Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Dell latitude e5470

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
neluuu

neluuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.01.2007
Am un dell ...si are doar 8gb de ram e I5 cu doua placute de ram!din ce am gasit pe net merge pina la 16gb de ram pe soket iar viteza e 2133 s-ar putea folosi doua ram-uri de 8gb la 2400? Multumesc pentry orice sfat!

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
da, poti folosi si de frecventa mai mare - memoriile oricum or sa functioneze la frecventa maxima suportata de laptop (2133 mhz in cazu tau)

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
In principiu merge si cu memorii mai rapide dar compatibilitea nu a fost verificata. Ele vor rula la frecventa de 2133Mhz.

Daca incarcarea ramului nu a depasit 85% atunci dublarea lui nu-l va face mai rapid. De pe laptopul pe care scriu, ramul e ocupat pana la 50% din cei 8GB in total.

Edited by Leo2006, 01 January 2022 - 17:04.


#4
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 18.08.2021
Nu ai specificat problema intalnita. E lent? Schimba HDD cu un SSD, de la ultimele update-uri de Windows dupa 2019, masina de Windows proceseaza mult pe thread-uri paralele, iar asta e overkill pentru un hard disk normal, care trebuie sa intrerupa un flux de date sa deschida altul, si apoi altul, iar capul de citire zbarnaie ca nebunu sarind sectoare de citire ca Iolanda Balas...
. Un SSD face fata mult mai bine si reduce semnificativ din lag. Am 4 ani de cand pe toate sistemele mele OS-ul ruleaza de pe SSD. E ceva mai mult de investit, dar merita.
Daca nu lucrezi ceva intensiv pe el - procesare foto, video, lucru cu layere multiple - 8 GB de RAM sunt suficienti pentru daily tasks. Daca te joci ceva recent, nu prea. Jocurile noi aloca RAM mult in texturi si harti

#5
neluuu

neluuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.01.2007
Multumesc pentru sfat hardul este SSD M2 iar pe laptop folosesc un program de decodare-comunicare (radioamator)o sa urmaresc incarcarea ram-ului .exista vrun utilitar pentru aceasta sau din el(laptop)?

#6
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Folosește Task manager din Windows pentru a verifica încărcarea memoriei

Ghid pentru dezasamblare:
https://www.laptopma...70-disassembly/

Nu as testa RAM la alta frecventa decât cea actuala decât dacă aș avea deja plăcuțele in alt laptop sau daca aș avea posibilitatea de retur. Sunt mari șanse să nu funcționeze RAM de 2400 la frecvență de 2133 MHz. Procesoarele i5 Gen 6 funcționează cu RAM la 2133 MHz, iar laptopurile nu știu să facă downclock sau overclock la RAM. Citesem pe forumul Dell o speță similară cu a ta, și laptopul nu funcționa.

Edited by nei-k, 02 January 2022 - 08:52.


#7
neluuu

neluuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.01.2007
Multumesc tuturor pentru sfaturi!Am urmarit in managerul de activitati la o folosire intensa ram-ul are o incarcare(utilizare) de maxim 38% iar procesorul la 60% acum nu cred ca s-ar mai justifica o investitie in el!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate