Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Ce e important în viață?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#55
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postursamajor, on 01 ianuarie 2022 - 21:59, said:


Asta fac (si) animalele. Posted Image
Tu crezi ca esti vreo fiinta magica?

Edited by Mosotti, 01 January 2022 - 23:52.


#56
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostMosotti, on 01 ianuarie 2022 - 23:52, said:

Tu crezi ca esti vreo fiinta magica?

Are ratiune ... se lupta si se streseaza toata viata pentru bani, apoi ajunge batran si bolnav si descopera ca viata s-a dus si nu exista restart Posted Image

#57
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Sa te trezesti impacat cu tine insuti, sa ti placa ceea ce vezi in oglinda-vb figurant. In rest, ce tragi pe p.. a si ce bagi in gura. Cum scrie in Ecclesiastul, peste ani nu se deosebeste mormi'tul imparatului de cel am slugii nici al saraculu de al bogatului nici al genralului de al soldatului.

#58
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Cheops se caca pe el de ras.

#59
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,467
  • Înscris: 21.04.2014

View Posthorny_hornet, on 01 ianuarie 2022 - 17:18, said:


Ce e important în viață?

Ultimii 2 ani au aratat ca sanatatea si libertatea de miscare sint cele mai importante. Daca nu le ai, restul sint nimicuri. :)

#60
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Eu aștept cu cu maxim de interes sa-mi răspundă @obosit.

#61
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Posthoneybee, on 02 ianuarie 2022 - 06:20, said:

Ultimii 2 ani au aratat ca sanatatea si libertatea de miscare sint cele mai importante. Daca nu le ai, restul sint nimicuri. Posted Image

Sănătatea ca sănătatea . o ai sau nu ai. Libertatea este condiția fericii . nu poți fi fericit dacă nu ești liber. Am zis.

#62
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View Posttomaso, on 02 ianuarie 2022 - 11:45, said:



Sănătatea ca sănătatea . o ai sau nu ai. Libertatea este condiția fericii . nu poți fi fericit dacă nu ești liber. Am zis.

Depinde dacă știi ce e aia. Când nu cunoști ceva, cum poți aprecia?

#63
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMosotti, on 01 ianuarie 2022 - 23:52, said:

Tu crezi ca esti vreo fiinta magica?

touché

View Posthoneybee, on 02 ianuarie 2022 - 06:20, said:

Ultimii 2 ani au aratat ca sanatatea si libertatea de miscare sint cele mai importante. Daca nu le ai, restul sint nimicuri. Posted Image

prietenii, familia comunitatea, inaintea sanatatii

#64
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Lipsa libertății îți  deschide apetitul.    Eu m-am născut în comunism și mi-am petrecut o parte a vieții într-un regim dement,  acolo unde libertatea era un moft.   I-am simțit lipsa.   Chiar dacă nu am trăit-o,  aveam nevoie de libertate.  

Însă tânărul coleg are o altă problemă.
El este indus în eroare de comedia proastă a rețelelor de socializare.  Îi vede pe alții la petreceri, la plimbări,  făcând chestii colorate și se simte frustrat,  i se pare că nu trăiește.
Pe vremea tinereții mele nu exista ideea asta a socializării,  nimeni nu avea o problemă în sensul ăsta și nici nu simțea nevoia de socializare,  așa cum o simt tinerii.

La fel cu sexul.
Adevărate drame pe puștime că nu babardesc,  că nu au relații,  că nu au prieten, prietenă (gagică).   Se simt ca și când nu ar fi compleți,  dar,  realitatea este că  TOTUL este o contrafacere,  un mare fake.   Dacă vrei să trăiești așa cum îi vezi pe alții că  ”trăiesc”   atunci ori te țăcănești,  ori îți revii.

La 20-22 de ani se petrec mari schimbări în viața tânărului.   Colegii de școală se duc fiecare pe drumul ales,  în doar câțiva ani ai pierdut toți prietenii din liceu.
Cei din copilărie,  la fel, fiecare cu viața lui,  pe calea lui.    Din ce în ce mai puțin timp pentru socializare irl.   Este normal, firesc,  așa a fost și tot așa va fi.  

Generația covid.
Puștimea care face de doi ani cursuri online este afectată.   Stau acasă și se țăcănesc.    
Nu au parte de interacțiune la cursuri.   Unii se duc direct la muncă și intră în joburi nașpa,  așa cum este normal la vârsta asta.  
Trecuți brusc la realitate vor să se refugieze într-o lume virtuală,  cu zâne și feți frumoși,  cu petreceri ideale și prieteni pe FB până la moarte.   Nu?    Fk, no!!
Prietenii de pe FB, de pe orice rețele,  de aici,  sunt prea puțin reali.    Cine are noroc  poate găsi prieteni buni pe rețele,  dar nu te poți baza,  este un drum închis, mai ales pentru tineri.  
Noi,  boșorogimea,  gândim diferit pentru că avem experiența vieții,  cu bune și rele,  dar ei,  puștimea,  nu pricep din prima că viața nu înseamnă a trăi în virtual.  

Da, poate fi amuzant,  ne mai hăhăim,  mai o caterincă,  mai un flirt,  mai un flit,  dar cam atât.

Concluzie pentru inițiator.
Man, ești tânăr,  ai viața înainte,  nu te doare nimic  (ca pe mine,  mă doare spatele de la atâta leneveală în pat),   ai toți dinții,  mergi,  ochii te ajută.    Ești liber.  
Nu ai niciun motiv să tânjești după socializare.  Fk it!    Înțelegi?   Nu ai nevoie de shitul ăsta dacă îți face rău.  

Eu am doar FB și mi-e silă de acest gunoi numit rețea.  Făcut strict pentru afaceri.  
Efectiv îmi repugnă  (iar ăia care sunt apărătorii FB îmi repugnă și mai mult), de câte ori intru o fac ca și când aș intra într-un closet public,  de autogară.  
În rest,  nu există și nu am de ce să-mi fac cont.
Și uite sunt bine,  verde,  

În viață nu ai prea mult timp pentru socializare.   Asta-i doar așa,  timp pierdut.   Ce socializare?   Dă-o dracului de socializare.

#65
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTsunnnami, on 02 ianuarie 2022 - 12:13, said:

prietenii, familia comunitatea, inaintea sanatatii

Adica

"Ţin să precizez ce contează pentru mine:
Familia, tovarăşii, fanii, banii şi cu anii"

:))

#66
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
@tomaso, și ce au înțeles oamenii din libertatea primită? Care sunt limitele libertății?

#67
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Fara libertate poti avea orice insa nu vei fi decat un animal.
Libertate, sanatate si siguranta sociala....

#68
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Libertatea in Romania e doar o iluzie, parerea mea. In comunism esti sluga dictatorului iar in capitalism esti sluga banului, daca incetezi a mai face bani iti vor disparea toate libertatile instant.

Edited by RangerBoy, 02 January 2022 - 13:21.


#69
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015

View PostRangerBoy, on 02 ianuarie 2022 - 13:19, said:

Libertatea in Romania e doar o iluzie, parerea mea. In comunism esti sluga dictatorului iar in capitalism esti sluga banului, daca incetezi a mai face bani iti vor disparea toate libertatile instant.

Cum adica esti sluga banului?
Trebuie sa muncesti pentru a trai. SI pe vremea lui Ceausescu era la fel

#70
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Esti sluga banului doar daca faci din bani singurul scop in viata. Este ca si dependenta de drog.
Pentru ca oricati bani vei avea vei dori si mai mult astfel ca niciodata nu vei fi multumit.
Banii sunt suficienti daca iti asigura un trai decent.

#71
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015

View PostValmont43, on 02 ianuarie 2022 - 14:19, said:

Esti sluga banului doar daca faci din bani singurul scop in viata. Este ca si dependenta de drog.
Pentru ca oricati bani vei avea vei dori si mai mult astfel ca niciodata nu vei fi multumit.
Banii sunt suficienti daca iti asigura un trai decent.

... si ceva confort

#72
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostValmont43, on 02 ianuarie 2022 - 14:19, said:

Esti sluga banului doar daca faci din bani singurul scop in viata. Este ca si dependenta de drog.
Pentru ca oricati bani vei avea vei dori si mai mult astfel ca niciodata nu vei fi multumit.
Banii sunt suficienti daca iti asigura un trai decent.
Asta aduce și a oleacă de ipocrizie. Fără bani sau cu bani putini, ce poți face, mai exact? Hai să lăsăm astea cu poveștile unor pustnicii, fericiți cu coliba/peștera, cartea și încă ceva.
Tocmai ăștia înstăriți spun că banii nu aduc fericirea. Păi, nene, ia donează toată averea și să vedem.
Clar nu trebuie să fie singurul scop, dacă ai venit bun și altceva pasiv pe lângă, ori te-ai născut în puf și moștenești averi, da, altfel dacă tragi de dimineață până seara+ore suplimentare, uneori chiar și de Sărbători, e nașpa. Alții cu nici un sfert din munca depusa de tine, o freacă pe bani mulți și nici nu se uită cât lasă la cumpărături sau restaurant.

Edited by Vlad_22, 02 January 2022 - 14:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate