca si pe dumneata, iar aceasta numai caprele o fac!

Edited by Dorel666, 02 January 2022 - 14:51.


#8
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 Dorel666, on 02 ianuarie 2022 - 14:48, said:

Penti, asa-i ca biblia dumitale nu precizeaza, printre darurile pe care le poti rodi, si curatia?
Ba precizează.
Însă după cum ți-am scris mai sus, ești orb și... nu ai cum să vezi.

 Dorel666, on 02 ianuarie 2022 - 14:48, said:

Bine, el va zice ca eu sunt capra.
E demonstrat de mult, pe alt topic, faptul că ești capră.
Pe acesta se demonstrează doar că ești capră... oarbă.
Ceea ce e destul de nasol.

Dar soluția este simplă și ți-am dat-o în postarea anterioară.
Mai citește-o încă de trei ori, cu atenție!

Edited by penticostalul, 02 January 2022 - 14:53.


#9
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 penticostalul, on 02 ianuarie 2022 - 14:52, said:

Ba precizează.
Însă după cum ți-am scris mai sus, ești orb și... nu ai cum să vezi.


Unde precizeaza, penti? Ca este o singura biblie Cornilescu si eu din ea am citat! Daca stii sa precizeze in alta parte, te rog sa ne arati si noua. Iar daca nu scrie... atunci ai o problema. O maaaaare problema!

#10
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 Dorel666, on 02 ianuarie 2022 - 14:55, said:

Ca este o singura biblie Cornilescu si eu din ea am citat!
Ai citat dar nu ai văzut.
Adică degeaba.

Pentru că după cum ai demonstrat deja, ești orb!

Insa este scris și in Biblia Catolică și în Biblia Cornilescu.
Ai citat fără să vezi. Ceea ce nu este de mirare ci perfect plauzibil pentru un orb spiritual.

#11
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

 Dorel666, on 02 ianuarie 2022 - 14:48, said:

Zeul la care slujim si eu si penticostalul a spus ca, la a doua Lui venire, va desparti oile de capre. De aceea ma ataca penticostalul, ca unul dintre noi este oaie si altul este capra. Bine, el va zice ca eu sunt capra. Dar Dumnezeu va adeveri cine-i oaie si cine-i capra in momentul cand caprele vor  merge in foc, iar oile la pasunea cea verde. Aici, pe pamant,  nu intr-un univers paralel, intr-un timp  nedefinit! Si cum penticostalul se pregateste deja pentru foc, iar eu ma pregatesc pentru pasunea cea verde, este destul de clar cine-i capra si cine-i oaie.

Nu am o parere nici buna, nici rea despre tine Dorele. Tu macar incerci cu ajutorul versetolor din Biblie sa explici/justifici actiunile/crezul tau. In schimb Penticostalul in mare parte (ca nu pot zice toate chiar) din postarile lui, doar incearca sa jigneasca, atat cat ii permit normele forului bineinteles. Oricum , nu este ceea ce cultul propovaduieste. Cel putin din cat cunosc eu cultul.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 penticostalul, on 02 ianuarie 2022 - 14:36, said:

Tocmai de aia trebuie să începi de astăzi să înveți să te speli, Dorele!
Nu e chiar așa groaznic precum îți închipui.

:))))




" Imparatul  nu vine de la inceput in camera de nunta"
De ce, este rusinat sau cum?

#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Dorel666, on 02 ianuarie 2022 - 14:48, said:

Nu omul vostru a facut aceasta traducere?
Cornilescu o fi făcut traducerea și la catolici? Posted Image

#14
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 nico99900, on 02 ianuarie 2022 - 15:14, said:

Nu am o parere nici buna, nici rea despre tine Dorele. Tu macar incerci cu ajutorul versetolor din Biblie sa explici/justifici actiunile/crezul tau. In schimb Penticostalul in mare parte (ca nu pot zice toate chiar) din postarile lui, doar incearca sa jigneasca, atat cat ii permit normele forului bineinteles. Oricum , nu este ceea ce cultul propovaduieste. Cel putin din cat cunosc eu cultul.

La inceput, oile acestea, tip penti, care stricau apa si pasunea celorlalte oi, erau doar oi grase. Acum, aceste oi grase s-au transformat deja in capre si dau cu coarnele in stanga si dreapta, nu le mai este de ajuns sa tulbure apa cu copitele. De aceea aceste capre vor fi date si afara din biserica pentru ca, dupa cum arata versetele despre roada Duhului, aceasta roada incepe cu Dragostea. Iar dragostea nu se manie, nu jigneste, nu batjocoreste. Dragostea curata! Ca exista destui ”indragostiti” care se fac albie de porci si continua sa declare ca au dragoste unul fata de altul.
De aceea si Zeul avertizeaza, inca de la inceput, ca si de primeste pe toti murdarii in camera de nunta, in Casa Lui vor intra doar cei care vor reusi sa-si curateasca inima prin dragoste. Si nu ai  nevoie de ochelari, binoclu, microscop sau telescop ca sa vezi daca cineva are dragoste curata sau nu. Este destul sa te uiti la ce scoate din gura.
In ce ma priveste, desi mi-am mai curatit dragostea, inca mai am de lucru la ea.

 ericmario, on 02 ianuarie 2022 - 15:19, said:

Cornilescu o fi făcut traducerea și la catolici? Posted Image

Din cate stiu, nu. Si deasemenea inca n-am aflat ce traducere au ortodocsii pe vechi.

Edited by Dorel666, 02 January 2022 - 15:24.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Dorel666, on 02 ianuarie 2022 - 14:48, said:

la a doua Lui venire, va desparti oile de capre. De aceea ma ataca penticostalul, ca unul dintre noi este oaie si altul este capra. Bine, el va zice ca eu sunt capra.

Deci esti oaia din turma.
Eu in schimb sunt Mielul lui Dumnezeu, Lumina Lumii, Alfa si Omega, Adevarul! Nu o spun eu, ci Duhul imi vorbeste, Duhul vorbeste prin mine. Nu ma pot impotrivi.

Edited by MembruAnonim, 02 January 2022 - 15:27.


#16
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 MembruAnonim, on 02 ianuarie 2022 - 15:18, said:

Posted Image)))




" Imparatul  nu vine de la inceput in camera de nunta"
De ce, este rusinat sau cum?

Pai, daca ar veni de la inceput, de vreme ce pe toti i-a luat de pe drumuri si niciunul din cei anuntati deja nu a intrat, este clar ca pe toti ii va gasi fara haina de nunta. De fapt, aceasta este si ideea acesti nunti neobisnuite, ca nuntasii intra cu o haina murdara si se curatesc pe parcurs. Intra fara haina de nunta, dar si-o capata pe parcurs. Cine  nu si-o capata, pana la timpul cuvenit, este dat afara.

 MembruAnonim, on 02 ianuarie 2022 - 15:26, said:

Deci esti oaia din turma.
Eu in schimb sunt Mielul lui Dumnezeu, Lumina Lumii, Alfa si Omega, Adevarul!

No offence, esti doar dracu in persoana, daca esti ”Lumina Lumii” dar nu esti si oaia din turma. Ca Hristos era si ramane Om si Dumnezeu!

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Dorel666, on 02 ianuarie 2022 - 15:27, said:

No offence, esti doar dracu in persoana, daca esti ”Lumina Lumii” dar nu esti si oaia din turma. Ca Hristos era si ramane Om si Dumnezeu!

Duhul vorbeste prin mine, eu nu pretind ca sunt A Doua Venire, insa nu ma pot impotrivi duhului. Sfantul Duh vorbeste prin mine, lucreaza prin mine, infaptuieste prin mine!
Totul va fi scos la lumina si nimic nu va mai ramane necunoscut. Momentan sunt un simplu om si in mine se manifesta Duhul Sfant.

Edited by MembruAnonim, 02 January 2022 - 15:38.


#18
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,406
  • Înscris: 06.11.2014
Sa nu va opriti cu cearta..... Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by iZet, 02 January 2022 - 15:35.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate