Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Clasa a 2-a, matematica

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Ce se invata in clasa a 2-a la matematica?
Se dau doi copii in clasa a doua, orase diferite.
Unu acum invata tabla inmultiri, celalalt deja face inmultiri si impartiri, fractii (treime, optime).

Nu e prea repede sa se faca deja impartirile? Eu tin minte ca in clasa 2-a invatam inmultirea si a cam durat ceva vreme.

Nu se preda peste tot la fel?

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
ce face copil in clasa saptea  acum face unul in clasa zecea.vorbesc de algebra.
cel  de clasa saptea a fost prima generatie cu clasa pregatitoare

#3
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,786
  • Înscris: 17.12.2019
Ar trebui să existe pe site-ul ministerului educației programa clasei a doua. Acolo vezi care din cele 2 variante e cea corectă.

#4
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Eu, individual, făceam înmulțiri din plictiseală în clasa a 1a. Depinde de copil cât poate duce.

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
Al meu de clasa a2a, face inmultirile.
Fractiile intr-a 4a, dar nici atunci full-flavour. Tot intr-a 4a impartirea cu rest. Stiu ca o am pe fii-mea intr-a 4a.
Au niste manuale tampite.

Edited by maccip, 01 January 2022 - 22:54.


#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

 BucsaMobilul, on 01 ianuarie 2022 - 22:49, said:

Eu, individual, făceam înmulțiri din plictiseală în clasa a 1a. Depinde de copil cât poate duce.
Nu e vorba de tine, ci ce se preda la scoala.
La al doilea copil se merge pe repede inainte, parerea mea. Eu zic ca ne e ok.


#7
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Multi invatatori si profesori merg pe repede inainte. Si in principiu e OK, daca ai o clasa buna. Dar cum calitatea elevilor e tot mai proasta pe an ce trece, probabil cei mai multi vor ramane in urma...

PS Programa scolara spune ce trebuie predat/invatat intr-o anumita clasa, dar nu da si o limita de timp (de ex. pana la Craciun trebuie sa inveti pana aici). Asta o stabileste profesorul/invatatorul, dar tot orientativ. Se poate intampla sa mearga treaba mai reopede sau mai incet, in functie de o gramada de factori (nivelul clasei, necesitatea invatarii online, chiar si o inspectie la clasa poate da programul peste cap pentru 1-2 saptamani).

#8
bezdek

bezdek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 04.07.2010

 EMPP, on 01 ianuarie 2022 - 22:47, said:

ce face copil in clasa saptea  acum face unul in clasa zecea.vorbesc de algebra.
cel  de clasa saptea a fost prima generatie cu clasa pregatitoare
Cel de clasa a opta este prima generație cu clasa pregătitoare,anul 2013

#9
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Cel de clasa a opta acum este a doua generatie de ckasa zero.
Prima generatie este deja in clasa a noua.

Copii si cultura lor, este oglinda pregatirii profesionale a dascalilor.
Daca pe tronsonul de zero patru se mai face ceva, pe 5...8 cam slabut , iar 9...12 , dezastru.
Peste 10 ani o sa plingi sa cauti un doctor, un invatator, un judecator profesionist, o sa gasesti fake,uri, atit produce societatea astazi. Cu concursul idiotilor de politicieni.


#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

 pufonel, on 01 ianuarie 2022 - 23:08, said:

Multi invatatori si profesori merg pe repede inainte. Si in principiu e OK, daca ai o clasa buna.
De ce ar fi ok? Parintele celui de-al doilea copil zice ca diferenta dintre copii e mare in clasa. Unu prinde mai greu, altul mai repede.

#11
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,309
  • Înscris: 31.07.2017

 XTH, on 01 ianuarie 2022 - 23:56, said:

Peste 10 ani o sa plingi sa cauti un doctor, un invatator, un judecator profesionist, o sa gasesti fake,uri, atit produce societatea astazi. Cu concursul idiotilor de politicieni.
s-au facut si cu concursul tau! cat ai salariu? 30,35, 40 mil in mana, putin, ai productivitate lamentabila(nu e doar vina ta oricum)...plangi de bucurie cand vezi parada inutila de 1 decembrie, suntem plini de arme, mandrie dar si bani luati de la alte prioritati. Ai vrea si parintii/bunicii tai sa aiba o batranete decenta - ghici ce, se iau bani de la dezvoltarea curenta pentru stipendiile lor. Hai si cireasa de pe tort...ai injurat pe valea prahovei, lipsa de autostrazi, ai vrea si acolo sa bagi tare pana la o statiune, si aia se face cu bani luati de la invatamant.

Astea sunt posibilitatile/prioritatile, nu e nimic de blamat, copiii/invatamantul in societatea femeilor sterpe care cresc pisici nu sunt o prioritate, doar ceva care te deranjeaza la restaurant.

#12
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007
verifica cineva daca acesti copii care fac calcule peste calcule(inmultiri,impratiri etc) inca din clasa intai dar in acelasi timp nu prea stiu sa se stearga la fund singuri si nici sa treaca strada neasistati, chiar inteleg sensul si utilitatea acelor calcule? sau doar pompam informatii si formam niste mici robotei buni la reprodus informatii dar fara prea mare capacitate de intelegere a fenomenelor? cand reusesc ei sa sistematizeze informatia daca totul e pe repede inainte doar de dragul de a spune ca "al meu facea inmultiri in clasa intai".
eu vad doar ca acesti mici robotei nu prea pot fi lasati singuri acasa la 7-8-9 ani, nu stiu sa vina singuri de la scoala sau sa se duca, nu stiu sa isi incalzeasca mancarea sau sa isi faca ghiozdanul, nu stiu sa faca curat dupa ce se joaca dar fac inmultiri ... poate ca ar trebui sa insistam mai mult pe deprinderile sociale ca inmultiri si impartiri au tot timpul sa invete.

#13
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
"nu stiu sa vina singuri de la scoala sau sa se duca" - pe mine era sa ma rada o masina de pe trecerea de pietoni. Nu as incuraja un copil de 7-9 ani singur prin traficul din Bucuresti, decat daca are parintele chef sa scape de el.

@Initiator : pe http://programe.ise.ro/ ai programele pentru toate materiile si clasele.

#14
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Tocmai asta este sensul, se invata cu societatea, buna/rea, stie si de bune si de rele.
De regula copii in ziua de azi parca sunt de ceara sau zahar, ...

#15
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,089
  • Înscris: 06.01.2005

 ioonell, on 01 ianuarie 2022 - 23:19, said:

Cel de clasa a opta este prima generație cu clasa pregătitoare,anul 2013
Hai ca plusez eu: fii miu, clasa a 9 a acum, este din prima generatie cu clasa pregatitoare - 2012

https://www.ise.ro/w...egatitioare.pdf

ps. am vazut tarziu ca a mai facut cineva corectura asta.

Edited by gelublabla, 03 January 2022 - 11:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate