Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Nvidia GeForce RTX 2060 cu probleme, nevoie de sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmodoran, on 02 ianuarie 2022 - 11:52, said:

       ....   Placa veche o vinzi pe olx, fara sa spui nimic despre problema.

AiA  E !!!   Sa cumpere alt fraier (poate un tatic care da salarul lui ca sa fie copilul sau fericit) , apoi ia o teapa !
Poate dupa isi mai si cearta dupa aia copilul ca a stricat calculatorul !
Doamne fereste de asa o atitudine !

Du o la reparat sau daca nu poate sa il repare fa-l la ala cadou care repara pentru piese !

#20
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,527
  • Înscris: 21.12.2006
#on topic - @inițiator spune și ce anume ai făcut de s-a rezolvat, poate vor mai fi persoane în situații similare. Dacă ai procese care provoacă o încărcare nejustificată a plăcii video scanează sistemul de viruși și ai grijă la sursa jocurilor și programelor instalate, să nu te algi cu vre-un miner incognito.

#off topic - m-am lovit recent de situații descrise de @nael25

Am avut la vânzare o placă video mai veche, dar destul de performantă la un preț real, nu actualizat cu inflația actuală. Deși am primit multe oferte indecente și jignitoare, am dat-o la prețul corect cuiva care a venit cu transportul în comun din afara Bucurestiului că să o ridice, puțin suspicios că prețul e prea mic. După ce a testat-o acasă câteva zile, a confirmat că totul e in regulă. Dacă mă țineam de țepe stricam sărbătorile în familia cumpărătorului...

Am mai avut un client pentru un sistem de jocuri, destinat copilului. Omul a recunoscut că nu se pricepe, l-am ajutat să facă un sistem corect în bugetul alocat, dar puradelul îl prostea cu tot felul de cerințe: RTX pentru Fortnite, RAM la 4000 MHz, SSD de 2 TB pentru SO samd. Nici nu vreau să mă gândesc ce discuții puteau avea dacă ajungea acasă cu vre-o componentă defectă...


#21
Dante193

Dante193

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.01.2022

View Postnei-k, on 03 ianuarie 2022 - 14:05, said:

#on topic - @inițiator spune și ce anume ai făcut de s-a rezolvat, poate vor mai fi persoane în situații similare. Dacă ai procese care provoacă o încărcare nejustificată a plăcii video scanează sistemul de viruși și ai grijă la sursa jocurilor și programelor instalate, să nu te algi cu vre-un miner incognito.

#off topic - m-am lovit recent de situații descrise de @nael25

Am avut la vânzare o placă video mai veche, dar destul de performantă la un preț real, nu actualizat cu inflația actuală. Deși am primit multe oferte indecente și jignitoare, am dat-o la prețul corect cuiva care a venit cu transportul în comun din afara Bucurestiului că să o ridice, puțin suspicios că prețul e prea mic. După ce a testat-o acasă câteva zile, a confirmat că totul e in regulă. Dacă mă țineam de țepe stricam sărbătorile în familia cumpărătorului...

Am mai avut un client pentru un sistem de jocuri, destinat copilului. Omul a recunoscut că nu se pricepe, l-am ajutat să facă un sistem corect în bugetul alocat, dar puradelul îl prostea cu tot felul de cerințe: RTX pentru Fortnite, RAM la 4000 MHz, SSD de 2 TB pentru SO samd. Nici nu vreau să mă gândesc ce discuții puteau avea dacă ajungea acasă cu vre-o componentă defectă...
Pai avand in vedere ca multa lumea imi spunea ca ~pa pa garantie~ si asa mai departe, eu fiind un bagacios de fel, am schimbat cum trebuie pasta termica, care era solidificata, si am rearanjat intr-un final pad-urile termice, care la inceput nu am observat ca erau puse stramb, asa ca le-am reajanjat eu ca sa acopere in intregime memoriile si vrm-ul

#22
Dante193

Dante193

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.01.2022

View PostMembruAnonim, on 03 ianuarie 2022 - 11:30, said:

AiA  E !!!   Sa cumpere alt fraier (poate un tatic care da salarul lui ca sa fie copilul sau fericit) , apoi ia o teapa !
Poate dupa isi mai si cearta dupa aia copilul ca a stricat calculatorul !
Doamne fereste de asa o atitudine !

Du o la reparat sau daca nu poate sa il repare fa-l la ala cadou care repara pentru piese !
Well, nu am pacalit nici un parinte sa-mi cumpere placa video, eu fiind un angajat la ora actuala, am facut un sacrificiu si am achizitionat-o, am testat mai apoi placa video intr-un pc diferit si am realizat ca placa video era in perfecta stare de functionare, aveam probleme cu temperaturile, dar asta fiindca pad-urile termice si pasta termica ori nu erau puse bine, ori era pasta de pe procesor era solidificata

#23
Dante193

Dante193

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.01.2022

View Postnei-k, on 02 ianuarie 2022 - 08:30, said:

Dacă de aceeași bani ți-ai fi cumpărat un TV OLED nou, tot așa l-ai fi desfăcut să umbli în el? Ai luat placa nouă ca să beneficiezi de garanție, dacă te manca sa umbli în ea puteai cumpăra liniștit un SH minat.

Schimbă pădurile termice, sau mai bine apelează la cineva care se pricepe, pentru a nu face tu alte daune mai mari.
asa, dupa o perioada mai indelungata am intrat sa vad daca subiectul s-a mai dezvoltat sau nu, idea e ca eu sunt si voi fi incapatanat sa imi fac lucrurile singur, asa am si facut, am cumparat pad-uri termice, le-am schimbat tot eu, si placa functioneaza bine pana si in ziua de azi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate