Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

LibertateInIt

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,974
  • Înscris: 18.09.2008

View PostMarianG, on 02 ianuarie 2022 - 14:25, said:

asta imi aminteste de FHM care ne spunea sa ne facem un dus inainte sa iesim la intalnire.

Te-ai gandit vreodata, ca unii nu stiau/stiu asta?

Revenind, nu stiu cat de buni programatori sunt astia doi, dar daca cineva le da 5K euro/luna... macar buni vanzatori sunt.

#20
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postdani.user, on 02 ianuarie 2022 - 16:05, said:

Sa zicem ca ai intalnit deja cateva zeci chiar sute de persoane din domeniu (unele poate chiar aici pe forum). Cum profiti acum de asta?
Ma gandesc ca acele persoanele din domeniu cunosc clienti.
Clientul intreaba persoana daca are o recomandare pentru developer de [technology goes here], si astfel ajunge la tine. :?

#21
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012

View Postmiki07, on 02 ianuarie 2022 - 16:27, said:


Te-ai gandit vreodata, ca unii nu stiau/stiu asta?

Revenind, nu stiu cat de buni programatori sunt astia doi, dar daca cineva le da 5K euro/luna... macar buni vanzatori sunt.

Vânzător bun este ăla care te face să revii la el. dascălu (și alții care fac le fel ca el) este definiția manipulatorului. Și de aia avem o prejudecată atunci când vine vorba de vânzări.

Lipsa de educație în legătură cu vânzările și ce înseamnă vânzare/vânzător bun face să punem boticul la tehnici din-astea de influențare, care pot fi folosite și cu bună-credință, și cu rea-credință. Ghiciți cum le folosește dascălul?

#22
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,974
  • Înscris: 18.09.2008

View Postpopicoo, on 02 ianuarie 2022 - 17:02, said:


Tocmai, ca la el nu revii, dar sunt multi care bun botul prima data. Si atat timp cat face bani constant, putem spune ca este totusi un vanzator bun.

#23
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012
Vânzător bun nu este cel care face ce face dascălu. este important să facem distincția asta, altfel rămâne constant sau crește numărul celor care pun boticul.

#24
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 25.10.2016
Pai tu de ce crezi ca Dascalu nu a mai continuat la firmele astea mari dupa internship? (A vazut oportunitatea de a face bani mai multi la el acasa)
Parca ii facuse cineva de prin Elvetia o oferta pe care refuzat-o, a ales sa se intoarca in Romania sa mentoreasca (prosteasca) pe cei care oricum ar fi reusit in aceste domenii si fara informatiile si conexiunile din network-ul lui.
Imi amintesc ca acum vreo 7 ani o academie imi promitea ca pentru suma de 2000 Eur o sa ma ajute sa iau o cetificare pe care am obtinut-o singur in 4 luni, fara ajutorul lor. (asta face si Dascalu)
Mi se pare amuzant ca din primele convorbiri incearca sa te intrebe despre situatia ta financiara, sa isi dea seama daca iti permiti sa platesti suma pe care o cere el (sau ei, banuiesc ca e oechipa, nu e doar el singur).

#25
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012
Din întrebările de început, alea despre situația financiară, își dau seama dacă vor continua discuția sau nu. De aceea e și toxică abordarea și n-are nicio legătură cu vânzarea! Fain, totuși (dpdv învățare și conștientizare), este că apelează la principii de influențare (reciprocitatea, raritatea) care funcționează de sute și mii de ani. Și cum proști comozi se nasc în fiecare minut, are și de unde să facă bani. la fel ca amaoznieinii, lorand szasz și alții ca ei.

#26
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021
Din capul locului, sunt prea tineri pustii astia ca sa stie mare branza si sa-i "mentoreze" pe altii. Pai ce-a facut asta ca sa-l recomande ceva, in afara de un internship, care inseamna fix pix?!

Are mai mult experienta in aburit pe altii decat in software development. Caci cu aburitul -a ocupat, nu cu altceva.

#27
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Parca ii facuse cineva de prin Elvetia o oferta pe care refuzat-o
Apropo, de unde se stie chestia asta? Din ce a spus el?


Pai mie mi-a oferit NASA un miliard de dolari pe ora si am refuzat :)

#28
razvan_89

razvan_89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.06.2007
stiu eu pe cineva care a facut "cursul", si eu il vad de la o posta ca teapa, mai ales pt ca aia 2-3 care sunt ei acolo sunt super tineri.

Am intrebat asa pe scurt ce l-au invatat, dar nu am retinut mare lucru. A zis ca l-au invatat "sa ceri un pret, si sa nu lasi din el". Deci mi se pare ca i-au confirmat niste banuieli pe care toti le avem cand facem un deal sau acceptam un job.
Romanii gasesc contracte de freelancing de cand lumea, eu am fosti colegi care fac asta de 10+ ani.

#29
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

View Postpopicoo, on 02 ianuarie 2022 - 17:02, said:

Ghiciți cum le folosește dascălul?
nicicum.tu crezi că are vreun client care să dea mii de euro la tâmpeniile astea?

View Postneagu_laurentiu, on 02 ianuarie 2022 - 14:47, said:

Ca e un vanzator bun.
de unde știi că a vândut ceva?

#30
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Pai din ce traieste, nu din afacerile astea?

#31
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Chiar crezi ca n-are balta peste?

#32
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012

View PostEMPP, on 09 februarie 2022 - 12:38, said:

de unde știi că a vândut ceva?

Se vinde Posted Image Vezi canalul asta ... e misto tipul Posted Image . Multi investesc bani si timp doar pentru a lasa impresia ca aceea e viata lor si ca o poti avea si tu. Tu poate nu pui botul, insa altii da Posted Image

https://www.youtube....SpencerCornelia

Exemplu :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_xJNENn7-Ik?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La fel si cu tipul cu mentoratul ... vorba aia :"nu iti pot da altii cate iti pot promite eu" :)

Edited by Andreysc7, 09 February 2022 - 15:13.


#33
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,436
  • Înscris: 15.11.2003

View Postjegmihai, on 02 ianuarie 2022 - 13:05, said:

Ce cred eu ca iti ofera: acces la un network mare de persoane, clienti, si sfaturi de a te "vinde" posibililor clienti. Cel mai de valoare tind sa cred ca este acel network, doar ca nu stiu daca merita 4000-5000E.
De unde frate network la sub 30 ani si doar cu internship la corporatie?
Fiind intern nu te baga nimeni in seama, sefu lui sefu nici nu stie ca existi

View Postrazvan_89, on 03 februarie 2022 - 19:36, said:

stiu eu pe cineva care a facut "cursul", si eu il vad de la o posta ca teapa, mai ales pt ca aia 2-3 care sunt ei acolo sunt super tineri.
Am intrebat asa pe scurt ce l-au invatat, dar nu am retinut mare lucru. A zis ca l-au invatat "sa ceri un pret, si sa nu lasi din el". Deci mi se pare ca i-au confirmat niste banuieli pe care toti le avem cand facem un deal sau acceptam un job.
Romanii gasesc contracte de freelancing de cand lumea, eu am fosti colegi care fac asta de 10+ ani.
TRUE !
Regula nr 1 este sa te vinzi scump, daca te vinzi ieftin nu rezisti pentru ca sacrifici timp (lucrezi mult daca ai nevoie de multi bani)
Ii invata prost daca le zice sa nu lase nimic.
Trebuie facut asa : cerut de 3 x cat face si lasat discount 10-15%. Model de negociere balcanic (turcesc, rromani)

Edited by radu103, 19 February 2022 - 01:24.


#34
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022

Quote

Clientul intreaba persoana daca are o recomandare pentru developer de [technology goes here], si astfel ajunge la tine. :?\
O recomandare gresita in acest domeniu duce la ruperea relatiile de colaborare(adica pierderi potantiale de bani) , daca tu nu te ridici la nivelul  celui care te recomanda.
Adica ca sa mergi din recomandare in recomandare , trebuie sa fii as  in subdomeniul in care activezi si sa fii dovedit  pe bani ca ai expertiza  inalta in domeniul respectiv.

Intrebare pt tine: cunosti pe cineva care si-ar risca banii/prestigiu ca sa te recomande ? Daca da atunci poti merge pe sistemul de recomandari.Daca nu, mergi pe sistemul de interviuri.

View Postneagu_laurentiu, on 09 februarie 2022 - 13:08, said:

Pai din ce traieste, nu din afacerile astea?
Youtube content maker + TikTok-er

Edited by MarianG, 19 February 2022 - 14:53.


#35
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Daca ceri putin si esti atat de slab incat ai nevoie sa faci cursuri de-alea de tepuit, risti sa fii dat afara dupa cateva luni.
Dar ca mai sus, are balta peste.

Daca insa ceri mult, in afara de dat afara... risti sa fii dat in judecata pentru recuperarea banilor... si sa pierzi.
Daca esti cu PFA si nu cu SRL, risti sa pierzi chiar tot ce ai, pentru daune.

#36
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,436
  • Înscris: 15.11.2003

View Postparabellum, on 19 februarie 2022 - 13:19, said:

Daca insa ceri mult, in afara de dat afara... risti sa fii dat in judecata pentru recuperarea banilor... si sa pierzi.
Daca esti cu PFA si nu cu SRL, risti sa pierzi chiar tot ce ai, pentru daune.
De unde le scoti ?
Banii incasati nu se dau inapoi, legal se considera indreptatiti si justificati cand ai facut plata constient si nefortat de nimeni.
Ce daune ? Nu exista dauna numita "sub asteptari"
Vorbesti prostii

Edited by radu103, 19 February 2022 - 13:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate