Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

NeoBT 2022 Comision

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
A venit 2022. Aveti idee daca deja s-a introdus comisionul de administrare? Colegii spuneau ca din 2022 nu mai este gratuit. Eu le-am trimis mail celor de la BT inca de saptamana trecuta. Nici un raspuns pana acum.

Edited by MembruAnonim, 01 January 2022 - 16:57.


#2
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
https://www.neobt.ro/
NeoBT este gratuit, până în decembrie 2021. Dacă îți place, poți să-l păstrezi tot gratuit, dacă încasezi minim 300 lei lunar, în contul BT. Cool, nu?
Exemplu de încasări: salariu, pensie, dividende, alocatie, ajutor social, indemnizatie, transferuri proprii din altă bancă, depuneri la BT Express Plus etc.
În cazul în care nu vei avea încasari în cont, dar vei vrea să păstrezi NeoBT, costul va fi de 5 lei/lună.

#3
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postmannyx92, on 01 ianuarie 2022 - 17:02, said:

https://www.neobt.ro/
NeoBT este gratuit, până în decembrie 2021. Dacă îți place, poți să-l păstrezi tot gratuit, dacă încasezi minim 300 lei lunar, în contul BT. Cool, nu?
Exemplu de încasări: salariu, pensie, dividende, alocatie, ajutor social, indemnizatie, transferuri proprii din altă bancă, depuneri la BT Express Plus etc.
În cazul în care nu vei avea încasari în cont, dar vei vrea să păstrezi NeoBT, costul va fi de 5 lei/lună.

Minciuni la greu!
Mie ptr virarea salariului imi iau 10 lei pe luna.
Ptr cat am incasat in cont 500 ron de la cineva (ordin de plata) mi-au luat 5 RON
In ultima zi a lunii imi iau 5 RON taxa ptr Bt24...
Aceste comisioane nu sunt precizate nicaieri (ba se lauda ca virarea salariului nu este comisionata!) si, ce e mai de porc, nu afli decat daca din intamplare te uiti in extrasul de cont/
Nu ma mira sa apara taxa si ptr Neo in curand pe ordinul de plata.

#4
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,512
  • Înscris: 21.10.2009
Atat timp cat sunt destui naivi care cotizeaza catre BT, sa fie sanatosi. Macar sprijina o banca romaneasca :))

Eu am renuntat de mult la ei si a fost cea mai buna alegere.
Imi luau comision si cand trimiteam bani, dar si cand primeam bani in cont. Cat de jegoasa sa fie o banca sa faca de-astea?

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postaxisborn, on 01 ianuarie 2022 - 18:02, said:

Ptr cat am incasat in cont 500 ron de la cineva (ordin de plata) mi-au luat 5 RON
Aceste comisioane nu sunt precizate nicaieri


Asta se intampla cand nu citesti lista de taxe si comisioane.


https://www.bancatra...misioane_PF.pdf

Încasări interbancare cu ordin de plată/încasări instant 5 RON
Încasări interbancare prin instrumente de debit (cec/bilet la ordin), comision TRANSFOND inclus
< 50.000 RON 6,88 RON
≥ 50.000 RON 8,88 RON

Edited by MembruAnonim, 01 January 2022 - 18:18.


#6
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
La mine de vreo 3 ani nu mai e comision pentru incasarea salariului (firma a facut, cica, o conventie cu BT). La BT24 am taxa 1 leu/luna asa am avut mereu.
In general cam din asta scot bancile bani din domanzi, taxe si comisioane partea buna e ca poti alege oricand o alta banca cu conditii mai bune. Cam ca la telefonie.

#7
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Incasarea salariului e scutita de comision doar cand exista conventie intre angajator si banca. Altfel nu.

La ‘abonamente’ ei spun ca daca indeplinesti conditiile de rulaj atunci si incasarile si NeoBT (web+app) sunt gratuite. Pana acum insa ‘abonamentele’ erau exclusiv pentru clienti noi, sa vedem cand vor avea de gand sa le dea si clientilor vechi.

Cei 10LEI la incasare salariu ma cam mira. E vorba cumva de fapt de 2 chenzine, fiecare cu cate 5LEI comision al ei? La depunere numerar de catre terti da, comisionul este de 10LEI, dar nu la incasari prin ordin de plata.

#8
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,054
  • Înscris: 20.06.2009

View Postaxisborn, on 01 ianuarie 2022 - 18:02, said:

Minciuni la greu!
Mie ptr virarea salariului imi iau 10 lei pe luna.
Ptr cat am incasat in cont 500 ron de la cineva (ordin de plata) mi-au luat 5 RON
In ultima zi a lunii imi iau 5 RON taxa ptr Bt24...
Aceste comisioane nu sunt precizate nicaieri (ba se lauda ca virarea salariului nu este comisionata!) si, ce e mai de porc, nu afli decat daca din intamplare te uiti in extrasul de cont/
Nu ma mira sa apara taxa si ptr Neo in curand pe ordinul de plata.
Toate comisioanele alea sînt negociabile între angajator și bancă! Observînd că la tine au rămas la valorile standard, din punctul meu de vedere pe angajatorul lu' matale îl cam doare-n fund de angajații săi!

P.S. De curiozitate, contractul tău l-ai citit (măcar să vezi ce comisioane îs alea și pentru ce)? Eventual să întrebi la contabilitate?

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 08.02.2011
Dar la banca ai declarat care e angajatorul tau ? Ca daca nu ai spus atunci iti ia 5 lei pe fiecare incasare, chiar daca exista contract intre angajator si banca.

#10
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postsags, on 01 ianuarie 2022 - 18:17, said:



Cei 10LEI la incasare salariu ma cam mira. E vorba cumva de fapt de 2 chenzine, fiecare cu cate 5LEI comision al ei?

Scrie "procesare borderou Salarii Card"

#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Daca asa scrie: cumva tu esti acela care plateste salariul? (Cum ar fi asociat unic iti platesti salariul de administrator.) Ca da, la persoane juridice e posibil/probabil ca au un comision la plata salariilor (nu m-am uitat), iar la persoane fizice nu cred ca au ‘borderou salarii’ sau in orice caz nu asa ceva se aplica la incasarea salariului. LE: Dar oricum aceasta discutie aluneca in off-topic, aici se discuta de NeoBT in 2022.

Edited by sags, 01 January 2022 - 19:43.


#12
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

View PostdreaQ, on 01 ianuarie 2022 - 18:16, said:

In general cam din asta scot bancile bani din domanzi, taxe si comisioane partea buna e ca poti alege oricand o alta banca cu conditii mai bune. Cam ca la telefonie.

Daca ai si depozite la termen / conturi de economii pe care le muti din banca-n banca stii cine pierde, nu?

#13
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.02.2014

View Postlex2010, on 01 ianuarie 2022 - 18:10, said:

Atat timp cat sunt destui naivi care cotizeaza catre BT, sa fie sanatosi. Macar sprijina o banca romaneasca Posted Image)

Eu am renuntat de mult la ei si a fost cea mai buna alegere.
Imi luau comision si cand trimiteam bani, dar si cand primeam bani in cont. Cat de jegoasa sa fie o banca sa faca de-astea?


Exista vre-o banca la care daca primesti bani din alta banca nu te comisioneaza? Nu cred.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostEpidaurus, on 02 ianuarie 2022 - 15:06, said:

Exista vre-o banca la care daca primesti bani din alta banca nu te comisioneaza? Nu cred.

Zero lei comision la incasare interbancara? Sunt banci. ING, Unicredit, Raiffeisen. Astea imi vin in minte acum :)

Edited by MembruAnonim, 02 January 2022 - 15:15.


#15
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,586
  • Înscris: 13.03.2005
Și la Libra Bank ai 0 comision, nu doar la încasări ci și la plăti prin transfer bancar in euro și lei.

#16
daniel_vodafone

daniel_vodafone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 25.02.2019

View PostEpidaurus, on 02 ianuarie 2022 - 15:06, said:




Exista vre-o banca la care daca primesti bani din alta banca nu te comisioneaza? Nu cred.
otp, ing parcă și cec nu bag mana in foc la nu ultima

#17
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,586
  • Înscris: 13.03.2005
CEC are comision și la încasari și la plăti prin transfer interbancar.

#18
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
OT:
CEC are, dar numai daca ai cont simplu fara pachet si daca incasarea se face in contul fara card asociat. In contul de card incasarea e standard gratis iar daca ai orice pachet toate incasarile devin gratuite. LE: Si la BCR (ca nu a fost mentionata) incasarile sunt gratuite in cazul PF. (La PJ standard se taxeaza incasarile de minim 100LEI, char si cele intrabacare.)

Edited by sags, 02 January 2022 - 19:35.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate