Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Loc de munca si facultate.O parere

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019
Buna Ziua.Sunt student la facultatea de inginerie,specializarea electronica si telecomunicatii,anul  3.As vrea sa lucrez din  vara  si in continuarea anulu 4 ,dar intrebarea ii daca merita.Am vazut ca is multe locuri de munca pentru tehnicieni electricieni si electronisti.Voi ce ati  face?Adica as vrea totusi  sa invat si practic putina meserie,nu numai  bazele teoretice de la facultate si pe langa asta, sa am  si putina experienta de scris in cv,dupa ce termin facultatea.Voi ati lucrat in timpul facultatii sau doar dupa?Ce imi recomandati sa fac?

#2
Nevrax18

Nevrax18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 15.06.2011
Dacă se continuă cu lucratul/învățatul de acasă, ai o șansă bună să jonglezi între ele. Dacă trebuie să mergi fizic la ambele, o să fie mai greu să te împarți între ele și să fugi dintr-o parte în alta, dar nu imposibil. Eu ți-aș recomanda un internship la vară pe care să-l continui cu un job part time din toamnă, când începe anul 4.

#3
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
fizic nu e posibil - studiul o sa ramana pe locul 2 (poate chiar mai jos). aia cu 3 joburi + studenti e vrajeala de film.
mai bine tragi tare acum ca sa iesi printre primii din promotie, apoi nu mai ai grija cv-ului.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca e o idee foarte buna. Sper sa te descurci.

#5
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
eu am terminat calculatoare. facultatea te pregateste pentru ozn-uri de joburi care nu o sa existe. in realitate fie o sa faci programare fie reparatii. si e bine sa vezi defapt pe viu. sau te uiti la louis rossman si nu mai lucrezi.

intr-un fel din cand in cand mai apare un topic de genul sau cineva care se ingrijoreaza de nu stiu ce facultate sau piata muncii in Romania. in realitate majoritatea sunt slabi si sunt multi cu facultate, sunt putine joburi/firme care intradevar iti cer sa ai un cv cat de cat ok. ce vreau sa spun e ca nu trebuie sa te ingrijorezi ca nu prea conteaza nici facultatea nici experienta, iar realitatea e alta. chiar ma abtin sa postez(de obicei) ca sa nu ”tai” aripile cuiva, dar cam asta e realitatea.

Edited by bobitad, 01 January 2022 - 22:48.


#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
mai bine iti faci intrarea undeva decat sa ai o diploma frumoasa si sa n-ai unde intra cu ea

#7
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Job de 8 ore e cam hardcore + facultate..

#8
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Poti incerca un part time sau intership, faci si bani, castigi experienta de pus in CV si nu doar.

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Nu tin minte colegi care sa fi lucrat si sa se tina si de scoala. Dupa munca, nu mai ai chef sa si inveti. Vrei sa te relaxezi. O poti duce 2-3 saptamani in paralel, dar apoi faci colaps.

Poate daca sefii sunt de treaba si iti dau liber cand ai nevoie, ar mai merge.

#10
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
De muncit o să muncești toată viața de după facultate, deci te-as sfătui ca să începi munca după terminarea facultății.
Da, poți munci 1-2 luni in timpul verii part-time, dar efectiv în timpul anului 4 fa ce ar trebui să facă un student - adică învață, fă-ți prieteni etc.

Bine, dacă ai probleme cu banii situația se schimbă - atunci trebuie sa muncești

Edited by spider8, 01 January 2022 - 23:15.


#11
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014
eu am terminat la calculatoare in 2012. Colegii care au vrut sa lucreze in anul 4, si-au ales cea mai usoara specializare si au vorbit de la interviu cu angajatorii sa aiba un program relativ flexibil pentru a putea merge la laboratoare. Normal ca nu toate firmele accepta asemenea conditii.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003

 Mihalciuc, on 01 ianuarie 2022 - 21:59, said:

as vrea totusi  sa invat si practic putina meserie,nu numai  bazele teoretice de la facultate
Daca stii teorie poti si practica. Invers e lautarie. Termina studiile si daca poti tu rezolva "pe hartie" toate problemele din domeniu cu siguranta intelegi si practica ulterioara.

#13
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

 obosit, on 01 ianuarie 2022 - 22:42, said:

fizic nu e posibil - studiul o sa ramana pe locul 2 (poate chiar mai jos). aia cu 3 joburi + studenti e vrajeala de film.
mai bine tragi tare acum ca sa iesi printre primii din promotie, apoi nu mai ai grija cv-ului.

Nu vad o problema daca studiul o sa ramana pe locul 2.
Eu nu am auzit sa te intrebe la interviu al catelea ai terminat facultatea, ci ce ai mai facut, pe unde ai mai lucrat, ce ai mai lucrat, ce experienta ai...
Am avut ocazia sa vad si persoane mult mai competente si fara studii decat multi cu facultati. Deci, nu e un criteriu.

@Initiator : din pc meu de vedere, ai face foarte bine daca te-ai angaja si ai lucra in timpul facultatii. Te ajuta mult, iti deschide si mintea si orizontul, de oportunitati nu mai zic.
E mai bine sa ai si ceva experienta dupa ce termini facultatea. Ai sanse mult mai mari sa gasesti un job mai bun dupa ce termini facultatea, avand si experienta. Asa, daca o iei de la zero dupa ce termini facultatea, vei avea o perioada de invatare, practic te tragi inapoi putin.

#14
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
ce am uitat sa scriu e ca treaba e personala. am avut colegi care aveau job si treceau foarte rar pentru facultate, dar nu se punea problema sa nu o termine, tocmai fiindca erau super destepti. adica omu lucra deja de 2-3 ani in programare si ce ar fi putut invata la cursul de java?

pe de alta parte la calculatoare ai tot felul de materii ciudate si chiar daca erau destepti tot mai aveau probleme. de exemplu, la chestii electronice gen DCE sau calculatoare numerice/microprocesoare. dar de obicei oamenii au inteles ca or sa faca facultatea ca sa o faca si oricum nu mai conta ca ei aveau inca de atunci super salarii.

daca totusi el se afla in barca, deabia termin facultatea. atunci sa se duca si la cursuri nu numai la laboratoare, ca astia tin cont si de prezenta si isi mareste sansele de a o termina. conteaza oricum putina experienta, atat pentru el cat si pentru angajator. macar nu vine gen ”fumat” si ”visator” de pe bancile facultatii. faptul ca ai 1-2-3 ani de experienta arata ca totusi trebuie sa ai habar de anumite chestii. eu am venit fara experienta, nu pot sa zic ca regret, ca o sa muncim 40 de ani, si pana am inteles ce se petrece au trecut ani buni. ca tu esti un copil gen, si vin tot felul de oameni, unii mai ciudati, altii mai tipatori, trebuie sa rezolvi probleme, faci greseli, s.a.m.d

Edited by bobitad, 01 January 2022 - 23:32.


#15
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002

 Bursul, on 01 ianuarie 2022 - 23:11, said:

Nu tin minte colegi care sa fi lucrat si sa se tina si de scoala. Dupa munca, nu mai ai chef sa si inveti. Vrei sa te relaxezi. O poti duce 2-3 saptamani in paralel, dar apoi faci colaps.

Poate daca sefii sunt de treaba si iti dau liber cand ai nevoie, ar mai merge.
Depinde prin ce an ai avut acei colegi.
Acum mai bine de 15 ani, eram student la Automatica, m-am angajat part-time dupa prima sesiune din anul 1, iar din anul 3 am si luat bursa si tot de prin acel an mai frecventam si un club de robotica.
Bineinteles conteaza ce faci la munca...

#16
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019
Acuma,eu am vazut cateva locuri de munca ,care accepta si fara experienta mai ales pe post de tehnician instalatii electrice si telecomunicatie?Mi s a parut foarte tentant,dar nu as vrea nici sa dau cu piciorul la  invatat,mai ales ca o sa fiu in ultimul an.De asta vreau cat mai multe sfaturi,ca sa imi pot face cumva o imagine de ansablu.

#17
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

 Mihalciuc, on 01 ianuarie 2022 - 21:59, said:

Voi ati lucrat in timpul facultatii sau doar dupa?Ce imi recomandati sa fac?

Depinde cat de bun esti la facultate...

Eu am fost cam panarama in timpul facultatii (am avut restanta din anul I pana in anul IV) si m-am apucat sa lucrez din anul 2. Asta  a fost cea mai buna decizie pentru mine pentru ca am invatat skill-uri si am castigat experienta pe baza careia am putut sa imi fac o cariera.

Uitandu-ma la colegii mei de facultate, cei care erau buni si foarte buni, si-au gasit usor de lucru dupa facultate. Cei care erau panarame ca mine dar ii ducea putin mintea si au miscat din coate (au invatat sa faca ceva util in timpul facultatii) iar au reusit sa isi gaseasca un loc de munca dupa facultate.

Cel mai nasol a fost pentru cei mediocrii (elevii de 7-8), care cu greu si-au gasit ceva de munca in domeniul in care aveau diploma (majoritatea si-au gasit prin alte domenii).

Asa ca vezi si tu in ce categorie te incadrezi si ce ai de gand sa faci pe viitor.

Asa, ca sfat suplimentar, daca te hotarasti sa iti gasesti ceva de munca, da putin din coate si afla cu cine colaboreaza profesorii din facultatea ta (multi au legaturi prin firme private) si poate te lipesti de unul cu licenta si un internship platit la o firma cu care are legaturi.

P.S:
Si eu unul tot electronica si telecom am facut, in epoci imemoriale :D

#18
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Am fost in situatia ta, dar in vremea cand Electronica se facea in 5 ani, nu 4. M-am angajat, am neglijat facultatea si nu am terminat-o la timp. Da, mi-am facut intrare, am capatat experienta dar mi-am dat seama cat de mult conteaza acea diploma pentru unii manageri. Probabil as fi avut un alt traseu in cariera, m-am decis sa ma reapuc de facultate si am facut-o si pe a doua, doar pentru a reusi mai bine pe piata muncii. Sa rezum: merge un job, dar sa primeze facultatea ca pe vei regreta pe viitor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate