Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

credit nevoi personale-BCR

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Salutare, sunt angajat la o firma pe perioada nedeterminata din data de 05.09.21, am fost si mi-am facut cont la bcr activand si aplicatia george, acolo mi s-a spus ca dupa 3 luni pot optiune un credit de nevoi personale, am reusit sa strang ceva bani insa nu suficienti pentru ce-mi trebuie,  doresc sa iau un credit in valoare de 3000€, am salariul 1650-1700ron + bonuri 250 ron +/-, undeva la 1950-2000 ron/luna, din ianuarie urmand sa ni-l mareasca.
Nu am avut alte credite pana acum sau datorii, nu figurez nici in biroul de credit, sunt necasatorit si nu am alte persoane in intretinere, etc.
Am fost la banca pe 10.12 si mi-au spus sa revin dupa craciun in perioada 27-29 pentru ca la anaf  intra mai tarziu cele 3 luni, am revenit dupa craciun si aceeasi poveste, acum mi-au spus sa astept sa intre al 4 lea salariu, care intra acum pe 5 ianuarie., mi s-a  mai spus ca daca nu merge nici dupa cele 4 luni pot incerca dupa ce fac 6 luni, cu toate ca in conditiile minime de eligibilitate  scrie : Continuitate: 3 luni in cazul clientilor cu produse bancare sau 6 luni in cazul clientilor noi pe piata bancara/ financiar non bancara;
Ma poate lamuri cineva in masura de ce nu reusesc sa obtin un credit ? multumesc

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Probabil pentru că nu prezinți garanție.

#3
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
6 luni in cazul clientilor noi pe piata bancara

#4
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011

 CostyNn96, on 02 ianuarie 2022 - 14:05, said:

Salutare, sunt angajat la o firma pe perioada nedeterminata din data de 05.09.21, am fost si mi-am facut cont la bcr activand si aplicatia george, acolo mi s-a spus ca dupa 3 luni pot optiune un credit de nevoi personale, am reusit sa strang ceva bani insa nu suficienti pentru ce-mi trebuie,  doresc sa iau un credit in valoare de 3000€, am salariul 1650-1700ron + bonuri 250 ron +/-, undeva la 1950-2000 ron/luna, din ianuarie urmand sa ni-l mareasca.
Nu am avut alte credite pana acum sau datorii, nu figurez nici in biroul de credit, sunt necasatorit si nu am alte persoane in intretinere, etc.
Am fost la banca pe 10.12 si mi-au spus sa revin dupa craciun in perioada 27-29 pentru ca la anaf  intra mai tarziu cele 3 luni, am revenit dupa craciun si aceeasi poveste, acum mi-au spus sa astept sa intre al 4 lea salariu, care intra acum pe 5 ianuarie., mi s-a  mai spus ca daca nu merge nici dupa cele 4 luni pot incerca dupa ce fac 6 luni, cu toate ca in conditiile minime de eligibilitate  scrie : Continuitate: 3 luni in cazul clientilor cu produse bancare sau 6 luni in cazul clientilor noi pe piata bancara/ financiar non bancara;
Ma poate lamuri cineva in masura de ce nu reusesc sa obtin un credit ? multumesc

in afara de urgenta medicala de ce ai avea nevoie de o suma de 8x salariul tau? suma care de altfel e infima.
6 luni pe piata bancara.de aceea trebuie sa astepti.

#5
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018

 zile_san, on 02 ianuarie 2022 - 15:19, said:

in afara de urgenta medicala de ce ai avea nevoie de o suma de 8x salariul tau?
de un......passat sau insignia sau un Astra J :D

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 CostyNn96, on 02 ianuarie 2022 - 15:25, said:

de un......passat sau insignia sau un Astra J Posted Image
Un credit auto se acordă mai ușor și e mai avantajos decât un credit de nevoi personale.

#7
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Daca citesc mesajele de pe aici, forumisti sunt daia cu 1000 + de euro pe luna.

Hai sa iti scriu la obiect cum sta treaba, nu ai istoric bancar.
Bancile tin cont de un istoric bancar, de cat timp ai card de credit, ce conturi ai, ai achitat vreodata un credit, ai cont de economii etc...
Depinde mult si ce varsta ai, la ce firma esti angajat.

Ai putea incerca sa te duci pana la ING sa discuti cu un consultat financiar.

Intr-un fel au dreptate si colegi de forum, probabil esti la inceput de viata, te arunci la un credit cam repede.
Bravo ca ai economisit, depune la BCR, ia de ii lasa sa respire 1-2 luni.

Edited by -ARA-, 02 January 2022 - 17:04.


#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,311
  • Înscris: 08.02.2011
Daca din 1700 lei salariu ai strans 6500 lei in 4 luni e foarte bine.

#9
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 27.09.2015
Hai sa iti zic eu care este problema. Raportarea catre ANAF a veniturilor salariale se poate face pana pe 25 ale lunii urmatoare celei la care se refera. De exemplu te-ai angajat in septembrie, iar salariul l-ai luat in octombrie, iar raportarea catre ANAf s-a putut face pana pe 25 octombrie. La fel in noiembrie, la fel si decembrie. Cel de-al treilea salariu s-a putut raporta la ANAF pana pe 21 decembrie, iar la foarte multe firme chiar asa se si intampla se raporteaza aproape te data limita, mai ales la cele cu contabilitate externalizata.
Actualizarea bazei de date pe care o consulta bancile, cu veniturile raportate de firme dureaza mult, foarte mult, poate dura si 2-3 luni. In special in decembrie actualizarile astea dureaza si mai mult pentru cs este inchidere de an. Asa ca sfatul meu este sa te duci mai spre sfarsitul lunii ianurie, este posibil ca pana atunci sa iti apara toate cele 3 luni lucrate.

#10
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018

 modoran, on 02 ianuarie 2022 - 17:42, said:

Daca din 1700 lei salariu ai strans 6500 lei in 4 luni e foarte bine.
asta pentru ca nu am platit eu cheltuielile casnice, altfel...

 ZamrA, on 02 ianuarie 2022 - 17:45, said:

multumesc mult pt lamurirePosted Image

Edited by CostyNn96, 02 January 2022 - 18:29.


#11
Anthraxs

Anthraxs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 11.04.2010

 ericmario, on 02 ianuarie 2022 - 16:13, said:

Un credit auto se acordă mai ușor și e mai avantajos decât un credit de nevoi personale.

Se da credit auto pentru masina SH? Din cate stiu eu nu. Pe langa asta, la un credit auto banca este propietarul masinii (din cate stiu) si tu vei fi obligat sa ii faci Casco la cine vor ei.

#12
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Nu este credit auto, este credit de nevoi personale.

Istoricul conteaza foarte mult in cazul creditelor.
Am povestit pe forum ca eram mai tanar, am fost cu un prieten la Tiriac, banca unde avea el cardul, sa imprumute o suma modica sa isi poata plati scoala. Si raspunsul a fost amuzant, trist, nu ca nu vrut sa ii dea suma respectiva, nu au vrut sa ii dea nimic.

#13
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018

 Argv, on 02 ianuarie 2022 - 14:26, said:

6 luni in cazul clientilor noi pe piata bancara
am mai avut card dar nu la ei, la BT prin 2011 pt a incasa decontarea abonamentului de la liceu

#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,982
  • Înscris: 13.03.2005
Da, dar ai totusi istoric de creditare Zero. Acela era card de debit....

#15
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Nu e neaparat obiectul discutiei, dar de ce ti-ai lua masina de genul ala, cand tu ai un salariu de 2000 ron ?
Vrei sa produci cu ea, gen Uber ? Sau doar ca sa ai masina ?
Daca e al doilea caz, sincer, la salariu de 2000 ron ... utilizarea masina iti va lua spre 1/3 din salariul tau anual .. o nebunie.

#16
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Explicatia cred ca ai aflat care a fost. Motivul pentru care nu ti-au dat bani.

Acuma sfaturile financiare sunt ok, doar ca economisind nu o sa poti creste.
Adica din ce zici ai nevoie de masina, masina care o sa te ajunte in meseria de sofer pe tir.

Dar daca cumva la inceput de viata vrei masina de 3000 de euro cu alt scop, atunci o sa iti legi singur ceva catuse de picioare.
3000 de euro masina + itp + asigurare care este scumpa ca esti tanar + benzina. Cateva lefe o sa le dai doar pe masina, anual.
Masina mai veche de 10 ani? Faci ITP in fiecare an. Cred ca am am zis bine.

Si nu iti pune toate gandurile in planul cu sofer de tir ca este o meserie singura, nu o sa ai familie, nu o sa poti sa iti faci o familie, mai ales daca o sa faci pe comunitate.

#17
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 07.03.2012
Inițiator, o variantă bună să grăbești procesul este să iei un credit rapid, de la Provident spre exemplu, pe care să-l rambursezi fie în perioada de 14 zile de la semnare (în care poți da înapoi exact suma pe care ai primit-o, fără niciun alt cost), fie după prima rată (caz în care, dacă iei transfer bancar, ceea ce te și sfătuiesc, costurile sunt mici). Așa vei apărea cu istoric în Biroul de credite și vei fi mai ușor creditabil.

View PostZamrA, on 02 ianuarie 2022 - 17:45, said:

Hai sa iti zic eu care este problema. Raportarea catre ANAF a veniturilor salariale se poate face pana pe 25 ale lunii urmatoare celei la care se refera. De exemplu te-ai angajat in septembrie, iar salariul l-ai luat in octombrie, iar raportarea catre ANAf s-a putut face pana pe 25 octombrie. La fel in noiembrie, la fel si decembrie. Cel de-al treilea salariu s-a putut raporta la ANAF pana pe 21 decembrie, iar la foarte multe firme chiar asa se si intampla se raporteaza aproape te data limita, mai ales la cele cu contabilitate externalizata.
Actualizarea bazei de date pe care o consulta bancile, cu veniturile raportate de firme dureaza mult, foarte mult, poate dura si 2-3 luni. In special in decembrie actualizarile astea dureaza si mai mult pentru cs este inchidere de an. Asa ca sfatul meu este sa te duci mai spre sfarsitul lunii ianurie, este posibil ca pana atunci sa iti apara toate cele 3 luni lucrate.

Sau compania cu "lucrează " cu ANAF-ul...Nici n-ai idee câți au aflat, prin solicitare de prescoring, că nu au veniturile salariale declarate la ANAF!

#18
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007

View Postpopicoo, on 03 ianuarie 2022 - 18:39, said:

Inițiator, o variantă bună să grăbești procesul este să iei un credit rapid, de la Provident spre exemplu

Eu il sfatuiesc sa astepte sa poata imprumuta de la banca. Cum a stat pana acum fara masina, va mai sta cateva luni. Are un salariu foarte mic si daca ii intevine ceva, nu va putea rambursa la timp imprumutul catre Provident si va ajunge sa munceasca doar sa isi plateasca creditul: Provident DAE: 91,79%

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate