Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Telefoanele cu spate de sticla

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 07.04.2021

View Postred46, on 01 ianuarie 2022 - 16:06, said:



Da, ca ei nu vor sa faca profit. Fac telefoane si nu le cumpara nimeni.
Oamenii nu au ce altceva sa cumpere, asta era si ideea.
Cauta pe google definitia unui cartel sau monopol daca tot nu intelegi

De exemplu la cautare intr-o baza de date de telefoane pentru display < 4.7", spate aluminiu, rezolutie < 1920x1080.. 8 rezultate, din care 7 iphone-uri vechi si unul alt brand model si mai vechi

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkrtyna, on 01 ianuarie 2022 - 17:11, said:





Apple a avut probleme cu vanzarile de Iphone 12 mini. Au redus la un moment dat productia. Nu s-a vandut atat cat au preconizat, vanzari slabe. Ai observat ca anul asta a fost bataie pe iphone 13 pro max, adica varianta cu cel mai mare display.
Oamenii nu mai vor ecrane mici.

Deci pica afirmatia ta ca majoritatea sau o mare parte din oameni vor ecrane mici. Din contra, minimul acum este 6.1" in preferinte. Avand in vedere ca rama este din ce in ce mai mica, 6.1" este un telefon chiar micut. 6,1" este un telefon ce intra usor in buzunar. Cand aveai S6/S7edge, telefonul era mare deoarece aveai rame extrem de groase, acum aduci usor o diagonala de 6,4" intr-un corp de S7 edge de 5,5". Deci despre ce vorbim?

Ori ca ai un S7edgde de 5,5", ori ca ai un S20FE de 6.5", este acelasi lucru ca si marime telefon

Edited by MembruAnonim, 01 January 2022 - 17:17.


#21
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Telefoanele cu spate de sticla se cumpara doar pentru ca arata bine, eu nu inteleg obsesia asta a producatorilor de a face telefonul mai "frumos" si in acelasi timp de a sacrifica unele functii cheie de pe un telefon.

Dar daca lumea continua sa le cumpere, aia e. Telefoanele nu mai sunt facute sa reziste mai mult de 3 ani, cred ca doar Samsung si Motorola se pot duce spre 4-5.

In ceea ce priveste iphone 13 lumea poate a inceput sa realizeze ca nu merita cumparat in general, ca e diferenta mica fata de 12. Plus criza microcipurilor care afecteaza toata industria tehnologica. Dar Samsung, Xiaomi, Motorola, Realme gasesti cate vrei... la iphone cica abia prin februarie-martie vor fi stocuri suficiente, din ce am auzit. Daca ti se strica telefonu acum poti sa iei linistit unul dintre brand-urile de mai sus. Dar pe utilizatorii de iphone numai cu bataia ii treci la Android.

Edited by TrafalgarLaw, 01 January 2022 - 17:18.


#22
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011

View PostTrafalgarLaw, on 01 ianuarie 2022 - 17:15, said:

Telefoanele cu spate de sticla se cumpara doar pentru ca arata bine, eu nu inteleg obsesia asta a producatorilor de a face telefonul mai "frumos" si in acelasi timp de a sacrifica unele functii cheie de pe un telefon.


Ce funcție cheie îți sacrifică sticla?

Posted Image

View PostTrafalgarLaw, on 01 ianuarie 2022 - 17:15, said:

Telefoanele nu mai sunt facute sa reziste mai mult de 3 ani, cred ca doar Samsung si Motorola se pot duce spre 4-5.


Toate flagshipurile mele au trecut lejer de 5 ani de zile, ajungând pe la 7 ani, trecând prin toată familia, apoi la prieteni. Dacă ești zgârcit și cumperi ciufte, e clar de ce nu țin..

Edited by benis, 01 January 2022 - 17:50.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbenis, on 01 ianuarie 2022 - 17:50, said:

Toate flagshipurile mele au trecut lejer de 5 ani de zile, ajungând pe la 7 ani, trecând prin toată familia, apoi la prieteni. Dacă ești zgârcit și cumperi ciufte, e clar de ce nu țin..

Subscriu. In momentul de fata un flagship tine lejer 5 ani.

#24
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Și eu urăsc smartphone-urile cu spate de sticlă lucioasă sau plastic lucios, care sunt magnet de amprente și grăsime. In ultimul timp vad o tendință la unii producători, de a renunța a mai produce smartphone-uri cu spatele făcut din sticlă lucioasă sau plastic lucios. Si tendința asta de a produce smartphone-uri de peste 16 cm lungime, care practic nu îți încap in buzunar, nu o înțeleg. In ultimii 4 ani, cele mai vândute modele de smartphone la nivel global au fost iPhone X, XR, 11 și 12, adică smartphone-uri de maxim 15 cm lungime. Și iPhone SE 2020 s-a vândut bine, 24 de milioane de bucăți de la lansare. Dovada că, mulți clienți prefera smartphone-urile compacte.

#25
lone-wolf

lone-wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 27.06.2007

View PostTrafalgarLaw, on 01 ianuarie 2022 - 17:15, said:

Telefoanele cu spate de sticla se cumpara doar pentru ca arata bine, eu nu inteleg obsesia asta a producatorilor de a face telefonul mai "frumos" si in acelasi timp de a sacrifica unele functii cheie de pe un telefon.

Dar daca lumea continua sa le cumpere, aia e. Telefoanele nu mai sunt facute sa reziste mai mult de 3 ani, cred ca doar Samsung si Motorola se pot duce spre 4-5.
Aiurea, se cumpara fiindca nu mai exista  alternative. In vara trecuta am cautat un telefon cu carcasa de aluminiu, asa cum am tot avut pina acum, insa n-am gasit. Dupa cum spunea cineva mai sus, cind cauti ceva cu carcasa de metal/aluminiu nu vei gasi mai nimic. Ca urmare, am fost nevoit sa iau unul din sticla, caruia, desi pina acum  nu am folosit niciodata husa la nici unul dintre telefoane, i-am pus husa,  tocmai ca sa nu-mi alunece din mina si sa nu mai colecteze amprente minunatia cu "feeling premium".
Cit despre rezistenta, am un OnePlus 5T perfect functional, care a trecut de 4 ani si, la cum se comporta, cred ca  trece si de 5. Fara husa, ca e din aluminiu. :D

Edited by lone-wolf, 01 January 2022 - 18:28.


#26
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Și tendința asta de produce smartphone-uri cu ecrane cu o densitate foarte mare de pixeli și/sau rata de refresh de 120 HZ sau mai mare, este mai mult marketing. O densitate foarte mare de pixeli sau o rata mare de refresh pe un ecran mic, este cam inutilă un majoritatea cazurilor, crescând consumul de energie.

#27
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View PostTruculMagic, on 01 ianuarie 2022 - 15:47, said:

Spatele din sticla chiar e misto, se simte premium, nu plastic ordinar. La telefoane prefer sticla/piele/metal , nu plastic.
Rezolutia e ok FHD deoarece nu consuma asa tare bateria. Posted Image
Si dupa ce il cumperi ii pui o husa de 2 lei. La propriu 2 lei.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsenzanome, on 01 ianuarie 2022 - 18:27, said:

[...] rata de refresh de 120 HZ sau mai mare, este mai mult marketing.  [...] o rata mare de refresh pe un ecran mic, este cam inutilă un majoritatea cazurilor

Aici scuza-ma ca iti spun dar nu stii ce vorbesti. O rata de refresh de 120Hz este cat se poate de "palpabila" si necesara.

Edited by MembruAnonim, 01 January 2022 - 18:30.


#29
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
Nu credeam ca mai exista oameni care gandesc ca mine… bravo initiator! Totusi la rezolutie, nu sunt de acord. Xperia 1 III langa un S21 iti explica de ce.

#30
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017

View PostMembruAnonim, on 01 ianuarie 2022 - 18:29, said:



Aici scuza-ma ca iti spun dar nu stii ce vorbesti. O rata de refresh de 120Hz este cat se poate de "palpabila" si necesara.
Rată de refresh mai mare de 60 Hz: poate fi plăcut să vezi un ecran care se mișcă mai fluid, dar, în realitate, în afară de gaming nu îți e nicăieri util. Rata de refresh mai mare va face diferența pe un monitor de gaming sau pe ecranul unui laptop de gaming. Nu spun că nu ajută deloc, dar câștigul nu merită diferența de bani. PS Sunt multe aplicații și jocuri pentru dispozitive mobile, care nu suporta rată de refresh mai mare de 60HZ. Știi asta?

View Postobosit, on 01 ianuarie 2022 - 18:30, said:

Nu credeam ca mai exista oameni care gandesc ca mine… bravo initiator! Totusi la rezolutie, nu sunt de acord. Xperia 1 III langa un S21 iti explica de ce.
Rezoluția mai mare de 1080p pe un ecran mai mic sau egal cu 6.9 inci nu vezi diferența, câștigul e imperceptibil. Vei putea vedea diferența doar pe un monitor sau pe un televizor. Să punem problema așa, dacă ai acasă un monitor cu diagonala între 17 și 24 de inci cu rezoluție FullHD și nu vezi pixelii, cum ar putea să te deranjeze pe un ecran atât de mic ca al unui smartphone. În plus, un număr mai mare de pixeli, consumă mai multă baterie și producătorul e obligat să pună baterii tot mai mari, care fac dispozitivul să arate dizgrațios si să atârne greu în buzunar.

Edited by senzanome, 01 January 2022 - 18:47.


#31
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Fata are dreptate, mai putin legat de rezolutie unde sunt lucruri pe care nu le stie pt. ca nu s-a lovit de ele.

Eu deja de multi ani am tot ridicat problema marimii carcaselor telefoanelor si a spatelui din sticla, remarcand ca de multi ani nu exista nimic rezonabil, nici macar care sa se apropie.

Oricat de mare ai face un smartphone, el tot o sa aiba ecranul super-ultra cacacios de mic.
Si la 12 inch e foarte mic un ecran, deci cu 6" care e de 4X mai mic in suprafata, nu poate sa fie decat super-ultra cacacios de mic.
Deci marind ecranul, doar se distruge ergonomia pt. nimic. Arata stupid si de neam prost in buzunar, nu te poti apleca sa-ti legi sireturile, trebuie sa te scoli in picioare sau sa te inclini pe spate ca sa-l scoti din buzunar, nu poti sa-l manipulezi calumea cu o singura mana, mai ales daca-i pui si carcasa antisoc ca sa nu se sparga sticla de pe toate partile, nu ajungi la butoane, trebuie sa-l plimbi prin mana crescand extrem riscul de a-l scapa din mana, sau folosesti doua maini si nu mai ai cu ce sa te ti de o bara sau de un volan, etc., evident ca exclusiva oferta de astfel de telefoane e o cretinitate si o imbecilitate ridicola si absurda.

Acum ( de pe la S8 incoace) e uzual ecran cu format mai panoramic, care mareste mai putin latimea telefonului, dar chiar si asa, cu o carcasa antisoc si S8 si S9 sunt mult prea late pt a mai fi manipulate lejer cu o mana.

Cu o rama foarte ingusta sus si jos, nu doar pe laterale, de ex 2-3 mm sus si 6,5mm jos, se poate pune ecran de 5.7" pe un telefon compact, dar nu a facut nimeni asta.
Sharp a incercat si a facut mau multe cu margine f ingusta sus, dar jos era tot mare, si din cauza asta doar pana la 4,5" le-au iesit compacte.
Pt. o mana normale ne-mare, si de barbat nu doar de femeie, conteaza mult latimea la care insa trebuie inclusa si carcasa de protectie.
O carcasa antisoc adauga ~ 6mm ( 2 x 3) la fiecare latura, si daca un S9 are deja 68,7mm fara husa, cu cea antisoc ajunge la 74,7mm latime si e mult prea mare pt o mana normala, de altfel.si 68,7 e cam mult, ideal fiind 62 maxim 65mm latime.

Legat de spatele de sticla, evident ca e o imbecilitate inutila, mai ales ca majoritatea le tin in huse deci nu le simt si vad.
Insa se sparg si pe fata si pe laterale, nu doar pe spate.

Legat de rezolutie, aici sunt lucruri pe care nu le cunosti.
1. In primul rand ca la AMOLED majoritatea sunt pentile, adica au un singur subpixel verde la cate doi pixeli RGB, si din cauza asta rezolutia de detalii redata este cu ~ 20-25% mai mica pe latura, deci 1080p arata aproape de 720p hai 800p, si 1440p arata aproape ca 1080p.
Iar 720p pentile e deja naspa rau.

2. Majoritatea oamenilor - daca ar avea ocazia sa vada, ar putea face diferenta si dintre 16K si 32K, nu doar dintre 1K, 2K, 2,5K, 4K.
Si poti sa vezi diferenta dintre 4K si 11K si pe 4" nu doar pe ecrane cat peretele, iar motivul este acela ca imaginea se compune in creier prin staking si multisampling in urma tremorului, respiratiei, cat si in urma miscarii ochilor.

Am S9 de 3 ani si atunci cand in folosesc il incarc de cand era nou si de 4X pe zi, deci si de nou nu doar acum dupa 3 ani.
Daca nu-l folosesc la nimic, cu GPS oprit, bluetooth oprit, dolbi atmos oprit, wifi oprit, se descarca cu ~4% in 8 are, ~ 12% in 24 are, deci ar fi la dispozitie o saptamana, insa in 3 ani niciodata nu am apucat sa traiesc experienta asta pt. ca l-am folosit, si l-am incarcat cel putin odata pe zi pana la 80-86%.
Desigur ca Nokia 1100 din 2003 puteam sa-l folosesc pt. vorbit normal cel putin doua saptamani fara menajare, si tinea si Nokia 6234 cu ecran color mult timp, chiar si folosit cu wap pt. internet pe vremea cand se putea, insa totusi smartphoneul e altceva, e fortata comparatia.
Exista modele care au consum redus si baterie mare, dar sunt caramizi neelegante.







#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsenzanome, on 01 ianuarie 2022 - 18:51, said:

Rată de refresh mai mare de 60 Hz: poate fi plăcut să vezi un ecran care se mişcă mai fluid, dar, în realitate, în afară de gaming nu îţi e nicăieri util. Rata de refresh mai mare va face diferenţa pe un monitor de gaming sau pe ecranul unui laptop de gaming. Nu spun că nu ajută deloc, dar câştigul nu merită diferenţa de bani. PS Sunt multe aplicații și jocuri pentru dispozitive mobile, care nu suporta rată de refresh mai mare de 60HZ. Știi asta?


Rezoluţia mai mare de 1080p pe un ecran mai mic sau egal cu 6.9 inci nu vezi diferenţa, câştigul e imperceptibil. Vei putea vedea diferenţa doar pe un monitor sau pe un televizor. Să punem problema aşa, dacă ai acasă un monitor cu diagonala între 17 şi 24 de inci cu rezoluţie FullHD şi nu vezi pixelii, cum ar putea să te deranjeze pe un ecran atât de mic ca al unui smartphone. În plus, un număr mai mare de pixeli, consumă mai multă baterie şi producătorul e obligat să pună baterii tot mai mari, care fac dispozitivul să arate dizgraţios si să atârne greu în buzunar.



Posted Image

Imi mentin parerea din postarea #30.

Edited by MembruAnonim, 01 January 2022 - 19:21.


#33
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postkrtyna, on 01 ianuarie 2022 - 17:11, said:

Oamenii nu au ce altceva sa cumpere, asta era si ideea.
Cauta pe google definitia unui cartel sau monopol daca tot nu intelegi

De exemplu la cautare intr-o baza de date de telefoane pentru display < 4.7", spate aluminiu, rezolutie < 1920x1080.. 8 rezultate, din care 7 iphone-uri vechi si unul alt brand model si mai vechi
Să știi că fix cu asta se ocupă cartelurile din ziua de azi.
Cu telefoane mobile.

Parcă nu vroiai telefon cu rezoluție mare, acum brusc vrei 1920x1080?

#34
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Samsung are 1440p de la S6.
Era 2,5K normal 16/9,  1440x2560.
Asa a fost si la S7.
De la S8 a trecut la format mai panoramic 1440x2960.
Insa si S6 si cele mai vechi si mai noi superAMOLED sunt pentile, cu un singur subpixel verde la cate doi pixeli, si astfel redau o rezolutie de detalii reale mai mica cu 20-25% pe latura, deci 1440p arata doar putin peste 1080p din cauza pixelulor pentile.
Iar 1080 pentile arata doar putin peste 720p, in jur de 800p cat aveau francezii la TV alb-negru pe vremea lui de Gaulle in anii '40 sec 20, si au avut si 1100+p.
Daca nu ar fi pentile, diferenta ar fi mai clara, insa pentile vs pentile se patreaza oricum diferenta.
Si nu ajuta la rezolutie nici folia de protectie de silicon cu amprente pe ea...insa o punem de protectie.
S10e compact are 1080p si S10 normal  1440x3040.
S20 are 1440x3200, dar S20FE are 1080x2400.
S21 normal e castrat la 1080p pentile si S21FE la fel.

Se pare ca si S22 ( chiar si +) o sa fie castrat la 1080p pentile, si tot cu gaura de camera in ecran, deci raman cu S9...

Edited by loock, 01 January 2022 - 19:51.


#35
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016

View Postkrtyna, on 01 ianuarie 2022 - 17:11, said:

Oamenii nu au ce altceva sa cumpere, asta era si ideea.
Cauta pe google definitia unui cartel sau monopol daca tot nu intelegi

De exemplu la cautare intr-o baza de date de telefoane pentru display < 4.7", spate aluminiu, rezolutie < 1920x1080.. 8 rezultate, din care 7 iphone-uri vechi si unul alt brand model si mai vechi
Tu nu intelegi ca ei ies in pierdere daca fac telefoane mici, pt. ca nu le cumpara nici drq? De ce vrei sa le faca? Doar ca sa ai tu si cei 2-3 prieteni ai tai ce sa cumperi? Nu asa functioneaza.

Cand au existat telefoane mici, lumea a preferat telefoanele mari. E simplu.

Edited by red46, 01 January 2022 - 23:12.


#36
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postbenis, on 01 ianuarie 2022 - 17:50, said:



Ce funcție cheie îți sacrifică sticla?

Posted Image



Toate flagshipurile mele au trecut lejer de 5 ani de zile, ajungând pe la 7 ani, trecând prin toată familia, apoi la prieteni. Dacă ești zgârcit și cumperi ciufte, e clar de ce nu țin..

Rezistenta la socuri, bateria si sloturile de card si SIM detasabile. Si contribuie la asa-zisa "subtirime" a telefonului, care nu stiu daca e exact ce vrea consumatorul.

Mama are un Moto G5. 700 de lei la vremea lui... nu are nici pe dracu, in afara de baterie.

View Postsenzanome, on 01 ianuarie 2022 - 18:20, said:

Și eu urăsc smartphone-urile cu spate de sticlă lucioasă sau plastic lucios, care sunt magnet de amprente și grăsime. In ultimul timp vad o tendință la unii producători, de a renunța a mai produce smartphone-uri cu spatele făcut din sticlă lucioasă sau plastic lucios. Si tendința asta de a produce smartphone-uri de peste 16 cm lungime, care practic nu îți încap in buzunar, nu o înțeleg. In ultimii 4 ani, cele mai vândute modele de smartphone la nivel global au fost iPhone X, XR, 11 și 12, adică smartphone-uri de maxim 15 cm lungime. Și iPhone SE 2020 s-a vândut bine, 24 de milioane de bucăți de la lansare. Dovada că, mulți clienți prefera smartphone-urile compacte.

Lumea le cumpara pentru ca au marul muscat pe spate.

Nici dracu nu cumpara Zenfone 8 sau Xperia 5 III, desi si alea sunt telefoane foarte bune.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate