Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfaturi si sugestii achizitie teren ingust

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
silentiumobile

silentiumobile

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.06.2019
Salutare, forum!

Am gasit un teren intravilan in Valea Lupului. Terenul are deschidere la drum de 15ml si o adancime de 54ml (in total vreo 800mp aria). In partea din stanga si dreapta (relativ la drum) sunt 2 case lipite de gardul dintre terenul lor si acest teren.

As dori sa construiesc o casa de 160-180mp utili pe acest teren si sa folosesc terenul ramas din spatele casei (relativ la drum) ca gradina.

Pentru cei cu experienta in domeniu: este sau nu acest teren prea ingust pentru aceasta constructie? Voi avea probleme atunci cand solicit aprobarea cand vine vorba de alipirea casei cu ceilalti vecini daca las 2.5 m intre casa si gardul lor?

Ce alte probleme ar putea acest teren de 15m latime ascunde?

Multumesc!

Cateva mentiuni:
  • Terenul este in prezent "gradina" unei case care se afla in capatul lui (relativ la drum).
  • Casa pe care as vrea sa o construiesc ar fi P+1E cu P de 80-90mp.
  • In fata casei as dori macar un loc de parcare.
  • Ideal ar fi ca orientarea casei sa fie spre drum si nu spre casele vecinilor din stanga si dreapta (relativ la drum).

Ca sa va faceti o idee cu privire la forma si amplasare:


casa stg      teren    casa dreapta
__________|            |___________

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
Roaga proprietarul sa ceara un Certificat de Urbanism pentru construire. Cu o schita/plan amplasament pe care o platesti unui arhitect.
Daca iese CU si esti multumit, fa un studiu geotehnic inainte de a semna actele.
Succes!

LE: ii spui proprietarului ca ii platesti 500 de euro in plus pentru deranj, daca obtine CU si faceti studiul geo.
Merita.
Daca e om serios va accepta

Edited by crocko.dilul, 02 January 2022 - 13:33.


#3
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Cu doua case stanga dreapta esti ca intr-un tunel. Nu stiu cata lumina o sa mai ai peste zi.

#4
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Cam putin 15 metri. Eu am 16,40 si am fost cam la limita. Am trei metri in spate si 3,5 in fata, dar casa mea are 120mp. La dimensiunea pe care o vrei, mergi musai pe etaj, altfel faci vagon de tren.
LE: in spate, respectiv fata - stanga respectiv dreapta privind dinspre strada

Edited by sorin61, 02 January 2022 - 15:25.


#5
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Este foarte importantă și poziționarea față de punctele cardinale... cum este orientat terenul?

Mi se pare prea îngust pentru un trai confortabil, chiar dacă - cel mai probabil - este construibil. Nu mai există și alte terenuri cu proporții mai normale prin zonă?

#6
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019
Daca as fi in locul tau, as proceda in felul urmator:

1. m-as interesa care sunt retragerile in zona respectiva ( nu lua in calcul o posibila intelegere cu vecinii, s-ar putea sa te coste mult chestia asta )
2. mi-as 'desena' intr-un soft de pe net casa pe care mi-o doresc ( tinand cont de anumite detalii cum ar fi retragerile, pozitia punctelor cardinale, forma constructiei, pozitia casei in raport cu terenul, apropierea de drumul principal, etc. )
3. daca reusesc sa obtin ceea ce imi doresc, as cumpara terenul.

Eu sunt cumva intr-o situatie similara ( parintii au un teren cu o latime de 15.35 pe care vor sa isi construiasca o casuta ), si sincer sa fiu imi cam da cu virgula. Posted Image

Inca odata tine cont de sfatul meu: daca nu esti din localitatea respectiva, nu te baza pe o intelegere cu vecinii ( iti spun din experienta proprie ).

#7
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 razvan-softpedia, on 02 ianuarie 2022 - 15:46, said:

daca nu esti din localitatea respectiva, nu te baza pe o intelegere cu vecinii ( iti spun din experienta proprie ).

Proprietarul actual ar putea obține acordul notarial al vecinilor înainte de vânzare... altfel nu aș cumpăra nici eu.

Aceste aspecte pot fi negociate.

Edited by subss, 02 January 2022 - 15:57.


#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
E o complicatie care nu merita.
E o fost arie agricola, sunt multe terenuri asa.

Deschiderea este prea mica, iar adesea, neffind oras, nu au regulament de urbanism, deci teoretic se aplica retragerile minime din codul civil, dar asa nu vei mai avea loc de trecere pe langa casa, vei avea oricum , casa ingusta, vagon.

#9
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 06.10.2019

 subss, on 02 ianuarie 2022 - 15:56, said:

Proprietarul actual ar putea obține acordul notarial al vecinilor înainte de vânzare... altfel nu aș cumpăra nici eu.

sincer sa fiu, nu stiam ca este posibil sa se transfer acest acord si catre cel care cumpara.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Se transfera, e valabil mai ales dc vrei calcan (si vrei).

Daca vecinii au fereastra spre terenul tau, te-ai ars, vezi ca e complicatie si nu te arunca fara un sfat de la arhitect.
https://forum.softpe...al-casa-calcan/

 Ahasverus, on 16 ianuarie 2018 - 08:08, said:

Problema e nuantata, poti intreba un arhitect si un structurist expert.
Eu asa am facut si am gasit jumatate din solutie, la cealalta jumatate m-am infundat.
1. Ai nevoie de acord de alipire la calcan (e o alipire virtuala). La asta se rezolva.
2. Daca are cosuri de fum functionale (soba), ai nevoie de acord notarial pt:
- ridicare cosuri de fum
- punerea unui sort de tabla prins de casa ta.
Astea se fac pe banii tai.
La pct 1:
1. Se face expertiza si se da solutie tehnica.
2. Se cere verbal accesul pe interior pt a se poza calcanul.
3. Daca nu se da acceptul, se face scrisoare recomandata semnata de 3 martori si se cere accesul in data de X, la ora Y.
4. Daca nu se da acces, se constata la dosar prin martori si se merge mai departe.
Problema este la pct 2, care tine de codul civil, unde trebuie sa o dai in judecata.
Romania, mereu frumoasa.
Daca are centrala termica, ai scapat!


#11
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Initiator, 15m sunt foarte putini. Mai ales ca ai case construite deja stanga- dreapta. Nu-ti imaginezi decat atunci cand vei avea casa ridicata, dar atunci este prea tarziu. In casa aia vei sta, deci vrei spatiu. Altfel esti ca la bloc. Cauta ceva macar cu 20-25m deschidere. Nu conteaza daca e intravilan arabil, poti lua autorizatie de constructie pe el (cel putin eu asa am cumparat terenul).
Nu lua hotararea doar pe baza pretului. Nu intotdeauna ceea ce e ieftin este si bun.
Spor la construit casa viselor tale. Si la multi ani, ca tot suntem in 2022.

#12
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

 Adm, on 02 ianuarie 2022 - 16:51, said:

E o complicatie care nu merita.
E o fost arie agricola, sunt multe terenuri asa.

Deschiderea este prea mica, iar adesea, neffind oras, nu au regulament de urbanism, deci teoretic se aplica retragerile minime din codul civil, dar asa nu vei mai avea loc de trecere pe langa casa, vei avea oricum , casa ingusta, vagon.
Stii macar care sunt deschiderile din codul civil?

#13
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 edi10000, on 02 ianuarie 2022 - 23:12, said:

Stii macar care sunt deschiderile din codul civil?

Nu sunt precizate deschideri în Codul Civil, sunt menționate doar retrageri...

În Regulamentul General de Urbanism (articolul 30) există reglementate deschideri, cu caracter universal (aplicabile în caz că nu există un PUG al localității).

#14
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Codul civil spune ca poti construi la 60 de cm fata de proprietatea vecina. Sigur, daca nu exista PUG in vigoare al localitatii care sa prevada alte valori si daca vecinul nu are ferestre pe partea ta.

Edited by edi10000, 03 January 2022 - 00:18.


#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Domnu vb de retrageri si sunt acum 2m dc sunt ferestre si 60cm daca nu sunt.
Ideea ramane, casa e prea ingusta, cel putin pt gustul meu.
Apoi doresti sa mai treci prb si cu o masina in restul curtii, asa ca banuiala.

#16
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Cred ca ne certam degeaba, initiatorul nu a mai aparut.

#17
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Eu nu inteleg de ce ai vrea sa-ti faci casa la drum intre cele 2 case existente ? Fa-ti casa mai in spate si ai numai de castigat - nu tu praf si zgomot de la drum , nu tu scandal cu vecinii .
In fata faci un carport pt 2 masini si atat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate