Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

LibertateInIt

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postalexleca, on 06 aprilie 2022 - 08:03, said:

Un software engineer tare la aceste companii in sediile lor centrale poate ajunuge la 500.000 USD / an lejer. De ce ai refuza o astfel de oferta? Ganditi logic.
That's not even close. Un inginer "tare" care are 500k pe an are poate 20 de ani experienta, o tona de repsonsabilitati si probabil viata lui se invirte in jurul lui Markush. Unu care iese din internship are poate 100k, care in California, de exemplu,  dupa taxe inseamna 70.000, adica vreo 6000 pe luna. Considerind ca un cacat de garsoniera e vreo 3000 pe luna chiria nu e chiar mare scofala.

Acuma daca te faci sarlatan in Romanica poti face mult mai mult de 6000 de dolari pe luna si poti sa stai la parinti moca :w00t:

#56
alexleca

alexleca

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 21.05.2020

 parabellum, on 06 aprilie 2022 - 09:56, said:

Am incercat sa gasesc niste repositories publice ale 'mentorilor'.
N-am reusit, probabil pentru ca nu stiu eu sa caut, nu ca n-ar exista si ar fi niste minunatii admirate la nivel mondial.

Apoi am cautat la clienti... rareori am gasit, dar sincer, 'brandul' nu trece dincolo de banalitati in situatiile in care totusi au ceva disponibil.

Mai bine am cauta nista aplicatii facute de mentori. Si de ce popularitate se bucura. Doar ca... nu exista asa ceva! ;)

#57
alexleca

alexleca

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 21.05.2020

 Mosotti, on 06 aprilie 2022 - 11:04, said:

That's not even close. Un inginer "tare" care are 500k pe an are poate 20 de ani experienta, o tona de repsonsabilitati si probabil viata lui se invirte in jurul lui Markush. Unu care iese din internship are poate 100k, care in California, de exemplu,  dupa taxe inseamna 70.000, adica vreo 6000 pe luna. Considerind ca un cacat de garsoniera e vreo 3000 pe luna chiria nu e chiar mare scofala.

Acuma daca te faci sarlatan in Romanica poti face mult mai mult de 6000 de dolari pe luna si poti sa stai la parinti moca Posted Image

Foarte adevarat ce spui. Ma refeream la seniori cu responsabilitati de management. Iar ref la ultima parte... cea cu parintii... majoritatea procedeaza asa! :)))))))))

#58
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Mai bine am cauta nista aplicatii facute de mentori. Si de ce popularitate se bucura. Doar ca... nu exista asa ceva!
Prin 'repositories' bineinteles ca m-am referit la codul sursa la niste aplicatii, nu la altceva.

Popularitatea nu e chiar atat de relevanta. Dintre proiectele mele open source, se bucura de mai multa popularitate cele mai accesibile 'publicului larg', cele care 'iau ochii'.

#59
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Raul Pop este unul dintre ei celalat este Cristian Dascalu.

Raul Pop a facut acest website:
https://approd.ro/

Edited by PlatonX, 07 April 2022 - 16:44.


#60
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022

Quote

Iar fara aceste calitati, orice curs din lume valoreaza foarte putin pentru ei.
Fara aceste calitati nu ai cum sa fii programator si sa rezisti la locul de munca.

 Mosotti, on 19 februarie 2022 - 21:42, said:

si iti da un review de te nauceste si apoi mult succes in a explica urmatorilor clienti cit de rai o fost aia cu tine.
Pai asta e mai rau decat sa te dea in judecata =))

 alexleca, on 07 aprilie 2022 - 11:39, said:

Mai bine am cauta nista aplicatii facute de mentori. Si de ce popularitate se bucura. Doar ca... nu exista asa ceva! Posted Image
Dascalul spunea intr-un videoclip ca s-a dus in America la Google pt Internship de 3  luni , insa dupa doua luni(deci in plin internship , inainte de evaluarea sa finala) a decis sa se intoaca in RO pt
ca cum zice el "avea dor de tara si mai multe oportunitati de afaceri".
Judecati si voi acum situtatia.

#61
alexleca

alexleca

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 21.05.2020

 PlatonX, on 07 aprilie 2022 - 16:43, said:

Raul Pop este unul dintre ei celalat este Cristian Dascalu.

Raul Pop a facut acest website:
https://approd.ro/

Este doar un website care promoveaza o afacere. Cred ca toti copiii informaticieni pot face asa ceva.

Eu ma refeream la aplicatii consacrate. Eu, fara sa ma consider cel mai tare de pe plantatie, am aplicatii intre 500 si 100k utilizatori, pe Android si IOS. Chiar daca am o functie de management, iar programarea a ramas la nivel de Hobby. Mai programez doar pt mine si echipa mea aplicatii care sa imi automatizeze proiectele. ;)

Cu atat mai mult, Dascalu && CO ar trebui sa ne arate ce au facut ei concret. Iar GitHub repositories pot spune ca sunt relevante, dar si mai relevante sunt aplicatiile publice care pot fi evaluate de catre utilizatori. ;)

#62
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Iar GitHub repositories pot spune ca sunt relevante, dar si mai relevante sunt aplicatiile publice care pot fi evaluate de catre utilizatori
GitHub repositories sunt mai relevante pentru ca poti analiza codul, sa vezi de exemplu contributia lor, nu o aplicatie care sa fie ceva varza obtinuta din alaturarea unor biblioteci/framework-uri si copy/paste de pe StackOverflow in stil 'script kiddie'.

#63
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Pe mine ma fascineaza cursurile astea de coaching/mentoring (fie ca au treaba cu IT-ul sau nu). Nu cred ca poti sa zici categoric care e punctul de la care poti afirma ca e inselatorie sau nu, dar in cazul de fata consider ca s-a depasit masura. Aiurea ca se intorc "valorile" ca sa faca astfel de lucruri aici. Mi-aminteste omul de Buhnici care l-a adus pe escrocul Kiyosaki, nu ne ajung teparii nostri, trebuie sa-i importam si pe cei din vest.
Unii oameni chiar n-au nicio jena.

Edited by Shade14, 29 April 2022 - 21:51.


#64
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
re: CD, ca si in video asta cred ca are dreptate 50% (restul e personal twist către ce [va] vinde)

iar 50% e un scor bun, pentru ca majoritatea celorlalți metori și businlssppl de carton.ro sunt bull*it all the way: 5% adevăr sa te agate, 95% sa te spele pe creier

de asemenea CD mai are în videourile de pe YT subiecte interesante (tot pe la 50%), dar multi văd putini asculta. (ca și Kiyosaki: gura păcătosului adevăr grăiește) trebuie doar sa filtrezi; cu init în IT, le-am scris si lor: udacity.com e mult mai reliable la acelasi pretz ca ei. (ei 2 unknowns of dotro). singurul lor avantaj ar fi dacă au și proiecte în tzeava pentru noii învățăcei, etc

Edited by r3ddr, 14 August 2022 - 11:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate